Rajčatový hokus pokus - průběh



host - 173.17 (?)
14.12.2017 10:13

S tím Vám neporadím. Když jste ten skleník kupoval, tak jste asi měl nějaký plán co v něm budete pěstovat. Také občas koupím nebo udělám něco co pak nefunguje podle mých představ. Nikdy nikoho nepovažuji za hlupáka, lidi nepodceňuji. Asi když už bych do takového sleníku vrazil ty prachy, tak bych se snažil co nejvíce ho na zimu zateplit, třeba polystyrenem. Střechu a jižní stěnu bych nechal jak je.

           Vladimír

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 6.138 (?), 13.12.2017 19:27

Kdo by na vás volal Chocholouška? Ti tradiční a konzervativní zahrádkáři (tak se to dělá už staletí a jiná cesta nikam nevede)?

Vykašlete se na ně (tedy pokud to není taky bariéra ve vaší hlavě). Když nic jiného, ta sranda za to stojí. Dokonce i kdyby to totálně krachlo. Dopřejte si trochu dětinštění jako my.

Milan Hokus Pokus

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 13.12.2017 20:04

Když nic jiného, ta sranda za to stojí.

Dětinštění za mne zatím obstarávají vnoučata, ale jen zatím. Ono když mi koncem dubna ve skleníku všechno zmrzne napadrť, protože venku bylo -6 jak u paní E., ale uvnitř jen kolem 0, tak sranda vypadá jinak. Nevím jak kde, v severní Itálii, nebo na Záhorí ne, ale u nás bývá koncem února ve skleníku zem na kost zmrzlá. Co by tomu ty rajčata řekly asitak?  Musel bych tam sazenice nastřelovat. Takovou srandu si rád odpustím. Pořád mluvíme o nevytápěném skleníku. Podle jistého návodu tady z diskuse seju rajčata na MDŽ doma, nepřepichuju a tato sadba jde do skleníku na apríla. Přes ni dvojitě netex na oblouky a hooodně často se tetelím, jestli to vydrží a když někde blízko skla zapomenu skulinku v netexu, je to tam na prach.  Za jedenapůl měsíce to pak jde do produkce. Takže ne konzervativismus, ale zkušenosti. A abych teď nasel zesrandy rajčata s tím, že mi je v únoru spálí mráz a já z toho budu mít bžundu, tak tolik dementní zatím nejsem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.138 (?), 13.12.2017 23:05

To naprosto chápu. Není nic depresivnějšího než sledovat zničené snažení (mnohaleté zkušenosti s plísní). Nemám skleník (a nehodlám ho budovat - skleník je podle mne jen takové polovičaté řešení), a tak jsem postavil rovnítko mezi dobře vytápěný byt a skleník.

Ale pro skleníkáře a ochranu před mrazem mám (třeba naivní) nápad: stahovatelnou ochranu (něco jako žaluzie) zvenčí. A mezi ní a sklem vzduchová mezera anebo třeba i bublinková fólie - vynalézavosti se meze nekladou. Víceméně víme, kdy přijdou teploty pod nulou. A tohle by docela spolehlivě ochránilo celý skleník, nejen určitou sadbu. Ano, je to jistá, ale ne extrémní investice. Na léta. Dává to smysl?

Milan H. P.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 13.12.2017 23:16

Dává to smysl?

Pro toho, kdo to mermomocí chce a má na to, pak ano. U běžného pěstitele je to vždy kompromis mezi náklady, možnostmi, chutí do práce a dalšími aspekty. Já mám třeba vyzkoušeno, že netex natažený pod sklem ve skleníku je na houby. Musí se nakrýt půda, aby teplo nevyzařovalo.  Jistě by se dal vybudovat skleník třeba z polykarbonátů a se zemním registrem. Ale platí předchozí věta. Běžně se v evropě pěstují rajčata v obřích sklenících ve zcela umělých podmínkách celoročně. Bulharsko už nepotřebujem. Mně to stačí jak to mám, zjara rajčata nemusím, mám salát. Pěstování jsem přizpůsobil svým možnostem jak co se týče podnebí tak množství práce tomu věnované. Nejsou jen rajčata a papriky. Jsou i jiné zeleniny. Jen takový přípodotek, tady v našem kraji se rajčata před relativně pár (20-40) roky běžně vůbec nepěstovala. Začalo se vlastně až když byly k dispozici fólie na folníky. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 215.247 (?), 14.12.2017 7:05

Pane Petre, nikde som nespomínala, že dávam rajčiny do sklenníka vo februári, ten váš sarkazmus je vtipný ani ich tam nemienim tak skoro dávať, lebo v tom čase tam obyčajne dezinfikujem pôdu dusíkatým vápnom. Ja zase nepestujem v sklenníku šalát, zaberie veľa miesta a rýchle prerastá, ten mi občas donesie kamoška, aby sa jej rýchle minul, ja jej za to dávam priesady rajčín.Holt každý máme iné priority. Ja račiny musím celý rok. A papriku obmedzujem len na 2-3 korene a tú spolu s 2 koreňami hadoviek sadím do sklenníka zhruba o mesiac neskôr. Ešte som si spomenula, že 1 známa u nás na ulici sadila takto skoro, vlastne až začiatkom apríla rajčiny do nového polykarbonátového sklenníka a posledné 2 roky jej tam pri aprílových mrazoch namrzli. Takže nie je sklenník, ako sklenník, na môj starý "zapušťák" nedám dopustiť.

 Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 14.12.2017 9:21

Když tak chodím po okolí, tak mám dojem, že na každé druhé zahrádce stojí něco z polykarbonátu. Je to vysoké, že tam projde vysoký chlap, nikdy to není zapuštěné pod úroveň okolí a někdy to je dokonce na takové podezdívce, aby to líp vypadalo. Poykarbonát je opravdu dobrý materiál s tepelně izolačními vlastnostmi, ale stavba, která má např. v půdorysu 10 m2 má zhruba čtyřikrát větší zasklenou plochu. A u skleníků s ještě menší užitnou plochou je to ještě horší. Proto se není co divit, že po krásném slunném dni se při jasné obloze vzduch v tomto skleníku ochladí až na bod mrazu a některé rostliny to neustojí. A s promrzáním je to stejné. To, že by skleník měl mít co nejmenší plochu skla (to je místo, kudy uniká nejvíce tepla) je dostatečně známé, ale výrobcům je to jedno, jen když se prodává. Kdyby se to kupovalo, tak by dělali i "skleníky" ve tvaru kadibudky. Pokud se jedná o využití skleníku, tak se mně na tomto webu líbil jeden příspěvek, kdy dotyčný na podzim navozil do skleníku posečenou trávu a pěstoval tam ředkvičky až do vánoc (tak nějak si to pamatuji).

                        Vldimír 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 14.12.2017 9:44

Teď vás asi nechápu - ještě jsem nenarazil na produkt/skleník, který by měl pouze metr na výšku a byl ve tvaru polokoule, aby se minimalizovala jeho plocha. Vždy se prodávají normálně vysoké. Nebo chcete říct - všichni, co si kupují skleník, jsou hlupáci, jedině správně fungující (i v brzkém jaru) je ten, který si sklepnu na koleni sám, bude mít poloviční výšku a zahrabu se další metr do země? Ony totiž běžně prodávané skleníky zapustit nejdou, vždy budou trčet ty 2m nad zem. Nebo jak doporučujete postupovat, když chci eliminovat mráz i v brzkém jaru?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 215.247 (?), 14.12.2017 10:09

Petre, sklenník nebol kupovaný, bol robený na mieru ešte pred asi pred 26 rokmi, keď sme upravovali svahovitý terén a museli urobiť za domom terasy. Takže je prispôsobený jednej z terás a ešte od západu opretý o múr ďalšej terasy- bola to taká z núdze cnosť- vlastne sme ušetrili aj na skle. Ináč výška vo vnútri sklenníka je v strede vyše 2 metrov, presne som to nemerala, a 1 z 3 záhonov v ňom mám ešte vyvýšený, aby som sa nemusela zohýbať, Potreboval by už síce generálku, ale chýbajú financie a chlapská sila.A vlastne ste ma nakopli a tak som bola v ňom dnes, dokiaľ ešte nemrzne rozhrabať 2 porýľované záhony, rozhodiť dusíkaté vápno, poliať a nadokryť fóliou, keby bol náhodou vo februári ešte zamrznutý, čo sa môže stať. Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 14.12.2017 10:13

S tím Vám neporadím. Když jste ten skleník kupoval, tak jste asi měl nějaký plán co v něm budete pěstovat. Také občas koupím nebo udělám něco co pak nefunguje podle mých představ. Nikdy nikoho nepovažuji za hlupáka, lidi nepodceňuji. Asi když už bych do takového sleníku vrazil ty prachy, tak bych se snažil co nejvíce ho na zimu zateplit, třeba polystyrenem. Střechu a jižní stěnu bych nechal jak je.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 14.12.2017 10:24

Jasné.

P. E.T.: Ne každý má zahradu v prudkém svahu, aby toho pro skleník využil wink

Tedy - myslíte, že polystyren ze severní strany něčemu pomůže? Myslím si, že by byl z jižní strany mráz a ta severní s polystyrenem by nic nezachránila. Spíš by tam tedy mělo být něco, co teplo akumuluje bude ho za mrazivé noci z té strany dodávat - postavit akumulační zídku ze severní strany? Nebude omezení světla na škodu?

Pak tedy ještě řešit zapuštění, čímž získám akumulační hmotu země, to je jasné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika