Rajčatový hokus pokus - plísni navzdory



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?)
23.9.2018 19:18

23.9.18 Tak přeci jen udeřilo chladno a vlhko. Může být, že ještě budu mít příležitost ověřovat plísnivzdornost. Zatím ale stále žádné známky. Stříšku jsem nezatáhl, protože teď už tím není co získat: brzy budu muset otrhat všechna ještě nezralá rajčata. Buď kvůli plísni nebo kvůli mrazu (v 570 mnm hrozí hodně). Teploty příští týden hodně poklesnou, takže pro jistotu otrhám alespoň část. Dnes jsem očesal cca 13 kg zrajících všech odrůd, jsou v bednách a doufám, že jich většina dojde. Celkové množství dosud sklizených se tak vyšplhalo někam ke 170 kg. Přesná čísla spočítám až na konci sezóny.
Ověřil jsem si, že existuje silná korelace mezi slunnou polohou a výskytem suché hniloby. Rajčata v půdě přímo vystavené slunci jí trpí daleko víc. Nejnáchylnější je Crimson Crush, oproti tomu Mountain Magic utrpěl jen minimální ztráty, i když jsou obě odrůdy ve stejně slunných pozicích vedle sebe. A ještě k tomu z těch dnešních cca 3,5 kg MM nebyl prasklý ani jeden! Zato u Startek tak polovina.
V květináčích už mám 14 MM řízků, ale nevím, zda se mi ještě podaří udělat další. Snad to bude stačit.
Balkóny stále dávají úrodu, i když je nižší a nižší. Postupně odumírají listy, a to dost houfně, ale vyrážejí nové výhony a plody nejsou nijak postiženy, tedy kromě suché hniloby v nepatrném množství. V Ústí přízemní mrazy moc ještě nehrozí, takže je tam nechám co nejdéle.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.198 (?), 12.9.2018 17:15

Jsem rád že se daří s těmi Mountain Magiky, Milane. Také mohu potvrdit zvýšenou odolnost vůči praskání. Více mi začaly praskat až v říjnu, při kombinaci nízkých teplot a dešťů. Suché hniloby jsem si také všiml, ale jednalo se jen asi o 5 plodů.

Jinak letošní F2 generace si v 80% případů zachovává skvělou chuť původní Mountain Magic. Některé F2 praskají více, jiné vůbec. Odrůdu Latah už mi postihla plíseň bramborová (stačil jeden větší déšť), ale F2 MM se zatím drží, jen u pár rostlin jsou jakoby uschnuté konečky listů, nevím jestli je to způsobeno plísní nebo spáleno od slunce. Plody jsou beze známek plísně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 12.9.2018 23:17

Miku, to jsou skvělé zprávy. Vlastně to znamená, že bych se nemusel až tak moc trápit s identickými klony přes řízkování. Semínka by mohla stačit. Ale dojedu to podle plánu a dám vědět. Řízků už mám 9.

To usychání konečků listů podle mne není plíseň. Pozoruju ho také, ale nemá to moc znaků plísně - plíseň většinou začíná v místech, která zůstávají vlhká - tedy spíš uprostřed listů. Rovněž napadá stonky a plody. Nic takového se u mne neděje a kontrolní vzorek jiných odrůd zůstává naprosto nedotčený. Letos postihlo tohle usychání všechny odrůdy, které jsou citlivé na nedostatek vápníku, který nedokážou ve vysokých teplotách půdy dostatečně vstřebávat. V Řecku to prý řeší ochlazováním povrchu půdy vodou. A ta suchá hniloba to jen potvrzuje.

Ta praskavost mne zas až tak netrápí, protože rajčata, byť prasklá, jsou stále jedlá, zdravotně nezávadná a výtečná. Problém by to byl jen pokud bych je pěstoval na prodej. Což není zrovna můj případ.

Díky za dobré zprávy.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 30.238 (?), 13.9.2018 8:02

Milane, díky za info, také mi to přišlo zvláštní, že je to v konečcích (i na vrchcích listech), takže to opravdu bude mít něco do sebe s příjmem vápníku. U nás bylo letos šílené horko a léto prakticky bez deště, 4 kubíky dešťové vody jsem vyčerpal už v půlce prázdnin. Ale rajčata jako jedna z mála zelenin přežila.

Jak už tu někdo zmínil, v F2 generaci je největší odpad. Rostlinky a plody jsou opravdu různé. 80% plodů má skvělou chuť jako MM, jen 25% má typický tvar plodů pro MM (středně velké se špičkou, zbytek jsou plody kulaté a to od střední velikosti až ke koktejlovým rajčátkům). 2 rostlinky mi přijdou jako determinantní, tedy přestaly vyhánět další šlahouny a jen zhruba 60% rostlin dozrává stejně brzo jako MM, zbytek je spíše pozdnější. Zhruba 15% má větší náchylnost na praskání. Tvar plodů by mi až tak nevadil, hlavní je pro mě odolnost proti plísni. Ale stejně tak bych chtěl zachovat ranější klony a chuť. Pro mých 46 rostlin mám matici, kam si poznačuji jednotlivé rysy. Výběr bude dost těžký. Doufám, že se alespoň u některých projeví plíseň, abych tyto z výběru vyloučil...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 218.212 (?), 11.9.2018 14:02

Mě rajčata taky popraskala, většina, ale ne vodou, ale chladem v noci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 11.9.2018 19:37

Myslím, že v noci rajčata nepraskají chladem, ale rosou, ve které není nic rozpuštěno. Ta elektrická vodivost se dobře měří, ale projeví se ve změně osmotického tlaku. Jinými slovy, koncentrace rozpuštěných látek v rajčeti už není tak moc vzdálená zálivkové vodě jako dešťovce. Rajče už tedy tolik nenasává.

Já bohužel nemám ani déšť ani rosu a ani chladné noci. Ačkoliv dnes před východem slunce bylo pouhých 14 stupňů. Rajčata mi nepraskají, ale jsou masově napadána kněžicemi a jsou pak nepoživatelná. Naštěstí mám nová rajčata zasazená začátkem srpna. Už začínají plodit. Sem tam taky sním nějakou Vilmu

Vilma v interiéru
Vilma v interiéru
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 239.112 (?), 12.9.2018 6:49

Takže něco jako rosa na kolejích? A co by v ní mělo být rozpuštěno? Změna teplot nemá vliv?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 17.10 (?), 12.9.2018 7:32
Co by v ni melo byt rozpusteno? Asi neco neskodneho nebo prospesneho pro rostlinu, cloveka i pudu. Vladimir uvadi draselnou sul, coz zni rozumne.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 13.9.2018 11:17

Rosa je destilka, tedy, pokud nechytne něco ze vzduchu. Nebo když se v ní rozpustí něco, co bylo na povrchu listu. Třeba ten večer na list dodaný draslík. Jinak působí osmóza, osmotický tlak. Ta voda z rosy se tlačí do plodů, aby snížila koncentraci jejich buněčného roztoku. Takže ono opravdu lze říct, že plody praskaly dík chladu, protože ten byl příčinou vzniku rosy na plodech a listech. Zasychající špičky listů bez důvodného podezření na plíseň může mít též důvod v nedostatku draslíku v pletivech na špičce listu. Dík tomu nevyzrálá pletiva zasychají. To dělají i pokojovky, zejména při přechodu z letnění do bytu, nebo na začátku topné sezony.    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 23.9.2018 19:18

23.9.18 Tak přeci jen udeřilo chladno a vlhko. Může být, že ještě budu mít příležitost ověřovat plísnivzdornost. Zatím ale stále žádné známky. Stříšku jsem nezatáhl, protože teď už tím není co získat: brzy budu muset otrhat všechna ještě nezralá rajčata. Buď kvůli plísni nebo kvůli mrazu (v 570 mnm hrozí hodně). Teploty příští týden hodně poklesnou, takže pro jistotu otrhám alespoň část. Dnes jsem očesal cca 13 kg zrajících všech odrůd, jsou v bednách a doufám, že jich většina dojde. Celkové množství dosud sklizených se tak vyšplhalo někam ke 170 kg. Přesná čísla spočítám až na konci sezóny.
Ověřil jsem si, že existuje silná korelace mezi slunnou polohou a výskytem suché hniloby. Rajčata v půdě přímo vystavené slunci jí trpí daleko víc. Nejnáchylnější je Crimson Crush, oproti tomu Mountain Magic utrpěl jen minimální ztráty, i když jsou obě odrůdy ve stejně slunných pozicích vedle sebe. A ještě k tomu z těch dnešních cca 3,5 kg MM nebyl prasklý ani jeden! Zato u Startek tak polovina.
V květináčích už mám 14 MM řízků, ale nevím, zda se mi ještě podaří udělat další. Snad to bude stačit.
Balkóny stále dávají úrodu, i když je nižší a nižší. Postupně odumírají listy, a to dost houfně, ale vyrážejí nové výhony a plody nejsou nijak postiženy, tedy kromě suché hniloby v nepatrném množství. V Ústí přízemní mrazy moc ještě nehrozí, takže je tam nechám co nejdéle.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 28.9.2018 23:14

28.9.18 Letos nejspíš ukončí sezónu mráz. Plíseň prostě nějak neměla svůj rok, za což budiž poděkováno Matce Přírodě. Takže otrhávám, co se dá. Rozhodl jsem se porovnat i různé metody dozrávání. Takže mám tak 35kg v nízkých kartonových krabicích (bez jablek či banánů – chci, aby dozrávaly co nejpomaleji) v chalupě na podlaze, kolem 10kg na vijanech v chalupě na záclonových konzolích a dva stromky Startek celé, zavěšené také v chalupě. Teplota i vlhkost jsou tam podle loňské zkušenosti příhodné. V krabicích už dozrály ty, které jsem sklízel jako dost červené asi před 10 - 14 dny. Stále chutnají velmi dobře.
Stav řízků MM je 17 plus dvě Startky. Jeden MM po dešti v hlíně uhnil, takže jsem ho nahradil novým. Začínám je stahovat domů, tedy na chodbu, kde je teď tak kolem 16°C. Zítra nebo pozítří vyseju Stupické, Magliu Rosu, Sleeping Lady, Minikumato (to poprvé) a uvažuju i o Vilmě. Světelné podmínky jsou zatím slušné (pak budu mohutně přisvětlovat LEDkami), takže doufám, že nebudou trpět nedostatkem vápníku. No a protože jsem se nedopátral, která forma Ca je rajčatům nejpřístupnější, dodám do půdy dolomitský vápenec, popel i vaječné skořápky. Prý jsou naprosto imunní proti přebytku Ca.
Stále doufám, že není úplný konec sezóny, takže statistika je ještě otevřená.

Milan HP

P.S. Překročil jsem bájnou hranici 200kg, tedy včetně těch na dozrání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika