Roubování rajčat



host - 228.74 (?)
8.5.2017 9:57

Zkoušela jsem loni podnož divoké a vršek z Goldkrone. Vedle něj jsem zasadila normální Goldkrone jako kontrolu. Slibovala jsem si od roubování hlavně bujný vzrůst. 

Rozdíl se nekonal - z obou vyrostly hydry hodně přes 2m. Prostě se jim moc dařilo :-) Možná, že v suchu by se nějaká odlišnost ukázala, asi jsem měla roubovat nějakou slabě rostoucí odrůdu.

Jinak na plíseň asi nebude mít podnož vliv, listy jsou z té horní rostliny.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 123.50 (?), 8.2.2010 10:02

Já v tom také nevidím nic jiného než kuriozitu. Čistě náhodou jsem tuto kuriozitu objevila a protože jsem o této kuriozitě dříve nevěděla, domnívala jsem se, že víc hlav víc ví a proto když pan Honzel založil tuto diskusi, tak jsem napsala, o čem jsem četla. Nic víc, nic míň.

V žádném případě nejde o propagaci této metody nebo zpochybňování kvalit a erudice našeho zahradničení-milovného společenství, které má rádo tak jako i já tento web. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 73.130 (?), 8.2.2010 20:42

Tak jsem tu den nebyl a chvílema jsem trochu překvapen. Navrhoval bych poslat Karkulku zpět do pohádky a zkusil bych ještě jednou osvěžit svůj původní dotaz. Myslíte, že by mělo smysl zkusit naroubovat běžné rajče (kvůli chuti) na podnož divokého rajčete, které má podle mých zkušeností za poslední dva roky velmi dobrou odolnost k plísni bramborové?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 8.2.2010 22:14

Myslím si, že to smysl nemá. Jednak nevím, kde se shánějí divoká rajčata. Hlavně však si myslím, že odolná podnož neovlivní citlivost naštěpované odrůdy k plísni bramborové. Stejně jako třeba odrůdy jabloní trpí houbovými chorobami (padlím, strupovitostí) bez ohledu na odolnost podnoží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 73.130 (?), 8.2.2010 22:25

Semena divokých rajčat jsem před dvěma roky získal u společnosti Gengel. Co se týče odolnosti vlivem podnože, přiznávám se, že v tom se moc neorientuju. Jen jsem si myslel, že třeba u roubovaných okurek se právě pomocí podnože dociluje odolnosti vúči různým chorobám. Tak mně to kdysi sdělila jedna prodavačka v květinářství, kde jsem si na zkoušku kupoval roubovanou okurku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 9.2.2010 6:54

Nevím, ale myslím si, že roubované okurky mohou být odolnější třeba vůči suchu nebo kořenovým chorobám. Ale vnímavost nadzemní části se nejspíš měnit nebude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 228.74 (?), 8.5.2017 9:57

Zkoušela jsem loni podnož divoké a vršek z Goldkrone. Vedle něj jsem zasadila normální Goldkrone jako kontrolu. Slibovala jsem si od roubování hlavně bujný vzrůst. 

Rozdíl se nekonal - z obou vyrostly hydry hodně přes 2m. Prostě se jim moc dařilo :-) Možná, že v suchu by se nějaká odlišnost ukázala, asi jsem měla roubovat nějakou slabě rostoucí odrůdu.

Jinak na plíseň asi nebude mít podnož vliv, listy jsou z té horní rostliny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.249 (?), 9.2.2010 0:33

Já pořád nechápu, proč si myslíte, že by se některá z částí měla začít chovat zcela odlišně než se chová za normálních okolností. Tvrdíte, že takhle naroubovaná rajčata nebudou plodit, nebo že podnož nevytvoří hlízy? A proč?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 237.253 (?), 9.2.2010 18:01

K odolnosti roubovaných okurek: Roubováním na tykev se zlepší zásobení vodou a živinami, protože má tykev lepší kořenový systém než přešlechtěná okurka hadovka. Odolnost k listovým chorobám ev. škůdcům se nezmění. Okurka plíseň či svilušku stejně dostane, ale lépe jí uroste. Dole jsou již listy suché od svilušek a několik metrů od kořene stále přirůstá a plodí. Roubované okurky však nedostanou plísňové choroby kořenového krčku, protože tykev je proti nim rezistentní. Je nutné správně okurku zasadit, roubovaná část se nesmí ani omylem dotýkat zeminy, plíseň by se mohla dostat na okurkovou část. Dříve jsem pěstovala neroubované okurky, ty daly 3- 4 plody a uvadly, bylo to způsobeno poškozením kořenů. Dnes pěstuji dvě roubované okurky, loni jsem sklízela přepravku hadovek týdně v plné sklizni,  úroda pokračovala do poloviny října.

K rajčatům: na plíseň bramborovou roubování asi vliv mít nebude, podnož brambor vidím jako zajímavou kuriozitu. Slyšela jsem o podnoži pro rajčata, která je odolnější ke kořenovým chorobám. Pokud někomu rajčata usychají od kořenů mělo by to pro něj smysl. Sama roubovat nebudu, rajčata mám každý rok vydařená, loni jsem měla poslední ještě na Silvestra / dozrálé na okně./          Jiřina  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.252 (?), 10.2.2010 9:19

SAMURAI
(Lagenaria siceralia)
Podnož pre dyňu (melón) červený. Rezistentná k fuzáriovému vädnutiu. Hrubý hypokotyl umožňuje jednoduché vrúbľovanie. Navrúbľované rastliny majú dynamický rast po celú dobu vegetácie.

MK-T401
(Lycospersicon esculentum)
Podnož pre rajčiaky. Vysoká tolerancia k bakteriálnemu vädnutiu, fuzáriovému vädnutiu (rasa 2) a verticíliovému vädnutiu. Rezistentná k fuzáriovému vädnutiu (rasa 1), fuzárium crown rot (J-3), virusu tabakovej mozaiky a háďatkam

SM - TYKEV FÍKOLISTÁ
(Cucurbita ficifolia C.Bouche)
Podnož pre uhorky s mohutným kořenovým systémom. Má velmi dobrú afinitu k väčššine pestovaných odrod. Všetky skleníkové uhorky firmy SEMO boli na afinitu otestované. Rezistentná k fuzáriovému vädnutiu. Vrúbľovance vykazujú vysokú toleranciu k chladu a menej vyrovnanej závlahe.

AX 98-1030 F1
(Cucurbita ficifolia C.Bouche)
Podnož pod uhorky. Nový hybrid tekvice figolistej s veľmi dobrou afinitou a vysokou rezistenciou voči fuzáriovému vädnutiu.

SPRINTER F1
Podnož pod uhorky a melóny. Nový mezidruhový hybrid Cucurbita maxima a Cucurbita moschata. V porovnání s tekvicou figolistou má tenšiu a dužinatejšiu stonku, čo zvyšuje úspešnosť vrúbľovania. Navrúbľovaná rastlina dobre odoláva fuzáriovému vädnutiu aj stresom prostredia.

Tyčinky na vrúbľovanie
Plastové tyčinky z inertného materiálu, ktoré spájajú koreňovu časť podnože a nadzemnú časť vrúbľovanej rastliny. Na jednorázovu aplikáciu.

Klipsy na vrúbľovanie
Slúžia k fixácii vrúbľovaného spoja u melónov a uhoriek. U rajčiakov se nepoužívajú. Je možné ich používať opakovane.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 57.67 (?), 10.2.2010 18:13

Zde a zde som našla nejaké videá - vrúbľovanie paradajok sa vo svete asi robí vo veľkom...


Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika