Rajče Stupické polní rané



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 138.254 (?) 
8.8.2016 13:30

Prikladám fotky mojej úrody z ponechanej pokusnej rastliny "akože" Stupické z originálného balenia sáčka Semo. Zasadená je v skleníku. Vzrast rajčiaku je podobný ako má Stupické, z rozdielom pravých rajčiakových listov. Pestujem na viacero výhonov (ako kríčkové), tak ako aj Stupické. Prvé plody začali dozrievať súčasne s vedľa zasadeným Bejbinom a Goldkrone, takže sú celkom rané. Zdravotný stav je zatiaľ najlepší zo všetkých odrôd - tmavo zelené, akoby až navoskované listy bez chyby. Pol metra vedľa zasadené Bejbino má na listoch rôzne prejavy nedostatku prvkov, a začína chytať aj plieseň. Goldkrone je na tom lepšie, ale tiež má aj zožltnuté listy.

Včera som odtrhol prvý vyján so 4 kusmi, z ktorého jeden prezrály plod odpadol. Ostatné už boli tiež prezreté-šťavnaté, takmer bez jadierok. Nechával som ich do úplného vyfarbenia, takže až prezreli. Nevadí - skúšal som aj menej sfarbený plod a chuť je dobrá rajčinová - ani príliž sladká / ani kyslá, menej šťavnatá, biftekového typu, tiež takmer bez jadierok. 

Takže vzrast má kríčkový do 1,3m, plody oranžové-rebrované, biftekového typu - najskôr narástli menšie od 20g, teraz 60g. Vo vyjáne cca 4 kusy.

S odrodou som spokojný - dúfam, že plody sú jedlé wink

Plody - farebné a veľkostné porovnanie s originál Stupickým vzadu a Ildy pobokoch
Plody - farebné a veľkostné porovnanie s originál Stupickým vzadu a Ildy pobokoch
Rozkrojený prezretý plod
Rozkrojený prezretý plod
Vyján ešte na rastline
Vyján ešte na rastline
Vyján ešte na rastline
Vyján ešte na rastline
Väčší ešte nedozretý plod
Väčší ešte nedozretý plod
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 227.168 (?), 8.8.2016 14:18
Tato rostlina nepatří Stupickému. Jde o záměnu semene. Takováto je jen jedna rostlina ze sáčku nebo je jich více? J.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 8.8.2016 15:59

Souhlasím s paní Jiřinou. Jen mně není jasné, jestli jsou obě rostliny ze stejného originálního sáčku ze SEMA nebo některá z nich (a která) je z jiného zdroje a jakého. Pochopitelně pro Stupické je typický bramborový list a plody s málo přepážkami, tři až čtyři komůrky vyplněné šťávou a dost semen. V žádném případě ani náznak masitého rajčete.

                        Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 138.254 (?), 8.8.2016 17:26

Pozrite si môj predošlý príspevok z 25.3. kedy som písal čo mi vyklíčilo namiesto Stupického, ďalej Ste mi na to pán Vladimír reágovali... tak som priložil foto, čo mi z toho narástlo...

Rajče Stupické polní rané

Vypestoval som to z jedného originálneho sáčku balenia Semo. Zo 4 semien vyrástla jedna iná odroda, ešte sú tam zvyšné na budúci rok smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 8.8.2016 21:12

Omlouvám se, vůbec jsem si nevšiml, že o těchto rostlinách jsme již diskutovali. Ostravské rané to jistě není, mělo by mít plod podobný Stupickému, list by měl být opravdu obvyklý rajčatový. Zbývají jen dvě další možnosti, buď zkřížení s jinou odrůdou asi dle charakteru dužniny biftekovou. Druhou možností je mutace. Pokud se Vám ta odrůda líbí, tak byste měl odebrat její semena a příští rok vyset. Jestli vůbec má nějaká klíčivá semena. Zkoušet vysévat větší množství semen SEMA je myslím zbytečné.

                           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 138.254 (?), 9.8.2016 14:54

Dával som pripojiť reakciu na ten môj predošlý príspevok, ale to radenie príspevkov tu na fóre je v druhej línii už neprehľadné a tak to hodilo až na koniec... no nevadí

Možno si odložím nejaké semená z týchto plodov na budúci rok, mám rád biftekové rajčiny, škoda len, že sú neni plody väčšie. Ešte ma bude zaujímať ako obstojí s odolnosťou na pleseň zemiakovú...

Z kríčkových rajčiakov som pozeral, že má Semo v ponuke niečo podobné, novinku odrodu ORANŽE :

"Nová odrůda netradiční oranžové barvy plodu s vysokým obsahem vitamínů. Zbarvením i dietetickými vlastnostmi je přitažlivá a vhodná především pro děti. V zralosti je raná až středně raná, na půdu nenáročná. Plody jsou ploše kulovité, střední, oranžové."

Možno by sa mohlo jednať o túto odrodu alebo skôr o skríženie s ňou, lebo tie moje plody majú aj rebrovanie.

Pestuje niekto odrodu ORANŽE? aká je?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 9.8.2016 18:43

Mám Oranže a plodí. Pokud jde o chuť, nějak si ji nepamatuju a teď ho ošmakovat nemůžu. Struktura plodu je tak nějak "polobifteková". Plody střední až velké. Víc zkušeností nemám. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 9.8.2016 22:07

Loni a předloni jsem Oranže pěstoval. Chutnalo mně, ale po posledním sronovém dešti všechna rajčaqta na keříčku popraskala a byla k ničemu. Přitom jiné keříčkové odrůdy Olomoucké nízké, Jitka, Hana atd. se s tou přemírou vláhy vypořádaly daleko líp. Už bych je asi bez krytí nepěstoval.

Oranže
Oranže
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 10.8.2016 8:30

Mně nepraskalo, jednak je v boudě, druhak rajčata skoro nezalévám, nepotřebují to. Pokud jde o chuť, bude tak nějak v prostředku, hezká je barva a vitamíny nespočítám, nemám čím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 10.8.2016 14:51

Pochopitelně rajčata pod střechou nepraskají i když je budete pravidelně hodně zalívat.

               Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika