spirála na rajčata a okurky



host - 212.46 (?)
28.5.2015 12:46

Ještě jeden obrázek

Uvázané spirály
Uvázané spirály
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
Taatiaanaa - (13) - 145.55 (?), 10.5.2015 16:32


Minulý týden jsem si objednala, a také do tří dnů obdržela, spirály na rajčata od pana Burdy. A ty tedy nemají chybu! Ty jeho se nedají s žádnými, které jsem viděla, vůbec porovnávat, protože to je naprosto jiná liga. Objednala jsem si 220 cm vysoké, prům.10mm,  jedna váží asi 1,6 kg. A když se šupnou do země ani se nehnou. Momentálně to sice na zahradě vypadá jako v železárnách laugh, ale jak rajčátka poporostou budou si hovět v takové opoře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 194.24 (?), 30.5.2015 14:02

spirály p. Burdy můžu jen doporučit, používám 3 sezonu a napsosto bez chyby..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.14 (?), 21.4.2016 14:53

Taky používám spirály od p. Burdy z průměru 10 a jsou velice praktické. Letos chci vyzkoušet více odrůd rajčat, tak jsem si objednala další. Má tam i spirály k paprikám a dokonce vyrobí i na zakázku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 212.46 (?), 28.5.2015 12:44

Mám také slabší spirály 7 mm, tak jsem udělal takovou síť z vázacího drátu a vše přikotvil kolíky do země, víc na obrázku (snad to bude dobře vidět)... Vypadá to, že vše drží a ani se to nehne... Uvidíme co s tím udělá úroda...

Síť ze spirál a vázacího drátu
Síť ze spirál a vázacího drátu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 212.46 (?), 28.5.2015 12:46

Ještě jeden obrázek

Uvázané spirály
Uvázané spirály
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 20.3 (?), 6.7.2015 20:32

Hezký den a díky všem kteří poradili a ještě poradí. Pročetl jsem celé vlákno se spoustou informací, ale mám v tom zmatek. Chci v příštím roce zkusit pěstovat rajčata na provázcích nebo drátech. Můžete se prosím někdo podělit o tyto zkušenosti? Jde mi o minimalismus jak vzhledový tak finanční. Letos zkouším rajče ve skleníku na drátěné spirále po vzoru pana Vladimíra a výsledek je nejlepší co jsem kdy měl. Snažím se vymyslet minimalistickou venkovní konstrukci do matice 10x10 sazenic, aby to vyšlo co nejlevněji, bylo to dostatečně pevné a na zahradě to z jara nevypadalo jako v kovošrotu. Děkuji za případné rady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.22 (?), 8.6.2016 22:28
Zdravím a děkuji za užitečné informace. S rajčaty mám zatím zkušenost tři sezony, ale i to stačilo pro získání nějakých zkušeností. První rok klasicky dřevěné laťky co dům dal, kácelo se to, uhnívalo, byly krátké. V chorvatsku jsem si všimla krásné konstrukce na rajčata: dlouhý dvojřad rostlin, tyče (co nejrovnější silné pruty) svázané vždy dvojice k sobě do A, nahoře všechna Áčka přivázaná k vodorovnému prutu. Takový tunel. Doma jsem dalši rok postavila podobnou, pruty z vrby a svídy tak 30 cm v zemi a 2,2 m nad zemí, nahoře drátem spojené s příčným prutem. Záhon byl čtvercový, tak jsem postavila dva dvojřady po deseti rostlinách. Fungovaly skvěle, i když byly z nedostatku materiálu neestetické - křivé a některé nahoře dost tenké. Úroda byla veliká, uneslo ji to, bouřky to přežilo. Do výšky nestačily. Dalších pět rostlin bylo ve fóliáku, na provázcích zavěšených z konstrukce, na spodním konci přivázaný kus drátu strčený do země. Postřehy: - venkovní tyčová konstrukce super, lepší by byla jedna dlouhá kvůli přístupu ze stran a pevnosti - jinak nechat širší uličku mezi dvojřady, aspoň 1 m mezi rostlinami - OBJEM úrody z 20 keřů venku byl stejný jako z 5 keřů ve fóliáku (po dlouhém suchu zapršelo a byť jsme předtím poctivě zalévali, po deštích plody venku popraskaly a zplesnivěly, ve fóliáku byly obří a čisté, celé) - CHUŤ venkovních rajčat úžasná, fóliových nijaká - radši méně, ale chutnějších: budou venku - tyče příště nařežu z něčeho, co chci zakořenit, zalévají se s rajčaty a vrby pěkně obrazily, přestože byly nařezané měsíc předem. Nebo oloupu spodní konce. - ovíjení rostoucích rajčat kolem provázku bylo mnohem pohodlnější než přivazování k tyčkám. Proto jsem chtěla vyzkoušet spirály (podobné ovíjení) a hledala jsem tu zkušenosti jiných. Nezdály se mi ty tenké a krátké, co se prodávají v obi apod. 1,8 m, z toho nejméně 30 cm do země, to by na naše rajčata bylo sakra málo. Přispěvky tady mi objasnily, že: - pokud spirály, pak ty nejdelší, 10 mm silné od pana Burdy - stálo by za pokus nařezat spirály z přerostlých kudrnatých vrb u sousedů (a na podzim je prodat zakořenělé ;-) - buňky s pvc rukávem jsou parádní: . - dá se do nich sázet před zmrzlými . - mohou se jimi chránit rajčata, když hrozí nějaká smršť . - není na ně potřeba dlouhý úzký záhon ve směru sever-jih . - asi je lepší přístup k plodům než u dvojřadu, ale zaberou víc místa Teď jen jak to všechno zkombinovat? :-) Postavit špalír z dvojic 3m prutů kudrnaté vrby, okolo zarýt zakrývací plachtu proti pozdním mrazům a kroupami, jinak nechávat keře odkryté pro lepší chuť ;-) Minimalistické finančně je nařezat pruty a postavit z nich špalír. Je to stabilní. Pod vzrostlými keři to skoro není vidět. A na takovéhle konstrukci to moc sluší i fazolím. Venku bych nepoužívala provázky na ovíjení (ve větru by se mohly keře potrhat). Ve skleníku ano, tam je to elegantní řešení a provázky bývá na co pověsit. Venkovní vzhledově minimalistický by byl závěsný systém např. od pana Burdy: Dva páry trubek do A, nahoře spojené příčnou trubkou, z ní zavěšené tenčí spirály. Trubky i spirály ukotvené do země, aby odolaly větru. Finančně je to jinde než tyčky z křoví, ale zase pozink je nesmrtelný, bez každoroční práce. Rajčatům zdar!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 8.6.2016 23:16

Jen k tomu Vašemu:

"Dva páry trubek do A, nahoře spojené příčnou trubkou, z ní zavěšené tenčí spirály"  bych Vám doporučil podstatně levnější variantu spirál než jsou spirály od pana Burdy. Jsou to spirály z drátu o průměru 2 mm, zavěsí se na tu hrazdu a dole se připíchnou do země háčkem z napínacího drátu na plot. Materiál super levný, výroba- jedna spirála se rukou natočí tak za pět minut. Spirála funguje ve velkém větru jako pružina, takže i za největších bouřek nedojde k nějakému poškození rostlin. Tyto spirály používám již déle než patnáct let. 

                     Vladimír

Spirály zavěšené na trubce
Spirály zavěšené na trubce
80 spirál zavěšených na kari síti
80 spirál zavěšených na kari síti
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.14 (?), 16.6.2016 13:50

pán Burda dělá i závěsné spirály.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.14 (?), 16.6.2016 13:52

1 za 20 kč

Majka


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika