Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Plodová zelenina > Rajčatový hokus pokus - plísni navzdory

Rajčatový hokus pokus - plísni navzdory

Milan HP (382) - xxx.xxx.6.138 (?)
8.11.2018 22:47

8.11.18 Mé doufání nebylo zklamáno: sklidil jsem dalších 1,8 kg zeleňáků a uskladnil je na dozrání v chalupě, čímž jsem zaokrouhlil letošní sklizeň – tedy včetně zelených – na 230 kg. Myslím, že to byla nejpozdnější sklizeň, kterou pamatuji. A podle předpovědí to nemusí být ještě úplný konec sezóny. Dozrávání bude trvat zcela určitě nejmíň do ledna. Není sice bezztrátové, ale podle dosavadních výsledků nejmíň 75% dozraje zdravě. U Mountain Magiků až 90%. Mám jich tam ještě tak 20 kg. Ty poškozené a nahnilé už ale odmítám vážit. Až to všechno zmrzne, sesumíruji detailní statistiku – vedu ji na gram přesně.
Kdyby teď přišlo jaro, rostliny rajčat budou pokračovat do další sezóny, vypadají skoro stejně jako na začátku září. I papriky jsou v pohodě, takže jsem jich několik sklidil - v 570 mnm!. Žádní velikáni, pravda, tak do 18 cm, ale v salátu chutnaly výtečně. Naprosto neuvěřitelný rok. Díky, Matko Přírodo. A balkóny také stále ještě nesou. A to jsem si myslel, že použiju balkonovník pro zimní pěstování už tak koncem října. Jojo, už Komenský říkal, že veškeré plánování toliko pro ovádo dobré jest.laugh

Milan HP

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

30.4.2018 23:45, počet návštěv: 14384
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Nadešel čas změny cíle hokusu pokusu a tedy i čas založit nové vlákno. Ten hlavní cíl se dá definovat následně: docílit alespoň remízy v boji s plísní bramborovou, a to bez jakýchkoliv chemických přípravků. To je vlastně to nejdůležitější proč se hokus pokus vůbec narodil. Ale aby byla dodržena návaznost, uveřejňuju i tady shrnutí etapy "průběh". Etapa 2 začíná zítra vysazením 7 pionýrů ve výšce 570 mnm. 4 z nich jsou údajně plísniodolné anglické odrůdy Crimson Crush a Mountain Magic, takže půjdou úplně ven. "Neodolné" odrůdy Start, Vitador a Bonset pak budou chráněny stříškou z plachty před dlouhodobými dešti. Stříška bude stahovatelná, hodně přesahovat do stran a její dobudování nesmí být později než koncem května. Docela dost práce. Tak jdu zítra na to. 

SHRNUTÍ
Je nejspíš čas ukončit první etapu mého řádění – tu „domácí“ pod názvem Rajčatový hokus pokus – průběh. To vlákno už je unavené, pomalé až k zbláznění a nejspíš také nudné a málo přehledné. Takže sbohem a šáteček, bylo toho dost. Začíná ta opravdu důležitá etapa: venku na zahradě s cílem alespoň remizovat s plísní bramborovou bez použití chemických prostředků. Ale ještě předtím, než zamávám naposledy, chci shrnout to, co jsem vypozoroval, kde jsem chyboval a co by třeba mohlo posloužit ostatním. Promiňte, pokud jsou to věci, které už dávno znáte. A pokud nesouhlasíte, vězte, že jsou to jen výsledky mých pozorování bez objektivních měření (kromě intenzity osvětlení a teploty).
Výsev:
~ Povrchové metody (na substrát, buničinu, do perlitu) jsou průhlednější, šetří čas a nervy a při pikýrování víme, jak správně rostlinku umístit. A nabyl jsem dojmu, že jsou i mírně rychlejší.
~ Rajčata nejsou křehké víly, kterých se při klíčení nesmíme dotknout: snesou i citlivé vytahování za stonek a ani kořínek se při tom nepřetrhne (z buničiny či perlitu).
~ Sněhová či dešťová voda má lepší výsledky v klíčivosti než voda tvrdá (stupeň 3) u stejné várky semínek z jednoho sáčku (ale některým nepomůže ani voda svěcená).
~ Z výsevních substrátů jsem vyhodnotil jako lepší Forestinu, ne podle klíčivosti, ta vyšla zhruba stejně, ale podle držení vody: Agro hrozně rychle vysychá.
~ Ranost odrůdy se odráží i na rychlosti klíčení. Jinými slovy, existuje korelace mezi DTM (počet dnů od vysazení sazenice do prvních zralých plodů) a rychlostí klíčení: čím nižší DTM, tím rychlejší klíčení. V jakém poměru nedokážu stanovit. Ovšem DTM je pouze relativní a orientační v závislosti na podmínkách. Stejně tak klíčení.
~ Vysévat vysoké tyčkové odrůdy pro pěstování doma je blbost: potíže jsou mnohočetné. Tuhle chybu už nikdy neudělám. Keříčkové a trpasličí odrůdy jsou krok správným směrem.
~ Při výsevu do substrátu buďte trpěliví. Mně vyklíčila dvě semínka až po dlouhých 20 a 22 dnech.
Osvětlení:
~ LED světlo funguje a je ve srovnání s ostatními zdroji (výbojky, zářivky) méně náročné na energii. Jak dobře funguje ale nevím, neměl jsem jiné zdroje k porovnání.
~ V prosinci ve svých podmínkách nedokážu vypěstovat sazenice bez přisvětlování. Ale semínka vysetá 19.1. nebyla přisvětlovaná a vyrostla s odražeči více-méně úspěšně bez úhynu na západním okně i při dost pošmourném počasí a relativně vyšší teplotě (22°C).
~ Červenomodré LED grow světlo podporuje růst víc než LED denní bílé (6500°K). Ale pro pěstování malých sazenic po vyklíčení, které mají růst pomalu, je denní bílá vhodnější.
~ Odražeče z alobalu zvyšují intenzitu osvětlení až o třetinu, a to jak denního tak umělého. Zároveň ale, pokud jsou velmi blízko okna, pomáhají vytvářet specifické mikroklima, které rajčatům škodí. Je tedy nutné je umístit tak, aby byla zajištěna dostatečná cirkulace vzduchu. A pokud to teploty dovolí, často větrat a odražeče na noc odstraňovat úplně.
~ Rostliny od počátku pěstované pod umělým osvětlením jsou citlivé na popálení ostrým slunečním světlem. Pravděpodobně proto, že jejich tkáně nejsou dostatečně kompaktní. Zvlášť u vysokých tyčkových odrůd.
~ Při práci s červenomodrými LED grow žárovkami je dobře si chránit oči. Způsobilo mi zánět.  
Pikýrování a přesazování:
~ v raném stádiu není třeba přesazovat rostliny i s celým balem, lze je bez výrazného zabrzdění růstu většiny balu zbavit a přesadit. Je lepší neponechat výsevní substrát a plně ho nahradit růstovým. Nutno ale postupovat opatrně.
~ Nejlépe si vedou přepikýrované rostlinky v kelímcích z průhledného materiálu: mají víc světla, tedy pokud si ponecháváte místo na dosypávání.
~ Na běžné březnové předpěstování sadby se nejlépe hodí kartony od mléka či džusu, protože si lze upravit jejich výšku. Na šířce kelímku tolik nezáleží, rozhoduje délka balu kořenového systému. Navíc se velmi dobře přepravují a nevysychají tak rychle jako široké kelímky.
~ Nepozoroval jsem rozdíl ve vývoji rostlinek (po 5 týdnech) se zastřiženým kořínkem při pikýrování a s nezastřiženým. A to ani v rozsahu kořenového systému – kontrola při přesazování. Rozdíly byly, podle mého pozorování, individuální. Dvě nejsilnější byly každá z jiné skupiny.
Řízkování:
~ Plánované řízkování posiluje kořenový systém mateřské rostliny. Z jedné rostliny Mountain Magic jsem získal 6 řízků a přestože z mateře zůstalo jen torzo, vyrazila další silný výhon a ten rychle nasadil na květ. Pokud ji vysadím na zahradě, počítám se zkrácením DTM. Zatím ale neověřeno. Určitě také záleží na odrůdě.
~ Výsev pro řízkování je nejvhodnější provádět v první polovině ledna.
~ Mnohé řízky jsou silnější než sazenice ze semínek vysetých v první polovině března. Uvidíme, jak si povedou při porovnání plodnosti.
~ Při řízkování je nutné upravit výhon tak, aby zbyl jen vrchol. U některých rostlin jsem to neudělal a ony vyhnaly veliké spodní listy, které jsou při výsadbě k ničemu a vrchol vyvíjely velmi, velmi pomalu.
~ A jedna perlička: opravdu nelze vypěstovat řízek z listu. Zkusil jsem zasadit dva omylem ulomené zdravé listy do substrátu. Zakořenily dobře a stále rostou, ale jen jako listy. Nejspíš nemají dělivé pletivo.
Hnojení a zalévání:
~ Pokud pikýrujeme do výsevního substrátu a pak přesazujeme do růstového (živiny na 6 týdnů), důrazně doporučuji nehnojit vůbec. Byl jsem netrpělivý a tím jsem všechno pohnojil: při umělém přisvětlování začaly růst příliš rychle a přes polovinu z nich vůbec nerozvíjely květy. A to trvá doteď. Také záleží na odrůdě.
~ Dokonce jsem použil granulovaný hnůj hned při výsevu. Hned dvě chyby. Neměl jsem hnojit vůbec a už vůbec ne hnojem. Na pěstování doma to není vhodné hnojivo, jak složením, tak zápachem.
~ Sterilizace krtinců mražením (nejméně 5 dnů) v mrazáku a vyvařením na 95°C po dobu 2 hodin v zavařovacím hrnci se zdají rovnocenné, co se plevelu týká – žádný nemám. Nedokážu ovšem posoudit, jak je to s bakteriálními a houbovými nákazami. Výhodou mražení je nulový smrad a méně práce, výhodou vyvařování rychlost sterilizace. Příští rok otestuji, zda je sterilizace vůbec nutná.
~ V množství vody a častosti zalévání stále tápu. U větších rostlin teď praktikuji drsnou metodu: zalévám, až když vidím svěšené horní části. Zvadnutí mizí velmi krátce po zalití. Je velice pravděpodobné, že jsem je zpočátku přeléval. A to rajčata nemají v lásce. Paprikám to nijak neuškodilo.
~ Přípravek na doplnění vápníku a stopových prvků, který jsem nedávno začal používat, se jmenuje Sensi Cal od Advanced Nutrients. U menšího poškozeného Balkonzaubera viditelně zabral (světlé plochy se zmenšují a na nových listech nejsou vůbec), ale poškození velikáni nejeví známky zlepšení. Pravděpodobně příliš pozdní aplikace či nedostatečný obsah vápníku. Zdrojem vápníku je dusičnan vápenatý (norský ledek).

Milan HP

Připojit reakci   

Mimmo (1586) - xxx.xxx.66.105 (?)
1.5.2018 17:39
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Děkuji za shrnutí. Pro mě má vysokou hodnotu. Nemusím pracně zkoušet to co je zřejmě nevhodné. A naopak. Jasné výsledky se dají ve zvoleném rozsahu opakovat. Možná se někomu zdá, že vaše pokusy byly málo efektivní. Pokud si však přečtou vaše pozorování i další amatéři zde na fóru, efektivnost je pro nás všechny hned mnohonásobně vyšší. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.186.23 (?)
2.5.2018 22:29

Dobrý večer, ano,  i já děkuji za cenné poznatky - zkušenosti.  Přečetla jsem pozorně.  Nejlépe se člověk učí získávat zkušenosti hokusy-pokusy (samozřejmě i omyly).  S dovolením přidám i něco za sebe.Pěstuji z tyčkových rajčat Start a Tornádo, keříčková Šejk (ta jsou hodně citlivá na zmoknutí= plísně),  pak divoká rajčata červená a žlutá a malá keříčková cherry Vilma. Všechna rajčata mimo těch divokých jsou v zákrytu. Divoká rajčata mám na záhonech, jsou podstatně odolnější vůči nákazám, plodí a dozrávají ještě na podzim, než se rapidně ochladí..Z výsevního substrátu rajčata běžně   přepikýruji do zeminy, nechám pozesílit a pak přesazuji. Všechna rajčata pěstuji podle velikosti v různě velkých nádobách. Jen mám dobrou zkušenost se Symbivitem - mykorhozními houbami, speciálně pro rajčata. Rostliny jsou pěkné, zdravé a silné. Chemii nepoužívám žádnou, přihnojuji kostivalovou jíchou, která je podle mě ideální nejen pro rajčata, ale i všechny lilkovité rostliny(hnojila jsem s ní pokusně i brambory). Postřiky proti plísním nedělám- řídím se : buď a nebo... Jsou roky, kdy se daří, jiné roky je holt hůř. Skleník nemám. Semínka seji začátkem března, letos jsem se trochu zpozdila.  Stihlo se. Přihnojuji nejříve za 3-4 týdny po finálním přesazení. Přeji zdar.yes

Připojit reakci

3.5.2018 14:22

3.5.18 V úterý 1.5. jsem vysadil 4 plísniodolné sazenice: 2 Crimson Crush mateře, 1 mateř Mountain Magic a 1 MM ze semínka, vysetého 7.1. Ano, neprospívalo moc dobře, rostlo velmi pomalu i přes několikeré hnojení a přesazení. Všechny už buď kvetly nebo mají založeno na květ. Dal jsem pod ně čerstvě posekanou trávu, kterou jsem prolil vodou v naději, že tlející tráva poněkud prohřeje půdu. Což se hned následující den potvrdilo: nad trávou teplota půdy v 10 – 15 cm 17°C, vedle jen 15. Nevelký rozdíl, ale může být důležitý za nižších teplot. Zachlazení kořenového systému by zabrzdilo růst.
Ve středu 2.5. jsem pak dosadil 2 Vitadory – ten jeden byl ten, který se narodil bez děložních lístků a přesto se pomalu vyvinul v plnohodnotnou rostlinu a ten druhý byl řízek. Nejmíň 60cm stonku toho prvního šlo do země. A také jednoho Money Makera ze semínka, kterého jsem dostal výměnou za řízky CCrushů. Způsob výsadby totožný s předešlým. Zároveň jsem na noc přikryl igelitovými pytli 5 z nich. Vitadory zůstaly nahaté. K zalití všech jsem použil vodu cca 20°C teplou. Uvidíme, jaký vliv to předčasné vysazení bude mít na DTM, tedy pokud to přežijí.
Na balkoně se dějí věci: neplodní velikáni se začínají vzpamatovávat. Bonseta, která nejmíň měsíc neinvestovala do svých mrňavých plodů ani ň, je najednou začala napumpovávat navzdory tomu, že je docela vážně popálená sluncem. A ti ostatní také už konečně nasazují na seriózní květ. Nabyl jsem dojmu, že jsem se s nimi moc mazlil a že „tvrdá“ výchova má mnohem lepší výsledky.

Milan HP

Připojit reakci

5.5.2018 23:01

5.5.18 Strávil jsem noc se svými rajčaty. Tedy já v posteli a rajčata na záhoně. Předpověď pro Ústí n. L. říkala, že minimální teplota bude 8°C. Na Čeřeništi, kde máme chalupu, byl v 5 ráno plus jeden stupeň. Rajčata byla přikryta igelitovými pytli, tedy kromě dvou. Přežila všechna, ale paradoxně nejlépe vypadal nepřikrytý Vitador. Uvidíme, zda a nakolik to zbrzdí jejich růst. Dnes se má situace více-méně opakovat.
Opět jsem měřil teplotu půdy u rajčat nad travním ložem – 17,5°C – a mimo. Tam měla půda jen 14°C – pochopitelně ve dne.
Stupice v balkonovníku už mají rajče a Bonseta už dvě patra. Zdá se, že na rajčatový absťák nezahynu. Velikáni ponechaní doma se chovají zajímavě: kroutí se do všech stran v honbě za světlem. Rajčatový „stromeček“ (3 ve velkém květináči) z Vitadorů venku na západním balkóně perfektně pookřál, takže podobný osud chystám i pro rajčatový „strom“ (Vitador, Bonset a Startka s plody). Zatím počasí hokusu pokusu přeje. Díky Matko Přírodo. Zítra je v plánu další sklizeň, nejspíš opět dvou rajčat Start.

Milan HP

Připojit reakci

8.5.2018 22:53

8.5.18 První dvě oběti, ne snad na životech, ale na zdraví: krtek podryl Money Makera (asi se mu to jméno nelíbilo) a Bonsetu (v předminulém hlášení mylně označenou za Vitadora). Zvadly jak lilie a už jsem myslel, že se nevzpamatujou. Ale v noci trochu pookřály, takže snad přežijí. Ovšem zbrzdí je to nejmíň o dva či tři týdny.
„Rajčatový strom“ je venku na balkoně i s plody. Uvidíme, co s ním vyhnání ze stabilního domova do nejistého ven udělá. Otužování nezažil, stejně jako ostatní velikáni, kterým ale viditelně venek svědčí a rychle se přizpůsobili, takže kvetou jako o závod. Mám ty krásný žlutý kytky moc rád.
Stav sazenic venku na chalupě: 17. Všechny mají pod sebou trávu prolitou vodou jako přitápění. Ty první z 1.5. vypadají velmi nadějně a MMagic mateř už má špendlíkovou hlavičku.

Milan HP

Připojit reakci

14.5.2018 10:08

14.5.18 Proběhla třetí letošní "sklizeň" rajčat a zároveň první papriky (15cm). Rajčata byla o poznání sladší než to první. Na zahradě u chalupy už jsou téměř všechna zamýšlená rajčata (11 odrůd, 55 rostlin), takže teď je na řadě krycí stříška. Sloupky hodlám zapustit do zemních vrutů a plachtu natáhnout na ocelová lanka tak, aby se dala zatahovat. Výška nejméně 3m. Přesahy plachty cca 50cm na 3 stranách, na té čtvrté jsou vysazeny plísniodolné odrůdy: bude na ně nejspíš trochu pršet. Vysadil jsem také kontrolní skupinu 3 neodolných bez ochrany stříškou. Pokud by ten zůstal zdráv, znamenalo by to, že se plíseň výjimečně nedostavila. Ale o tom silně pochybuju.

Milan HP

Připojit reakci

22.5.2018 22:24

22.5.18 Všech 58 sazenic je na stanovištích – zase o trochu víc, než byl plán. Z toho je 27 plísniodolných, naplno vystavených vlivům počasí. Nad ostatními bude stříška. Zemní vruty jsou na místě v zemi, ale potřebuji ještě dva sloupky, lanko a průhlednou plachtu.
Rostliny ze semínek z 15.3. viditelně rostou rychleji než řízky, mají měkčí a poddajnější stonky a mnohem menší listy. Naopak řízky už téměř všechny kvetou a některé, ty dřívější, mají už plody. Uvidíme, jestli také dřív dozrají. A samozřejmě porovnám i výnosy, tedy pokud nějaké budou.
Mateře mají plody velikosti hrací kuličky, ale rostou spíš do obezity a velikosti listů. Ne, že by to vadilo, hlavně aby dobře plodily.
Krtek dál řádí, podryl další račata. Jen jedno ale zvadlo. Ty dvě oběti z 8.5. viditelně přežily, ale jsou najednou hodně pozadu za ostatními. Tak snad přežije i to třetí (Crimson Crush). Přečetl jsem celé vlákno o krtcích, ale nic nezávadně, ale spolehlivě účinného jsem nenašel, takže ho nechávám na pokoji a doufám, že on mi to oplatí na rajčatech.
Zítra k snídani bude opět chleba s másle a vlastní rajčata a papriky (Slovakia). Ty první papriky jsem už asi měl utrhnout dřív: rostliny do nich moc investují a nemají chuť mít další děti.

Milan HP

Připojit reakci

Eva T. (346) - xxx.xxx.177.96 (?)
23.5.2018 6:56

Milane, dobre, že robíš porovnanie rastlín z odrezkov a pravokorenených. Z odrezkov skorej kvitnú, ale množstvo úrody som nikdy neporovnávala, tak to teda sleduj.Ako ti prospieva Maglia Rosa?

Eva T.

Připojit reakci

23.5.2018 12:39

Evi, všechny 4 si vedou dobře, ale ještě nekvetou. Nasazeno však mají. 2 jsou na chalupě, 2 na balkóně. Na chalupě budou pod stříškou. Kolik že to mají DTM?

Milan

Připojit reakci

Eva T. (346) - xxx.xxx.12.126 (?)
4.6.2018 6:22

Maglia Rosa má DTM 55 dní, Sleeping Lady 60 dní, Kumato neviem, ale je tiež myslím skoršie, mne sa v sklenníku už začína zapaľovať, niečo po prvých Štartkách.

Eva T

Připojit reakci

5.6.2018 23:52

MR a SL přesně odpovídají mým dosavadním zkušenostem: jsou v přibližně stejném stádiu a MR už má první miniplody. Kumato ale nezačalo ještě ani pořádně kvést. Ani na balkóně, ani na chalupě. Někde jsem vygooglil, že má DTM 80. Byly vysety všechny v jeden den: 9.3.

Uzrává mi první Stupice, vyseté 19.1. Tedy na balkóně. Je to v poměru ke Startkám (16.12.) přiměřené, protože Stupice nedostaly žádné umělé osvětlení. Začínám v tom vidět systém.

Evi, potřebuju potvrdit svou zkušenost, než ji zvěřejním. Týká se minimální velikosti květináčů. Myslím si, že pro keříčková a trpaslíky je dostatečných 6 litrů (používám 7,5l), Stupická mám v 10l a ostatní tyčková ve 12l. Soudím, že je to nezbytné minimum. Souhlasíš se mnou? Koneckonců máš nesrovnatelně víc zkušeností. Díky.

Milan HP 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.114.241 (?)
6.6.2018 0:00

Mne na balkóne tiež dozrieva Stupice, vysiata 26.2. A žiaden hokus-pokus som nerobil. Najprv boli v obývačke na okne, od 17.4. na balkóne.

Připojit reakci

6.6.2018 10:41

Gratuluju, to to vzala rychle. Předpokládám, že jak vaše okno, tak balkón jsou obrácené na jih. U mne je to východ - západ, takže podmínky, hlavně světelné, jsou horší. Původně jsem se bál, že bez přisvětlování nevypěstuju sazenice vůbec. To vlastně byl jeden z důvodů, proč jsem se do toho pustil. 

Milan HP

Připojit reakci

Eva T. (346) - xxx.xxx.12.126 (?)
6.6.2018 8:40

Milane, môže byť, ale všetko záleží od správneho prihnojovania. Tomatoberry mám napr. v dvoch 8 l kvetináčoch - boli už priveľké na presádzanie do väčších a pre prípad prenášania by boli pre mňa aj tak priťažké zatiaľ pekne rodia, zberám plody od 9. apríla, tj.temer už 2 mesiace a 1 mesiac ešte určite budem. No to už bude toho dosť aj na záhrade vo voľnej pôde. Tam už oberám Sugar Gloss a zapaľuje sa aj Betalux a Uragán.

Eva T.

Připojit reakci

6.6.2018 10:53

Evi, Tomatoberry je tyčkové? A ty ostatní? Víš, moje znalost odrůd je značně omezená, pokud vůbec nějaká. Můžeš mi doporučit nějaké rané keříkové či dwarfy na brzkou sklizeň příští rok? Mám ty od Tebe, ale chtěl bych zkusit i další.

Jasně, přenášení je problém. A vlastně ty Startky, které mi daly zralé plody, byly v dvoulitrácích. A teprve pak jsem je za odměnu přesadil, což byla pěkná fuška i pro dva lidi. Příští rok už je budu pěstovat od začátku v těch zmíněných velikostech.

Díky a měj se.

Milan

Připojit reakci

3.6.2018 23:41

3.6.18 Práce na přístřešku pokračují, ale s problémy. Některé zemní vruty jsem musel převrtat, protože byly příliš našikmo (kamenitá půda). Ale sloupky už stojí, zbývá natáhnout lanka a položit plachtu (obojí mám). Zatím je počasí a i předpověď bez hrozby plísně. Ostatně ta obvykle chodí později.

Řízky v porovnání se sazenicemi z 15.3. už všechny mají plody, kdežto sazenice teprve rozkvétají. Z toho soudím, že i včasné řízkování/výsev jsou určitá ochrana před plísní, protože budou asi mít zralá rajčata před jejím příchodem. Některé mateře (Crimson Crush a Mountain Magic) už mají plody velikosti snookerové koule stejně jako Stupice vyseté 19.1. Je zajímavé, že Stupice na balkóně jsou na tom přibližně stejně jako na chalupě (135 versus 570 metrů n.m.). Nejspíš díky dlouhodobě teplému počasí. Uvidíme, kdo první uzraje.

Třetí oběť krtkova dlouho vypadala na úhyn, ale nakonec přežila a je pozoruhodné, že i v tom zuboženém stavu dál rozvíjela své dva plody. Zbyl z ní jen vrcholek a ty plody.

Nechci to zakřiknout, ale zdá se, že se krtek už neprojevuje. Asi mu moje rajčata nějak vadí anebo v tom suchu už nemohl najít potravu. Půda je opravdu vyprahlá do víc jak půl metru.

Zalévám každý den, každý jednotlivec dostane tak litr až litr a půl vody. Vodu leju do děrovaných růstových kelímků, které vždycky při výsadbě usadím nad kořenový bal, takže nezalévám plevel, ale jen rajče. Dost to urychluje zalévání: naplním kelímek a jdu dál. Voda je ze sudů, ohřátá sluncem až na 25°C, takže neochlazuju půdu. Do kelímků potom také přihnojuji, ale při výsadbě jsem pohnojil granulovaným hnojem do zásoby na vrstvu půdy mimo kořenový bal, takže teď mám na delší dobu od hnojení pauzu. Možná jim ale přidám trochu dřevěného popelu kvůli draslíku. Některé rostliny rostou tak bujně, že jsem je neuhlídal a teď pojedou na dva stonky. Na tři jako loni už ne.

Milan HP

Připojit reakci

16.6.2018 23:12

16.6.18 Přístřešek je hotov, není to žádný architektonický výtvor, 2 sloupky se mi nepodařilo dokonale narovnat, ale snad poslouží svému účelu. Jsem připraven na deštivé počasí – stačí zatáhnout průhlednou (spíš průsvitnou) plachtu. Zatím to vypadá, že je ještě čas. Dva dny po sobě tady pršelo a mezitím bylo chladněji, ale zato foukal docela čilý vítr, takže rajčata stihla v pohodě uschnout. Hledal jsem náznaky plísně, ale nenašel. Díky, Matko Přírodo. Vyrubávám přebytečné spodní listy, které už začaly tvořit džungli, pro lepší schnutí. Mateře i řízky opravdu vytvářejí hodně bujné listoví. Semenáčky jsou na tom o něco lépe, víc rostou do výšky. Zato mají mateře i časné řízky už hodně velikých plodů, jsou tak o 30% větší než na balkóně, ale to i u Stupických semenáčků z 19.1. Jenže nahoře zatím nečervenají, kdežto na balkóně už se rozjely. Rozdíly teplot jsou totiž docela markantní: 6 až 7°C.

Před asi třemi týdny jsem zakoupil na trhu i 8 sazenic paprik (po dvou) dvou odrůd (bohužel jsem zapomněl jejich jména), protože ty moje už byly příliš veliké a měly už sklízitelné plody. Ty sazenice vypadaly velmi zuboženě, byly žluté a neduživé. Hodil jsem je na záhon na chalupě, pohnojil granulovaným hnojem a Sensi Calem a moc jsem si od nich nesliboval. Teď už ale některé mají i 5centimetrové papriky, krásně zezelenaly a zdá se, že jsou naprosto konsolidované. Ten chlap, co je pěstoval na kšeft, by zasloužit trest za krutost vůči rostlinám. Jasně, neměl jsem je kupovat, ale dost jsem spěchal, takže jsem si je dobře neprohlédl. Na balkóně sklízím téměř denně, nejlíp plodí Balkónovka. No a na svůj svátek – v pondělí – si udělám první letošní rajčatový salát ze svých zdrojů. :-)

Milan HP

Připojit reakci

22.6.2018 23:38

22.6.18 Rajčatový salát jsem si neudělal, ne snad proto, že nebylo dost rajčat, ale raději jsem si je zase vychutnal jen tak s chlebem. Stupice jsou skvělé chuti, sladká a bez žlutého límce, ale mají děsně tvrdou slupku. Bonseta je taky výborná, kyselejší a osvěžující. Jen to zrání jí jde mnohem pomaleji než Startkám a Stupicím. A také Balkonzauber (Balkónové červené) uzrává v počtu 7 kousků, ale ještě mu chvíli nechám. Ovšem objevil se problém: světle šedé klikihákovaté čáry na listech. Otevřel jsem kvůli nim nové vlákno, protože vůbec netuším, co by to mohlo být. Tipuju, že nějaký hmyzí parazit. Kdybyste náhodou věděli, oč se jedná, dejte mi vědět, prosím.

Na chalupě nastal „plísňový“ čas: občas prší, je chladno a je jen otázkou, zda ten silný vítr, který mi včera notně pocuchal balkon, neutichne. Pokud ano, rajčata neuschnou a plíseň se roztancuje. Díval jsem se na předpověď, vítr se má zítra vrátit v síle 3, takže jsem se rozhodl plachtu ještě nezatahovat, ale teď nemůžu spát, protože mám strach, že jsem udělal osudovou chybu. No, uvidíme. Dnes odpoledne ještě žádné známky plísně nebyly.

Tři Stupice se už červenají i tam, ale je vidět, že plísniodolní angličáci (Crimson Crush, Mountain Magic) jsou mnohem pozdnější. CC je docela velkoplodé – už teď má plody jako velká kulečníková koule (nebo menší tenisák). Spousta mateří a řízků má plody hned nad zemí, takže je musím podkládat, aby neshnily. Používám větvičkové vidličky, o které opřu celý vijan.

Milan HP

Připojit reakci

23.6.2018 21:19

23.6.18 Tak plachta je natažená. Není nic lepšího než instalovat plachtu 4x5 m do tří metrů výšky ve větru o síle Beaufort 3. Ale povedlo se. Rajčata byla ráno téměř úplně suchá, a tak si říkám, že jsem to snad stihl. Žádné stopy plísně nebyly vidět, a to ani na kontrolní skupině. A ačkoliv je chladno, ty 3 Stupice pokračují v červenání. Také jsem sklidil první chalupářskou (570 mnm) papriku: měla tak 13 - 15 cm na délku. A zkušenost z balkónu říká, že ty první mají být očesány co nejdřív, aby se rostliny soustředily na ty další.

Milan HP

Připojit reakci

24.6.2018 11:40

24.6.18 Ochutnávka další odrůdy: Balkónové červené/Balkonzauber, které se urodilo na východním, tedy méně slunečném, balkóně. Výborná, trochu méně sladká než Stupice a Start (možná míň slunce), pohodově rajčatová chuť, správné kyselinky. Největší z nich mělo 28g, ty další shodně 17. A na řadě je už zapálená Vilma. Ale také jí nechám ještě nějaký čas. Všechny odrůdy, které jsem dosud ochutnal, tedy Start, Stupice, Bonset a BČ mohu jen vřele doporučit.
Počasí je nadále plísni příznivé.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.185.138 (?)
24.6.2018 14:28

Vilmy už jsem sklízela v truhlíku na okně a seté byly 3.3. Ty vaše asi nebyly z časnějších výsevů?

Připojit reakci

24.6.2018 15:20

Byly z vyseté 19.1. Nepřisvětloval jsem je, takže rostly hodně pomalu. A i teď jsou na východním - tedy tom horším - balkóně, a to už někdy od počátku dubna, kdy začalo být hezky.. To samé Balkonové Červené. Roste mi to nějak pomalu, i Eva T. to říká. Ale nestěžuju si.

Milan HP

Připojit reakci

24.6.2018 23:19

24.6.18 Plachta má zásadní nedostatek: hromadí se v ní voda. Je položená jen na lanku napjatém mezi sloupky po obvodu a křížem, takže se vytvářejí kapsy. Strávil jsem odpoledne vypouštěním té vody a napínáním, ale výsledkem si nejsem jist. Naštěstí celá konstrukce vydržela váhu těch nejmíň 30 l vody a rajčata zůstala suchá a nepoškozená, takže plíseň nadále zůstává jen hrozbou. Ovšem má to jednu nevýhodu: i při deštivém počasí musím zalévat do kelímků. Dávám si velikánský pozor, aby se ani kapka nedostala na rostliny. Nechci plísni nahrávat na smeč.
Dobrá zpráva je, že už začíná červenat jeden plod typicky koktailového Mountain Magiku. Na mateři. Brzo budu vědět, jak chutná. Asi není zas až tak pozdní. A začervenal se i Vitador na balkóně.

Milan HP

Připojit reakci

30.6.2018 10:24

30.6.18 Dlouhodobá předpověď říká, že příští déšť v naší oblasti bude tak za 10 dní. Shrnul jsem tedy plachtu a dopřávám svým svěřencům sluníčko. Zalévám viz výše. Vedou si dobře, 12 rajčat je v různých stádiích zrání a i mnoho dalších už začíná měnit barvu. Po plísni zatím ani známka. Díky, MP.

Ochutnal jsem další dvě odrůdy: Vilmu a Vitadora. Vilma je výtečná, správně vyvážená v poměru cukr/kyselinky. Plody tak 10 – 12g téměř jednotné velikosti. Vitador praskl, takže jsem ho musel sníst. Na můj vkus je nedostatečně kyselý, ale zato dost sladký. Možná ještě nebyl v ideálním stádiu zralosti. Ten snědený měl 27g, ale na stejné rostlině jsou i daleko větší, rozhodně přes 50g. Je zajímavé, že všechna moje rajčata, dosud ochutnaná, mají značně tvrdé slupky. Může to být způsobem pěstování?

Objevil se ale docela velký problém: na západním balkóně má několik (zatím cca 10) rajčat zespodu plodu mírně propadlou hnědou hnilobnou skvrnu o průměru až 3 cm. A to i dvě zralá. Po jejím odříznutí – je kompaktní – zbylé rajče chutnalo naprosto normálně. Zda bylo jedovaté, neřeším. Moje neodborná diagnóza zní Alternaria solani, ale můžu se zatraceně mýlit. Všechna postižená rajčata byla vystavena tomu málu deště, který tu spadl. Východní krytý balkón zůstal nedotčen. Vzhledem k tomu, že zbytek většiny postižených rostlin vypadá zdravě, musely se spóry dostat už do květů. Dvě odrůdy jsou na to obzvlášť náchylné: Bonset a Vitador. Na Startkách a Stupických jsem toto poškození zatím nenašel, stejně tak jako na keříčkových Vilmách a Balkonovém. Chemii nechci použít, takže to nechávám na Matce Přírodě. Ztráty zatím nejsou dramatické.

Milan HP 

Připojit reakci

Mr Bigggg (2348) - xxx.xxx.173.17 (?)
30.6.2018 13:30

To bude asi suchá hniloba květního konce rajčete. Není to choroba, ale neschopnost rostliny dodat do zrajících rajčat dostatek vápníku.

Vladimí

Připojit reakci

30.6.2018 23:58

Díky, Vladimíre. Mám pocit, že se s tím vápníkem potýkám od samého začátku. Teď jsem ale zjistil, že si to ty rostliny dokázaly zapouzdřit, takže je to suché - přesně jak říkáš - a nikam se to nerozebíhá. A není na tom ani ten černý povlak spór jako na Alternarii. Na chalupě je v půdě vápníku habaděj a i dost světla na jeho vstřebání, takže žádný takový problém se neobjevuje. Ale proč byl východ ušetřen, a to úplně? Tam je ještě míň světla. Ale možná jsem tam víc aplikoval Sensi Cal (sensational/sensitive calcium?). Tak já to na západě ještě zopakuju, třeba to zmizí.

Milan

Připojit reakci

zden1 (102) - xxx.xxx.61.105 (?)
30.6.2018 16:00

Z toho důvodu již nepěstuji rajčata v nádobách, protože se z nich vápník snadno vyplaví zaléváním nebo deštěm. Dostupnost vápníku také zhoršují hnojiva s obsahem dusíku. Asi by byl vhodný postřik vápníkem na listy např. chlorid vápenatý.

Připojit reakci

30.6.2018 17:15

Já letos preventivně stříkám zhruba každých deset dní Wuxalem. Zatím to vypadá dobře.

Vladimír

Připojit reakci

1.7.2018 0:10

Přesně: hnojil jsem granulovaným hnojem do zásoby při přesazení a možná trochu přepísk. A teď pravidelně-nepravidelně dodávám na střídačku Kristalon růst (Ca/N říká návod) a plod (ostatní prvky). Ale v tom případě Kristalon růst je nesmyslná kombinace, ne?

A teď mi došlo, že východňári mají podtácky, kdežto postižení zápaďáci ne - s podtáckem se nic nevyplaví, cokoliv je přebytečného, vcucne se zpátky, pokud rozpuštěno. Kdežto bez podtácků (jsou dražší než ty květináče!) to odteče. Ha, objev! Pouhých 526 let po Kolumbovi.

Díky.

Milan

Připojit reakci

8.7.2018 7:27

8.7.18 Ukázalo se, že to, co jsem považoval za nákazu na balkóně, je vlastně suchá hniloba rajčat. Způsobuje ji nedostatek vápníku, takže přihnojuji Sensi Calem. Tímto děkuji všem, kteří mi stanovili diagnózu. Rozhodně se to nešíří, ale moc zlepšení jsem zatím nedosáhl. Pochopil jsem, že to je chronický neduh pěstování v nádobách: živiny se vyplavují s deštěm i se za(pře)léváním. Neměl jsem pod květináči (10 a 12l) ani „podšálky“, takže všechno odtékalo pryč. Poučení pro příští rok.

Na zahradě u chalupy je stále všechno při starém: po plísni ani vidu ani čuchu, i když je plachta stále stažená. No, při tomhle počasí se není čemu divit. Rajčata postupně dozrávají, ale hlavní nápor ještě nenastal. Dosud jsem sklidil tak okolo 2kg. Ochutnal jsem Crimson Crush i Mountain Magic, možná trochu nedočkavě, takže nebyla ještě v plném stupni zralosti. CC je chudší na kyseliny, moučnaté, velikosti tak 100 – 150g. Ideální na lečo či kečup. U MM se zdržím hodnocení až do doby, kdy budu mít úplně vyzrálý vzorek. Papriky si také vedou dobře, takže jsme už udělali první domácí lečo systém záhon – hrnec (s koňským salámem). Nikdy v životě jsem nejedl lepší.
Včera mne navštívil kámoš, takže připojuji fotky svého monstra a příslušných rajčat. Naštěstí mám přísun vody na zalévání z pramene od sousedů. Sice stále slabší, ale stále ještě teče.

Milan HP

Obrázky:
Zrající Stupice, Start a Crimson Crush
Zrající Stupice, Start a Crimson Crush
Celkový pohled na
Celkový pohled na "přístřešek"
Připojit reakci

13.7.2018 15:19

13.7.18 Tři dny, které měly být podle předpovědi deštivé, poskytly jen minimum vláhy. Přesto jsem měl plachtu nataženou na konstrukci. Nejspíš úplně zbytečně, kontrolní skupina je stále nedotčená. Ale jistota je jistota. Přerostlé zálistky stále ještě řízkuji, tedy prostě zasadím do hlíny na záhonu a zaleju. Dělám to spíš ze zvědavosti, zda stihnou mít zralá rajčata, než udeří plíseň nebo mrazy.
Všechny rostliny jsem pohnojil popelem: každá dostala vrchovatou polévkovou lžíci čistého dřevěného popela z krbu. To kvůli draslíku spíš než kvůli vápníku. Na chalupě se mi totiž nevyskytují žádné z potíží běžných v květináčích na balkóně. Půda je tam jílovitá a zásaditá s dostatkem vápníku.
Keříky podhrabané krtkem jsou nerozeznatelné od ostatních, tedy kromě poslední oběti (Crimson Crush). Ta se vzpamatovala až po dlouhých cca dvou týdnech a je výrazně menší. Ale plody si udržela a teď dozrávají. Jsou popraskané, ale jinak v pořádku. A rajčátko nasadilo další květenství.
Uvědomil jsem si, že používám pouze pěstitelské metody stovky let staré – hnůj a popel. Tenkrát ale také měli úrodu, třeba ne tak velikou, ale měli. A báli se počasí. No a to já taky :-). Zatím jsem ze zahrady sklidil něco přes 3 kila rajčat, ale desítky kilo nechávám patřičně uzrát: dávám přednost těm skoro přezrálým. A počasí plísni zatím moc nefandí.

Milan HP

Připojit reakci

17.7.2018 23:16

17.7.18 Dochází voda, pramen od souseda téměř vyschl – poprvé v historii. Vodu z vodovodu nemůžu používat, protože i té je tak málo, že hasiči vozí cisterny do obecní studny. Naštěstí je ale nedaleko stále slušně tekoucí pramen, takže jsem včera dovezl prvních 50l a dnes dalších 60. Rajčatům jsem nasadil „žíznivou dietu“ (3/4l na den), zatím to snášejí dobře a zrají rychleji. Žádný div při tomhle počasí – poslední déšť hodný svého jména byl tak před 6 týdny.
„Rajčatovým stromům“ na nekrytém západním balkóně (3 rostliny ve velké nádobě) viditelně docházejí živiny, a to i přes to, že je dost často hnojím Kristalonem. Tak jsem ze zoufalství přidal i granulovaný hnůj. Nejspíš to nebyl vůbec dobrý nápad, protože jednotlivci v samostatných květináčích si vedou podstatně líp. Ale svůj díl úrody RS dodaly a stále dodávají.

Milan HP

Připojit reakci

28.7.2018 22:46

28.7.18 Ten vzdorovitý název vlákna je nutné překlopit na RHP – suchu navzdory. Vůbec mne ani ve snu nenapadlo, že se situace s vodou tak dramaticky vyostří. Tady prostě skoro neprší a tak vozím vodu téměř každý den. Nejsem si jist, zda jsem si polepšil, ale na tom tak nezáleží. Vodu zatím získat lze, s plísní se bojuje jen marně – není po ní při tomhle počasí zatím ani vidu ani slechu. Dosavadní sklizeň ze zahrady na chalupě (570 mnm) se pohybuje kolem 35kg – přibližně tolik, kolik jsem sklidil za celý loňský rok (pravda, z daleko méně keříků). Suším, zavařuju, rozdávám. Úrodu z balkónu bohužel (či bohudík?) vůbec neeviduju. Ale určitě se pohybuje také v desítkách kil.
Rajčatové stromy i ostatní keře v květináčích, kterým houfně schnou spodní listy, se snažím oživit přihnojením dusičnanem vápenatým. Začal jsem teprve dneska roztokem 1g/litr v zálivce. Budu opakovat několikrát. Dám vědět, zda to pomáhá. Stále mám ale pochybnosti o tom, zda je zalévám správně. V tomhle směru jsem moc nepokročil. Všechny jsem ale konečně opatřil podšálky: koupil jsem v Makru hliníkové formy na dort á 10Kč. Zalévám čistou vodou do podšálků a hnojivem přímo do půdy.
Mountain Magic konečně plně dozrál – tedy už tak před dvěma týdny – a tak můžu říct, že je to vynikající rajče. Sladké, šťavnaté, trochu míň kyselé, ale přesto vyvážené se silnou rajčatovou chutí. Hodnocení na mé stupnici kolem 9. Vyhradil jsem ho pouze na přímou konzumaci. Téměř se vyrovná Startce.

Milan HP

Připojit reakci

ivan z okénka (746) - xxx.xxx.184.133 (?)
31.7.2018 7:51

Sem tam jsem se začetl do románu o rajčatech, Bez nároku na nutnost to akceptovat (a možná je to už někde psané): mám rajčata ve světlých nádobách (dvě rostliny na 40 l), zalévám horem, odtokové otvory nemám ve dně, ale asi 3 cm nad ním. Je to v podstatě dva v jednom - prostor pod otvory je podmiska. Dříve jsem na dno sypal kačírek, teď už ne, stejně ho rajčata kořeny prorostla. Ledek v koncentraci 1g/l můžete dávat opakovaně po týdnu na list, zmenší se tím násada plodů postižených fyziologickým nedostatkem vápníku. Neléčí to, ale zachrání plody, které teprve porostou z květů. Houfně schnoucí spodní listy mohou být napadené septoriózou, nebo rostlině chybí živiny pohyblivé - N, P, K, Mg. Rostliny obyčejně "vyžerou" živiny za 5-6 týdnů, pak bez hnojení žijou z podstaty sebe sama. Moc nevěřím na tzv. jíchy. Nekontrolovaný proces hnití, nutnost zpracování živin v nich obsažených bakteriemi a teprve z jejich odumřelých tělíček rostlinám přístupné živiny a proti tomu krystalicky čistá hnojiva, která jsou rostlině prakticky okamžitě přístupná. Raději myju nádobí pod horkou vodou bez jaru a myčky, vybírám si prací prostředky. Ale odpovědně pohnojím, nejlépe beze zbytků rozpustným hnojivem, nebo už připraveným roztokem, který se na místě ředí. Někoho lekají minerální hnojiva, mě zase to, že prakticky dík civilizační lenosti postarat se jinak, se do vody dostávají z těla člověka (do určitého věku 50 % populace) látky, které mění pohlaví ryb, jejich hormonální život. Tady bych byl za permakulturní přístup, ne ve hnojení. Docela by mě zajímalo, jak by dopadl souboj medializovaného zla Roundupu a tiše tolerované hormonální antikoncepce v dnes zjistitelných faktech.  

Připojit reakci

PP. (5382) - xxx.xxx.9.135 (?)
31.7.2018 8:29

Používám "jíchy" k spokojenosti. Z bršlice a kopřiv, krapet slepičinců. Nemám zmapovaný proces hnití a kvašení a následných řetězců rozkladů, ale nemám to zapotřebí. Je to přírodní produkt, na rozdíl od "čistých" solí. Zadarmo. Nevýhodou je neznámá koncentrace, ale přehnojit se s tím snad nedá. A roste po tom všechno dobře. Od stromů, přes zeleninu po kytky za okny. Taky si myslím, že hnojím odpovědně.

Připojit reakci

Mimmo (1586) - xxx.xxx.91.93 (?)
14.8.2018 20:38

Milane a Vladimíre, po vašich balkónových zkušenostech a analýze mám na vás rajčatový dotaz, týkající se vhodných odolných odrůd na balkón. Můj kolega by chtěl pěstovat rajčata ve větších nádobách na velkém jižním balkóně v Madridu. Jedny v jarní sezóně (březen až červen) a druhé na podzim (září až prosinec). V létě by mu asi shořely. Ještě teď tam bývá odpoledne kolem 40ºC. Mrzne jen někdy v lednu. Můj názor je, že by to asi neměly být ty velké bifteky, které se do nádob moc nehodí. Ale nevím, zda keříčkové, tyčkové apod. Prostě, aby se hodně světla, hodně tepla a absence zaplísněných bramborových sazenic v širokém okolí využily k efektivní produkci.

Připojit reakci

15.8.2018 8:34

Ha, tak tohle je otázka za milion dolarůindecision. Ale začnu svou nepříliš rozsáhlou zkušeností s balkónem, na kterém jsem mnohokrát měl přes 40 °C. Především je rozhodující velikost nádob a množství zeminy: nejen kvůli živinám, ale hlavně kvůli udržení vody. Mých 12 litrů je nedostatečných, tedy pokud bych nechtěl zalévat víckrát denně (to ale vyplavuje živiny). Madrid? Nejmíň 25l, tedy odhadem.

Tyčkové jsou žrouti vody a musí se hodně podepírat. Keříčkové mi odplodily a teď už dávají jen miniaturní rajčata (Vilma, Balkónové). Za nejvhodnější považuju dwarfy. Sleeping Lady si u mne vede i v těch horkých dnech nejlíp - stále rodí. Konkrétní odrůdy nedokážu doporučit, na to nemám dost zkušeností.

Důležité je, zda je balkón otevřený nebo je to lodžie. Ve Španělsku spíš to první, takže to horko nebude tak zlé. A zastínil bych polední slunce, tedy hořejšek balkónu něčím poloprůhledným a třeba i snímatelným.

Milan HP

Připojit reakci

15.8.2018 23:46

15.8.18 Situace na zahradě stále velmi dobrá, tedy kromě té vody. K dnešnímu dni cca 95kg sklizených a přinejmenším stejné množství na stále naprosto zdravých rostlinách. Bez postřiků a téměř i bez použití stříšky. Vím, není to moje zásluha, to jen Matka Příroda nám dala naprosto výjimečný rok. Za což jí nastokrát pokorně děkuji.

Hodnocení Mountain Magiku jsem zvýšil na 10! Je ještě sladší – tedy plně vyzrálé – než Start.

Zdálo by se, že idylka. Ale není to zas až tak dokonalé. Na některých plodech Crimson Crushe hlavně, ale také na Mountain Magiku (což je paradox – jsou přece plísniodolné), se objevují na špičce skvrny – viz foto. Napadlo mne, že se jedná o napadení makadlovkou, tak jsem se v tom vrtal, ale žádnou larvu neviděl. Navíc jsem ani na zahradě neobjevil cik-cak cestičky na listech tak jako dole na balkóně. Rostliny nejeví naprosto žádné známky poškození ani na listech, ani na květech a ani na stoncích – zasažené jsou pouze plody. Zatím jsem takhle ztratil cca 3kg plodů – zmetky pečlivě vážím stejně jako zdravou úrodu. Přesnou statistiku zveřejním na konci sezóny.

Zpracování úrody dělám velmi jednoduše. Nakrájená rajčata, někdy oloupaná, někdy ne, naskládám do zavařovaček, buď s paprikami nebo bez, stlačím, aby byla ponořená ve vlastní šťávě, osolím a steriluju. Zjistil jsem totiž, že je to ideální polotovar na vaření, mnohem lepší než protlak a o kečupu ani nemluvím. Občas přidávám před sterilováním i koření: saturejku, dobromysl, rozmarýn či bazalku, vždycky ale čerstvé. Je to vděčná metoda líného Indiána. A také suším a sušená nakládám do olivového oleje. Loni jsem je přesušil, protože mne v nějakém receptu přesvědčili, že rajčata nacucnou olej. Nenacucly ani molekulu, ale když jsem je použil na vaření s vodou, okamžitě krásně změkly a daly jídlu intenzivní rajčatovou chuť. Takže letos suším jen do „polosucha“. Zatím nevím, zda se nezkazí. Tedy, ne že bych takhle zpracoval celou úrodu, ale mám hodně kamarádů a kamarádek, kteří nezahradničí.

Milan HP

Obrázky:
Poškozené plody Crimson Crush
Poškozené plody Crimson Crush
Detail poškozených plodů CC
Detail poškozených plodů CC
Připojit reakci

16.8.2018 6:28

Nic zvláštního. Suchá hniloba květního konce rajčete (BER).

Vladimír

Připojit reakci

host - xxx.xxx.143.4 (?)
16.8.2018 9:43

"na stále naprosto zdravých rostlinách"

Foto rostlin by nebylo?

Připojit reakci

16.8.2018 16:17

Bohužel momentálně ne - nemám čím fotit. Ale brzo přijede synáček ajťák.

Nicméně docela věřím Vladimírovi, že je to suchá hniloba. To jediné dává smysl: ono se to nešíří, neodolné odrůdy tím vůbec netrpí a je docela myslitelné, že anglické odrůdy jsou citlivější na nedostatek vápníku. Na balkóně to vypadalo podobně a po přidání dusičnanu vápenitého se to téměř ztratilo. Jakákoliv choroba už by mi dávno zničila všechno.

Připojit reakci

23.8.2018 10:46

Tak konečně mám fotky. Kámoš byl včera pro rajčata, tak to vyfotil. Takhle to vypadá v 570 mnm.

Obrázky:
Mountain Magic a Crimson Crush
Mountain Magic a Crimson Crush
Celkový pohled na chráněný záhon
Celkový pohled na chráněný záhon
Detail Startky
Detail Startky
Detail zdravých rostlin
Detail zdravých rostlin
Kordon MM a CC
Kordon MM a CC
Připojit reakci

Sita77 (7) - xxx.xxx.199.129 (?)
16.8.2018 10:08

To máte stále problém s tím vápníkem, jestli je to opět v kontejnerových rajčatech, doporučuju na příští sezonu schovávat skořápky a udělat z nich ve spodní třetině souvislou nadrcenou vrstvu v každé nádobě, hlavně pak pokud zaléváte deštovkou, nebo jinou měkkou vodou. Nahoru pak můžete dávat postupně pokud máte doma konzumenty banánů, banánové slupky, taky to pomůže, nebo slupky rozkvasit v zálivkové vodě. Mám všechna rajčata ve kbelících a skořápky sem tam přihodím i v průběhu sezony, ale letos žádný vápníkový deficit nemám, oproti stavu asi před 5 lety kdy jsem vyhodila snad půlku úrody.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.184.133 (?)
17.8.2018 9:57

Sitta: Pokud pěstujete stejné odrůdy, ve stejných podmínkách, ve stejných nádobách, bez jakékoliv změny v okolí, možná by se dalo o tom mluvit. Ale pokud jste změnlla cokoliv jiného (krom těch skořápek) hledejte důvod v tom něčem jiném. Stačí světlejší nádoby, zlepšení odpařování vody dík drenážní vrstvě skořápek (= chladnější půda v nádobách), jiné odrůdy, zastínění výsadbových nádob, jejich umístění jinam... a pak se zdá, že vše vyřešily dešťovka, slupky z banánů a skořápky. On ten nedostatek je sice faktický, ale jen za určitých podmínek. Tehdy, kdy rostlina nedkáže dostat kořeny to potřebné množství do plodů. A to se u citlivých odrůd stává i na Pálavě. Ale můžete si myslet, že jste ten problém vyřešila.

Připojit reakci

17.8.2018 11:55

Díky moc. Jenže tenhle problém se mi objevil i na zahradě. Na balkóně už to považuju za normální, nasadil jsem dusičnan vápenatý do zálivky (2g/l) a problém téměř zmizel. Navíc se rostliny skoro na odpis docela pěkně zmátořily. Příští rok (tenhle je můj balkónově zkušební) využiju všech prostředků (včetně těch Vašich), abych jim zajistil dost vápníku. A nebudu hnojit hnojem s dusíkem v amoniakální podobě, protože jsem jim tím asi trochu zablokoval příjem vápníku.

Na zahradě na chalupě jsem ale nikdy nic podobného neměl, případně v tak ojedinělých případech, že si to nepamatuju. Je také možné, že jsem to považoval za plíseň, kterou jsem tam měl vždycky. A protože je tam částečně i navážka ze zdiva, vápníku tam bylo, tedy alespoň se mi zdálo, vždycky dost. Je zvláštní, že víc postižené jsou jen ty anglické, plísniodolné odrůdy. Start, Stupice a Money Maker jsou naprosto bez podobných příznaků. U Vitadoru a Bonsety jen ojedinělé případy. Ale i tak je úroda letos fantastickásmiley.

Je ale pravda, že se toho musím ještě hodně naučit.wink

Milan HP

Připojit reakci

21.8.2018 22:09

21.8.18 Nebývale úrodná rajčatová sezóna je v plném proudu – stokilová hranice „úspěchu“ je už překonána, ale také nastává čas pro další plány. A tady vstupuju na hodně neznámé území: jak to zařídit, abych měl zralá rajčata v prosinci, lednu, únoru a březnu za podmínek, které mám. A také jak zachovat geneticky identickou generaci u Mountain Magic, které se ukázalo být tak chutné (o jeho plísniodolnosti jsem zatím nezískal ani gram informací). Crimson Crushe pak vypěstuju stejně jako letos v zimě: ze semínek v lednu mateře a pak řízky. Semen CC mám dostatek.
Nejtěžší ze všeho jsou časové kalkulace a vyladění volných prostor. Ještěže mám záznamy od začátku pokusu, můžu je použít pro hrubé odhady.
Takže, vy, kdo tohle čtete, upozorněte mne na blbosti a nerealistické předpoklady, prosím.
MM začnu řízkovat tak od poloviny září nejspíš do poloviny října, pochopitelně do květináčů. Podle počasí (musí být podstatně vlhčí než teď) a zdraví rostlin. Za určitých podmínek – světlo a teplo (zaručeno v balkonovníku, popřípadě doma) – by mohly v zimě dát rajčata a ještě posloužit jako mateře pro řízky na příští rok. Půdu jim poskytnu úplně novou. Semínka mám sice v rezervě, ale ta použiju v případě, že řízkování nevyjde.
Dál hodlám pěstovat Vilmy, ale ty nejspíš ze semínek, i když zkusím i několik řízků. Výsev tak kolem konce září. Na podzim budou ještě světelné podmínky dobré, tak snad porostou trochu rychleji než v zimě.
Sleeping Lady je taky v nominaci, protože je vzrůstově do 1m a je to chuťově dobré rajče s velkými plody. Její DTM je trochu delší, takže bude, tedy pokud vůbec, později. Spíš řízky, ale semínka také zkusím. Začátek září se mi zdá nejvhodnější doba jak pro výsev, tak pro řízkování (potřebuji postupnost).
Stupické také vyseju, ale později.
Klasické Kumato se opravdu ukázalo jako nejpozdnější odrůda, kterou mám – Wiki tvrdila, že má DTM 80, což můžu ze zkušenosti zhruba potvrdit. Takže nemá smysl ho zařadit do zimního pěstování. Uvažuju ale o Minikumatu. To jsem ještě nevyzkoušel, takže vůbec nevím, do čeho bych šel. Je to cherry, takže bude ranější než klasické Kumato. Ještě nevím, jak se rozhodnu, ale nejspíš to zkusím. Samozřejmě první výsev.

Mám ještě jeden, i na své poměry, trochu šílený plán: kořenové systémy stávajících Mountain Magic s částí stonku uložím před zimou do suchého písku a strčím je do sklepa, kde nemrzne. Respektive dvou sklepů na chalupě. Má to tu výhodu, že když to nevyjde, nic se neděje, je to prostě jen hokus-pokus. A když přežijou, na jaře je vysadím zase ven a uvidím, jak si povedou.

Tak co, myslíte, že si mám zavolat Chocholouška hned nebo spíš až potom?

Milan HP

Připojit reakci

2.9.2018 7:46

2.9.18 Plísni příznivé počasí se nakonec dostavilo – vytrvalý déšť a relativně chladno (včera na chalupě 12°C přes den). Uvažoval jsem o natažení plachty, ale když jsem si představil tu práci v dešti, raději jsem od toho upustil. Místo toho jsem neodolná rajčata kromě kontrolní skupiny drasticky zbavil listů, aby mohla rychle schnout. Vítr je slušný. Koneckonců jsem už ze zahrady sklidil 135kg a spíž už je plná. Předpověď říká, že od zítřka tady zase bude sucho a slunečno. Tak se uvidí.
Trápí mne, i když to je asi příliš silné slovo, také jiný problém: rajčata houfně praskají. Praskají mi na balkóně, na zahradě u chalupy a všude dost ve velkém. Praskají už i nezralá, která ještě ani nezačala červenat. Praskají všechny odrůdy, i když některé podstatně víc - Start nejvíc, nejodolnější se mi jeví Mountain Magic a keříčkové šišaté cherry Maglia Rosa. Praskají malá (víc) i velká (trochu míň). Připouštím, že na balkóně je za teplého počasí zalévám dost vydatně a každý den, protože jinak jsou všechna "smutná", takže by se dalo mluvit o přelévání, ale na chalupě nám vyschl pramen, takže vodu vozím z jiného pramene, a tak už dlouho dostávají necelý litr na rostlinu jednou za dva dny a někdy i za tři. Říkám tomu "suchá dieta". Pršelo tu, pravda, ale opravdu minimálně. Od počátku srpna pouhých 19 mm = 19 litrů na metr čtvereční. Zanedbatelné. Z toho soudím, že voda nebude hlavní příčinou. A rosa není většinou ani poránu. Všiml jsem si také, že na začátku hlavní sezóny, tedy tak 3 týdny v červenci, nepraskala na zahradě skoro vůbec (ani při každodenní zálivce) a postupem času se počet prasklých neustále zvyšuje. Což by mohlo souviset s většími rozdíly teplot den/noc, ale také s postupným úbytkem živin v půdě, tedy s hnojením. V podezření je u mne vápník, protože se u mne také - na obou místech - projevuje suchá hniloba rajčat. Některé plody prasklinu zacelí beze škod, spíš bych řekl ty, které prasknou ještě před ukončením vývoje a plnou zralostí, některé, většinou ty již trochu přezrálé, začnou kolem praskliny měknout a některá i hnít či plesnivět. Ignoruji to, poškozenou část vyříznu a rajče sním. Ale pokud bych je pěstoval na prodej, byla by bezcenná. 27.8. jsem je na zahradě přihnojil v zálivce dusičnanem vápenatým v dávce 2 - 3g/litr. Zopakoval jsem to u některých po 3 dnech, ale teď do toho prší. No, uvidíme, jak se to projeví na praskání a suché hnilobě. Na balkóně suchá hniloba téměř zmizela, praskání se pouze o málo zmírnilo. Jiný nápad nemám. Snad ještě Sensi Cal, hnojivo a zároveň doplněk stopových prvků.
Dá se praskání předejít ještě nějak jinak? Tedy bez chemických postřiků?

Připojit reakci

6.9.2018 22:17

6.9.18 Dusičnan vápenatý zafungoval. Tedy proti suché hnilobě, nezdá se, že proti praskání. Rajčata teď zrají znatelně pomaleji než v předchozích měsících, takže je sklízím ještě před plnou zralostí, aby tolik nepopraskala. Samozřejmě jsem je již ke konci srpna zaštípl, proti všem tradičním zásadám až za v průměru 8mým vijanem (některé mé rostliny na dva fazochy tedy mají i 16 vijanů). Doufám, že do půlky října jich ještě hodně dozraje na rostlinách, i když to samozřejmě bude záležet na počasí. Zbytek nezralých pak před prvním mrazem otrhám a nechám dozrát. Váhám, zda nezkusit vytrhnout celé rostliny a zavěsit je, ale to je velmi náročné na prostor a prostředí. Loni byly jen v krabicích uvnitř chalupy a ty zdravé uzrávaly až do prosince a byly docela chutné. Do krabic jsem nedával ani jablka ani banány, takže proces nebyl urychlen.
Včera a dnes jsem zasadil po 3 řízcích Mountain Magiku do květináčů 7,5l. 2 výhony vyrůstající z listu (přikládám foto pro důvěryhodnost), 1 vyrůstající z vijanu a 3 běžné zálistky – to pro porovnání. Dospěl jsem k závěru, že MM je geneticky modifikovaný, a to právě pro výhony rostoucí z listů. Na jaře jsem totiž zkusil nařízkovat listy jiných tradičnějších odrůd, chytily se skvěle, zakořenily, ale výhony nedokázaly vytvořit. Podobný jev jsem v menší míře také zaznamenal u Crimson Crushe, ale z toho řízky dělat nebudu, protože mám dostatek semínek. Později řízky přesunu do balkonovníku popřípadě domů. Plánuji postupně nadělat tak 20 rostlin a z nich další početnou generaci klonů. Slíbil jsem totiž sazenice MM pár svým lidem. Předpokládám, že by mi jedna generace mohla na překlenutí stačit: v zimě porostou i s přisvětlením daleko pomaleji. Pokud ne, budou překlenovací generace 2. Způsob zrání, tvrdost a slupka MM mi také dávají naději, že budou dlouho skladovatelné, tedy LSL (Long Shelf Life). No a pak bych mohl docílit toho, co je mým snem: mít svoje rajčata 12 měsíců v rocewink. Počítám s tím, že ta zimní nebudou tak dobrá, ale doufám, že polystyrén ze supermarketů hodně předčí.

Myslím, že ani není třeba říkat, že po plísni není ani památka a že kontrolní vzorek je stejně zdravý jako všechny ostatní rostliny na mé zahradě. To sucho není zas tak úplně špatná věc.smiley

Obrázky:
Výhony rostoucí z listu
Výhony rostoucí z listu
Detail napojení výhonu na list
Detail napojení výhonu na list
Připojit reakci

7.9.2018 9:00

Proti praskání by pomohl nejspíše síran draselný, i když po tom období sucha bude problém spíše s tuhostí slupky už nepřirůstajícího plodu, než s hospodařením s vodou v plodech. Ale pro plody vyvíjející se je to přínos.

Připojit reakci

7.9.2018 9:50

Díky moc za radu. Ano, u těch už zralých to asi nepomůže - slupky jsou letos mimořádně silné a tvrdé, ale mám tam ještě spoustu těch, co se teprve vyvíjejí. Takže aplikuju ihned v zálivce. Zkusím koncentraci 2g/l. Myslíte, že to bude stačit? Podobně jsem dávkoval i dusičnan vápenatý a suchá hniloba zmizela z balkónu úplně a na chalupě téměř úplně (již postižené plody to nevyléčilo).

Draslík jsem jim dodal pouze v podobě dřevěného popelu a jen v malé dávce. Je otázkou, jak moc je vápník a draslík v popelu pro rajčata dosažitelný.

Mám ještě jinou otázku do fóra: má přidání rozemletých vaječných skořápek do půdy smysl? Tedy je ten vápník rajčatům alespoň trochu přístupný ke vstřebání? Google tvrdí, že ano.

Díky za odpovědi.

Milan HP

Připojit reakci

host - xxx.xxx.3.155 (?)
7.9.2018 11:05

Mleté vaječné skořápky přidávám každý rok pod sazenice jak rajčat tak paprik.

Moje zkušenost je, že to funguje jen do okamžiku, kdy teploty ve stínu přesáhnou 30 st. C. Pak se stejně musí na list začít stříkat Wuxal kalcium.

To platí i pro mou druhou zahradu, kde máme vápníku podle rozboru v půdě nadbytek a vaječné skořápky tam nepřidávám. Nad 30 st.C rostliny přestanou vápník přijímat z půdy.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.254.211 (?)
7.9.2018 11:43

A co říkáte na "Přesličkovou jíchu"? Zalévám s tím okurky i rajčata 3 rokem a hniloba a plíseň žádná. Venku ani ve fóliáči. Má někdo podobnou zkušenost nebo se jedná o náhodu?

Připojit reakci

7.9.2018 11:49

Skořápky jsou docela dobrý zdroj vápníku. Spíš bych je nasypal do kompostu a a pak s nimi hnojil. Pokud jsou někde hlouběji v zemi, bez problémů se tam degradují, zbytky bílkovin na nich, i ty suché blanky rozkládají bakterie na přístupné živiny. Nevím, jestli na suchých skořápkách může přežívat nějaká ta salmonelka, ale pokud ano, pak by nebylo dobré nimi hnojit na povrch. To by se při dešti nebo zálivce mohla při rozstřikování vody dostat na konzumní části zeleniny. A třeba já si ze zahrady nemyju prakticky nic. Utrhnu a šup s tím do pusy. Jestli jsem dobře posluchal ve škole, přijímá vápník kořenová špička. A kořeny rostlin omezují růst už při teplotě půdy nad 20 °C. 

Připojit reakci

7.9.2018 23:15

Aha, takže suchá hniloba jako nedostatek vápníku byla letos způsobená převážně horkem. Čili si lichotím, když si myslím, že pomohl dusičnan vápenatý: pomohlo snížení teplot. A i to vysvětluje, proč mám na chalupě postižení mnohem menší než dole na balkóně: v 570 mnm je teplota i o 6 stupňů nižší, takže těch přestřicítek bylo mnohem míň.

Jaký je vůbec mechanizmus toho, že při těch teplotách vápník nepřijímají? Pocházejí přece z Mexika a tam jsou takové teploty na denním pořádku po dlouhá období. To nemůže být v originálních genech. Je to způsobeno šlechtěním?

Řešení vidím dvě: Wuxal, možná by stačil ledek, na list anebo se smířit s určitými ztrátami, což mi nedělá potíže. Letos u mne nepřesahují 5%, tedy na zahradě.

Díky moc.

Milan HP

Připojit reakci

Mimmo (1586) - xxx.xxx.66.105 (?)
8.9.2018 8:18

Milane, nerad bych vám zasahoval do poměrně logické dedukce. Mám však i určité zkušenosti s pěstováním rajčat českých odrůd i při teplotách až kolem 40 st. a v nadmořské výšce pod 100m. Problém přijmání vápníku je pravděpodobně i v něčem jiném. Při nadbytku dusíku je přijmání vápníku horší. Čili přehnojená rajčata mohou mít problémy.

Ještě k tomu Mexiku: Jedna moje známá pochází z Mexika. Když jsem se jí ptal, zda pěstuje (v Bulharsku) svá rajčata z Mexika, hrozně se smála. U nich ve vnitrozemí teploty přesahují 50 st. a to už pěstování rajčat zcela vylučuje. V přímořských oblastech a na horách to asi bude lepší.

Připojit reakci

8.9.2018 9:44

Jasně Mimmo, i poměrně logické dedukce mají tendenci být trochu, ale klidně taky úplně mimo. Ono totiž v realitě to obvykle není jedna příčina, jeden důsledek. Takže jsem si vědom, že nejspíš hraje roli více faktorů. A ano, to hnojení mne taky napadlo: mám pocit, že jsem rajčata na chalupě trochu přehnojil do zásoby hnojem a tím jim ztížil příjem vápníku. Příští rok budu opatrnější a hnojit trochu, možná hodně, jinak. Ale na těch teplotách nejspíš taky něco je: v minulých chladnějších letech jsem suchou hnilobu nezažil. A letos jí trpí víc rostliny celé na přímém slunci než ty, které jsou vzadu trochu kryté.

Máte tušení, která forma dusíku zabraňuje příjmu vápníku víc: amoniaková nebo dusičnanová? Já myslím, že amoniaková. Je to tak?

To Mexiko je zajímavé. Další kamínek do mozaiky, která je ale pořád hodně kusá. No, snad se to bude postupně trochu zlepšovatsmiley.

Milan HP

P.S. Napadá mne, že ta teplota je spíš o půdě než o vzduchu.

Připojit reakci

10.9.2018 17:57

Při velkých deštích se doporučuje k zamezení praskání rajčat použít draselnou sůl (KCl) ne síran draselný. V tomto případě nejde o to dodat rajčatům nějaký draslík, ale zvýšit elektrickou vodivost půdního roztoku, která byla snížena vyplavením živin do spodní vrstvy zeminy. Tím se omezí přijímání vody kořeny rostlin. S tuhostí slupky to nemá nic společného, praskání je odrůdová vlastnost. Jsou odrůdy s tuhou slupkou které nepraskají stejně tak jako odrůdy s jemnou slupkou.

Vladimír

Připojit reakci

host - xxx.xxx.33.10 (?)
10.9.2018 20:32

A kolik se ma dat    draselne soli      po destich je puda napita vodou    to znamena rozpustit draselnou sul v konvi a znovu zalit nebo rozhodit  draselnou sul k rajcatum a porate jake  odrudy s tuhou a jemnou slupkou nepraskaji   ale jen ceska rajcata ktere jsou bezne dostupne v nasich obchodech    vasek5

Připojit reakci

11.9.2018 9:57

Tak to po mně chcete moc. O vlivu draselné soli na praskání rajčat jsem četl. Jednou jsem zkoušel nasypat před hlášeným velkým deštěm draselnou sůl na okapovou linii střechy nad rajčaty. Moc to nepomohlo. Když naprší   20 litrů na m2, tak by to chtělo velké množství draselné soli, aby to nějak ovlivnilo elektrickou vodivost půdního roztoku. V tom článku psali, že ihned po dešti by se to mělo zalít, což má svou logiku. Pro mne je jednodušší dát nad rajčata v srpnu střechu a svést nadbytečnou vodu ze střechy okapem mimo rajčata.

S českými rajčaty Vám také neporadím. Zkušenosti s tím, které praskají a které ne nemám i když je občas také pěstuji. Sleduji spíše ranost a chuť. Pochopitelně všechna česká hybridní rajčata mají náchylnost k praskání, některá víc některá míň. Výchozí odrůdou je Stupické polní rané (takový prapradědeček nebo praprapraprababičlka). Chce to zkoušet, ale myslím si, že odolnější mohou mít zase horší chuť.

Vladimír

Připojit reakci

12.9.2018 16:57

"že odolnější mohou mít zase horší chuť." Musím potvrdit. Ta chuťově nejlepší česká odrůda - Start - se mi jeví jako naprosto nejnáchylnější k praskání ze všech těch, které mám. Teď vkládám naději do anglických Mountain Magiků, ty jsou jak chutné tak docela hodně odolné vůči praskání. Z těch 25 - 30kg sklizených MM snad bylo jen 5 prasklých. Ale zase oproti Startce jsou náchylnější k suché hnilobě. O plísni bramborové nemůžu podat žádné svědectví.

Připojit reakci

Mike Dundee (180) - xxx.xxx.211.198 (?)
12.9.2018 17:15

Jsem rád že se daří s těmi Mountain Magiky, Milane. Také mohu potvrdit zvýšenou odolnost vůči praskání. Více mi začaly praskat až v říjnu, při kombinaci nízkých teplot a dešťů. Suché hniloby jsem si také všiml, ale jednalo se jen asi o 5 plodů.

Jinak letošní F2 generace si v 80% případů zachovává skvělou chuť původní Mountain Magic. Některé F2 praskají více, jiné vůbec. Odrůdu Latah už mi postihla plíseň bramborová (stačil jeden větší déšť), ale F2 MM se zatím drží, jen u pár rostlin jsou jakoby uschnuté konečky listů, nevím jestli je to způsobeno plísní nebo spáleno od slunce. Plody jsou beze známek plísně.

Připojit reakci

12.9.2018 23:17

Miku, to jsou skvělé zprávy. Vlastně to znamená, že bych se nemusel až tak moc trápit s identickými klony přes řízkování. Semínka by mohla stačit. Ale dojedu to podle plánu a dám vědět. Řízků už mám 9.

To usychání konečků listů podle mne není plíseň. Pozoruju ho také, ale nemá to moc znaků plísně - plíseň většinou začíná v místech, která zůstávají vlhká - tedy spíš uprostřed listů. Rovněž napadá stonky a plody. Nic takového se u mne neděje a kontrolní vzorek jiných odrůd zůstává naprosto nedotčený. Letos postihlo tohle usychání všechny odrůdy, které jsou citlivé na nedostatek vápníku, který nedokážou ve vysokých teplotách půdy dostatečně vstřebávat. V Řecku to prý řeší ochlazováním povrchu půdy vodou. A ta suchá hniloba to jen potvrzuje.

Ta praskavost mne zas až tak netrápí, protože rajčata, byť prasklá, jsou stále jedlá, zdravotně nezávadná a výtečná. Problém by to byl jen pokud bych je pěstoval na prodej. Což není zrovna můj případ.

Díky za dobré zprávy.

Milan HP

Připojit reakci

Mike Dundee (180) - xxx.xxx.30.238 (?)
13.9.2018 8:02

Milane, díky za info, také mi to přišlo zvláštní, že je to v konečcích (i na vrchcích listech), takže to opravdu bude mít něco do sebe s příjmem vápníku. U nás bylo letos šílené horko a léto prakticky bez deště, 4 kubíky dešťové vody jsem vyčerpal už v půlce prázdnin. Ale rajčata jako jedna z mála zelenin přežila.

Jak už tu někdo zmínil, v F2 generaci je největší odpad. Rostlinky a plody jsou opravdu různé. 80% plodů má skvělou chuť jako MM, jen 25% má typický tvar plodů pro MM (středně velké se špičkou, zbytek jsou plody kulaté a to od střední velikosti až ke koktejlovým rajčátkům). 2 rostlinky mi přijdou jako determinantní, tedy přestaly vyhánět další šlahouny a jen zhruba 60% rostlin dozrává stejně brzo jako MM, zbytek je spíše pozdnější. Zhruba 15% má větší náchylnost na praskání. Tvar plodů by mi až tak nevadil, hlavní je pro mě odolnost proti plísni. Ale stejně tak bych chtěl zachovat ranější klony a chuť. Pro mých 46 rostlin mám matici, kam si poznačuji jednotlivé rysy. Výběr bude dost těžký. Doufám, že se alespoň u některých projeví plíseň, abych tyto z výběru vyloučil...

Připojit reakci

Registrovanýuživatel (346) - xxx.xxx.218.212 (?)
11.9.2018 14:02

Mě rajčata taky popraskala, většina, ale ne vodou, ale chladem v noci.

Připojit reakci

Mimmo (1586) - xxx.xxx.91.93 (?)
11.9.2018 19:37

Myslím, že v noci rajčata nepraskají chladem, ale rosou, ve které není nic rozpuštěno. Ta elektrická vodivost se dobře měří, ale projeví se ve změně osmotického tlaku. Jinými slovy, koncentrace rozpuštěných látek v rajčeti už není tak moc vzdálená zálivkové vodě jako dešťovce. Rajče už tedy tolik nenasává.

Já bohužel nemám ani déšť ani rosu a ani chladné noci. Ačkoliv dnes před východem slunce bylo pouhých 14 stupňů. Rajčata mi nepraskají, ale jsou masově napadána kněžicemi a jsou pak nepoživatelná. Naštěstí mám nová rajčata zasazená začátkem srpna. Už začínají plodit. Sem tam taky sním nějakou Vilmu

Obrázky:
Vilma v interiéru
Vilma v interiéru
Připojit reakci

Registrovanýuživatel (346) - xxx.xxx.239.112 (?)
12.9.2018 6:49

Takže něco jako rosa na kolejích? A co by v ní mělo být rozpuštěno? Změna teplot nemá vliv?

Připojit reakci

Mimmo (1586) - xxx.xxx.17.10 (?)
12.9.2018 7:32
Co by v ni melo byt rozpusteno? Asi neco neskodneho nebo prospesneho pro rostlinu, cloveka i pudu. Vladimir uvadi draselnou sul, coz zni rozumne.
Připojit reakci

ivan z okénka (746) - xxx.xxx.184.133 (?)
13.9.2018 11:17

Rosa je destilka, tedy, pokud nechytne něco ze vzduchu. Nebo když se v ní rozpustí něco, co bylo na povrchu listu. Třeba ten večer na list dodaný draslík. Jinak působí osmóza, osmotický tlak. Ta voda z rosy se tlačí do plodů, aby snížila koncentraci jejich buněčného roztoku. Takže ono opravdu lze říct, že plody praskaly dík chladu, protože ten byl příčinou vzniku rosy na plodech a listech. Zasychající špičky listů bez důvodného podezření na plíseň může mít též důvod v nedostatku draslíku v pletivech na špičce listu. Dík tomu nevyzrálá pletiva zasychají. To dělají i pokojovky, zejména při přechodu z letnění do bytu, nebo na začátku topné sezony.    

Připojit reakci

23.9.2018 19:18

23.9.18 Tak přeci jen udeřilo chladno a vlhko. Může být, že ještě budu mít příležitost ověřovat plísnivzdornost. Zatím ale stále žádné známky. Stříšku jsem nezatáhl, protože teď už tím není co získat: brzy budu muset otrhat všechna ještě nezralá rajčata. Buď kvůli plísni nebo kvůli mrazu (v 570 mnm hrozí hodně). Teploty příští týden hodně poklesnou, takže pro jistotu otrhám alespoň část. Dnes jsem očesal cca 13 kg zrajících všech odrůd, jsou v bednách a doufám, že jich většina dojde. Celkové množství dosud sklizených se tak vyšplhalo někam ke 170 kg. Přesná čísla spočítám až na konci sezóny.
Ověřil jsem si, že existuje silná korelace mezi slunnou polohou a výskytem suché hniloby. Rajčata v půdě přímo vystavené slunci jí trpí daleko víc. Nejnáchylnější je Crimson Crush, oproti tomu Mountain Magic utrpěl jen minimální ztráty, i když jsou obě odrůdy ve stejně slunných pozicích vedle sebe. A ještě k tomu z těch dnešních cca 3,5 kg MM nebyl prasklý ani jeden! Zato u Startek tak polovina.
V květináčích už mám 14 MM řízků, ale nevím, zda se mi ještě podaří udělat další. Snad to bude stačit.
Balkóny stále dávají úrodu, i když je nižší a nižší. Postupně odumírají listy, a to dost houfně, ale vyrážejí nové výhony a plody nejsou nijak postiženy, tedy kromě suché hniloby v nepatrném množství. V Ústí přízemní mrazy moc ještě nehrozí, takže je tam nechám co nejdéle.

Připojit reakci

28.9.2018 23:14

28.9.18 Letos nejspíš ukončí sezónu mráz. Plíseň prostě nějak neměla svůj rok, za což budiž poděkováno Matce Přírodě. Takže otrhávám, co se dá. Rozhodl jsem se porovnat i různé metody dozrávání. Takže mám tak 35kg v nízkých kartonových krabicích (bez jablek či banánů – chci, aby dozrávaly co nejpomaleji) v chalupě na podlaze, kolem 10kg na vijanech v chalupě na záclonových konzolích a dva stromky Startek celé, zavěšené také v chalupě. Teplota i vlhkost jsou tam podle loňské zkušenosti příhodné. V krabicích už dozrály ty, které jsem sklízel jako dost červené asi před 10 - 14 dny. Stále chutnají velmi dobře.
Stav řízků MM je 17 plus dvě Startky. Jeden MM po dešti v hlíně uhnil, takže jsem ho nahradil novým. Začínám je stahovat domů, tedy na chodbu, kde je teď tak kolem 16°C. Zítra nebo pozítří vyseju Stupické, Magliu Rosu, Sleeping Lady, Minikumato (to poprvé) a uvažuju i o Vilmě. Světelné podmínky jsou zatím slušné (pak budu mohutně přisvětlovat LEDkami), takže doufám, že nebudou trpět nedostatkem vápníku. No a protože jsem se nedopátral, která forma Ca je rajčatům nejpřístupnější, dodám do půdy dolomitský vápenec, popel i vaječné skořápky. Prý jsou naprosto imunní proti přebytku Ca.
Stále doufám, že není úplný konec sezóny, takže statistika je ještě otevřená.

Milan HP

P.S. Překročil jsem bájnou hranici 200kg, tedy včetně těch na dozrání.

Připojit reakci

29.9.2018 1:57

Jedna pani povídala, s tím vaším pěstováním tak akorát 200kg rajčat v akci v Kauflandu. laugh

Připojit reakci

host - xxx.xxx.140.120 (?)
29.9.2018 7:17

A proč ne? Možná se mu podařilo na 8,5 m2 namačkat 200 rajčat.

Připojit reakci

29.9.2018 7:57

Měl bych uvést víc detailů. Těch přes 200kg je z 57 rostlin, z toho 4 keříčkové s cherry rajčátky. Na ploše přes 20 čtverečních metrů (nikdy jsem to neměřil - místa mám dostatek), takže moje rajčata, na rozdíl od Ružových, mohou i tancovat, kdyby se jim zachtělo. V tom čísle jsou už zahrnuty i ty nezralé, uložené v chalupě na dojití. Sklizených zralých bylo tak 160kg. Vedle toho je tak 10 - 12kg odpadu, způsobeném suchou hnilobou, případně popraskáním s následnou hnilobou. Ty zahrnuty pochopitelně nejsou. Rovněž nejsou zahrnuta rajčata z balkónů, tam si vůbec statistiku nevedu.

Letošní rok byl opravdu výjimečný. Nepočítám s tím, že by se opakoval, ale i tak hodlám snížit počet rostlin na nějakých 30. Jenže plán je jedna věc, realita potom druhá. Chci vyzkoušet i nějaké jiné odrůdy, takže se uvidí.

Milan HP

Připojit reakci

3.10.2018 22:58

3.10.18 K setí ještě nedošlo, ale tento týden to musím stihnout. Začal školní rok, tak mi přibývá učení kosmickou rychlostí.
Dobrá zpráva je, že na chalupě rostliny nejeví sebemenší známku pomrznutí a plody stále rostou a pár jich i začervenalo. Dokonce i teplomilné papriky ještě vegetují a plody pomalounku rostou. Předpovědi počasí jsou příznivé, takže snad to ještě nějaký čásek vydrží. Otrhal jsem dalších 10kg zelených rajčat a dal je do krabic. Ty dříve sklizené zrají velmi slušně, nehnijí a uzrálé mají stále letní chuť.

Milan HP

Připojit reakci

11.10.2018 8:11

11.10.18 V sobotu 6.10. jsem vysel 4 odrůdy (Vilma, Sleeping Lady, Maglia Rosa, Minikumato) po čtyřech semínkách a v pondělí 8.10. jsem přidal i 5 Stupických. Jsou určeny do balkonovníku a bytu na růst přes zimu s umělým LED přisvětlováním. Spolu s 20 řízky, které mají už i malinké plody, by měly mít rajčata v prosinci, lednu a únoru. Uvidíme. Všechna 4 Minikumata už vystrkují klíčky, z čehož soudím, že jsou velmi raná.
Venkovní sezóna je i nadále otevřená, rajčata stále pomalu rostou – plody i rostliny – přestože listy schnou ve velkém. A předpověď počasí stále hlásí slušné teploty. Ještě zalévám, i když mnohem sporadičtěji. Na balkóně mi nadělal trochu paseky vítr, ale i na nalomených vijanech rajčata dozrávají.
Celková sklizeň ze zahrady (57 rostlin, z toho 4 cherry) se vyšplhala na něco mezi 220 a 230kg. Tedy včetně otrhaných zelených, která dozrávají v chalupě, na můj vkus trochu příliš rychle – do prosince je daleko.

Milan HP

Připojit reakci

16.10.2018 23:55

16.10.18 Všech 5 Stupických, všechny 4 Minikumata, 3 Maglia Rosy, 3 Sleeping Ladies a jen 2 Vilmy (4 semínka od každé odrůdy kromě Stupic) už vyrašily. Zvolil jsem klasickou metodu přesazování – jednak si myslím, že to rostlinám prospívá a druhak tak můžu pozměnit složení půdy. Půjdou rovnou do růstového substrátu smíšeného se zahradní půdou, pískem, vaječnými skořápkami, popelem i mletým dolomitským vápencem. To by bylo, aby si ten vápník odněkud nevybraly. Uvidíme, jak si povedou. Zatím jsou světelné podmínky stále slušné, přisvětlovat začnu tak počátkem listopadu. Předpokládám, že takhle brzký výsev dovolí vytvoření bytelného kořenového systému ještě před příchodem nejtmavšího období roku – prosinec, leden.

Řízky Mountain Magiku a dvou Startek si vedou na chodbě dobře (nižší teplota), jenže už z nich většina má malé plody, což je vysiluje. Co nevidět budu muset začít přihnojovat. Řízky, které už plody měly v době výsadby – a já je neodstranil - si vedou spíš hůř, takže jsem jim o víkendu přidal dvojníky bez plodů (ale s květy).

Balkonovník ještě není volný, protože v něm mám stále ještě plodící rostliny. Proto ta chodba. V bytě je příliš teplo – 22°C.

Na zahradě to vypadá stále stejně: nic neusychá, nehyne. Květů jako máku, plody se pomalu ale jistě vyvíjejí. Mírně zalévám. Postupně je otrhávám v zeleném stavu na dozrání uvnitř – mráz může přijít každým dnem.

Milan HP 

Připojit reakci

30.10.2018 15:11

30.10.18 Stupické a Minikumata už jsou v kelímcích od 25.10., ostatní ještě čekají na výsadbu. Objevila se ještě jedna Vilma, celkem tedy také 3. Odchýlil jsem se od svého plánu a zasadil je do německého výsevového substrátu. Už mají viditelné pravé lístky. Je tu jeden malý problém: podle tvaru děložních listů se mi zdá, že v pytlíku se Stupickými od Sema byla jiná odrůda, ale možná se mýlím. Pro jistotu jsem dnes tedy ještě vysadil 4 řízky z rostlin na balkóně, sice pozdě, ale jistota je jistota.

Celkový stav řízků je tedy 22 Mountain Magiků, 2 Startky a 4 Stupické (ale u těch se teprve ukáže, zda se chytí).

7 MM a 2 Startky už jsou v bytě s odražeči i umělým osvětlením (2 LED čm růstové žárovky 54W ve výšce 70cm nad rostlinami). Dnes ho poprvé rozsvítím tak na 2 až 3 hodiny navečer. Ostatní řízky trpělivě čekají, až se uvolní balkonovník, kde mám stále letošní generaci i s plody – je mi líto je likvidovat, protože ještě postupně zrají. Řízky jsou v chodbě při nižší teplotě, takže rostou pomaleji. Snažím se o postupný vývoj. Startka i 5 MM už mají plody (Start 2,5 cm v průměru), dnes zasazeným Stupickým jsem uřezal i květy, aby se lépe uchytily.

Na chalupě rajčata stále žijí. Kontroloval jsem je včera odpoledne a mrazivou noc na pondělí (Milešovka -2°C) přežily bez úhony. 

Milan HP

Připojit reakci

Katkos (23) - xxx.xxx.99.86 (?)
30.10.2018 23:50

Dobry den, poprosim Vas o informaciu ohladom Minikumata? Neviem ho najst na zahranicnych weboch. Nasla som Kumato cherry a Kumato Yummi. To je to iste? Vdaka

Katka

Připojit reakci

31.10.2018 6:54

Katko, obávám se, že Vám nemůžu spolehlivě odpovědět. Semínka jsem dostal od Evy T. ze Slovenska už pod tímto názvem, tedy Minikumato, a pěstuju je poprvé. Předpokládám, že to jsou Kumato Cherry, ale Yummi by to také mohlo být. Zkuste obojí a myslím, že neprohloupíte. Eva T. je velmi zkušený pěstitel a pečlivě vybírá odrůdy.

Milan HP

Připojit reakci

31.10.2018 21:00

Myslím, že jsem je viděl v globálním marketu za nehorázný peníze.

Připojit reakci

Mr Bigggg (2348) - xxx.xxx.135.180 (?)
1.11.2018 12:06

Semena Kumato F1 a Mini Kumato F1 umí vyrobit pouze firma Syngenta. Tato semena neprodává, ale na základě smlouvy ji poskytuje vybraným pěstitelům, kteří pěstují výše ivedená Kumata na prodej plodů. Takže tato semena nelze nikde na světě koupit. Všechna semena co se pod názvem Kumato a Mini Kumato prodávají jsou jen semena vybraná ze zralých plodů koupených v obchodě. Aby bylo obchodování snažší a neporušovalo žádné zákony, tak k tomu někteří přidávají různé přívlastky jako je to Cherry Kumato nebo Kumato Yummi. Pochopitelně je to výborný kšeft, vytáhnout z rajčete semínka a za draho je prodat.

Pokud Vám rajčata Kumato nebo Mini Kumato chutnala, měla jste si semínka vybrat a z nich tato rajčata pěstovat. V první generaci by měla chuť odpovídat originálu, jen s tou úrodností je to slabší.

Pokud jde o semínka, která dostal Milan HP od Evy T, tak to byla semínka vybraná z koupených Mini Kumato při její návštěvě Austrálie.

Vladimír

Připojit reakci

Registrovanýuživatel (346) - xxx.xxx.135.68 (?)
1.11.2018 12:59

A neporostou opačně?laugh

Připojit reakci

Mr Bigggg (2348) - xxx.xxx.135.132 (?)
1.11.2018 15:31

Překvapivě rostly normálně, ale nebyly kulaté.

Vladimír

Připojit reakci

Teta Jana (232) - xxx.xxx.148.29 (?)
1.11.2018 16:12

Taky jsem letos pěstovala Minikumato ze semen od Evy. Rajče bylo velmi úrodné, rostlo v nádobě, vypadalo hezky, ale chuť byla průměrná.

Obrázky:
Minikumato
Minikumato
Připojit reakci

Mr Bigggg (2348) - xxx.xxx.135.156 (?)
1.11.2018 17:51

Na obrázku od Jany je vidět to co jsem napsal. Rajčata nejsou kulatá, u mne dokonce některá měla takovou špičku. Chuť také neodpovídala chuti Kumata. Na příkladu tohoto Mini Kumata je vidět, jak ve druhé generaci F2 dochází ke štěpení vlastností, rajčata se začínají čím dál víc podobat svým rodičům, jedna k otcovi druhá k matce. Přitom ztrácí často to nejcenější co mají- tu zajímavou chuť Kumata.

Vladimír

Připojit reakci

1.11.2018 20:45

Ten změněný tvar do špičky se mi vyskytoval u více odrůd. Nejvíc u Montain Magiku a Crimson Crushe, ale nevyhla se tomu ani klasická Startka. U těch nejpozdnějších plodů (a i některé nejranější byly takové). A to mám semínka koupená, tedy F1. Napadlo mne, že je to dědictví původních rodičů a prarodičů, ale je zajímavé, že se projevuje jen ve zhoršných podmínkách. Řízky v domácích podmínkách teď mají standartní tvary.  Na chuti jsem ale nevypozoroval žádný rozdíl.

Milan HP

Připojit reakci

Eva T. (346) - xxx.xxx.214.11 (?)
19.11.2018 8:31

Až teraz som si našla čas čítať nejaké tie vlákna o rajčinách. Tie semená Kumata a Minikumata-(oválne) som zobrala z plodov zakúpených v hypermarkete pri vlaňajšej návšteve v Austrálii, na obale bol napísaný ten istý názov a pôvod od Syngenty, nemusí to byť však smerodatné. Kumata (2 korene v sklenníku, 1 vonku) chutili podobne, ako pestované vlani zo semien od Vladimíra. Minikumato 1 koreň vysadený na záhone plodil dobre, chuť lepší priemer, výraznejšia určite ako Black Opal a Black Cherry a nepraskalo. Vysadím 1 koreň aj na budúci rok pre spestrenie farebnosti plodov.

Eva T.

Připojit reakci

Katkos (23) - xxx.xxx.99.86 (?)
3.11.2018 12:32

Dakujem za vsetky reakcie ohladom miniKumata. Sledovala som s tym cielom sortiment v marketoch, ale kupit Kumata sa mi zial nepodarilo, a teda ani ziskat semienka. Preto mi donesu znami z UK objednane cez ebay. O Syngente viem, takze pocitam aj s moznostou nejasneho vysledku. Taktiez som zvedava, co vyrastie z mnozstva semienok z Neoseeds, ktore som objednala v zip sackoch. Siroky sortiment za dobre ceny - tazko odolat. Este zvazujem objednavku z AEV-VS. Mate pozitivnu skusenost? Dakujem

Katka

Připojit reakci

7.11.2018 23:23

7.11.18 Řízky si vedou střídavě: některé velmi dobře, některé místo zakořenění v půdě uhnily. Především ty, na kterých jsem tak neuváženě nechal plody a již opylené květy. Uhynuly řízky z výhonů na listech i na vijanech. Nahradil jsem je řízky ze zálistků. Další chybou bylo, že jsem ty zasazené již v září nechal venku i s podšálky a nevylil z nich vodu po dešti. Ze 4 řízků Stupického z odumírajících rostlin na balkóně zašly 3 a jeden zbývající bojuje o přežití.
Nicméně jsem z klonů už sklidil jeden plod MM o velikosti nehtu na palci, který začal růžovět a rýsuje se další. Ovšem to je nechtěný „úspěch“. Startka s plodem si ale vede dobře, plod pomalu roste. Ostatně oba řízky Startky projevují značnou vitalitu. Také už jsem byl nucen udělat jeden řízek z řízku MM a u jednoho MM klonu se chystám uříznout vrchol také na zařízkování, protože roste velmi bujně – už má výšku 40cm – ačkoliv nebyl přisvětlován. Uvědomuju si ale, že je to zatraceně brzo.
Semenáčky rostou beze ztrát podle své ranosti: nejrychleji Stupické (mají 2 bramborové pravé listy, takže to je Stupické), pak Maglia Rosa a Mini Kumato a na chvostě Vilma a Sleeping Lady.
Přisvětluji všem stejně odpoledne od cca 16:00 do 19:00. Alobalové odražeče světla na noc sundávám a snažím se také na noc snížit teplotu v místnosti alespoň o 4 stupně, takže spím v 17 - 18°C. Prý je to zdravé.
Živé řízky jsem včera přihnojil 2% roztokem dusičnanu vápenatého v zálivce. Jako půdu používám univerzální substrát Floria s mykorhizou smíchaný se zeminou ze zahrady na chalupě tak půl na půl a s přídavkem písku, dřevěného popele, drcených vaječných skořápek a mletého dolomitského vápence.
Zítra pojedu na chalupu, takže poreferuji později. Protože bylo relativně teplo, doufám, že ještě bude malá sklizeňka.

Milan HP

Připojit reakci

8.11.2018 22:47

8.11.18 Mé doufání nebylo zklamáno: sklidil jsem dalších 1,8 kg zeleňáků a uskladnil je na dozrání v chalupě, čímž jsem zaokrouhlil letošní sklizeň – tedy včetně zelených – na 230 kg. Myslím, že to byla nejpozdnější sklizeň, kterou pamatuji. A podle předpovědí to nemusí být ještě úplný konec sezóny. Dozrávání bude trvat zcela určitě nejmíň do ledna. Není sice bezztrátové, ale podle dosavadních výsledků nejmíň 75% dozraje zdravě. U Mountain Magiků až 90%. Mám jich tam ještě tak 20 kg. Ty poškozené a nahnilé už ale odmítám vážit. Až to všechno zmrzne, sesumíruji detailní statistiku – vedu ji na gram přesně.
Kdyby teď přišlo jaro, rostliny rajčat budou pokračovat do další sezóny, vypadají skoro stejně jako na začátku září. I papriky jsou v pohodě, takže jsem jich několik sklidil - v 570 mnm!. Žádní velikáni, pravda, tak do 18 cm, ale v salátu chutnaly výtečně. Naprosto neuvěřitelný rok. Díky, Matko Přírodo. A balkóny také stále ještě nesou. A to jsem si myslel, že použiju balkonovník pro zimní pěstování už tak koncem října. Jojo, už Komenský říkal, že veškeré plánování toliko pro ovádo dobré jest.laugh

Milan HP

Připojit reakci

18.11.2018 17:54

18.11.18 Tak je odtroubeno – konec venkovní rajčatové sezóny. Ve čtvrtek a včera jsem ještě posbíral 1,7 kg, ale to už je opravdu labutí píseň a možná, že jsou poškozená mrazem. Není sice nic vidět, ale to může být klamné.
Takže konečná statistika:
Celkový výnos z 57 rostlin (z toho 4 keříčkové mini) = 232,040 kg včetně zelených na dozrání uvnitř. Nejsou do toho započítaná rajčata na dvou keřích, které byly uloženy ke zrání vcelku. Odhadem tak 1,5 – 2 kg.
Ztráty suchou hnilobou či praskáním = 11,224 kg
Mountain Magic, porovnání výnosů různých typů rostlin:
Mateř (setá 7.1.18) = 6,223 kg
Řízek 1 = 3,127 kg
Řízek 2 = 2,642 kg
Semenáček 1 = 5,197 kg
Semenáček 2 = 3,427 kg
Semenáčky i řízky byly vedle sebe, ale na různých stanovištích a mateř byla samostatně také jinde. Proto jsou ta čísla jen orientační: mohly mít různé půdní podmínky. Zvlášť řízky, které rostly blízko višně. Zalévání a sluneční svit ale byly velmi podobné u všech.

V chalupě dozrává k dnešnímu dni ještě tak 15 kg. Ztráty odpadem jsou kolem 25 – 30%. Mountain Magiky ne víc než 15%. Chuťové ztráty u těchto rajčat se značně liší podle odrůdy. Nejhůře kvalitativně na tom jsou Bonset, Money Maker a Vitador. Jejich chuť poklesla někam mezi 2 a 3 na stupnici 0 – 10. Naopak nejlépe chutnají Startky a Stupice, stále ještě tak kolem 6. Mountain Magic kolísá k mému rozčarování někde kolem 4. Je to pravděpodobně proto, že má také geny dlouhé skladovatelnosti (LSL).
Nejplodnější se mi zdála (bylo už nad mé síly to vážit) velmi brzo vysetá Startka, která rostla na 2 fazochy a celkově měla kolem 20 vijanů. Z čehož vyvozuji, že setí v březnu je příliš pozdní, tedy pokud jde o výnos. Řízky mají oproti semenáčkům výhodu v tom, že rychleji kvetou i plodí. Nevýhodou je, že mají vijany příliš nízko od země a je nutno je podepírat.

U těch cca 30 rostlin na balkónech jsem úrodu od začátku nevážil. Odhaduji ji něco mezi 50 a 60 kily. Rozhodně podstatně menší výnos na rostlinu než na zahradě (i přes výškový rozdíl 400m), což je dáno omezeným množstvím výživy v 12-litrových květináčích.

Ani na jednom místě nebyla použita postřiková chemie, pouze umělé hnojení v zálivce. Ale letošní rok byl naprosto výjimečný. Ten příští už skoro jistě tak příznivý nebude. Pak se teprve uvidí, zda to jde i bez postřiků.

Milan HP

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Rajčata Hranáček, Strabena, Nelinka 914.12.2018439
Rajčata 20197814.12.20189391
Rajčatový hokus pokus - nová sezóna 1114.12.20181439
Rajče jako Bajaja1712.12.20181704
Jak daleko pálivé papriky od nepálivých328.12.201827138
Papriky 2018977.12.201828767
Jak skloubit pěstování a dovolenou?437.12.20182985
Prosím doporučte cuketu211.12.20181504
Rajčata venku do Vánoc?3324.11.20184248
Rajčatový hokus pokus - plísni navzdory9219.11.201814385
Rajčata 2018/215217.11.201827821
Co je to za tykev? 44.11.20181040
Rajčata 20175663.11.2018211323
Nejsladší rajčata 2326.10.20184284
spirála na rajčata a okurky6225.10.2018127952
Sklizeň rajčat a paprik - 2018 6115.10.201810228
Pěstování rajčat na netkané textilii?536.10.201842028
Jak pěstovat dýně a cukety na jednom místě830.9.2018965
Jak naložit s nedozrálou tykví Oregon, aby se dala i skladovat 126.9.2018287
Melouny 2018 3124.9.20187466
Zálivka zeleniny z jímky s 25 roků nečerpanou dešťovkou519.9.2018862
Co to je za nemoc rajčat? 2818.9.20186455
Žádné cukety - květ odpadne617.9.20186559
Paprika Rodrigo 7611.9.201821793
Jak omezit výšku rajčat? 411.9.2018770
Skřipce na vázání rajčat1710.9.20188760
Zloutnuti a usychani listu rajcat po pohnojeni59.9.2018977
Méně časté druhy tykví - pěstování, skladování, využití 134.9.20187513
Masitá rajčata261.9.20187728
Čierna rajčina 2930.8.201817389
Suchu odolnější zelenina2428.8.20182751
praskání rajčat1028.8.201826868
Okurka hadovka - co jí schází? 126.8.2018483
Paprika - napadle listy226.8.2018435
Vilma, Venus, Aztek2123.8.20183533
Jak uskladnit sušená rajčata?1823.8.20182273
Zežloutnutí plodu lilku122.8.2018308
Jak utlumit zrání rajčat ve skleníku?322.8.2018529
Výsev a předpěstování sazenic v domě722.8.2018859
Meloun vodový, lze pěstovat i ve vyšších polohách221.8.2018744
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Kolik a jaké krmivo?14:48
Záchůdek catgenie 120+13.12.2018
Koťátka versus blechy13.12.2018
Kolik a jaké krmivo?10.12.2018
Kolik a jaké krmivo?10.12.2018
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů