Rajčatový hokus pokus - průběh



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?)
20.2.2018 19:24

20.2.18 Konečně vidím žlutou barvu: rozkvetlo mi první poupě na Startce. Přestože Bonset roste rychleji, moje oblíbená odrůda získala zlatou. Ostatní 3 Startky na sebe nenechají dlouho čekat. U Bonset je můj odhad ještě týden či deset dní. A Vitador ještě déle. Rychlost klíčení nejspíš má souvislost s celkovou raností odrůdy. I před stadiem květu.

Trápí mne ale uvadání až usychání spodních listů, a to u všech odrůd včetně angličáků. Mám obavy, že je to nějaká infekce. Objevilo se to už velmi brzo u mé první Startky z výsevu 2.12. Nevíte někdo, co by to mohlo způsobit? Dodal jsem vápník, dusík i další prvky Kristalonem, ale situace se jen mírně zlepšila. Také jsem při přesazování z výsevového substrátu Agro zjistil, že některé kořínky jsou uschlé, hnědé. Substrát byl totiž naprosto vyschlý. Může to být nedostatkem vody? Ve strachu, abych nepřelil, zaléval jsem opravdu sporadicky. O víkendu zveřejním fotky.

Přesadil jsem nepřisvětlované sazenice (Stupice, Vilma - výsev 19.1. - a Balkonzauber) a přemístil je na světelně nejlepší místo, které mám k dispozici - západní okno, kam nejvíc může slunce. Žádná z nich zatím nepadla. A prozatím ani jiné z předešlých výsevů. Jak zpožděný Mountain Magic, tak zmrzačený Vitador (odtržené děložní lístky) stále žijí a snaží se dohnat ztrátu. Může být, že z nich budou dobré sazenice na ven. Stejně jako trojděložní Balkonzauer. Nepřisvětlované papriky jsou také celkem okay.

Záhájil jsem práce na skleníko-pařníku na balkoně. Předpokládané dokončení nejpozději 11.3. Založím nové vlákno na sklenících.

Nalomená Bonseta v "rajčatovém stromu" vůbec nevypadá postiženě. Na pohled si vede stejně jako ostatní dvě sazenice. Rozhodně ne špatně.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  31,  32,  33,  34,  35  >   
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 18.2.2018 12:28

Petře, jasněže ho budu vytápět. A bude přifařen ke stěně, která je zevnitř ohřívaná. Budu hlídat teplotu v nejstudenějším místě a regulovat topení podle ní. Bude tam také přisvětlování, protože balkón je otočen směrem na západ. A protože budování je nějak zdlouhavější, než jsem myslel, rostlinky tam nejspíš půjdou až po polovině března. A to už snad ty mrazy pominou. Nějak se mi do to toho v té zimě nechce.wink

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 111.183 (?), 18.2.2018 20:40

Pane Milane, myslím, že by ten Váš pařník zasloužil samostatné vlákno, tady toto je už přetížené až dost. Zajímá mě to, taky již nějakou dobu uvažuju o "vytápěné polykarbonátové krabici". Taky mám zoufale málo parapetů. To bude další výzkumný úkol, regulace topení, jakým výkonem topit, jak větrat atd., těch příspěvků bude určitě dost, tak ať to nezanikne mezi ostatními.  Rosťa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 18.2.2018 22:01

Rosťo, asi máte pravdu. Sice jsem chtěl zlomit všechny rekordywink na jednom vlákně, ale radši budu, když to bude číst víc lidí, třeba i těch, co nepěstují rajčata. A možná by to i redakce přesunula do rubriky Skleníky. Takže založím nové vlákno v oné rubrice. Jen přemýšlím o vhodném názvu, aby bylo jasné, že je tu spojitost. Napadá mne "Hokus pokus - 5* hotel pro rajčata". Co Vy na to?

Milan HP

P.S. Nemám zoufale málo parapetů, jen zoufale moc rajčat a paprik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 111.183 (?), 18.2.2018 23:12

Ten název je vcelku jedno jaký, jen těch 5* bych viděl dosti nadneseně, když vůbec není jasné, jestli to nebude jen taková polohladomorna, pro ty rajčata. Minimálně teplotně. Šokové terapii vedro- zima se asi vyhnout nepůjde, PID regulaci tam předepokládám mít nebudete. Jsem zvědavý na Vaši vizi.     Rosťa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 19.2.2018 12:44

Těch pět hvězd samozřejmě bylo myšleno jako ironie.

Co se plánů týká, vytápění bude fénem, který bude foukat do podlahy. Takže se domnívám, že udržím teplotu v rozumných mezích, protože vzduch bude cirkulovat nuceně. Od podlahy bude izolace PIR (polyizokyanurát) s teplotní propustností 0,022 (polystyren má jen 0,035) o tloušťce 60mm. Tamtudy teplo nebude unikat. Celá jedna dlouhá strana je zeď vyhřívaná zevnitř. A prostor je to docela malý. Tepelné propočty jsem nedělal, to čeká až na praktické testy. Pokud by byl nějaký problém, určitě ho s kámošem - elektronikem nějak uspokojivě vyřešíme. Je to přece hokus pokus.

Milan

P.S. Co je to PID regulace?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 20.2.2018 19:24

20.2.18 Konečně vidím žlutou barvu: rozkvetlo mi první poupě na Startce. Přestože Bonset roste rychleji, moje oblíbená odrůda získala zlatou. Ostatní 3 Startky na sebe nenechají dlouho čekat. U Bonset je můj odhad ještě týden či deset dní. A Vitador ještě déle. Rychlost klíčení nejspíš má souvislost s celkovou raností odrůdy. I před stadiem květu.

Trápí mne ale uvadání až usychání spodních listů, a to u všech odrůd včetně angličáků. Mám obavy, že je to nějaká infekce. Objevilo se to už velmi brzo u mé první Startky z výsevu 2.12. Nevíte někdo, co by to mohlo způsobit? Dodal jsem vápník, dusík i další prvky Kristalonem, ale situace se jen mírně zlepšila. Také jsem při přesazování z výsevového substrátu Agro zjistil, že některé kořínky jsou uschlé, hnědé. Substrát byl totiž naprosto vyschlý. Může to být nedostatkem vody? Ve strachu, abych nepřelil, zaléval jsem opravdu sporadicky. O víkendu zveřejním fotky.

Přesadil jsem nepřisvětlované sazenice (Stupice, Vilma - výsev 19.1. - a Balkonzauber) a přemístil je na světelně nejlepší místo, které mám k dispozici - západní okno, kam nejvíc může slunce. Žádná z nich zatím nepadla. A prozatím ani jiné z předešlých výsevů. Jak zpožděný Mountain Magic, tak zmrzačený Vitador (odtržené děložní lístky) stále žijí a snaží se dohnat ztrátu. Může být, že z nich budou dobré sazenice na ven. Stejně jako trojděložní Balkonzauer. Nepřisvětlované papriky jsou také celkem okay.

Záhájil jsem práce na skleníko-pařníku na balkoně. Předpokládané dokončení nejpozději 11.3. Založím nové vlákno na sklenících.

Nalomená Bonseta v "rajčatovém stromu" vůbec nevypadá postiženě. Na pohled si vede stejně jako ostatní dvě sazenice. Rozhodně ne špatně.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 6.2.2018 22:30

6.2.18 Někteří moji "velikáni" jeví známky nasazení květních vijanů, které jsou sice miniaturní, ale viditelné. Přihnojil jsem je nejprve Kristalonem vápník/dusík (minulý týden) a dnes i ostatními prvky (K, Mg, P). Stále je přisvětluji čm LED grow světlem - při jasném dni vypínám okolo poledního na 3 - 4 hodiny.

Mrňousům (angličákům) jsem dnes zaměnil denní bílé světlo za čm. Potřebuji, aby rychleji dorostly do stádia řízkování. Několikanásobného. Doufám, že do konce března vyrazí alespoň 3 řízkovatelné výhony, tedy včetně odříznutého hlavního výhonu. Rozhodně je o víkendu kromě dosypání, popřípadě i přesazení, hodlám také přihnojit alespoň Ca/N. Stále jsou jen do 10 cm a 4 pravých listů.

Dosypávám a přesazuji do směsi růstového substrátu Forestina a krtince z vlastní zahrady na chalupě (cca 50/50). O té vím, že není ničím kontaminovaná. Změnil jsem také způsob "sterilizace". Při vypalování na kamnech (i když jen na max. 80°C) jsem zcela jistě spálil i spoustu humusu (a taky to smrdělo jako čert). Takže se tomu chci vyhnout a mám teď krtince v mrazáku na -18°C. Jak dlouho myslíte, že je třeba je tam nechat, aby se zničily klíčící rostliny a živočišní škůdci? Můj laický odhad je 4 - 5 dní. Máte s tím někdo zkušenost? Doufám, že substrátové "supresivní chytré houby" přemůžou ty bakterie a houby, které by mohly škodit. Ty nejspíš zničit nedokážu.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 24.2.2018 10:34

24.2.18 Konečně přijel synáček, a tak můžu zveřejnit fotky. Začnu tím, co mne trápí: vadnutí spodních listů. Mohl by mi někdo pomoct s diagnózou? Jev se objevuje u všech odrůd i jednotlivců. Bojím se, zda to není nějaká infekce. Rostliny sice rostou dál jakoby se nechumelilo, ale určitě je to oslabuje.

Milan HP

Vadnoucí listy na C. Crushi
Vadnoucí listy na C. Crushi
Vadnoucí list na velké Startce
Vadnoucí list na velké Startce
Vadnoucí list na Bonsetě
Vadnoucí list na Bonsetě
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 7.2.2018 8:32

Milane, jak tu sterilizaci děláte? Já už teď spoléhám na houby (2 týdny před výsevy), nebo na Previcur. Ale když jsem sterilizoval substrát na výsevy některých vzácných a citlivých semen, nebo když jsme dělali srovnávací pokusy těch chytrých hub, jmenovaného preparátu a kontroly, také jsme dělali variantu "mrtvé" půdy. Dal jsem dost vlhký ho sáčku na pařák a držel ho tam při varu vody asi hodinu (80 min. říkala metodika). Smrdělo to, ale asi dost jinak než sušený? na kamnech. -18 °C toho mnoho nezničí ani za pět dnů. To vlhké horko ano.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 17.10 (?), 7.2.2018 8:52
Klicici semena plevelu (v teple a vlhku) by se mela po sokovem zmrazeni znicit stejne jako nekteri probuzeni skudci. Nevyklicena semena a spory hub se asi neznici ani tim sokem. Suchym semenum dela mraz dobre.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  31,  32,  33,  34,  35  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika