Rajčatový hokus pokus - průběh



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?)
31.1.2018 22:49

Pepé, jsem rád, že reagujete aspoň vy. A donutíte mne se poučit:

Dělivé pletivo (též meristém) je rostlinné pletivo tvořené buňkami s dělivou funkcí. Tyto buňky diferencují buňky, které mění svojí funkčnost.

Jestli dobře rozumím čtenému textu, moje formulace byla sice zjednodušená, nikoliv NESPRÁVNÁ, jak naznačujete vy. Pokud bych to laicky mohl k něčemu přirovnat, jsou to kmenové buňky živočichů. A obojí mne přesvědčuje, že MP prostě nemůžeme konkurovat, i když víme stále víc.

Už jste to někdy viděl naživo? Já poprvé. A prostě to na mně zanechalo obrovský dojem.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  31,  32,  33,  34,  35  >   
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 13.2.2018 18:50

13.2.18  Dneska byl krásný den a tak jsem dopřál svým rajčatům trochu přímého sluníčka. Při té příležitosti jsem zjistil, že ta nejpokročilejší už mají založeno na dva vijany. Vijanová statistika: 2 Starty za 9. pravým listem, 1 Bonseta za 7. a druhá za 9., Vitador za 7. U ostatních z těch 9 to ještě není vidět. Druhé vijany (u dvou rajčat) jen jeden pravý list výš. Přestal jsem zalévat každý třetí den (mají víc půdy po přesazení) a vadnutí spodních listů se hodně zmírnilo.

Řízky se nejen chytly, ale začaly i růst. A zase si musím dát pozor, abych jim po počátečním prolití klíčivého substrátu Forestina i směsi růstového substrátu stejného výrobce a krtince nedával tolik vody. Myslím, že jsem to přeháněl.

Nepřisvětlované sazenice na západním okně si vedou fajn, některé už mají dva malé pravé listy. A to jsou ve vyšší teplotě – cca 21°C. Nevytahují se. Stejně jako papriky v tomtéž stádiu.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 31.1.2018 22:04

Prostě buňky stonku změnily funkci podle potřeby, aby rostlina přežila

Ale houby. Prostě na stonku zůstal vrcholový meristém a ten se podle potřeby diferencoval. Změnit se nic nemůže, jen ten meristém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 31.1.2018 22:49

Pepé, jsem rád, že reagujete aspoň vy. A donutíte mne se poučit:

Dělivé pletivo (též meristém) je rostlinné pletivo tvořené buňkami s dělivou funkcí. Tyto buňky diferencují buňky, které mění svojí funkčnost.

Jestli dobře rozumím čtenému textu, moje formulace byla sice zjednodušená, nikoliv NESPRÁVNÁ, jak naznačujete vy. Pokud bych to laicky mohl k něčemu přirovnat, jsou to kmenové buňky živočichů. A obojí mne přesvědčuje, že MP prostě nemůžeme konkurovat, i když víme stále víc.

Už jste to někdy viděl naživo? Já poprvé. A prostě to na mně zanechalo obrovský dojem.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 1.2.2018 8:05

Já to chápu tak, že meristém se mění sám, ne že ON mění jiné buňky. Jak by to dělal? Meristém je při vzniku indiferentní, neurčité pletivo. Až vnějšími vlivy (auxiny, zemská přitažlivost) z něj vznikne potřebná část, ťopka, list, kořen. A nahoře nebo dole pořád narůstá nový meristém a postupně se diferencuje. Třeba to někdo vysvětlí. Naživo to uvidíte třeba když si najdete množení orchidejí, nebo jahod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 1.2.2018 20:07

Pepé, ta citace byla z Wiki, přiznám se zcela otevřeně, že mechanizmu působení meristému moc nerozumím. Není to pro mne až tak důležité, ale mrknu na to podrobně a snad to pochopím. Vlastně tahle "nehoda" mého rajčete byla moje první setkání s tímto jevem (v biologii nám o tom nic neřekli nebo jsem to zapomněl). Proto byl ten popis tak obecný a zjednodušený. Rozhodně jde ale o to, že buňky, původně určené jako stonkové, z nouze změnily funkci. Zázrak MP. Necítíte to taky tak? Ale když se nad tím zamyslím, vlastně kořenění řízků je podobný proces, ne?

Milan HP

P.S. Teď mne tak napadlo, že ten postižený Vitador stále vlastně vaří z vody, tedy žije pouze z výsevového substrátu. Tak mu dám trochu dusíku a vápníku a uvidím, jak si povede. Je to příliš zajímavé na to, abych ho prostě odepsal. No a v orchidejích a jahodách jsem úplný analfabet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 1.2.2018 22:54

Jen malý dodatek k vývoji: při tom přihnojování jsem si ty lístečky na postiženém Vitadoru prohlédl pozorně a objevil jsem, že si vyvinul nejen lístky, ale i hlavní výhon. Je mrňavý, spíš takový zárodek, ale je tam: ta rostlina se stará o svou budoucnost. Je to skoro neuvěřitelné.

Vím, vy nemáte rád emoce v pěstování rostlin na sežrání (a to je i můj hlavní cíl), ale já ty emoce považuju za hrozně důležité. A když vidím něco tak dokonale propracovaného MP, nemůžu než žasnout. Radostně. Jako dítě, kterým jsem vlastně i přes svůj věk stále zůstal. Ale vy mi asi moc nerozumíte nebo to nesdílíte. Nebo ano?

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 2.2.2018 10:11

Konečně jsem zvládnul svou webkameru, takže posílám obrázek jedné ze svých anomálií: trojlístek pro štěstí. Odrůda Balkonzauber Červené, mutant. Už se to někomu stalo?

Milan HP

Trojlístek z děložních lístků
Trojlístek z děložních lístků
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 20.184 (?), 2.2.2018 12:10

Nie, Milane, nestalo sa mi to, ale vlani mi 1 vyklíčila tak, že jej chýbali asi rastové meristémy a zostali iba klíčne listy. Rastlinka silnela, zväčšovali sa aj klíčne listy ale pravé nenarástli, tak som ju po mesiaci vyhodila. Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 2.2.2018 13:40

Tak, a tady je ten Vitador, který vyklíčil bez děložních lístků, asi po 6 týdnech vegetace - pečoval jsem o něj jako o ostatní. Měl i přisvětlení. Jeho meristémy určitě byly v pořádku. Jsem zvědav, jak si povede dál.

Milan HP

Matka Příroda v akci
Matka Příroda v akci
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 2.2.2018 13:52

Zparchantělý rajče o d začátku, bude stát za starou bačkoru tak jako tak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  31,  32,  33,  34,  35  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika