Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma
Držáky na dřevo.cz
Kozy na řezání dřeva motorovou pilou přímo od výrobce

Plodová zelenina > spirála na rajčata a okurky

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Tak to jsem rád, že se pan Burda chová již t..., host, 22.4.2017
spirály jsou super používá na rajčat i naklá..., proky, 21.4.2017
mne sa zdaju roxory praktickejsie..., host, 20.4.2017
Mám velmi dobré zkušenosti se spirálami prům..., host, 20.4.2017
Dobrý den , věřím, že jst..., host, 28.7.2016

spirála na rajčata a okurky

host
7.3.2003 13:41, počet návštěv: 103078
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Prosím o zkušenosti s pěstováním rajčat a okurek při použití spirál.

Připojit reakci   

host - xxx.xxx.147.226 (?)
27.11.2006 10:31
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Skutečně jste si ověřil zkušenosti s nimi??  Po roce používání k rajčatům jsem je přestal pro nestabilitu používat:  vzrostlá rajčata se při větru klátila musel jsem je pomocným způsobem stabilizovat. Mnohem lepší službu mi teď prokazuje dvoumetrová tyč z betonářského železa.
Připojit reakci

rendelin (14)
18.3.2007 13:43
souhlasím s vámi, na vzrostlá silná rajčata je spirála nestabilní.R.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.67 (?)
2.4.2007 21:46
Spirála je stejná blbost jako skleník z lahví.Obojímu jsem uvěřil .
Připojit reakci

host - xxx.xxx.162.128 (?)
3.4.2007 12:24

vyhodou spiraly je, ze se do ni rajce elagantne zamota neni potreba ho privazovat dratkama. Bohuzel jak rajce doroste do 1,5 metru, tak to pod tihou plodu pada, takze ke spirale pak take pritloukam ruzne tycky pro stabilizaci, nejlepe se mi osvedcila nasada na smetak. 

k okurkam tady nekdo doporucoval dve mrizky oprit proti sobe pod uhlem 45 stupnu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.166.45 (?)
5.4.2007 11:42
Spirály, které seženete v marketech a bohužel i v zahrádkářských potřebách, nestojí za nic, protože mají příliš velké stoupání ohybu.
Já přes deset let používám skvělé spirály od p. Burdy odněkud od Brna, tuším, že z Křenovic. Adresu už bohužel nevím, občas inzeroval v Receptáři a nevím jestli ještě spirály vyrábí. Jenom výjimečně jsem musel některá příliš rozkošatělá rajčata ještě podepřít.
Vím, že je to rada "k nezaplacení", ale možná by pomohl některý příznivec této poradny sdělit něco o existenci tohoto výrobce.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.182.82 (?)
5.4.2007 13:11
Někde jsem viděl radu na úpravu jak uvedený nedostatek nestability spirálových tyčí odstranit. Sám jsem  to ještě nezkoušel, teprve se na to chystám.
K části, která je pod zemí se přivaří obdélník ze silnějšího plechu, která tyč stabilizuje a umožní zašlápnutí tyče do země - podobně jako rýč.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.166.45 (?)
6.4.2007 16:13
Nedalo mi to a v Receptáři 4/2005 jsem našel inzerát p. Burdy:
Lubomír Burda, Nová 171, 664 08 Blažovice. Tel. 544 243 874.
Spirály dodává i na dobírku o různé síle a výšce.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.204.1 (?)
7.4.2007 16:28
Ve skleniku se me spiraly osvetcily zapichnute az po spiralu na hore dosahuji ke strese skleniku 180cm na hore jsem prichytil spiralu slabym dratkem za hacek na ktery jsem kdysi vyvazoval rajcata na dvojity provaz po 30cm zauzlovany ,z izolovaneho dratu udelanymi cecky . 
Připojit reakci

Spirála na rajčata a okurky

host - xxx.xxx.240.93 (?)
9.7.2015 12:31

Přesně tak... konec spirály upevním tak, že slabý drátek omotám důkladně kolem konce a ve střeše skleníku mám háčky, na které konce drátků navážu.. Tam kde mi nestačily spirály, mám jich jen 15, tak dám klacek asi 1 a půl metru a od konce klacku do střechy skleníku vyvážu prádlovou šňůru (bavlněnou) a po ní klidně dál otáčím rostlinku rajčete až do stropu... no a spirálu zarazím taky do země a spoň na 25 cm... pak drží.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.132.160 (?)
21.4.2007 13:33

Spirály jsou velmi praktické, ale musíte použít ty silnější, z drátu 8 a 10 mm silného, které se v žádném případě neohýbají. V obchodech seženete většinou jen ty nejslabší a nejlevnější - z prům. 7 mm, což je nedostačující. Na výše uvedené adrese si je můžete objednat.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.27.166 (?)
22.4.2007 23:20
První rok mě šly spirály s úrodou také k zemi,  nyní je dávám do řad po 5 , na začátek a konec řady zatluču asi 2 m. trubky s oky, do ok dám 4m střešní lať a k ní stabilizuji vrchní konce spirál izolovaným drátem, vše z vyřazeného použitého materiálu - 0-vé náklady,  postaveno za cca 10 min. 1 řada, bez problémů celou sezonu a  již 7 let., a to jsou sklizně  u nás na jižní Moravě  hodně těžké.  Jaromír
Připojit reakci

host - xxx.xxx.10.6 (?)
4.6.2008 20:20

Dneska jsem volala panu Burdovi, jak zde radíte a stále spirálové tyče k rajčatům vyrábí. Řekl mi, že vyrábí tyče o síle 7, 8 a 10 mm. Absolutně mi nedoporučil ty ze 7 mm s tím, že jsou nestabilní. Doporučil mi 8 a 10 mm. Vzal jsem tedy 10 mm a délku 200 cm. Říkal, že tyče jsou pozinkované a ta destíka mi vydrží desítky let. Váží 1,5 kg a zapichují se 40 cm do země. Cena této tyče je 58,- Kč, ale beru jich 25 ks, tak říkal, že dá slevu. Jedu si pro ně v pátek osobně, tak pak poreferuju, jaké jsou.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.19.22 (?)
10.6.2008 11:04

Spirály na rajčata používám už tři roky. Zapichuji je do trojúhelníku a na konci jsem je zplacatěl a provrtal, abych je mohl svázat do piramidy.

Připojit reakci

vili (81) - xxx.xxx.57.182 (?)
26.8.2008 9:40

Jak nejlépe pěstovat rajský. Žádné spirály, jednoduché buňky, které používáme 30 let. Tak jako nepoužíváme k vázání provázky, co je zdlouhavé, ale hlinikový drat.

Obrázky:
r 8
r 8
r 10
r 10
r 12
r 12
r 13
r 13
r 14
r 14
r 15
r 15
r 19
r 19
r 30
r 30
r 3
r 3
Připojit reakci

26.8.2008 10:00

Ještě nějaké foto, tak je možno pěstovat i salátovky, fazole a jiné rosliny rostoucí do výšky.

Obrázky:
r 28
r 28
r 10 vedeno pouze po provázku
r 10 vedeno pouze po provázku
r 1 osemeněna koupené rajské
r 1 osemeněna koupené rajské
r 9 vedeno pouze po provázku
r 9 vedeno pouze po provázku
r 2 spon 50 x 50
r 2 spon 50 x 50
r 3
r 3
r 7
r 7
Připojit reakci

host - xxx.xxx.180.74 (?)
28.8.2008 7:17

No, to teda klobouk dolů, je to supr. Jenom bych se chtěla zeptat, z čeho jsou vyrobeny ty - nevím jak to nazvat - desky s igelitem. Jsou nasazeny na ty zřejmě kovové tyčky, to, čím jsou na těch tyčkách nasazeny,  je co? To bych teda zkusila. Zvládne to udělat i ženská? Sice doma dva chlapy mám, ale zahrádka tak nějak stojí a padá na mně. Roky jsem pěstovala rajčata tyčková a později bojovala s rostlinami, padajícími pod tíhou plodů. Takže na záhonu byla rajčata na spirálách navíc ze všech stran různě podepřená pořádnými dřevěnými tyčkami a podobně. Pro letošek jsem se rozhodla pro keříčková. No, zase nic moc. Vyrostly chobonice. Žádné úhledné keříky, jaké jsem si vysnila. Asi dělám něco blbě... Takže Viki, moc díky za rady!!!

Připojit reakci

host - xxx.xxx.136.34 (?)
29.8.2008 10:26

Pěstuji pouze pár rajčat pro vlastní potřebu, volně na záhoně.Na kůly používám latě nařezané ze starých prken.Do latí mám vyvrtáno několik otvorů o prům.4-5 mm.Do nich strkám staré hřebíky.Jako ůvazky používám pásky pružné tkaniny, např. z tepláků.Úvazek zavážu pod vijan plodů a na kůlu ho zavážu nad prostrčený hřebík.Úvazek tak nesjede dolů.Zdraví Pepík

Připojit reakci

host - xxx.xxx.16.190 (?)
9.2.2009 14:06

Výborný nápad, mně vždy sjely rostliny dolů a tím se polámaly. Hřebík zabrání sjetí úvazku a tím i rostliny dolů

Připojit reakci

host - xxx.xxx.79.45 (?)
28.7.2016 15:39

Dobrý den
, věřím, že jste s tyčkami spokojený... protože je mám a nikdo v okolí nemá takové jako já :) mám je už hodně let a sháním je zase... mám jich bohužel málo... a díky vaší diskusy už vím u koho objednat :) díky :) a hodně zdaru při pěstování :)

Připojit reakci

helena721 (77) - xxx.xxx.255.95 (?)
9.2.2009 17:47

Spirály mám ale rajčata pěstuji na síti. Sázím je do stavebních kbelíků o objemu 10 ll a vedu je na síti, která byla určena pro pěstování okurek. Úvazky dělám podle potřeby,  nejlépe nastříhanými proužky z dámské punčochy.

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

host - xxx.xxx.236.234 (?)
20.4.2017 6:02

Mám velmi dobré zkušenosti se spirálami průměru 10mm (délka 200cm) od pana Burdy.

Škoda jen, že tu není na internetu téměř vidět... myslím ty spirály.

Obyčejné spirály o průměru 7mm se u země ohnou (mám zkušenosti) a rajče to nemusí přežít, ale ty 10mm... nikdy se neohly.

Pokud nechcete vyhazovat peníze za šmejdy, dejte do vyhledávače "zámečnictví burda" a podívejte se co nabízí. Neberte to jako reklamu ale dobrou radu.

PS: dlouho jsem tu na netu hledal, ale asi pravděpodobně neexistuje firma co by vyráběla něco podobného.

Poslední věc. Dříve (několik let zpět cca asi 10...15 let) zámečnictví vyrábělo spirály s menším stoupáním a tyto spirály byly podle mě lepší (mají je rodiče) ale všude se musí šetřit, znáte to...

Petr K.

Připojit reakci

Binek (16) - xxx.xxx.72.33 (?)
11.2.2009 16:20

Heleno, to je paráda. Toto bych ráda vyzkoušela. Spirály jsou opravdu nanic, k nim musí člověk ještě připíchávat kolíky apod. ale tohle je zajímavé řešení. Ještě by mně zajímalo, zda ona síť lze koupit, či jste si si sama jako pavouček usoukala. Lenka

Připojit reakci

helena721 (77) - xxx.xxx.255.95 (?)
11.2.2009 17:28

Sítě máme už asi 10 roků. Tehdy to byla novinka na pěstování okurek. Běžně se dostanou v zahradnických potřebách, dnes i v několia výškýách - dnes bych volila vyšší. My máme kbelíky na zemi a asi o 1/2m výše je síť, která je natažená na původním nízkém foliovém krytu - tedy na jeho kovové konstrukci. Ty růže tam byly původně a tak tam jsou pořád. Ftografie je z 30.6.2008

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

host - xxx.xxx.57.182 (?)
12.2.2009 10:45
Není třeba žádnou síť, pouze pevnou konstrukci, aby odolala váze plodů. Vrchní trám nebo trubka by měla být nejméně 2 m vysoko, odkud jsou spuštěné pevné provázky, ke kterým jsou rajský připevňovány. Zatím se nestalo za roky ani jedenkrát, že by došklo k sesuvu. Snad více napoví fota.
Připojit reakci

12.2.2009 11:00
Zde jsou ta fota.
Obrázky:
Vedení pouze po provázku
Vedení pouze po provázku
Vedení pouze po provázku, částečně se rajský kolem provázku obtáčí . jako u spirály
Vedení pouze po provázku, částečně se rajský kolem provázku obtáčí . jako u spirály
Vedení pouze po provázku
Vedení pouze po provázku
Připojit reakci

host - xxx.xxx.11.209 (?)
9.3.2015 14:21

S tímto způsobem pěstování rajčat "na provázku" máme letité zkušenosti, stejně je pěstoval i můj tchán, který až do své smrti ve věku 75 roků provozoval zahradnictví a stejně tak i jeho otec, který byl rovněž vyučen zahradník. Můj muž takto pěstuje i okurky hadovky, provázek vede dvojitě a ve vzdálenosti cca 15 - 20 cm uváže uzlíky, vznikonou mu tzv. oka a těmi prostrkává rostlinu okurky. Nikdy se nestalo, že by se rostlina sesunula.

Podle mně je to nejjednodušší a dobrý způsob. Spirály jsme bohužel nikdy nepoužívali, takže nemůžu radit.

Míla

Připojit reakci

Mr Bigggg (1936) - xxx.xxx.173.17 (?)
9.3.2015 17:46

Také jsme 30 let pěstovali rajčata na provázcích. Ale už dvacet let pěstuji rajčata na spirálách z dvou milimetrového drátu spuštěných zvrchu stejně jako provázky. Je to úplně jiný komfort, obtáčení je jednodušší. Už bych se k provázkům nikdy nechtěl vrátit.

Vladimír

Připojit reakci

marek velický (12) - xxx.xxx.161.103 (?)
9.3.2015 21:13

k spodnej časti špirál som privaril asi 1,2m dlhý roxor s priemerom 2cm. Takže je cca 1m v zemi a 2m nad zemou. Neohne ich ani hurikán, jediný problém- po sezóne je to fuška ich vybrať.

Připojit reakci

9.3.2015 21:21

Ale já nemám spirály zapíchnuté v zemi, ale spirály z drátu zavěšené nahoře na trubce. Spirála je pružná a rostlina je v ní jako ve vatičce. Vlastně ta spirála byla původně spirálou, která se používala na zavěšené kabely mezi budovami (například telefonní kabely, apod.), Každý jsem takovou spirálu v mládí často viděli.

Vladimír

Připojit reakci

host - xxx.xxx.232.11 (?)
24.3.2015 14:42

Jakým způsobem ukotvíte provázek? Spustíte shora volně dolů nebo ukotvíte i do země? A oka si naděláte po celé délce hned na začátku?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.215.197 (?)
5.4.2009 20:45

Čauky, spirály pana Burdy používám už 13 let. Za nic jiného už bych je nevyměmila. Je třeba si zakoupit 10 mm a potom unesou jakékoliv množství úrody bez problémů. Dodnes nejsou rezavé.  Spirály z obchodu jsou jen na parádu.

Marie

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.7 (?)
20.4.2017 8:57

mne sa zdaju roxory praktickejsie

Připojit reakci

barra (24) - xxx.xxx.19.246 (?)
15.2.2009 20:42

Čtu tady, že se spirály dají použít na pěstování okurek - máte někdo zkušenosti? Event. foto? Nějak si to totiž nedovedu představit... A pouze salátovky, nebo i nakladačky?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.137.170 (?)
19.12.2014 21:23

Dobrý den. Chci oživit tuto diskuzi a prosím o další zkušenosti s pěstováním rajčat u spirál. Zakoupila jsem si spirály 1,80 délka a 7 mm průměr drátu. Zakoupila jsem je po sezoně, takže jsem ještě nezkoušela. Taď čtu o špatných zkušenostech. Máte taky špatné zkušenosti, nebo se najde někdo, kdo mě povzbudí?

Děkuji, Lenka :-)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.227.97 (?)
20.12.2014 11:23

Takové používáme už asi 15 let a jen dobré zkušenosti, ať se vám také osvědčí. Hezké svátky VŠEM.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.252.138 (?)
6.4.2015 21:19

Spirály z OBY používám taky, venku mám jich 18 a k nim přivařený kousek 14 kulatiny do země a v skleníku používám 15 spirál originál jak jsem koupil. Všechny spirály jak venku tak i ve skleníku mají nahoře dirku originál do který dávám lanko na prádlo a propojím spirály mezi sebou a konce i mezi sebou i do stran zakotvým a napnu - lanko nepraskne, nikdy se mi nestalo, že by to popadalo, nebo jinak zničilo. Super

Připojit reakci

host - xxx.xxx.241.98 (?)
9.4.2015 19:36

Tenký průměr drátu 8mm a méně je u spirál problém. Při vydatných deštích, bouřkách příp. váhou plodů se rostlina ohne až k zemi nebo to všechno popadá a poláme se to. Jediné řešení je vyvázat spirály k sobě provázkem a přidat kotvící tyče, které to všechno podrží v lajně nebo dvojřadu atd. Od jisté doby co se mi při bouřce polámalo pár rostlin to takhle zabezpečuji. V příštím životě bych koupil 10mm a více :)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.25.2 (?)
9.4.2015 19:51

Naprosto souhlasím, Rozhodně lepším řešením je použít podpěrnou trojnožku, muže a nemusí být z prodávaných spirál ale i dřevěných latí nebo armovacích drátu. Tato trojnožka má tu výhodu, známou z buněk na rajčata, že jednak dostatečně zajištuje stabilitu rostlin, a v době nepříznivého počasí stačí navléci na konstrukci pytel. Jinak ale spirály na rajčata a okirky mohou plmit učel ve sklwnících a foliovnících, i když tam je lépe použít kotvící tyče a lankové vedení s použitím kolíčku na prádlo.

Připojit reakci

Taatiaanaa (13) - xxx.xxx.145.55 (?)
10.5.2015 16:32

Minulý týden jsem si objednala, a také do tří dnů obdržela, spirály na rajčata od pana Burdy. A ty tedy nemají chybu! Ty jeho se nedají s žádnými, které jsem viděla, vůbec porovnávat, protože to je naprosto jiná liga. Objednala jsem si 220 cm vysoké, prům.10mm,  jedna váží asi 1,6 kg. A když se šupnou do země ani se nehnou. Momentálně to sice na zahradě vypadá jako v železárnách laugh, ale jak rajčátka poporostou budou si hovět v takové opoře.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.194.24 (?)
30.5.2015 14:02

spirály p. Burdy můžu jen doporučit, používám 3 sezonu a napsosto bez chyby..

Připojit reakci

host - xxx.xxx.9.14 (?)
21.4.2016 14:53

Taky používám spirály od p. Burdy z průměru 10 a jsou velice praktické. Letos chci vyzkoušet více odrůd rajčat, tak jsem si objednala další. Má tam i spirály k paprikám a dokonce vyrobí i na zakázku.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.212.46 (?)
28.5.2015 12:44

Mám také slabší spirály 7 mm, tak jsem udělal takovou síť z vázacího drátu a vše přikotvil kolíky do země, víc na obrázku (snad to bude dobře vidět)... Vypadá to, že vše drží a ani se to nehne... Uvidíme co s tím udělá úroda...

Obrázky:
Síť ze spirál a vázacího drátu
Síť ze spirál a vázacího drátu
Připojit reakci

host - xxx.xxx.212.46 (?)
28.5.2015 12:46

Ještě jeden obrázek

Obrázky:
Uvázané spirály
Uvázané spirály
Připojit reakci

host - xxx.xxx.20.3 (?)
6.7.2015 20:32

Hezký den a díky všem kteří poradili a ještě poradí. Pročetl jsem celé vlákno se spoustou informací, ale mám v tom zmatek. Chci v příštím roce zkusit pěstovat rajčata na provázcích nebo drátech. Můžete se prosím někdo podělit o tyto zkušenosti? Jde mi o minimalismus jak vzhledový tak finanční. Letos zkouším rajče ve skleníku na drátěné spirále po vzoru pana Vladimíra a výsledek je nejlepší co jsem kdy měl. Snažím se vymyslet minimalistickou venkovní konstrukci do matice 10x10 sazenic, aby to vyšlo co nejlevněji, bylo to dostatečně pevné a na zahradě to z jara nevypadalo jako v kovošrotu. Děkuji za případné rady.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.136.22 (?)
8.6.2016 22:28
Zdravím a děkuji za užitečné informace. S rajčaty mám zatím zkušenost tři sezony, ale i to stačilo pro získání nějakých zkušeností. První rok klasicky dřevěné laťky co dům dal, kácelo se to, uhnívalo, byly krátké. V chorvatsku jsem si všimla krásné konstrukce na rajčata: dlouhý dvojřad rostlin, tyče (co nejrovnější silné pruty) svázané vždy dvojice k sobě do A, nahoře všechna Áčka přivázaná k vodorovnému prutu. Takový tunel. Doma jsem dalši rok postavila podobnou, pruty z vrby a svídy tak 30 cm v zemi a 2,2 m nad zemí, nahoře drátem spojené s příčným prutem. Záhon byl čtvercový, tak jsem postavila dva dvojřady po deseti rostlinách. Fungovaly skvěle, i když byly z nedostatku materiálu neestetické - křivé a některé nahoře dost tenké. Úroda byla veliká, uneslo ji to, bouřky to přežilo. Do výšky nestačily. Dalších pět rostlin bylo ve fóliáku, na provázcích zavěšených z konstrukce, na spodním konci přivázaný kus drátu strčený do země. Postřehy: - venkovní tyčová konstrukce super, lepší by byla jedna dlouhá kvůli přístupu ze stran a pevnosti - jinak nechat širší uličku mezi dvojřady, aspoň 1 m mezi rostlinami - OBJEM úrody z 20 keřů venku byl stejný jako z 5 keřů ve fóliáku (po dlouhém suchu zapršelo a byť jsme předtím poctivě zalévali, po deštích plody venku popraskaly a zplesnivěly, ve fóliáku byly obří a čisté, celé) - CHUŤ venkovních rajčat úžasná, fóliových nijaká - radši méně, ale chutnějších: budou venku - tyče příště nařežu z něčeho, co chci zakořenit, zalévají se s rajčaty a vrby pěkně obrazily, přestože byly nařezané měsíc předem. Nebo oloupu spodní konce. - ovíjení rostoucích rajčat kolem provázku bylo mnohem pohodlnější než přivazování k tyčkám. Proto jsem chtěla vyzkoušet spirály (podobné ovíjení) a hledala jsem tu zkušenosti jiných. Nezdály se mi ty tenké a krátké, co se prodávají v obi apod. 1,8 m, z toho nejméně 30 cm do země, to by na naše rajčata bylo sakra málo. Přispěvky tady mi objasnily, že: - pokud spirály, pak ty nejdelší, 10 mm silné od pana Burdy - stálo by za pokus nařezat spirály z přerostlých kudrnatých vrb u sousedů (a na podzim je prodat zakořenělé ;-) - buňky s pvc rukávem jsou parádní: . - dá se do nich sázet před zmrzlými . - mohou se jimi chránit rajčata, když hrozí nějaká smršť . - není na ně potřeba dlouhý úzký záhon ve směru sever-jih . - asi je lepší přístup k plodům než u dvojřadu, ale zaberou víc místa Teď jen jak to všechno zkombinovat? :-) Postavit špalír z dvojic 3m prutů kudrnaté vrby, okolo zarýt zakrývací plachtu proti pozdním mrazům a kroupami, jinak nechávat keře odkryté pro lepší chuť ;-) Minimalistické finančně je nařezat pruty a postavit z nich špalír. Je to stabilní. Pod vzrostlými keři to skoro není vidět. A na takovéhle konstrukci to moc sluší i fazolím. Venku bych nepoužívala provázky na ovíjení (ve větru by se mohly keře potrhat). Ve skleníku ano, tam je to elegantní řešení a provázky bývá na co pověsit. Venkovní vzhledově minimalistický by byl závěsný systém např. od pana Burdy: Dva páry trubek do A, nahoře spojené příčnou trubkou, z ní zavěšené tenčí spirály. Trubky i spirály ukotvené do země, aby odolaly větru. Finančně je to jinde než tyčky z křoví, ale zase pozink je nesmrtelný, bez každoroční práce. Rajčatům zdar!
Připojit reakci

8.6.2016 23:16

Jen k tomu Vašemu:

"Dva páry trubek do A, nahoře spojené příčnou trubkou, z ní zavěšené tenčí spirály"  bych Vám doporučil podstatně levnější variantu spirál než jsou spirály od pana Burdy. Jsou to spirály z drátu o průměru 2 mm, zavěsí se na tu hrazdu a dole se připíchnou do země háčkem z napínacího drátu na plot. Materiál super levný, výroba- jedna spirála se rukou natočí tak za pět minut. Spirála funguje ve velkém větru jako pružina, takže i za největších bouřek nedojde k nějakému poškození rostlin. Tyto spirály používám již déle než patnáct let. 

Vladimír

Obrázky:
Spirály zavěšené na trubce
Spirály zavěšené na trubce
80 spirál zavěšených na kari síti
80 spirál zavěšených na kari síti
Připojit reakci

host - xxx.xxx.9.14 (?)
16.6.2016 13:50

pán Burda dělá i závěsné spirály.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.9.14 (?)
16.6.2016 13:52

1 za 20 kč

Majka

Obrázky:

Připojit reakci

proky (13) - xxx.xxx.241.241 (?)
21.4.2017 13:29

spirály jsou super používá na rajčat i nakládačky, nic nleží na zemi, krásně se to obtočí, loni ze 7 rostlin nakládaček 85 zavařených sklenic

Připojit reakci

host - xxx.xxx.100.198 (?)
22.4.2017 6:47

Tak to jsem rád, že se pan Burda chová již trochu jinak, před lety, když jsem chtěl přijet, vybrat, zaplatit v hotovosti a odvézt nějakých 50 nebo 100ks spirál a požádal jsem o nějakou malou slevu, měl řeči, že s tím chci kšeftovat. Nechápal, že je to jen pro mě, pekelně mě nasrkl, vyřešil jsem opory pro svých 70-150 rajských ročně jinak, no samozřejmě řešil jsem to i pro známé. On tehdy přišel o peníze a o možná i o pár zákazníků.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Vyrážka na spodním listu papriky423.4.2017256
Sorry jako123.4.2017149
Keříčkové rajče Šejk323.4.2017248
Kdy papriky do skleníku1623.4.20177901
spirála na rajčata a okurky5122.4.2017103079
Zasychani sazenic rajcat 2921.4.20171993
Začátečník v novém skleníku - papriky, okurky 921.4.20171217
Jak vypěstovat krásné sazenice rajčat6921.4.201713218
Roubování okurek 20171820.4.20173426
Co mi užírá papriky? 720.4.2017759
Pestovani topinambur4019.4.20178899
Roubování rajčat4716.4.201759249
Rajčata 201740914.4.201793175
Jaké zelené hnojivo1412.4.20173238
Chili california reaper řízkování 312.4.2017508
Ačokča311.4.2017428
Dýně Muškátová1711.4.20175502
Papriky pro 20177410.4.201719838
Výsadba do skleníku659.4.20177050
Rajčata ve stavebních vědrech689.4.201713064
Vyštipování květů paprik29.4.2017542
Zelenina pre prežitie437.4.201716962
Paprika, Česká raná - znáte? 147.4.20176190
Co přivézt z Itálie?117.4.2017975
Pestovani paprik a rajcat na balonu 66.4.20171056
Okurky nakladačky83.4.20171937
Rajčata 20162853.4.2017134872
Priesady - Sazenice51.4.2017592
Papriky předpěstované pod umělým osvětlením - adaptace?829.3.2017828
Granulovane hnojivo a tekuté a zmatek725.3.20171484
Výsadba sazenic rajčat po dvou kusech3624.3.20178599
Paprika pálivá Jalahot423.3.2017366
Kde sehnat vyšší sadbové kontejnery?1021.3.20171232
Semenaření5120.3.201716378
Rajče keříčkové - pěstování jako tyčkové - nehoda915.3.20171060
Papriky 201612613.3.201762652
Papriky 201410213.3.201784918
Výsev paprik do kelímku1413.3.20173652
Rajče Purple Calabash412.3.2017577
Rajčata hydroponicky a aeroponicky 3811.3.201738950
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Krocen nežere10:01
Krocen nežere22.4.2017
Krocen nežere22.4.2017
Vápenka21.4.2017
Průjem u slepice21.4.2017
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů