Sušení ovoce



Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 149.16 (?)
9.4.2013 11:08

Takže niečo, ako trúba v kachliach na tuhé palivo. Bajas.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 238.6 (?), 9.4.2013 9:20, zobrazeno: 8467x

Dobrý den, rád bych se zeptal na Váš názor.Vím že zde jsou vlákna o sušení ovoce, samozřejmě jsem je četl.Zatím vzhledem k počasí nevíme jaka bude uroda ale jelikož na radu neni nikdy brzo ani pozdě tak jsem se rozhodl napsat.Hledal jsem na netu sušičky je jich tam spousta jak levné tak drahé nebo se dá sušit v troubě, něco je drahé finančně, druhé časově aj.Tak mě napadlo zdali někdo z Vás nezkoušel sušit v uzáku, proč mě to napadlo no prostě teplota jde regulovat, jde vytvořit teplo bez kouře jiné dřevo a podobně a myslím si že ten kdo má uzák a začal by sušit tak si muže dělat jinou práci než sedět u trouby.Já osobně to letos určitě vyzkouším jen mě mrzí že mě to nenapadlo už loni kdy jsem měl spoustu hub a mohl jsem to zkusit.Takže co vy na to má to cenu vyzkoušet nebo jste to už někdo zkusil, co mistr Big vy jste takový koumak nezkusil jste to?,díky za komentáře.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 149.16 (?), 9.4.2013 9:49

Udiareň nemám, no myšlienka sušenia na priamom teple vyrobenom horením bežných materiálov zdá nereálna. Jedine, že by v tom "...jde vytvořit teplo bez kouře jiné dřevo a podobně..."bolo niečo o čom nepíšete. Ak som bol niekedy pri udiarniach tak tam bol smrad i bez údenia. Bajas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 238.6 (?), 9.4.2013 10:02

No samozřejmě mate pravdu že uzak je načichlý, psal jsem že to zkusim a jestli to náhodou někdo už nezkusil.Ale třeba u rajčat by to nemuselo vadit, vím že se prodávají sušená uzená třeba v itálii.A pokud se to vychytá třeba nechat pootevřené otvory v uzáku a nebo dvířka tak vím z vlastní zkušenosti z lonska kdy jsem zapoměl přidat kryt na vstupním vyvodu do uzaku kvuli rozptylu kouře že jsem se divil proč mam teplotu ale bez kouře.Takže jak jsem psal chci to zkusit a pokud někdo zkusil ad napíše o nic nejde jen o diskuzi o tom jak české a slovenské hlavičky na něco přijdou nebo né.A možná že to pujde uvidíme.ahoj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 9.4.2013 10:41

Hmm, takové uzené sušené jablko nebo švestka wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 9.4.2013 10:47

Není kouře bez ohně a taky není ohně (ze dřeva) bez kouře. Jedině snad, že byste v udírně topil plynem.
   Jediné, co mě napadá, je vložit do udírny uzavřenou plechovou nádobu, která by měla přívod čistého vzduchu odjinud než z ohniště. Odvod vlhkého vzduchu by mohl vést teoreticky do komína

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 149.16 (?), 9.4.2013 11:08

Takže niečo, ako trúba v kachliach na tuhé palivo. Bajas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Bláža - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (169) - 253.246 (?), 9.4.2013 14:18

Já teda nevím jak dlouho vydržíte udit, ale i houby, natož pak ovoce či zeleninu, vždy v sušičce suším několik dní (třeba dva). Ale co je nejdůležitější, na sušení není ani tak důležitá teplota jako vzduch /průvan, naopak, teplota by měla být co nejnižší. Uzením se snažíte docílit pravého opaku. Takže myslím, že i kdyby se Vám to podařilo usušit, zbytečně tyto vyuzené potraviny znehodnotíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 238.6 (?), 9.4.2013 16:08

No tak diky za reakce některé humorné no vypadam asi jak blbec cheekyale co za zeptání nic nedam ale ty rajčata aspon trochu zkusim tak dik a mějte se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3237) - 5.149 (?), 9.4.2013 21:39

Omlouvám se, že reaguji až teď. Jednu dobu jsem také uvažoval o tom, že bych se pokusil udělat nějaká uzená rajčata, ale k uzení jako takovému jsem se ještě nedostal, i když na přání syna (že by si chodil na zahradu něco vyudit a při té příležitosti mně s něčím pomohl) jsem před osmi roky udělal dřevěnou udírnu. Na zahradu nechodí a já ji vždy na jaře vyvezu a nainstaluji na kouřovod a na podzim zase sklidím. To je moje celé uzení laugh.

                    Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jardo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (89) - 224.146 (?), 9.4.2013 21:46

Starí ľudia spomíňajú, že sa používali sušiarne na ovocie v ktorých sa kúrilo celými siahovicami, boli také veľké. Trvalo to vraj aj niekoľko dní, takže možné to určite je. Možno sa nájde niekto, čo také sušenie videl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika