Rajče Stupické polní rané



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?) 
8.7.2012 14:12, zobrazeno: 83907x

Rajče Stupické polní rané, původní česká odrůda vzniklá výběrem z křížení (MikádoxSláva Porýní) x Solanum racemigerum si jistě zaslouží velké pozornosti:

1.Je to jediná česká odrůda, která je prakticky pěstována na celém světě a je zařazována do tzv. ktegorie Dědictví. Jen u nás nevím kde je zařazena. Dnes v době intenetu je možno na Googlu si ledacos vyhledat pod heslem "Tomato Stupice". 

2.Je tak populární pro svou ranost, je uváděno těch 55-60 (někdy snad i 52) dní od výsadby (sleduji již několik let a opravdu se u mne ta doba okolo 55 dní pohybuje-pochopitelně závisí i na počasí). Je jisté, že v oblastech s krátkým létem nelze pěstovat odrůdy s dlouhou dobou od výsadby do sklizně (jinak řečeno pozdní odrůdy)  a proto je veliký zájem o odrůdy s touto krátkou pěstební dobou  (například pěstitelé zkouší tuto odrůdu i na Aljašce) 

3.Pokud jde o dobu od výsadby po sklizeň tak tato má pro venkovní výsadbu daleko větší vypovídající hodnotu než doba od výsevu po sklizeň.   Na celém světě se ven rajčata vysazují po dni posledního předpokládaného jarního mrazíku a údaj často slouží k tomu aby se zájemce o určitou odrůdu mohl zorientovat v tom, zda a kdy mu vůbec odrůda, kterou si vybral dozraje. Pokud se jedná o názor, že pokud se vyseje rajče dříve, tak je zaručeno, že o tuto dobu bude dříve sklízeno, tak se jedná o názor zcela špatný. Stačí jednoduchý pokus: vysejte si o měsíc dříve než Stupické (55 dní) rajče San Marzano (80 dní) a sledujte, zda bude začátek sklizně současný. Já tvrdím, že ne. Prosím nefixlovat- nevyužívat skleník.

4.Za pozonost u této odrůdy ještě stojí, že není jednoznačně určeno jak ji pěstovat, na jeden výhon, na dva, na tři nebo někde je dokonce uvedeno jakpo detrminantní odrůdu bez vyštipování. V USA se tato odrůda prodává dokonce roubovaná na silné a výkonné podnoži.

 To je zatím vše, co jsem chtěl k této odrůdě napsat.

              Mr Big

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 224.63 (?), 8.7.2012 17:04

Je naozaj vynimocna. Ma listy ako ziadna ina, podobne paprike. Navyse dava take silne vyhony, ze je aj tazko na dusi ich odtrhnut. Chut OK. I ked ju niektore odrody kvalitou predcili (napr. bejbino), patri medzi top.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.2 (?), 8.7.2012 19:17

Hezký exkurs o rajčeti. My nepoučení pěstujeme Stupické jen podle zkušeností již od dob našich otců, protože a) žijem na Vysočině b) máme mlsné tlamy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 62.91 (?), 8.7.2012 20:00

Co jsem četl, tak kedluben Gigant je další český úspěch, který zaplavil téměř celý svět. Z rajčat ale doma pěstujeme Start F1. Stupické nebylo tolik výnosné a chuť je u něj také výborná.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 8.7.2012 20:29

Já také pěstuji více rostlin Start F1. Kdysi jsem četl článek o šlechtiteli tohoto prvního českého hybridního rajčete, kde bylo také uvedeno, které odrůdy jsou použity pro křížení. Někde jsem ten výstřižek ztratil, což mne mrzí.

         Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 180.10 (?), 8.7.2012 21:01

Dobrý den. Měl jsem možnost osobně poznat šlechtitele obou rajčatových odrůd. Teda, pokud si na to dobře vzpomínám. Obě Stupická vyšlechtil pan Homola, byl jsem u něj kdysi doma a Start dle mého vyšlechtil ing. Zavadil ve Smržicích.  Mám to sice k nim jen kousek, ale ani nevím, zda se ještě tomuto šlechtění věnuje. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 8.7.2012 21:24

Díky za informaci.

   Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 8.7.2012 20:33

Je mně jasné, že na vysočině nebudete pěstovat San Marzano Gigant u kterého je uvedena doba 90 dní, ale celé jsem to psal také proto, abysme si vážili i toho co je české a opravdu dobré. Zdravím na vysočinu.

         Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 23.7.2012 16:39

Zaujal mě Váš příspěvek, myslím tím to, že ho pěstujete od dob otců. Myslíte tím, že ho sami přeséváte, tj. že si pěstujete sami semena z nejlepších plodů a rostlin? Ptám se proto, že mám pocit, že rostliny z výsevů semen od Nohel garden plodí až příliš nevyrovnané plody. 

       Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 8.238 (?), 7.6.2014 12:36

Zdravím, prosím o skúsenosti s vyštipovaním bočných "vlkov", na koľko výhonov pestujete? Prvý krát pestujem túto odrodu a vraj nemá mnoho listov - čiže by nemusela byť až tak prehustená pri viacerých výhonoch.

ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika