Rajčinové farmy u nás



Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 129.206 (?)
10.1.2019 8:36

Ja zase Vladimíre kupujem rajčiny, ale iba v zime, keď už nemám svoje zhruba od Vianoc do apríla, pretože ich milujem a kúpim si ich radšej ako napr. citrusy. Svoje síce mám na použitie do šalátu ešte aj na Vianoce, ale na chutné zahryznutie to už nie je. Aj keď sú drahšie, neodolám a hovorím si že aspoň treba podporiť domácich pestovateľov.Teraz som pred Vianocami kúpila 4 druhy- Medulienku - Juanitu, Hranáčik-Sweetelle, Tramezzino a koktejlovú Brioso. Chutili mi presne v tom poradí ako som ich napísala. Juanitu som pestovala 3 roky aj ja z presevu a zaradím ju pravdepodobne aj tento rok pre porovnanie chuti s ďalšími cherry, ktoré budem pestovať tento rok.

   Eva T.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 10.26 (?), 5.1.2019 12:54, zobrazeno: 8238x

 Na Slovensku sú v súčasnosti 2 združenia na veľkopestovanie rajčín.

GreenCoop družstvo je prvou, a súčasne aj najväčšou výrobnou organizáciou zeleniny na Slovenku s ročnou produkciou viac ako 10 mil. kilogramov kvalitných domácich paradajok. Členovia družstva pestujú skleníkové rajčiaky od roku 2006:

Prevádzka: Horná Potôň-6 ha skleníkov, Zlatná na Ostrove-4,5 ha skleníkov, Kolárovo-4,5 ha skleníkov, Dunajská Streda-2,8 ha skleníkov, všetky hydroponické pestovanie.Výsadba sadeníc: december, až januárPrvý zber: marec-Posledný zber: november

Prevádzka: Babindol -2,3 ha skleník hydroponické pestovanie s prisvetľovaním.Výsadba sadeníc: august- Prvý zber: október. Posledný zber: júl. Pestujú odrody McDreamy, Trammezzino, Brioso, Storia, Bamano, Ivorino.

Ovozela- združuje farmy Kameničany(Medulienka- Juanita, Hranáčik-Sweetelle)ročne skoro 650 ton, f. Bruty(Koktejlka, Čerinka, Bobulienka), f. Veľké Zlievce(Koktejlka, Strapáčik)3,3 ha,  f. Handlová a Nováky(Strapáčik). Celkovú rozlou sklenníkov som nenašla.

Na Youtube nájdete zaujímavé video pod názvom: Pestovanie paradajok vo Farme Babindol.

                                          Eva T.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 6.1.2019 20:01

Evi díky. Sice nepěstuju hydroponicky, ale díky Tobě (tedy Tvému příspěvku) jsem pochopil, že jsem na podzim začal moc pozdě. Alespoň se setím. Trochu jsem to prokoučoval, budoucnost ukáže, jak moc a zda vůbec můžu mít čerstvá rajčata v únoru. Tedy, budu je mít, ale jde o to kolik. Nějakých 10 či 20 rajčátek měsíčně není dost. Rozhodně už ale vím, že jsou s dostatečným přisvětlením schopná růst i ve světelně i tepelně nejhorších měsících roku. V únoru pak už bude relativně líp.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 129.206 (?), 9.1.2019 19:41

Milane, ono relatívne s prisvetľovaním a vhodnou teplotou a správnou výživou   by si mohol mať zrelé rajčiny z októbrového výsevu aj vo februári pri skorých odrodách napr.  ako Stupické, Maglia Rosa... Problémom sú hlavne priestory. Ja som mala vlani Magliu rosu zrelú posledný marcový deň z výsevu začiatkom decembra a prisvetľovať som začala až po Vianociach. Aj tak obdivujem tvoju rodinu, musíš mať rajčinami zapratané všetky okná.  Prvých pár pokusných som vysiala tiež  skorej ako zvyčajne -začiatkom novembra, ale v marci mi už všetky okná v dome budú praskať vo švíkoch- ešteže počasie občas dovolí vyniesť na otužovanie do sklenníka.

Z tých našich fariem pestuje pre zber v zime iba Babindol, Kameničany napr. vysádzajú priesady nakúpené v Holandsku začiatkom decembra pre zber od marca- môžem sa spýtať, ako staré sú tie priesady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 9.1.2019 21:53

Evi, "zaprataný" je to správné slovo. Škoda, že není ten byt nafukovací. Ale ještě ne všechna okna: u manželky v pokoji ještě nejsou (ona zatím také neví, že tam později přijdouwink). Ale naštěstí ostatní členové rodiny už jsou totálně odlítlí z hnízda, takže je to jen manželka, která může brblat. Dělá to vzácně málo, to jí musím uznat. Buď je ráda, že chodím do hospody jen sporadicky anebo oceňuje, že opravdu nemáme nouzi o výborná rajčatasmiley.

Ale jak jsem loni zjistil, mám ještě rezervu na chodbě, tedy pro březen. Sousedi neřekli ani popel, tak doufám, že nebudou protestovat ani letos. Jenže tam asi nebudu moct dát odražeče, natož svítit. Můj pracně vybudovaný balkonovník zatím nelze provozovat, jeho vytápění by bylo zatraceně drahé. Tak až někdy v březnu. Má to ale výhodu: kdyby moc mrzlo, vezmu je zase dovnitř, aby se ohřály. Někam na podlahu.

A máš pravdu: Maglia Rosa roste rychle a už má na květ a jedno Supické už kvete. Takže naděje ještě neumřela, i když z toho zase nedělám žádné drama: když budou, tak budou, když ne, svět se nezboří. Stejně jich asi nebude moc.

Ano, prosím, zkus se jich zeptat na podrobnosti. Bloudím v oblastech, které jsou jen částečně zmapované a každá zkušenost mi může pomoct. Díky.

Milan

P.S. A co dělá Slovensko s těmi rajčaty? Určitě je nevyváží do Čech, tady jsem je ještě neviděl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.132 (?), 10.1.2019 5:45

Pokud vím, tak u nás jsou minimálně dvě takové farmy (jsou i na internetu). Včera jsem byl v Lídlu a v Bille a schválně jsem se podíval, co tam mají za rajčata. Dohromady jsem našel tři odrůdy (dvě cherry a jedno kokejlové) u nichž bylo hrdě napsáno z farmy v ČR. Jedna z nich byla Brioso (tu jsem už jednou jedl), ta druhá začínala také na B a třetí byla snad Anette. Ono je to stejně jedno, protože rajčata v zimě běžně nekupuji a pěstovat tyto odrůdy nemám v úmyslu. Jinak pěstitel nebyl uvedený, jen velkoobchodní firma z Prahy.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 129.206 (?), 10.1.2019 8:36

Ja zase Vladimíre kupujem rajčiny, ale iba v zime, keď už nemám svoje zhruba od Vianoc do apríla, pretože ich milujem a kúpim si ich radšej ako napr. citrusy. Svoje síce mám na použitie do šalátu ešte aj na Vianoce, ale na chutné zahryznutie to už nie je. Aj keď sú drahšie, neodolám a hovorím si že aspoň treba podporiť domácich pestovateľov.Teraz som pred Vianocami kúpila 4 druhy- Medulienku - Juanitu, Hranáčik-Sweetelle, Tramezzino a koktejlovú Brioso. Chutili mi presne v tom poradí ako som ich napísala. Juanitu som pestovala 3 roky aj ja z presevu a zaradím ju pravdepodobne aj tento rok pre porovnanie chuti s ďalšími cherry, ktoré budem pestovať tento rok.

   Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 10.1.2019 8:54

Skleníků je už na Moravě víc. Hustopeče, Mutěnice, Haňovice a také hned vedle nás Smržice.
Rajčátka jsou chuťově výborná, ale na mé poměry jsou ceny nepřijatelné, to si je raději nekoupím.
A jako "bonus" máme (a všichni kolem podobných skleníků) nového škůdce na rajčatech v zahradách, makadlovku Tuta absoluta, takže možná nebudeme moct pěstovat rajčata ani doma.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 10.1.2019 8:58

Koupil jsem tuhle v HM balíček malých rajčat. A nebyla zas tak špatná, jak se traduje. Takže když budu nutně muset mít v zimě rajče, nemusím ani vytvářet nějaký škumprnákle za okny, doma i v hale rostou za umělých podmínek a v hale mají ty podmínky jistě příznivější. Kdybych za svého mládí mluvil o rajčatech v lednu, klepali by si okolní významně na čelo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 19.1.2019 1:05

Pepé, ty špumprnákle je právě to, co nás baví. Rajčata na sežrání už jsou pak jen vítaný bonus. Čistí pragmatici a tradicionalisti nás považují za podivíny. Dobře jim tak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 19.1.2019 1:32

Evi, opět musím uznat, že si na Slovensku vedete líp než my v Česku. Nevím přesně, ale zatím jsem objevil na netu jen jeden podnik pro celoroční hydroponické pěstování rajčat, a to v Haňovicích na Hané (Zemědělské družstvo). Dokončili stavbu v minulém roce a slibovali první rajčata kolem Vánoc.  Pěstují odrůdu Angelle, sladká šišatá cherry rajčata a na trh je dodávají na stonku. Tak jsem jim hned napsal, zda můžu přijet na exkurzi do jejich uměle osvětlovaného skleníku. Zaregistrovali mou žádost, ale zatím se neozvali. Dám vědět hned jak dostanu odpověď.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika