Rajčatový hokus pokus - plísni navzdory



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?)
1.11.2018 20:45

Ten změněný tvar do špičky se mi vyskytoval u více odrůd. Nejvíc u Montain Magiku a Crimson Crushe, ale nevyhla se tomu ani klasická Startka. U těch nejpozdnějších plodů (a i některé nejranější byly takové). A to mám semínka koupená, tedy F1. Napadlo mne, že je to dědictví původních rodičů a prarodičů, ale je zajímavé, že se projevuje jen ve zhoršných podmínkách. Řízky v domácích podmínkách teď mají standartní tvary.  Na chuti jsem ale nevypozoroval žádný rozdíl.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.180 (?), 1.11.2018 12:06

Semena Kumato F1 a Mini Kumato F1 umí vyrobit pouze firma Syngenta. Tato semena neprodává, ale na základě smlouvy ji poskytuje vybraným pěstitelům, kteří pěstují výše ivedená Kumata na prodej plodů. Takže tato semena nelze nikde na světě koupit. Všechna semena co se pod názvem Kumato a Mini Kumato prodávají jsou jen semena vybraná ze zralých plodů koupených v obchodě. Aby bylo obchodování snažší a neporušovalo žádné zákony, tak k tomu někteří přidávají různé přívlastky jako je to Cherry Kumato nebo Kumato Yummi. Pochopitelně je to výborný kšeft, vytáhnout z rajčete semínka a za draho je prodat.

Pokud Vám rajčata Kumato nebo Mini Kumato chutnala, měla jste si semínka vybrat a z nich tato rajčata pěstovat. V první generaci by měla chuť odpovídat originálu, jen s tou úrodností je to slabší.

Pokud jde o semínka, která dostal Milan HP od Evy T, tak to byla semínka vybraná z koupených Mini Kumato při její návštěvě Austrálie.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 135.68 (?), 1.11.2018 12:59

A neporostou opačně?laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.132 (?), 1.11.2018 15:31

Překvapivě rostly normálně, ale nebyly kulaté.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 148.29 (?), 1.11.2018 16:12

Taky jsem letos pěstovala Minikumato ze semen od Evy. Rajče bylo velmi úrodné, rostlo v nádobě, vypadalo hezky, ale chuť byla průměrná.

Minikumato
Minikumato
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.156 (?), 1.11.2018 17:51

Na obrázku od Jany je vidět to co jsem napsal. Rajčata nejsou kulatá, u mne dokonce některá měla takovou špičku. Chuť také neodpovídala chuti Kumata. Na příkladu tohoto Mini Kumata je vidět, jak ve druhé generaci F2 dochází ke štěpení vlastností, rajčata se začínají čím dál víc podobat svým rodičům, jedna k otcovi druhá k matce. Přitom ztrácí často to nejcenější co mají- tu zajímavou chuť Kumata.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 1.11.2018 20:45

Ten změněný tvar do špičky se mi vyskytoval u více odrůd. Nejvíc u Montain Magiku a Crimson Crushe, ale nevyhla se tomu ani klasická Startka. U těch nejpozdnějších plodů (a i některé nejranější byly takové). A to mám semínka koupená, tedy F1. Napadlo mne, že je to dědictví původních rodičů a prarodičů, ale je zajímavé, že se projevuje jen ve zhoršných podmínkách. Řízky v domácích podmínkách teď mají standartní tvary.  Na chuti jsem ale nevypozoroval žádný rozdíl.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 214.11 (?), 19.11.2018 8:31

Až teraz som si našla čas čítať nejaké tie vlákna o rajčinách. Tie semená Kumata a Minikumata-(oválne) som zobrala z plodov zakúpených v hypermarkete pri vlaňajšej návšteve v Austrálii, na obale bol napísaný ten istý názov a pôvod od Syngenty, nemusí to byť však smerodatné. Kumata (2 korene v sklenníku, 1 vonku) chutili podobne, ako pestované vlani zo semien od Vladimíra. Minikumato 1 koreň vysadený na záhone plodil dobre, chuť lepší priemer, výraznejšia určite ako Black Opal a Black Cherry a nepraskalo. Vysadím 1 koreň aj na budúci rok pre spestrenie farebnosti plodov.

   Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 99.86 (?), 3.11.2018 12:32

Dakujem za vsetky reakcie ohladom miniKumata. Sledovala som s tym cielom sortiment v marketoch, ale kupit Kumata sa mi zial nepodarilo, a teda ani ziskat semienka. Preto mi donesu znami z UK objednane cez ebay. O Syngente viem, takze pocitam aj s moznostou nejasneho vysledku. Taktiez som zvedava, co vyrastie z mnozstva semienok z Neoseeds, ktore som objednala v zip sackoch. Siroky sortiment za dobre ceny - tazko odolat. Este zvazujem objednavku z AEV-VS. Mate pozitivnu skusenost? Dakujem

Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 7.11.2018 23:23

7.11.18 Řízky si vedou střídavě: některé velmi dobře, některé místo zakořenění v půdě uhnily. Především ty, na kterých jsem tak neuváženě nechal plody a již opylené květy. Uhynuly řízky z výhonů na listech i na vijanech. Nahradil jsem je řízky ze zálistků. Další chybou bylo, že jsem ty zasazené již v září nechal venku i s podšálky a nevylil z nich vodu po dešti. Ze 4 řízků Stupického z odumírajících rostlin na balkóně zašly 3 a jeden zbývající bojuje o přežití.
Nicméně jsem z klonů už sklidil jeden plod MM o velikosti nehtu na palci, který začal růžovět a rýsuje se další. Ovšem to je nechtěný „úspěch“. Startka s plodem si ale vede dobře, plod pomalu roste. Ostatně oba řízky Startky projevují značnou vitalitu. Také už jsem byl nucen udělat jeden řízek z řízku MM a u jednoho MM klonu se chystám uříznout vrchol také na zařízkování, protože roste velmi bujně – už má výšku 40cm – ačkoliv nebyl přisvětlován. Uvědomuju si ale, že je to zatraceně brzo.
Semenáčky rostou beze ztrát podle své ranosti: nejrychleji Stupické (mají 2 bramborové pravé listy, takže to je Stupické), pak Maglia Rosa a Mini Kumato a na chvostě Vilma a Sleeping Lady.
Přisvětluji všem stejně odpoledne od cca 16:00 do 19:00. Alobalové odražeče světla na noc sundávám a snažím se také na noc snížit teplotu v místnosti alespoň o 4 stupně, takže spím v 17 - 18°C. Prý je to zdravé.
Živé řízky jsem včera přihnojil 2% roztokem dusičnanu vápenatého v zálivce. Jako půdu používám univerzální substrát Floria s mykorhizou smíchaný se zeminou ze zahrady na chalupě tak půl na půl a s přídavkem písku, dřevěného popele, drcených vaječných skořápek a mletého dolomitského vápence.
Zítra pojedu na chalupu, takže poreferuji později. Protože bylo relativně teplo, doufám, že ještě bude malá sklizeňka.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 8.11.2018 22:47

8.11.18 Mé doufání nebylo zklamáno: sklidil jsem dalších 1,8 kg zeleňáků a uskladnil je na dozrání v chalupě, čímž jsem zaokrouhlil letošní sklizeň – tedy včetně zelených – na 230 kg. Myslím, že to byla nejpozdnější sklizeň, kterou pamatuji. A podle předpovědí to nemusí být ještě úplný konec sezóny. Dozrávání bude trvat zcela určitě nejmíň do ledna. Není sice bezztrátové, ale podle dosavadních výsledků nejmíň 75% dozraje zdravě. U Mountain Magiků až 90%. Mám jich tam ještě tak 20 kg. Ty poškozené a nahnilé už ale odmítám vážit. Až to všechno zmrzne, sesumíruji detailní statistiku – vedu ji na gram přesně.
Kdyby teď přišlo jaro, rostliny rajčat budou pokračovat do další sezóny, vypadají skoro stejně jako na začátku září. I papriky jsou v pohodě, takže jsem jich několik sklidil - v 570 mnm!. Žádní velikáni, pravda, tak do 18 cm, ale v salátu chutnaly výtečně. Naprosto neuvěřitelný rok. Díky, Matko Přírodo. A balkóny také stále ještě nesou. A to jsem si myslel, že použiju balkonovník pro zimní pěstování už tak koncem října. Jojo, už Komenský říkal, že veškeré plánování toliko pro ovádo dobré jest.laugh

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika