Rajčatový hokus pokus - nová sezóna II



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?)
12.9.2020 0:21

Jj, pohřbívání mrtvol je úplně jiný pocit než otrhávání před mrazem. V roce 2018 jsem otrhával třikrát před předpovídaným mrazem, ale teprve po tom třetím je opravdu skosil mráz. Ale letos to zatím vypadá, že dojde i na tu druhou alternativu, tedy u těch plísni odolných. Těch mám ještě 13 + 3 řízky, takže na rajčatovou dietu snad nebudu muset přejít. Ovšem u Mountain Magiku F2, tedy samorosta, jsem objevil plíseň na vrcholu stonku. Takže si tu odolnost tak úplně nepodržel. Odřízl jsem to a čekám, co se stane plodům. Odvozuju z toho, že semínka budu muset dál nakupovat v originále. Ušetřit se pak dá řízkováním, to už jsem taky vyzkoušel.

Ať to roste a plodí. Milan

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 31.8.2020 23:52

31.8.20 Tak je to tady. Tedy ne konec vlády jedné strany, ale masivní nápor plísně bramborové. A žádná záměna. Alternaria tohohle není schopná. 29.8. jsem objevil skvrny na stoncích svých „nepodarků“ a dnes už nebylo co zachraňovat. Blitzkrieg, který nemá obdoby. Ovšem hlavním roznašečem nebyl déšť, ale dva dny velmi větrného, byť suchého, počasí. A následný, docela krátký, déšť pak dodal vláhy. A je vymalováno. Plísňové spóry přišly zřejmě ze severu, tedy ze směru sousedových brambor. Takže mám asi trochu štěstí – jak dlouho vydrží, nevím – protože dvě severní stanoviště jsou na odpis, kdežto ta jižní, ze severu chráněná zdí, jeví jen sporadické zásahy kulkou. Celkem mám rajčata na 4 různých místech a řízky ještě na dvou navíc. Fascinuje mne ale jedna věc: vedle 6 nepodarků mám řízek Mountain Magika. Na něm není vidět vůbec nic. No, možná už to také v sobě má a příznaky se projeví později, ale zatím je čistý. Z druhé strany je pak řízek 100 pudov a ten je téměř kaput. Žádné viditelné příznaky pak nemají všechny 3 plísniodolné odrůdy (13 rostlin : Crimson Crush, Cocktail Crush, Mountain Magic), které jsou na jednom z jižních stanovišť, spolu se 6 keři 4 neodolných odrůd, které ale také nejeví zásadní poškození. Čili je to spíš místem. Odrůdy, které se odporoučely jako první na severu, jsou 100 pudov, Start, Stupické, Tomato/Garden Berry, Tornádo a Jahodo. Helsing Junction Blue a Blue Berry na stejném místě odolávají mnohem lépe. Jak dlouho je otázka. Měděné drátky na severu neměly žádný účinek od okamžiku, kdy nastala intenzivní invaze. A dezinfekce milionu postižených míst už se také nedá ani provádět. Musel to být pěkně kobercový nálet.
Od spáchání sebevraždy mne ale odrazuje fakt, že mám už zavařeno i nasušeno z těch přibližně 75 kilo, která jsem sklidil do dneška (přesné číslo jsem ještě nespočítal). Teď jsem zvědavý na osud svých málo postižených 17 rostlin neodolných odrůd na jihu, chování těch plísniodolných a naději také vkládám do některých řízků (už několik z nich má zralé plody). Asi to všechno bude záležet na vývoji počasí. Může být, že sezóna skončí předčasně a na dozrávání v interiéru nic nezbude. Ale remízu už mám téměř uhranou: předpokládaný výnos z těch 48 rostlin dané skladby odrůd (nepodarky jsem nakonec do statistiky zahrnul) byl cca 160 kg. I za daného stavu věcí stále doufám, že se dostanu na stovku.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 7.9.2020 21:56

7.9.20 Postižených rajčat pomalu, ale neúprosně přibývá. Měď ani dezinfekce ten masivní útok nejsou schopné ani zpomalit, natož zastavit. Byl jsem nucen zlikvidovat další keře, takže je už 24 mrtvol ze 48 + většina řízků. A je jen otázka času, kdy budu muset odstranit i zbylé keře neodolných odrůd – možná už nastal, ale já nestíhám. Posledně jsem se zmínil, že „modré“ odrůdy odolávají lépe. Není tomu tak: keř na pohled vypadá celkem dobře (pravděpodobně díky jiným barvivům), ale nakažení plodů probíhá přinejmenším stejně rychle jako u Startek a Tornád. Před popravou otrhávám vizuálně nepoškozené ukončené – tedy lesklé - plody a ukládám je v chalupě. Z praxe roku 2017 vím, že některé nejsou ještě nakaženy, takže jdou do jakési karantény. Kontroluji a vyřazuji obden. Ty, které stále vypadají netknuté a uzrají, pak procházejí dalšími dvěma kontrolami: řezem a ochutnáním. Plíseň přidává zřetelnou pachuť. Výtěžnost je nějakých 20 – 25%, podle času, který uplynul mezi zjištěním nákazy a otrháním.
Radost mi ale dělají, alespoň zatím – ťuk, ťuk, anglické plísniodolné odrůdy. Dnes jsem z nich sklidil něco přes kilo naprosto zdravých a chutných rajčat. Stále vypadají, jakoby se nechumelilo. A stejně tak řízky Mountain Magiku (3). Není vidět vůbec žádné poškození (kontrola dnes), i když byly hned vedle již neexistujících obětí plísně. K nim se pak přidal jeden „samorostlý“ keř, který mi vyrostl v úplně jiném záhoně ze semínka jako naprostý solitér. Tedy Mountain Magic druhé generace (F2). Odrůdou jsem si jist. Příště pošlu fotku. Díky jim ani malinko nepropadám depině. Příští sezónu budou prodejním hitem, tedy pokud takhle vydrží do mrazů (u mne můžou přijít už tenhle měsíc jako hrozily v 2018).
Upřesnění statistiky: K 31.8. jsem sklidil 80,14 kg zdravých zralých rajčat ze 48 keřů. Pro srovnání: 2018 – 98,32 kg (58 keřů), 2019 – 84,24 (48). Takže ač jsme všichni hořekovali nad letošním pomalým zráním, není tu velký rozdíl: srpen to srovnal.
Po objevení se „pandemie“ plísně jsem změnil metodiku: otrhávám bez vážení (s výjimkou odolných) a vážím teprve ty, které vyšly jako nepoškozené a uzrály.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 36.244 (?), 7.9.2020 23:07

Trochu smutný konec sezony, ale úroda dobrá. Ti moji miláčci jsou zatím O.K., počítám však, že se z nich už dlouho těšit nebudu. Obvykle během září přijde pár mrazivých rán a je šlus. Ale třeba tomu bude letos jinak. Zdraví Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 12.9.2020 0:21

Jj, pohřbívání mrtvol je úplně jiný pocit než otrhávání před mrazem. V roce 2018 jsem otrhával třikrát před předpovídaným mrazem, ale teprve po tom třetím je opravdu skosil mráz. Ale letos to zatím vypadá, že dojde i na tu druhou alternativu, tedy u těch plísni odolných. Těch mám ještě 13 + 3 řízky, takže na rajčatovou dietu snad nebudu muset přejít. Ovšem u Mountain Magiku F2, tedy samorosta, jsem objevil plíseň na vrcholu stonku. Takže si tu odolnost tak úplně nepodržel. Odřízl jsem to a čekám, co se stane plodům. Odvozuju z toho, že semínka budu muset dál nakupovat v originále. Ušetřit se pak dá řízkováním, to už jsem taky vyzkoušel.

Ať to roste a plodí. Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 16.9.2020 19:21

16.9.20 Odolní Angličáci furt dobrý – viz snímky. Udeřilo suché a teplé počasí, takže i slušně zrají. Z neodolných mi zbylo jedno Kumato (propíchnuté Cu drátkem) ze 3 a jedno Blue Berry ze 2 (bez drátku), jen s mírnými poškozeními. Připisuju to náhodě. Jenže už nerostou a nevytváří nové plody. Ostatní neodolné odrůdy už jsem musel zlikvidovat, abych plíseň nešířil dál. O to se stará můj soused, který sice už sklidil postižené brambory, ale nechal tam svá zhnědlá rajčata (o kterých tvrdí, že plíseň nemají). Není jich sice moc, asi 8, ale to nejspíš při té krátké vzdálenosti stačí.
Jsem trochu zklamán svým „samorostem“, kterému jsem musel amputovat vrchol, jehož stonek byl zasažený plísní. Na F2 tedy nelze spoléhat. Uvidím, jaké budou jeho plody – zatím jsem nenašel žádný poškozený. U F1, tedy původních sazenic, vypadá postižení na listech podobně jako septoria: hnědý až černý střed, obklopený žlutou tkání. Stonky jsou naprosto čisté, plody zdravé a díky teplému počasí jsou chuťově všechny mezi 8 a 10. Desítka je samozřejmě Mountain Magic, i když někdo by mohl postrádat víc kyselosti. Všiml jsem si ale, že jsou citlivé na suchou hnilobu, obzvlášť velké plody hlavně Crimson Crushe. A protože nebyl letošní červen a červenec nijak teplotně extrémní, připisuju to přehnojení dusíkem v první fázi, kdežto teď zase přehnojení draslíkem. Pokud byste je chtěli pěstovat, na tohle je třeba dávat pozor. Beru to ale tak, že nic není dokonalé a že suchá hniloba několika plodů (20, 30?, které se navíc po odříznutí nevyvinuté části dají sníst a chutnají stejně jako zdravé plody) není nic ve srovnání s vražednou plísní. A té zatím vzdorují nad očekávání dobře. Uplynuly 3 týdny od velké invaze (26.,27.8.) a na nich není nic moc znát, ačkoliv jsem nepoužil žádný postřik. A to, že jsem je přehnojil draslíkem, se na nich projevilo trochu jako zastřižení výhonů: rostou velmi pomalu, listy jsou malé, ale o to pilněji vytváří plody, které sice na rostlinách neuzrají, ale v interiéru většinou ano. A to je můj cíl.

Milan HP

Samorost
Samorost
Odolní - celkový pohled
Odolní - celkový pohled
Pravé křídlo odolných
Pravé křídlo odolných
Samorost - detail
Samorost - detail
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 27.9.2020 21:14

27.9.20 „Ohnivzdorná“ rajčata viditelně odolala i téměř třídennímu dešti. Tedy bujení plísně ve vlhku. Dnes jsem z nich sklidil přes 3 kila. Cocktail Crush je náchylný k praskání, ostatní dvě odrůdy (Crimson Crush, Mountain Magic) jsou netknuté, i když se zkombinovaly velké rozdíly teplot s vydatným deštěm. Ještě nechci dělat konečné závěry, ale plány na příští rok, pokud se ho dožiju, už se docela jasně rýsují: 20 sazenic odolných, 10 sazenic co nejranějších pro červnovou a červencovou sklizeň – nejspíš Stupice, Garden/Tomato Berry a Start – a výhony odolných budu vysazovat tak, abych měl dost zelených na dozrání doma přes zimu. Řízky si totiž vedou podobně dobře. Žádná jiná opatření. A myslím, že budu klidně spát.
Musím ale přehodnotit způsob hnojení. Do zásoby pod kořenový bal smíchám substrát s cereritem, který obsahuje vyvážené prvky, a to i stopové. V průběhu vegetace pak budu hnojit kvašeným slepičincem v zálivce do kelímků v závislosti na růstu. Slepičinec prý má lepší poměr dusík-draslík než kravský hnůj. Možná, podle situace, dodám i dřevěný popel někdy koncem srpna, ale maximálně půl polévkové lžíce na rostlinu a pouze jednou. Chtěl bych se vyhnout suché hnilobě. Letos se projevila nejvíc na Crimson Crushi, hlavně na jeho velkých plodech. Horkem to nebylo. A pak na Blue Berry. Není to žádná velká ztráta, 20 – 30 plodů, ale i tak.

Chudinky rajčata na balkónech byly jaksi odsunuty na třetí kolej, žádná péče, jen zalévání a i to ne úplně pravidelně. Mají holé stonky po řádění septorie, ale stále rostou a plodí. A protože nejsou ani přehnojené, ani přemokřené, mají sice malé, ale chuťově vynikající plody. Nelinka a Tomato Berry jsou hodně blízko desítky.

Nečekaný úspěch jsem utrpěl s paprikami, jak na balkónech, tak na chalupě v 570 mnm, a to i přesto, že letošek měl k horkému roku dost daleko. Mým cílem bylo mít dostatek paprik na zavaření s rajčaty a také na čalamádu. Teď jich mám už přebytek, rajčat „díky“ plísni méně, takže musím dělat pátou či šestou várku čalamády (zelí, mrkev, papriky a cibule), abych je vůbec spotřeboval. Možná je to díky tomu, že jsem semínka sel už v lednu, ale s výsadbou ven nepospíchal. Anebo tím, že jsem, na rozdíl od 2018, měl své vlastní sazenice.

Kdysi mi kdosi tady na fóru vyčítal, že nemá smysl psát o tom, čemu on říkal "neúspěch". Já si naopak myslím, že to je mnohem užitečnější, než jen vybírat z toho, co se nám povedlo. Takže se snažím napsat všechno tak, jak to je. A tentokrát to zrovna vypadá na chlubení. Nemylte se, není to chlubení, je to ještě horší, ale radost mi to dělá, ne že ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 28.9.2020 14:03

Klobouček Vašemu konání, ale já příští rok nainstaluju nad rajčata průsvitnou nepromokavou stříšku. Že mi to přidá trochu práce-její vybudování+cosi zálivky bude snad vyváženo větším výnosem, třeba bez nutnosti toho prvního, jediného postřiku v životě, který jsem letos aplikoval. Po postřiku acrobatem v první pol.července se plíseň vrátila asi 10.9, ale už velké škody- ztráty nepůsobila, plody jsem průběžně odebíral-většina byla ok, před týdnem jsem vzal všechny nadějné domů. Na chodbě před bytem v domě mám asi 15 stupňů pana C., několik beden zrajících jablek dole, několik beden rajčat postupně zrajících nad nimi-spokojenostcheeky!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 28.9.2020 23:03

Jsem rád, že můžu mluvit k věci. Tohle už jsem absolvoval. Postavil sloupy, natahoval plachtu, ale pouze když bylo třeba. Dva roky nadarmo, plíseň nepřišla. Letos jsem chtěl natáhnout plachtu, to ještě plíseň nebyla, a ejhle, nešlo to: rajčata už byla moc přerostlá, takže bych je poničil. Tak plachta nebyla.

A letos, když přišla, mi došlo, že nákaza plísní bramborovou je závislá na dvou nezávislých faktorech: větru, který roznese suché spóry, a vláze, která je oživí. Ty se zachytí na rostlině a číhají na vhodné podmínky. Nevím, jak dlouho vydrží v životaschopném stavu, ale určitě je to v řádu několika dnů. Domnívám se, že za deštivého počasí se šíří spóry nesrovnatelně hůř. A pak stačí mírná dávka vlhkosti, třeba silnější rosa, a začnou ožívat. Obojí letos u nás nastalo. Stříška z polykarbonátu pomůže (plachtu jsem uklidil, protože mi moc nepomohla), ale plísni nezabrání. Tedy bude potřeba i stříkat. Míň, mnohem míň, než kdyby byly nekryté, ale přece.

Mám v plánu postavit polykarbonátovou stříšku na sloupcích a podle potřeby kolem sloupků omotávat polypropylénovou fólii, která ochrání před chladem, ale také před větrem se spóry. Takový fóliovník-nefóliovník. Nandat, sundat, otázka půl hodiny. Ale nic moc velkého, jen pro neodolné odrůdy, kterých se nechci z různých důvodů vzdát. Letos jsem se totiž přesvědčil, že ty anglické odolné odrůdy (Mountain Magic, Crimson Crush a Cocktail Crush) opravdu plísni vzdorují až neuvěřitelně dobře. Takže ty budou mojí hlavní odrůdovou volbou. Nepotřebují totiž žádná zvláštní opatření.

Ano, přesně tak to dělám. Seberu lesklé zelené plody, které ještě vypadají zdravě a dám je do krabic. Čas, uplynulý mezi napadením plísní a otrháním, je ale důležitý pro výtěžnost. A probírám, 2 - 3krát. Napadené plody během těch 2 - 3 týdnů vyvinou známky plísně, zdravé zůstanou v pořádku a uzrají. I tak je potom před jídlem ochutnám, ale to už je skoro zbytečné. Zdravých zůstalo letos tak kolem čtvrtiny. Nic moc, ale stojí to za to. Zrání pak lze urychlit tím, že je dáme do společnosti jablek. Používám tuhle metodu i u rajčat otrhaných před prvním mrazem. Bude to znít neuvěřitelně, ale loni - sklizeň 2018 - jsem snědl poslední rajčata, myslím, 9.3.2019.

Milan HP 

P.S. Na stříšku použijte pevný materiál, jinak se Vám při dešti budou dělat kapsy plné vody. Taky osobní zkušenost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 9.10.2020 19:10

9.10.20 Stav odolných rajčat je stále dobrý, jak je vidět z přiložených dnešních fotek. Některé keře už žloutnou a fialoví, už jsem je 2 měsíce nehnojil, ale plody jsou stále naprosto zdravé. Do zámrazu určitě vydrží. Teď jen nepropást ten správný moment k jejich otrhání. Předpověď je na 1 stupeň plus. To je fousovka. Ani jim už neotrhávám poškozené listy, což jsem v létě dělal, abych jim ulevil v boji s plísní. Prostě testuju jejich schopnosti až do extrému. Deště jim nevadí, tedy s ohledem na plíseň, ale nejsou úplně odolné vůči praskání. Viz minulý příspěvek. Řízky vypadají jako semenáčci v červenci. Na spodních plodech vijanů u řízků a samorostu jsem nalezl asi 5 zasažených plodů. Byly úplně hnědé a svraskalé. Vysvětluju si to tak, že protože kvetly později už v době, kdy plíseň řádila, byly květy přímo zasažené spory. A protože se to nikam nerozšířilo, mám za to, že ty rostliny mají schopnost zapouzdřit i plísní napadené plody. Britové odvedli skvělou práci.

Milan HP

P.S. Všechny řízky jsou Mountain Magic.

Samorostlý Mountain Magic - F2
Samorostlý Mountain Magic - F2
Horní řízek
Horní řízek
Celkový pohled na 13 semenáčků
Celkový pohled na 13 semenáčků
Řízek v
Řízek v "bazénu"
Spodní řízek
Spodní řízek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 9.10.2020 19:47

A ještě statistický dodatek: K 30.9. jsem sklidil 101 kg zralých zdravých rajčat. A sklízím dál, naposledy předevčírem, něco přes 2 kila.

Ze dvou zbylých neodolných na stejném stanovišti jako odolné už zbývá jen Blue Berry. Drátem propíchnuté Kumato F2 už má stonky poseté hnědými fleky plísně. Ale protože už nehrozí nebezpečí dalšího šíření - není kam - nechávám ho, abych zjistil, zda budou všechny - je jich už jen asi 10 - plody zničené. Zatím mám dojem, že Kumato má docela slušnou úroveň tolerance vůči plísni. Na Blue Berry není, kromě pár zasažených listů, nic vidět. Jen totálně zmodralo, nejspíš chladem. 

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika