Roubování okurek na tykev



host - 66.105 (?)
15.4.2010 23:05

Mně plodila t. fíkolistá na chladnější zahradě v 500 m.n.m. lépe a dříve než v nížině. Asi proto, že je původem z hor. Zkoušel jsem roubovat melouny na různé tykve s malým rozdílem. Všechny však byly lepší než neroubované. Letos zkouším i okurky.

Mimmo

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host, 2.5.2002 21:02, zobrazeno: 98474x
V Recptáři č. 3 bylo psáno o roubování okurek na tykev,
já toto číslo nemám, žádám o radu.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Kocour - (17), 3.5.2002 8:45

Nejjednodušší roubování, které provádějí nejčastěji všichni dodavatelé roubovaných okurek se provádí takto:
Zasadíte si ke kraji kelímku semeno tykve fíkolisté a do dalšího kelímku, taktéž ke kraji semeno Vámi vybrané okurky. Okurku musíte vysadit asi o týden dříve, aby byla dosti silná. A to bývá problém pokud nemáte teplý skleník. Doma za oknem strašně vytáhne a stonek má tenký. Když obě rostlinky zesílí a začnou se jim dělat malé pravé lístky, postavíme kelímky stonky k sobě a žiletkou zařízneme někde pod děložními lístky tykev od shora dolů do poloviny síly stonku a to samé ve stejné výši u okurky, ale od zdola nahoru. Vzniklé klínky do sebe zasuneme a jemně omotáme jemným igelitovým páskem. Obě rostliny spolu přikryjeme igelitovým sáčkem a počkáme minimálně týden, než k sobě přirostou. Potom se stonek okurky pod roubem ostřihne a zůstane Vám jen naroubovaná rostlina. Po zasazení do země musíte dbát na to, aby okurka z roubu nepustila kořeny a nezakořenila.
Další způsob je, že u tykve odlomíme tvořící se vrchol s pravými lístky a nařízneme uprostřed děložní lístky i se stonkem přímo v hlavní žilce lístků. Do takto vzniklého rozštěpu zasadíme roub okurky a to tak aby jejich děložní lístky vytvořily kříž. Toto je o hodně pracnější a špatně se roub omotává páskou. Takto jsem si na zkoušku rouboval nakládačku, ještě v době, kdy se tato kombinace nedala koupit.
S pozdravem
Petr Kocanda - Kocour

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Agbar - (1) - 191.106 (?), 14.4.2010 11:41

Mám dotaz. Když si zasadím tykev Sprinter F1 a vypěstují si s ní semena, dají se pak přiští rok použít k roubování okurek a melounů?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 216.60 (?), 14.4.2010 12:04

Zdravím, to by mě taky zajímalo. Semínka této tykve mám z loňska. Chystám se ji vyset. Uvidím...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 159.24 (?), 14.4.2010 20:05

Taky zvažuji vypěstování semen podnoží tykví, jsou totiž docela drahá. Plánuji pěstovat jednu rostlinu tykve fíkolisté na semeno. Domnívám se, že u Sprintera to nepůjde, protože jde o F1 hybrid a v další generaci dojde k štěpení, dle znalostí z genetiky.     Jiřina   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 97.78 (?), 14.4.2010 21:35

V loňském roce jsem měla stejný nápad a nechala jsem si jednu rostlinu tykve fíkolisté nenaroubovanou. Vyrostla obrovská "Adéla", zabrala spoustu místa... a plod žádný. Proč neplodila nevím. Beruna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 183.242 (?), 14.4.2010 23:12

Tykve fíkolisté pěstuji již několik let (Brno). Potřebují dost tepla, ne celý den na slunci, taky vodu, přihnojit. Po zmrzlých dávám předpěstované rostliny ven, líbí se jim na kompostu. Vloni byla jedna větší dokonce ve 2 metrech na stromě, který u kompostu máme.  Nedozrají vždy všechny. Mám je nejraději na kandování. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 176.254 (?), 15.4.2010 14:02

Také mně moje "Adéla" nezaplodila. Přičítám to nadbytku dusíku z přetékajícího septiku souseda. Ach jo!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Kšely - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (216) - 214.135 (?), 15.4.2010 14:15
Tak teď jsem tedy zpanikařila. Také jsem nechala dvě původně podnože "na semeno", ale za nic si nedokáži vybavit, zdali jsem to nepopletla a jsou to skutečně t. fíkolisté. Odvezu je na záhumenek a budu čekat, co vyroste. Pro jistotu naseji další. MH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 66.105 (?), 15.4.2010 23:05

Mně plodila t. fíkolistá na chladnější zahradě v 500 m.n.m. lépe a dříve než v nížině. Asi proto, že je původem z hor. Zkoušel jsem roubovat melouny na různé tykve s malým rozdílem. Všechny však byly lepší než neroubované. Letos zkouším i okurky.

Mimmo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika