Rajčatový hokus pokus - průběh



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?)
23.2.2018 20:09

Počet sazenic, které vypěstuju, je na Matce Přírodě: řízkuju jen přebytečné fazochy (ale hlavně Startky jich už teď mají docela hodně a doma je určitě nechám růst jen na jeden), ale angličáky (Crimson Crush a Mountain Magic) chci opravdu namnožit, takže uříznu vrcholový výhon, abych je donutil vyhnat jich víc. Do zahrady potom potřebuju cca 35 sazenic, ale přesné odrůdové skladby. Chci dát po 10 od plísniodolných angličáků a ostatní odrůdy tak po třech, čtyřech. Už teď jsem počty vysoko nad plánem, tedy pokud vyjde klonování angličáků. Chci taky dát cca polovinu sazenic přímo ze semínek a porovnat, jak si které povedou. Naštěstí mám odběratele na přebytky. 

Žárovky pro mne objednával syn ajťák, zeptám se jak a kde a dám vědět. Realisticky se pod jednou LED žárovkou dá vypěstovat tak 15 - 20 sazenic v malých kelímcích na okně. Pokud se parapet rozšíří, i možná dvojnásobek. Kužel žárovky vyžaduje sestavení do kruhu. Po přesazení do větších kořenáčů už je to míň, ale pokud je budeš vysévat až v březnu, po přesazení stačí zvýšit výšku, protože i když se světelná účinnost sníží, budou mít rostliny už víc denního světla. Hodně to záleží na Tvých plánech a okolnostech. Momentálně už mám pod 1 žárovkou pouze do 5 rostlin, protože už jsou kolem 50cm vysoké a ve velkých květináčích, ve kterých už zůstanou. Parapet jsem nerozšířil.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  36,  37,  38,  39,  40  >   
                     
host - 254.19 (?), 23.2.2018 7:35

A kolik "vyrobíš" letos celkem sazenic? Ty čínské žárovky bych si možná na příští sezonu objednal. Šlo by napsat jak je získat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 23.2.2018 20:09

Počet sazenic, které vypěstuju, je na Matce Přírodě: řízkuju jen přebytečné fazochy (ale hlavně Startky jich už teď mají docela hodně a doma je určitě nechám růst jen na jeden), ale angličáky (Crimson Crush a Mountain Magic) chci opravdu namnožit, takže uříznu vrcholový výhon, abych je donutil vyhnat jich víc. Do zahrady potom potřebuju cca 35 sazenic, ale přesné odrůdové skladby. Chci dát po 10 od plísniodolných angličáků a ostatní odrůdy tak po třech, čtyřech. Už teď jsem počty vysoko nad plánem, tedy pokud vyjde klonování angličáků. Chci taky dát cca polovinu sazenic přímo ze semínek a porovnat, jak si které povedou. Naštěstí mám odběratele na přebytky. 

Žárovky pro mne objednával syn ajťák, zeptám se jak a kde a dám vědět. Realisticky se pod jednou LED žárovkou dá vypěstovat tak 15 - 20 sazenic v malých kelímcích na okně. Pokud se parapet rozšíří, i možná dvojnásobek. Kužel žárovky vyžaduje sestavení do kruhu. Po přesazení do větších kořenáčů už je to míň, ale pokud je budeš vysévat až v březnu, po přesazení stačí zvýšit výšku, protože i když se světelná účinnost sníží, budou mít rostliny už víc denního světla. Hodně to záleží na Tvých plánech a okolnostech. Momentálně už mám pod 1 žárovkou pouze do 5 rostlin, protože už jsou kolem 50cm vysoké a ve velkých květináčích, ve kterých už zůstanou. Parapet jsem nerozšířil.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 254.19 (?), 24.2.2018 8:12

Dík za objasnění Tvé prakticky již vědecké práce. Já nejsem na takové úrovni. Mně jen jde o to, abych vypěstoval pro sebe a asi 3-4 zájemce o sazenice co nejvíc výpěstků s co nejmenšími náklady. Takže po Tvém vysvětlení jak to je s těmi čínskými specielními žárovkani do nich nepůjdu. Potřeboval bych jich několik a to se mi nevyplatí.

Dnes budu letos poprve pikýrovat a set další dávku rajčat. Spoléhám hlavně na převážení sazenic z domu do studeného skleníku přes den, pokud svítí slunce.  Viz obrázek.         Alex

sazenice
sazenice
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 24.2.2018 8:53

Alexi, teď si nejsem jist, jaks myslel tu "vědeckost", řek bych, že ironicky. Ale na tom nezáleží.

Máš pravdu, nejlacinější je je pěstovat bez přisvětlování, mám taky takovou skupinu vysetou 19.1. (Stupice, Vilma, Balkonzauber červené). Už jsem je přesadil a i když se jim zpočátku nezdálo dobře dařit, dnes vypadají celkem v pohodě. A to ani nejsou v teplotě pod 20 (dporučených je 17°C), jak by měly. Důležitá věc je ten alobalový odražeč. Podle mých měření přidá až třetinu světla. A nepoužít výsevový Agro substrát, protože hrozně rychle vysychá.

Otázka je, zda máš v úmyslu řízkovat pro získání více sazenic z méně semínek. Pro ten případ mi tady doporučili termín kolem Tří Králů a moji angličáci ho potvrzují. Možná by stačilo i o týden či dva později. Pokud ne, půlka března to jistí sazenicemi ze semínek.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 183.105 (?), 24.2.2018 11:00

Podľa mňa ich máš preliate a možno aj nejaké hubvé napadnutie-každopádne tie listy odstráň vylomením, už rovnako nespľňajú svoju funkciu.Eva T 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 24.2.2018 11:45

Díky Evi. Jenže jsem při přesazování zjistil, že některé kořeny byly v Agro substrátu uschlé. A přesto jim ty listy vadly už předtím. Spíš se právě bojím té houbové nákazy. Ale že by se projevovala u všech rostlin? To se mi nezdá pravděpodobné. Substrátem to taky asi není, používám oba druhy výsevového. Ale jen jeden růstový (Forestinu). Jenže to vadnutí se projevuje i u ještě nepřesazených rostlin. 

Jasně, listy odstřihávám, jsou k ničemu. Ale ne důsledně najednou. Tak se do toho pustím.

Hezký den.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 183.105 (?), 25.2.2018 7:06

Milane, keby mala rastlina sucho, to by si hneď zbadal, vädla by odvrchu, rajčine sucho až tak nevadí, ak má nedostatok vody,  zavädnú najprv vrchné- najmladšie lístky- po zaliatí sa rastlinka rýchle spamätá, Aj po prepikírovaní je treba so zalievaním opatrne. Mne sa dokonca stalo, že som v 1 kelímku zabula po prepikírovaní mrňúsa celkom zaliať, všimla som si to až na 3. deň, keď už ležal celkom zavädnutý na zemi, vyzeral až zoschnuto a po opatrnom zaliatí sa spamätal. Eva T

Sadenie do U
Sadenie do U
po vysadení len opatrne so zaliatim.
po vysadení len opatrne so zaliatim.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 24.2.2018 10:56

24.2.18 Toto jsou snímky nepřisvětlovaných sazenic (Stupice, Vilma, Balkonzauber - Červené, vyseté 19.1.) na západním okně. Jsou v teplotě vyšší než by měly (20 - 22°C). A jsou už přesazené. V poslední době bylo počasí slunečné, takže dostávají i 2 - 3 hodinky přímého slunce denně.

Nepřisvětlovaná skupina
Nepřisvětlovaná skupina
Jiný pohled
Jiný pohled
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 24.2.2018 11:21

24.2.18 A teď moje pýcha: kvetoucí Startka. A další džungle. Nejhůř je na tom ta na východním okně, a to i přes přisvětlování. A počátek "rajčatového stromu" na východním okně v kuchyni. Tam jde nejméně světla.

Milan HP

Kvetoucí Startka, pravé západní okno
Kvetoucí Startka, pravé západní okno
Východní okno s řízky
Východní okno s řízky
Levé západní okno
Levé západní okno
Východní okno v kuchyni se
Východní okno v kuchyni se "stromem".
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 254.19 (?), 24.2.2018 17:51

Milane, uznávám, že jsem to napsal nevhodně, ale nemyslel jsem to v žádném případě ironicky. Pouze takové lidi jako jsi Ty a třeba Vladimír obdivuji a oceňuji to, s jakým nasazením se věnujete této problematice. A ostatní třeba využijí výsledky vašich zkušeností. Já například vůbec nepoužívám metodu řízkování, protože na to nemám podmínky. Tu kvetoucí Startku dáš ven, nebo do skleníku? Nebo bude jen na řízkování?

    Alex

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  36,  37,  38,  39,  40  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika