Rajčatový hokus pokus - průběh



Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?)
21.12.2017 16:28

To že se sazeničky otáčí za světlem je pochopitelné. Stačí je občas otočit o 180 ° a je to vyřešeno. Později až jsou větší, tak to ani není poznat. Mám dojem, že v jedné písničce se zpívá- tak jako slunečnice...

           Vladimír

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
         
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 155.11 (?), 20.12.2017 6:50

V posledních letech používám jen substrát Forestina a vše klíčí (roste) bez problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 20.12.2017 8:01

Přešel jsem od Rašeliny k Agru a jsem spokojený. Beru substrát u prodejce, kde se rychle vyprodává a často zaváží. Tam, kde leží a třeba i v teple, by mohl být problém i s Forestinou. U těch očkovaných bych hledal tu nejčerstvější šarži. Proti houbovým chorobám mořená semena jeho účinek ruší. Stejně tak přímé moření semen Supresivitem funguje jen u nemořených. Ne jako v předváděčce v TV, kdy zástupce firmy mořil namořené okurky Polyversem.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 6.138 (?), 20.12.2017 14:11

Ano, slyšel jsem tady i jinde pochybnosti o Agru. Proto tohle srovnání. Uvidím, co udělá tahle druhá várka, kde mám větší vzorek. Určitě poreferuju.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 20.12.2017 8:30

Pane Milane HP, Vy máte originál semena Bonset? Jak jste se k nim dostal? Tedy spíše - rozdělil byste se? Za jakých podmínek?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 6.138 (?), 20.12.2017 14:20

Dostal jsem je přímo z Holandska jako dárek. Chtěl jsem původně nějaké plísnivzdorné odrůdy (podobně jako Crimson Crush), ale myslím, že tyhle Bonsety nejsou. Na obalu jsou jen zmínky o obecné odolnosti.

Podělím se, ale jen pokud mi teď vzejde něco z těch pěti nově zasetých a já si je budu moci v březnu nařízkovat. Zbylo mi cca 20 semínek. Tak pokud to vyjde, 10 je vašich. A máte hned důvod mi držet palce.smiley

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 6.138 (?), 21.12.2017 13:25

21.12.17 Ze semínek zasetých 16.12. již 3 Startky vystrčily čumáčky. V obou druzích klíčivého substrátu, tedy Agro i Forestina. Ve směsicích substrátů a krtiny je mrtvo, doufám, že jen zatím. I tam jsou také Starty. Holandské odrůdy Bonset a Vitador stále nic. Buď jsou pozdnější nebo ta semínka nejsou dobrá (u Vitadoru prokázáno exhumací první várky).

Své první a druhé Startce z výsevu 2.12. jsem dnes začal, stále ještě provizorně, přisvětlovat modře a červeně pomocí LED trojbarevného pásku. Výkonově to není nic moc, takže jsem ponechal i tu teple bílou LED žárovku. Startce 1 jsem přisypal substrát Agro (už běžný), aby lépe kořenila. Totéž se chystám udělat i Startce 2. Přesazování vyzkouším až u druhé várky.

Startka 1 už má dva pravé listy, stojí rovně a nenahýbá se k dennímu světlu. Zítra uveřejním obrázek. Startka 2 stále ještě trochu tancuje za světlem, ale minimálně.

Milan Hokus Pokus (HP)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 21.12.2017 16:28

To že se sazeničky otáčí za světlem je pochopitelné. Stačí je občas otočit o 180 ° a je to vyřešeno. Později až jsou větší, tak to ani není poznat. Mám dojem, že v jedné písničce se zpívá- tak jako slunečnice...

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 6.138 (?), 21.12.2017 20:38

Jasně, tomu se nedivím a otáčím je, aby se jim nezamotala hlava, ale považuju to za známku toho, že jim nedávám dostatek světla navíc. Tak jsem přidal červené a modré - dnes poprvé, taneček se trochu zmenšil. No a až budu mít ty LED žárovky, budu jim moc přidat až do cca 200 W na příkonu. Světelný výkon nedokážu změřit, ale šlo by změřit intenzitu osvětlení na úrovni listů. Zkusím si půjčit luxmetr, aby byly experimentální údaje co nejpřesnější pro případné následovníky. Jo, ve svém dnešním hlášení o postupu jsem zapomněl zmínit, že ta semínka vysetá 16.12. udržuju v teplotě kolem 25°C oproti várce 1, která měla s bídou 20°C. Proto vyrašila o polovinu rychleji. Zdá se, že každý stupeň navíc proces klíčení urychlí.

Vladimíre - ale i ostatní, potřeboval bych slyšet Váš názor na nový nápad, který jsem dostal. Možná je nesmyslný. Chtěl bych třetí várku zasít do kelímku jen do poloviny zaplněného substrátem (myslím, že směs s krtincem není to pravé ořechové) a pak sazeničku postupně zasypávat, aby lépe kořenila a sílila. Samozřejmě zkusím i přesazení a budu se snažit porovnat výsledky. Pořád mi něco říká, že když není rostlina vystavena manipulaci, je na tom líp. Ale hlavně: na to dosypávání, myslíte, že je lepší použít ještě klíčivý nebo už standartní substrát? 

U Startky 1 jsem už použil standart. Tak to teď vyzkouším s klíčivým u Dvojky. Když se tak nad tím zamyslím, dospívám k názoru, že tam nebude rozeznatelný rozdíl. A pokud ano, spíš bych to přičítal různé "životní síle" těch dvou jedinců.

Díky za Váš názor.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 247.166 (?), 21.12.2017 21:39

Milane, to sa mi páči, že sa nebojíte experimentovať. Inak to presadzovanie im neuškodí- podporí novú tvorbu koreňov a trocha zbrzdí vyťahovanie. Na presadzovanie už používam štandartný substrát namiešaný s preparenou zeminou zo záhrady, príp. aj svlastným kvalitným kompostom.

    Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 6.138 (?), 21.12.2017 22:04

Evi, určitě neuškodí. Mně jde o to, zda to trochu nepozastaví - tedy jen na čas - jejich přirozený vývoj. Můj nápad je přesazovat jen jednou (tomu se vyhnout nedá): buď do pytle pro řízkování a pozdější pěstování na balkóně (prosincové setí) anebo přímo na záhon (březnové setí), tedy v době, kdy už se jim vyvinul rozsáhlý kořenový systém. Vy i Vladimír (a mnozí jiní to asi potvrdí) naopak přesazení po vyklíčení a narovnání děložních lístků považujete za prospěšné. A já vám všem věřím, ale jako "hokus pokusák" to chci ověřit a porovnat. Tak teď zasypávám, a pak v další várce přesadím (tam to jinak nepůjde, vysel jsem 4 semínka do každého kelímku a mám problém s teplotou, protože neklíčí zároveň. To znamená, že ty dřívější budou slabá a vytáhlá, protože jsem je nepřemístil na chladnější místo anebo ta pozdější nemusí úspěšně vyklíčit právě kvůli snížené teplotě). Ale je docela možné, že se moc hrabu v detailech.

Milan HP

P.S. Díky za krásné přání

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika