Rajčatový hokus pokus - poraďte



host - 234.228 (?)
19.11.2017 9:46

Za tuto cenu jsou semena velmi levná, vždyť jen koupě 4 ks semen od Kienpenkerl (odolných hybridů zde v Česku) vyjde na 145 Kč. Řízkování ze zálistků je zcela jednoduché a osvědčené, není důvod, proč by se nemělo povést. Základem je včasný, zhruba lednový výsev. Prohledejte zdejší dikusi, je zde dost popisů uživatelů, kteří toto praktikují. V.L.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 6.138 (?), 19.11.2017 9:11, zobrazeno: 21917x

Pěstuju rajčata v 570 mnm. Jsem zavilý odpůrce chemických postřiků, takže mám rok co rok potíže s plísní bramborovou. Takže jsem se rozhodl, že vyzkouším nějaké cizí, plísni odolné odrůdy. (Pokud vím, žádné české neexistují, nebo ano?)

Opatřil jsem si semínka odrůd z Británie (podobné klimatické podmínky): Crimson Crush a Mountain Magic. Nebyla laciná - 10 semen za cca 120 Kč. Máte někdo s nimi zkušenosti?

Jenže tím moje potíže nekončí. Byt je orientován východ-západ, a tak nemám dostatek světla na předpěstování sazenic. Rozhodl jsem se tedy, že jim budu přisvětlovat LED grow žárovkami o příkonu 54W (modré a červené spektrum). Pro jistotu jsem objednal 3, kdyby bylo světla málo, budu přidávat. Pokus ještě nezačal, a tak bych si rád poslechl nějaké rady od zkušených. Navíc ještě chci rozmnožit počet rostlin řízkováním fazochů, tedy postranních výhonů. Co myslíte, může se to povést?

Předem děkuju za jakékoliv rady.

Milan

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.80 (?), 19.11.2017 9:37

Dobrý den,

s plísní bramborovou jsem měl potíže každý rok a také se vyhýbám chemickým postřikům. Proto jsem letos zkoušel odolná rajčata ze zámoří, mezi nimi i Mountain Magic. Moji zkušenost s nimi jsem popsal ve vláknu "Dehybridizace rajčat", pěstuji v 270m. Po příznivých výsledcích chci pokusničit a zkusit stabilizovat gen rezistence v dalších generacích. Jenže jakékoliv aktivita, která se vymyká zahradnickým normám, z nějakého důvodu spoustu lidí dráždí, takže jsem se rozhodl skončit na tomto fóru s prezentačními aktivitami.

Řízkováním si určitě můžete rostliny dobře namnožit. Se světlem musí poradit někdo jiný, já předpěstovávám sazenice bez problémů na JZ oknech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 6.138 (?), 19.11.2017 10:07

Díky za radu. Zase jsem o fous optimističtější.

Co se stabilizace genu odolnosti týká, mám trochu jiný plán: neopouštět první generaci. Prostě chci využít toho, že rajče je trvalka a množit ho vegetativně. Přes zimu bych pak uchovával několik jedinců v bytě a před jarem je rozmnožil. Je to trochu nepohodlné, semínka by byla lepší, ale myslím, že mít místo pokojových kytek rajčata není zas až tak špatné. A přisvětlovat už budu mít čím.

Matka Příroda je stejně čarodějka.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 234.228 (?), 19.11.2017 9:46

Za tuto cenu jsou semena velmi levná, vždyť jen koupě 4 ks semen od Kienpenkerl (odolných hybridů zde v Česku) vyjde na 145 Kč. Řízkování ze zálistků je zcela jednoduché a osvědčené, není důvod, proč by se nemělo povést. Základem je včasný, zhruba lednový výsev. Prohledejte zdejší dikusi, je zde dost popisů uživatelů, kteří toto praktikují. V.L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 19.11.2017 12:07

Já zkusím reagovat, pane Milane, na první odstavec vašeho příspěvku, a to, že máte každý rok na rajčatech problém s plísní bramborovou. Já také nepatřím mezi chemiky a konkrétně rajčata jsem proti plísni nestříkal víc, než 10 let. A určitě nejsem jediný, kdo pěstuje rajská bez postřiku.  Přesto mám každý rok bohatou úrodu rajčat a rostliny nebývají plísní napadené. Tak proč já problém nemám a vy ano? Pěstujte tedy rajčata jako já v dobře větraném skleníku nebo foliovníku, případně pod střechou, třeba na jižní straně zdi domu a to tak, aby se na rostliny nedostala voda při zalévání nebo dešťových srážkách. Zalévejte jen na zem ke kořenům. Pak nebudete mít problém s plísní nebo jen marginální.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
adri - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (263) - 19.30 (?), 19.11.2017 17:47

Proc Vy nemate problem a tazatel ano? Na to je, podla mna, jednoducha odpoved - rozdielna poloha. Odjakziva pestujem rajciny rovnakym sposobom so snahou o minimalizovanie sirenia nakazy - zalievam len ku korenom, rastiliny dalej od seba, vylamujem zalistky a preriedujem porast... Po rokoch, ked by som bez 3 postrekov acrobatom v priebehu sezony nesklidila ani rajcatko som zacala pestovat o 100km dalej, kde je teplejsie a suchsie... bez postreku pocas celej sezony. Takze podla mojho nazoru je alfou a omegou geograficka poloha. adri

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 6.138 (?), 19.11.2017 18:00

Přesně tak. Ale to by bylo, abych ty své nevýhody nedokázal kompenzovat. Je to lepší než hrát o prachy v Las Vegas. Je to prostě vzrůšo.

Hezký den.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 218.122 (?), 19.11.2017 15:16

Plíseň bramborová je mocná čarodějka, šíří se vzduchem. Všechny zde popisované návody jsou až druhotné, zpomalí šíření. Nevěřím, že existují odolné odrůdy, jen některé vydrží déle. Výskyt plísně je aktualizován na mapě ministerstva zemědělství, myslím. Některým místům se vyhýbá, protože tam nemá podmínky proto ty rozdílné zkušenosti. Ještě jsem nenašel chemii, která by zabránila plísni jen zpomalila, oddálila.

Ty LEDky jsou vyhozené peníze, na sazenice vám stačí CFL žárovky/zářivky, které mají spektrum od modré(více) přes zelenou(nejvíce-je taky potřebná) až po červenou (málo). Červené spektrum nepotřebujete je na květ. Ideální je kombinace obou a hlavně svítivost Lumeny, které jsou zaplaceny příkonem. Samozřejmě musí být kvalitní (LED), účinnost (Lm/W). Na sazenice stačí CFL!!! Nekupujte čínské šmejdy ani v Česku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 183.165 (?), 19.11.2017 17:15

Nepiste nezmysli, ze cervene svetlo nepotrebujete. Cervene spektrum najlepsie prenika do hlbky tkaniv a z hladiska dolezitosti je preto prnajmensom na urovni modreho. Zelena, zlta pre fotosyntezu nema vyznam.

Vygooglite si spektrum cfl vo viditelnej oblasti, same ostre piky. Dovodom je to, ze cfl produkuje uv svetlo, ktore sa meni na viditelne luminoformi. Nevhodne. LED nie je ideal, ale ma siroke spektralne pasy, podobne ako prirodzene svetlo. Viditelne svetlo v led vznika priamo. Problem CFL su lacne luminofory, ktore sa pouzivaju na 99% cfl,...kupte si specialne cfl na pestovanie rastlin, do akvaria, teraria a vyhodite tolko penazi, ako na ledky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 6.138 (?), 19.11.2017 17:57

Škoda, už se stalo. Naštěstí za polovinu ceny běžné u nás. Takže jsem to srovnal a CFL stejného výkonu je tak na 3/5 mé ceny za LED. Žádná velká ztráta, snad. Možná se to trochu i srovná vydaným světelným výkonem. A červené spektrum také budu potřebovat, protože ta rajčata chci pěstovat celoročně. Měl jste na mysli CFL s denním světlem (6700°K)?

Rozhodně, až to proběhne, detailně tady popíšu postupy a i možné chyby. A třeba i přisvítím CFL, kdyby se jim nedařilo. 

V každém případě moc děkuju za radu.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika