Rajčatový hokus pokus - nová sezóna II



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?)
3.11.2019 22:38

3.11.19 Dnes jsem zahájil novou sezónu. Vysel jsem 16 semínek 7 odrůd – 3 Vilmy, 2 Mickey Mouse, 3 poslední Maglie Rosy, 2 Strabeny, 2 Nelinky, 2 Tomato Berry a 2 kontrolní Startky. Vycházel jsem z toho, co jsem měl doma, takže počítám, že některá nevyjdou díky stáří. Vysel jsem je do sadbovače s výsevním substrátem Gramoflor a uložil v místnosti, kde je asi 23°C. Doufám, že si s výškou tyčkových poradím, v nejkrajnějším případě půjdou do balkonovníku, který je přes 2 m vysoký. Chci mít přes zimu pouze tak do 10 rajčat. Do osvětlení pak zahrnu růstové zářivky kvůli UV záření. Nemusím říkat, že vše pečlivě dezinfikuji a půdu, novou, budu sterilizovat. Pokud by se měla ta infekce opakovat, začnu raději hrát gorodky.wink

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 28.10.2019 17:56

28.10.19 Tak konečně jsem včera ukončil rajčatovou sezónu. Sebral jsem ještě asi 1,2 kg zelených a zlikvidoval všechny rostliny – zítra a pozítří má v noci mrznout dokonce i v Ústí. Tam nahoře určitě bude. Takže je čas na závěrečné shrnutí. Nejdřív zprávy dobré, ty se lépe čtou:
Celková sklizeň ze 48 rostlin  = 113,5 kg (z toho 9 cherry, 10 koktejl, 5 masitých, 24 běžné velikosti)
Ztráty suchou hnilobou: 0
Ztráty plísní bramborovou: 0 – plachtová stříška vůbec nepoužita
Pramen od souseda na rozdíl od loňska nevyschnul, takže nebyly potíže se zaléváním.
A tím končí dobré zprávy.
Ztráty neidentifikovanou infekcí: odhadem 70 kg (teoretický výnos z 48 kusů dané skladby odrůd tak 180 kg). Přímé ztráty na vadných plodech celkem zanedbatelné a teprve na těch podzimních, ale plodnost dramaticky nižší oproti loňsku.
Ztráty praskáním: odhadem do 4 kg (neváženo).
Sečteno a podtrženo, moje předtucha, že výsledky budou horší než loni, se naplno potvrdila. Doufám jen, že příští sezóna, kterou jsem mimochodem už zahájil přesazením 1 rajčete, které vyrostlo ze semínka mezi jahodami, do 12l květináče a jeho převezením domů, bude lepší. Základem bude vypěstovat zdravé sazenice a k tomu mi, prosím, dopomáhej MP.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 3.11.2019 22:38

3.11.19 Dnes jsem zahájil novou sezónu. Vysel jsem 16 semínek 7 odrůd – 3 Vilmy, 2 Mickey Mouse, 3 poslední Maglie Rosy, 2 Strabeny, 2 Nelinky, 2 Tomato Berry a 2 kontrolní Startky. Vycházel jsem z toho, co jsem měl doma, takže počítám, že některá nevyjdou díky stáří. Vysel jsem je do sadbovače s výsevním substrátem Gramoflor a uložil v místnosti, kde je asi 23°C. Doufám, že si s výškou tyčkových poradím, v nejkrajnějším případě půjdou do balkonovníku, který je přes 2 m vysoký. Chci mít přes zimu pouze tak do 10 rajčat. Do osvětlení pak zahrnu růstové zářivky kvůli UV záření. Nemusím říkat, že vše pečlivě dezinfikuji a půdu, novou, budu sterilizovat. Pokud by se měla ta infekce opakovat, začnu raději hrát gorodky.wink

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 10.11.2019 9:40

10.11.19 Už v pátek (8.11.) se objevila první vyklíčená rostlinka. K mému překvapení Startka. V ostatních komůrkách se zatím nic neděje. Snad se to změní, trpělivost mám. Vyklíčené rostliny přesadím do sterilizované půdy smíšené s pískem a perlitem kvůli struktuře a dám je do pokoje s nižší teplotou, aby se nevytahovaly. Přisvětlovat začnu asi až v prosinci.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 17.11.2019 13:33

17.11.19 Stav klíčení k dnešnímu dni přesně 14 dní po výsevu: celkem 5 rostlin (ze 16)sad - obě Startky, 2 Vilmy a 1 Maglia Rosa. Už jsem uvažoval o vysetí náhradní várky, ale asi se spokojím s tím málem. Třeba ještě něco vyjde. Mrzí mne, že nevyšlo (zatím?) žádné Tomato Berry.
Rajče ze zahrady jsem postříkal 1% roztokem ledku vápenatého (od oka), stejně tak jako svou vzrostlou papriku z balkónu. Paprika má 6 plodů a ty stále rostou. Obě rostliny jsou na východním okně zatím bez přisvětlení. Odražeč jsem nainstaloval v týdnu. Zároveň jsem je dosypal sterilizovanou zeminou smíšenou s pískem a perlitem a mírně přihnojil Cereritem a dusičnanem vápenatým. Uvidíme, co se bude dít.
První setá Startka je přesazena, či spíše přepikýrována. Do vydezinfikovaného kartónu od mléka, zkráceného napolovic. Do stejné půdy, kterou jsem přisypal už vzrostlým rostlinám. Umístil jsem ji na východní okno do chodby, kde je nižší teplota (13 – 16°C). Nechci, aby rostla rychle.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 20.11.2019 21:53

20.11.19 Po vysetí rajčat mi v sadbovníku na 24 sazenic zbylo místo na 8. Tak jsem je v návalu pěstebního nadšení doplnil paprikami. 4 přímo z plodu a 4 ze zakoupeného sáčku (Balkonovka). U těch z plodu nevím odrůdu: jsou kulaté, rostou nahoru, barva plodu zelenožlutá, velmi šťavnaté a poměrně masité. Podobají se jablku. Nevíte někdo náhodou, o jakou odrůdu se jedná? Manželka je dostala jako neprodejný vzorek a vysela, ale nepamatuje si jméno odrůdy.
Přepikýroval jsem Magliu Rosu a dal ji na chodbu ke Startce. MR roste poměrně rychle. Vyrazila také 1 Strabena.
Nechci to zakřiknout a klepu na dřevo, ale zdá se, že se stav vzrostlých rostlin po postřiku zlepšil. Paprice rostou na koncích výhonů i nové listy. U rajčete se zastavily nekrózy na koncích 2 spodních listů. Pokud se to potvrdí, zkusím tak za 14 dní postřik opakovat.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.132 (?), 20.11.2019 22:01

Jablina? Alma? Pálinda? Ilika? Fotky se dají dohledat na internetu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 21.11.2019 19:26

Díky moc. Podle popisu všech čtyř jsem 3 vyloučil, protože ta moje nebyla pálivá ani v náznaku. Jablina to je. Ale jinak jsou si dost podobné. Jen ta moje ani v plné zralosti nečervenala. Záměna je dost nepravděpodobná.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 23.11.2019 12:31

23.11.19 Včera jsem začal přisvětlovat vzrostlou papriku a rajče. Pouze jednou bílou LED žárovkou, 20W, 4100°K, cca 1750 lm, umístěnou před odražeč do výšky vrcholků rostlin, takže světlo na ně dopadá zezadu a mírně seshora ze vzdálenosti 30 – 40 cm. Osvětluje tedy tu polovinu, která dostává méně denního světla. Loni jsem svítil pouze seshora, což myslím nebylo tak účinné. Počasí je nyní trvale zatažené a světlo ze žárovky je viditelně jasnější než to denní, takže žárovka svítí celý den od 7 – 8 ráno do 7 – 8 večer. Na spotřebu jedné kWh (nevím přesně, kolik stojí, snad kolem 5 Kč) tak potřebuji 50 hodin svícení, tedy přes čtyři dny. Za tu srandu mi to stojí. Topení jim pouštím přes den, maximum 21°C, a vypínám na noc s minimem 14°C. Na noc také otvírám ventilačku na 2 cm škvíru. Oba jedinci viditelně rostou, i když jen pomalu, a vypadají zatím dobře. Paprika Jablina rozvíjí plody a rajče už má nasazeno na květ, ale je možné, že to bude jen to „náznakové“ nasazení jako loni.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 30.11.2019 11:46

30.11.19 Přidal jsem k LED žárovce ještě běžnou bílou zářivku 18W, 4000°K, světelný výkon tak 800lm. Přímo nad vrcholy rostlin zase ve vzdálenosti asi 35 cm. Hlavně kvůli UV záření. Časem ji ovšem hodlám vyměnit za růstovou, 6500°K. Paprika i rajče stále vypadají docela k světu a rostou.
Využil jsem také neúspěchu při klíčení Tomato Berries k dalšímu testování metod: 3 semínka zkouším naklíčit v Perlitu. A při vyšší teplotě (27°C). Teprve dnes, ale myslím, že to doženou. Ale i kdyby ne, nevadí.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 1.12.2019 9:44

1.12.19 Dnes jsem objevil další vyklíčené rajče - Nelinku. Po 27 dnech. Tedy jedno z těch semínek, které jsem získal z koupených plodů a vykvasil. Zdá se, že klíčení v substrátu je nejpomalejší, ale může v tom hrát roli i teplota. Sadbovník byl na okenním parapetu a blíž k oknu bylo chladněji.

Lezou také dvě Jabliny, semínka vzatá přímo z plodu a okamžitě zasetá. Po 9 a 10 dnech. Balkonovka – starší koupená semínka (jaro 18) – zatím nic. Slyšel jsem, že u paprik jsou starší semena nevýhodou a mají i nižší klíčivost. Tohle by to potvrzovalo, ale ještě je na závěry trochu brzo.

 

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika