Rajčatový hokus pokus - průběh



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2746) - 6.138 (?)
16.1.2018 22:44

Pane kolego, když to takhle budu měřit, co je to platné těm rajčatům? Ta měření jsou pouze relevantní v úrovni lokálního osvětlení rostlin. Moje svítidla NEMAJÍ výšku 2,6 metrů nad podlahou a NEJSOU určená pro celkové osvětlení místnosti. Co se mi a ostatním tady vlastně snažíte říct? Ty údaje byly obojí: s i bez umělého osvětlení. Co ještě jiného bych měl měřit? Možná mi to nebudete věřit, ale jistý čas jsem pracoval jako světelný technik (tedy jen na částečný úvazek) pro jistou firmu. Takže nemáte šanci mi něco nakukat. O to se vy ale nesnažíte, vy chcete jen za každou cenu zpochybnit to, co dělám. Ale takhle se vám to nepodaří.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2746) - 6.138 (?), 16.1.2018 21:53

Vladimíre, možná je. Ale kdybys viděl ty chudinky, jak jim splihly děložní lístky, taky bys udělal podobný závěr. Vím, měl jsem to nechat dojít do konce, to by bylo jedině průkazné. Ale to srdce jsem neměl.

Tím ale nechci nijak zpochybnit, že to obecně lze. Zvlášť pak třeba v březnu, jen konstatuji, že ne u mne. Škoda, že Ti nemůžu poslat fotku situace. Ale víš co? Zkus se podívat na letecké snímky google mapy, adresa je Střekovské nábřeží, Ústí n. L. Uvidíš sám, jak jsem na tom. Kolem samé kopce a to nemluvím o mlhách tady u řeky.

Milan HP 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 16.1.2018 22:33

Kdybys napsal pokus se nepovedl, tak bych nic nenamítal. Ale ty jsi napsal, že u tebe v Ústí nejde vypěstovat sazenice bez přisvětlování. S tím nesouhlasím, ale nemohu to nijak dokázat, jedině že bych se odstěhoval do Ústí. 

                     Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2746) - 6.138 (?), 16.1.2018 23:37

Sorry Vladimíre, ale cílem mého HP nikdy nebylo dokázat, že vypěstuju sazenice bez přisvětlování. Chtěl jsem najít podmínky, za kterých si můžu vypěstovat sazenice i u sebe, hlavně s ohledem na ty plísniodolné anglické odrůdy. Což si myslím, že se povedlo. Hokus pokus pokračuje dál, nemá jen jeden cíl, je to možná až moc komplexní.

Ty to, myslím, vidíš z hlediska sporu s Pepém a jinými skeptiky, kteří teď "jásají". Ale není nad čím. Nikdy jsem netvrdil, že vypěstuju sazenice jen tak - spíš naopak, tušil jsem, že to nepůjde (ale dosavadní výsledky jen dokazují, že ne v prosinci či lednu, v březnu to může být jinak). To bych mlčel a nešel do HP vůbec. Jsou tu další a další etapy, o kterých se chci něco prakticky dozvědět. Bílé versus červenomodré světlo. Pěstování rajčat v pytlích. V pařeništích (buduju ho). A navíc papriky. Víš, mně je u zádele, kdo "měl pravdu". Já se zkouším dovědět, jaká jsou fakta z praktické zkušenosti. A hluboce věřím, že mi rozumíš a sdílíš mou motivaci.

Možná chceš namítnout, že jsem to příliš zgeneralizoval. Nevím, nepamatuju si, jak přesně jsem to formuloval. Ale ani přestěhování do Ústí by nic nevyřešilo: jsou tady místa, kde jsou podmínky úplně jiné: jsme v kopcovité krajině. A ještě navíc vím, že jsem nebyl schopen dodržet podmínky podle zásad: teplotu i další. Ale můj cíl vždycky byl jen zmapovat podmínky u mne a přizpůsobit jim postupy tak, abych           a) měl rajčata co nejdřív           b) dokázal nařízkovat drahé odrůdy           c) porazil tu všudypřítomnou plíseň na chalupě (pomocí těch drahých odrůd).

Moc bych nerad, aby sis myslel, že jsem Tě nějak "podkop". 

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 17.1.2018 5:34

Nemáš se mně za co omlouvat. Toto je jen diskuze a v ní já tvrdím, že sazeničky rajčat lze vypěstovat kdekoliv v ČR i v době krátkého dne bez přisvěcování a ty tvrdíš opak. A tak to zůstane. Co si myslí PP a jestli jásá, to mne nezajímá. Pokud jde o Hokus Pokus je plně ve tvých rukách jak pokračuješ a co je tvým cílem. Doufám, že se Ti bude i nadále dařit.
           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2746) - 6.138 (?), 17.1.2018 20:07

Evo a Vladimíre, HP je jedna veliká improvizace. Cíle jsou sice jasné (i když i ty se mění za pochodu - viz ty papriky), ale cesty k dosažení těch cílů jsou pro mne průzkumná výprava. Lenin by měl ze mne radost: učím se, učím se a učím se a mozek, tedy doufám, zůstává pružný. Všechno od píky. A Eva a Ty jste jediní, kdo se mi snaží pomoct praktickou radou. A to oceňuju.

Dnešní radost jsem prožil, když jsem zjistil, že mi vyklíčil i druhý Mountain Magic, v což jsem moc nedoufal. Zatím nejlepší klíčící skóre: 7/8. 100% sice ne a ne dosáhnout, ale i to jednou přide. Třeba vyklíčí i ten třetí. Ale i dva jsou na řízkování dost, nepotřebuju jich víc než 10 celkem. A papriky v buničině od neděle už vesměs jeví známky života. Vy oba asi víte, o čem mluvím. Pro mne je to ale naprosto nové. A ty peníze, které do toho vrážím, jsou jedna z nejlepších investic, které jsem kdy udělal. A není to žádná závratná suma. Ta radost má mnohonásobně vyšší hodnotu.

Tak na zdraví Matky Přírody.

Milan HP 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 16.1.2018 21:42

30.12. vlákno Rajčata 20118: PP, prokrýlepána, kdo vám řekl, že se pokus nepovedl a že tudy cesta nevede? Viděl jste snímky mých rajčat? Já mám naopak pocit, že jsem docela úspěšný,

Dnes 16.1: I tak si za sebe dovolím tvrdit, že v mých podmínkách v Ústí n.L. nemůžu sazenice vypěstovat bez přisvětlení.

Trochu se v tom spamu severních, východních oken a balkonů ztrácím...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ladys274 - (10) - 168.121 (?), 16.1.2018 22:02

Vaše měření je asi k ničenu, jelikož nevíte co a kde máte měřit.

Normální měření intenzity osvětlení se měří ve výšce cca 1m nad zemí při výšce svítidel např 2,6m. Umělé osvětlení se měří zásadně bez přirozeného světla.

Není problém naměřit 15000lx...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2746) - 6.138 (?), 16.1.2018 22:44

Pane kolego, když to takhle budu měřit, co je to platné těm rajčatům? Ta měření jsou pouze relevantní v úrovni lokálního osvětlení rostlin. Moje svítidla NEMAJÍ výšku 2,6 metrů nad podlahou a NEJSOU určená pro celkové osvětlení místnosti. Co se mi a ostatním tady vlastně snažíte říct? Ty údaje byly obojí: s i bez umělého osvětlení. Co ještě jiného bych měl měřit? Možná mi to nebudete věřit, ale jistý čas jsem pracoval jako světelný technik (tedy jen na částečný úvazek) pro jistou firmu. Takže nemáte šanci mi něco nakukat. O to se vy ale nesnažíte, vy chcete jen za každou cenu zpochybnit to, co dělám. Ale takhle se vám to nepodaří.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2746) - 6.138 (?), 16.1.2018 19:06

16.1.2018 Měření za tmy ukazuje, že intenzita osvětlení není rovnoměrná.     Západní okno: levá strana 7300 lx, prostředek (pod bílým světlem 10W) 2400lx, pravá strana 6000lx.                                                                              Východní okno: levá 1800lx, prostředek (pod LED lampou) 16000lx, pravá 2800lx. Rozdíly mezi body měření jsou jen desítky centimetrů. Každá rostlinka tedy dostává dost dramaticky rozdílnou úroveň osvětlení. Je to dáno tvarem žárovek a jejich úzkým kuželem opravdu intenzivního světla. To pravděpodobně vysvětluje jejich nestejnou rychlost růstu. Neměřil jsem úroveň bez odražečů. 

Budu to muset upravit tak, aby rozdíly nebyly tak obrovské. I za cenu toho, že se celková úroveň trochu sníží. I tak si myslím, že je víc než dostatečná, zvlášť když trvá cca 12 hodin denně.

Překvapilo mne, jak moc snižuje intenzitu odstranění odrážečů z alobalu. Je to někde na úrovni 1/4 až 1/3 (první měření).

Milan HP 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 111.183 (?), 17.1.2018 20:57

...při výšce svítidel např 2,6m. Umělé osvětlení se měří zásadně....

. Dotaz na Ladys: Když mám výšku stropu 2,5m, mám vysekat do podlahy, za účelem měření, díru hlubokou 10cm?  

  Pro Milana: Hlavně se nenechte odradit různými podivnými a mnohdy buřičskými příspěvky. Pokus sleduji, problematika mě zajímá a i přes to, že se pohybujete v rovině "hokus"  cením to, že něco měříte. Kdyby tak učinili všichni, asi by se vysvětlilo, zdali jde či nejde pěstovat bez přisvětlování a nebylo by třeba se o to handrkovat. Vloni jsem přisvětloval svůj pozdní výsev čínskýma čm žárovkama, ale srovnání s jinými jsem neměl. Určitě jim to však neuškodilo, jestli pomohlo -nevím.  Odrazová plocha je folie z prošlé autolékarničky.     Rosťa


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika