Rajčatový hokus pokus - nová sezóna II



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?)
28.6.2020 18:24

Ouha, to bych opravdu nečekal. Je to určitě plíseň bramborová? Touhle dobou se může vyskytnout spíš alternariová skvrnitost rajčat. Obě vypadají dost podobně. Koukal jsem na Orvego a tam není zmínka o použití proti alternariu. Je určeno proti plísni révy.

Mrkni na českou Wiki, tam jsou pod heslem alternariová skvrnitost rajčat i doporučené ochranné postřiky. Jsou na úplně jiné bázi než Orvego. A taky jsou tam obrázky, které Ti pomohou určit, zda je to opravdu ono.

U mne zatím vše v pořádku, ťuk, ťuk, ťuk na dřevo. Hlídám plody, při prvním náznaku suché hniloby přijde na řadu Wuxal nebo ledek vápenatý na list. Moje loňská infekce ale určitě nebyla ani alternarium ani bramborová a zdá se, že po ní není ani vidu ani slechu. Trojitý ťuk.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 27.5.2020 8:29

27.5.20 Ochutnal jsem první rajčata z "rajčatového stromu" – Mickey Mouse – měla kolem 20 g každé. Mají velmi zvláštní silnou rajčatovou chuť. Hodnocení tak za 6. Je poznat, že pocházejí z jiné rajčatové oblasti (Ukrajina). Problém je, že ze 3 keříků prosperují jen ty dva, které jsou obráceny ke světlu. Otáčet je v tom omezeném prostoru nemůžu, protože bych poničil rostliny. Chci je nechat stále na jednom místě uvnitř, aby nechytly nějaký moribindus nebo škůdce.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 4.6.2020 17:31

4.6.20 Všechny mé vnitřní exempláře přesunuté na přímé slunce na balkóně utrpěly popáleniny na listech nejvíc vystavených přímému záření. Ty, které byly přisvětlovány i zářivkou ale v daleko menší míře. Rostliny takto popálené listy neshazují, z čehož soudím, že zelené části stále fungují. Také jsem zaznamenal rozdíl mezi těmito popáleninami a popáleninami, které jsem měl dřív: ty letošní nejsou jasně ohraničené, je vidět, že jsou listy na různých místech nestejně vybělené. Ty dřívější, o kterých se domnívám, že byly způsobeny kromě slunce také infekcí (nejspíš bakteriální), byly ostře ohraničené, jednotné barvy a hlavně se přihodily uvnitř za oknem, k čemuž letos vůbec nedošlo.

Na balkón jsem je musel přesunout, protože uvnitř odplodily své spodní vijany a já je pak musel zaštípnout, takže další kvetení se nekonalo (ani u keříčkové Vilmy). Teď na balkóně nabírají síly na další kolo úrody: vyrážejí nové výhony, kvetou a některé už znovu mají malé plody. Výjimkou jsou Tomato Berry, které šly ven mnohem dřív než ostatní: ty už své „druhé kolo“ začaly a dávají docela slušnou sklizeň chuťově vynikajících rajčátek (7,5 až 8!).

Nahoře na zahradě vývoj pokračuje přiměřeně k počasí – není až tak teplé, jak jsem doufal a noci jsou většinou pod 10°C. Přesto nevidím žádné problémy s opylením. Stále totiž přibývá jedinců s mrňavými plody a Nelinky už dosáhly své běžné velikosti plodů. Mám ale tušení, že to první zralé nebude v první polovině června, spíš tak kolem 20tého. Rajčatovou nouzí netrpím – v květnu jsem dole sklidil 3,13 kg a stále sklízím – takže není žádný spěch. Snad jen kvůli plísni.

 

Zkusím brzy poslat fotky popálení.

 

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 5.6.2020 20:06

Tak tady jsou slíbené fotky. U ostatních "exulantů" to bylo stejné, jen míra popálených listů byla rozdílná. Maglia Rosa a "rajčatový strom" z Mickey Mousů zůstávají uvnitř. MR to nenese dobře, vypadá vyčerpaně. MMousové teprve začali dávat zralá rajčata a vypadají okay.

Mám problémy otevřít své poslední příspěvky: kdekoliv kliknu na svůj poslední příspěvek, abych pokračoval, otevře se mi jeden a ten samý z minulého roku. Takže musím projít celou diskuzí, abych našel ten poslední, na který chci navázat.. Něco se pokazilo, jak slušně říkají ajťáci. Je tu někdo, kdo má podobný problém?

Milan HP

Celkový pohled
Celkový pohled
Detail
Detail
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 14.6.2020 19:03

14.6.20 Spousta práce hlavně na zahradě, málo času na psaní. Předpokládám, že totéž postihuje i ostatní. Navíc se zdá, že všechno postupuje normálně, takže toho není moc o čem psát. Nelinky na zahradě zatím stále zelené, moje doufání bylo marné. I poslední zbylé sazenice (6), ne zrovna povedené a dvě z nich částečně zlomené, kterým jsem udělal extra záhon v oddělené a chráněné části pozemku, se velmi dobře vzpamatovaly. I tak jsem se je ale rozhodl vyjmout ze statistiky. Takže konečný stav rostlin, ze kterých budu vážit úrodu, je 42 (dosadil jsem ještě 1 Startku). Ovšem přibývají i řízky: přerostlé fazochy, které vyštípnu, zasazuji různě po zahradě. V tomhle deštivém počasí se chytají velmi rychle. Předpokládám, že do konce srpna by mohly dát první úrodu a protože jsou některé z nich od plísniodolných odrůd, doufám, že bude slušná. Ze statistiky budou také vyjmuty.
Paprikám se nahoře ale nevede moc dobře, myslím, že díky chladu a větru. Letošní květen i první polovina června byly o dost chladnější než v roce 18, takže jsem je asi měl přikrývat nebo alespoň chránit před větrem i nadále. Všiml jsem si, že i dole si mnohem lépe vedou papriky v balkonovníku (jsou částečně chráněné před větrem, i když ho vůbec nezavírám) než ty, které byly přímo vystavené větru. A i ty se po přenesení do balkonovníku krásně zlepšily. Na 7mi rostlinách tam mám 21 plodů od 8 do 15 cm. Občas je dosypávám svojí směsí s přidaným Cereritem. Nejlíp si vede odrůda Lungy.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 18.6.2020 21:51

18.6.20 Stejně jako loni (ale to byla má rajčata v mnohem horším stavu) dozrálo první rajče na zahradě na můj svátek. Tentokrát jsem ho ale nemusel hned sníst na oslavu, protože jich mám dost velmi zralých dole na balkóně. Paradoxně ale uzrálo na Nelince, kterou jsem vysazoval až 17.5. Jedné ze dvou, které už měly plody dole před vysazením. Řízek Nelinky, vysazený 7.4., je mnohem vzrostlejší, silnější a má už 3 vijany plodů, ale ty jsou stále zelené. Investoval asi víc do růstu než do plodů. Došlo mi, že usilovat o ještě dřívější červnovou úrodu v daných podmínkách je asi zbytečné.

Jinak se ale letošní rok liší od toho minulého jako nebe a dudy. Letos je radost na ně pohledět, tedy zatím. Je vidět, že ta nákaza zimu nepřežila. Ono ale možná něco přijde, protože počasí je letos mnohem vlhčí. Uvidíme.

Papriky nahoře se s nárůstem teploty zlepšily. Ne, že by z nich byly výstavní kusy, ale hodně z nich už rozvíjí plody. Dvě papriky tak 10 cm jsem už sežral. Dobré byly.

 

Milan HP      

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 24.6.2020 21:29

No a tady je zmíněná Nelinka v plné kráse. Stále ještě nebylo potřeba sklízet, tak ji nechávám řádně dozrát. Nadmořská výška 570 mnm.

Jinak ale se mi už červenají plody i na dvou dalších rostlinách: Nelinka řízek a Tomato Berry řízek, obě vysazované 7.4. jako průzkumná skupina.

Milan HP


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.2 (?), 24.6.2020 22:37

milan ahoj, ako je to s plesnou u teba?u mna uz dorazila spravil som postrek orvegom ale neviem ci uz nieje neskoro, tak skoro som ju este nikdy nemal v rajcinovom poraste, otrasne pre mna, tolko prace asi 70 rastlin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 28.6.2020 18:24

Ouha, to bych opravdu nečekal. Je to určitě plíseň bramborová? Touhle dobou se může vyskytnout spíš alternariová skvrnitost rajčat. Obě vypadají dost podobně. Koukal jsem na Orvego a tam není zmínka o použití proti alternariu. Je určeno proti plísni révy.

Mrkni na českou Wiki, tam jsou pod heslem alternariová skvrnitost rajčat i doporučené ochranné postřiky. Jsou na úplně jiné bázi než Orvego. A taky jsou tam obrázky, které Ti pomohou určit, zda je to opravdu ono.

U mne zatím vše v pořádku, ťuk, ťuk, ťuk na dřevo. Hlídám plody, při prvním náznaku suché hniloby přijde na řadu Wuxal nebo ledek vápenatý na list. Moje loňská infekce ale určitě nebyla ani alternarium ani bramborová a zdá se, že po ní není ani vidu ani slechu. Trojitý ťuk.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 29.6.2020 11:27

29.6.20 27.6. jsem zahájil sklizeň na zahradě sebráním dvou už trochu přezrálých Nelinek z keříku vysazeného 17.5. Začala zrát i rajčata na řízcích ze 7.4.: Nelinka a Tomato Berry.

Letos to vypadá, že mi Matka Příroda vytvoří laboratoř pro zkoumání plísní. Tolik vody už dlouho nepamatuju, a to i přes to, že Ústecko má zatím v republice nejnižší úhrn srážek. Budu průběžně informovat. Zatím se nic neobjevilo. Tfuj, tfuj, tfuj. Dosud jsem neuplatnil žádnou prevenci, stříška je v kůlně.

 

Dole stále sklízím několik rajčat denně a všechny uvnitř pěstované rostliny nyní na balkónech nasadily na druhé kolo sklizně. I přesto, že jim listy opět hnědnou a zasychají, takže je jasné, že jsem se nákazy úplně nezbavil, případně že ji chytly znovu z vnějších zdrojů. Horké a vlhké počasí proces urychluje. Žádné plody ale nejsou poškozené.

 

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 5.7.2020 21:43

5.7.20 Porovnával jsem začátky sklizní 18, 19 a letos. Náběh je letos nejpomalejší. Připisuju to studenému květnu a deštivému červnu, rovněž chladnějšímu než v předešlých letech a také mnohem větrnějšímu – tam nahoře to stále fouká, což zcela určitě ochlazuje půdu. Naprostá většina rostlin je ale oproti loňsku zdravá, ťuky, ťuk, objevily se ale docela zvláštní problémy u jednoho ze dvou Helsing Junction Blue: okraje listů mají ostře žlutou barvu. Nešíří se to, jsou to pouze okraje, listy nevadnou, takže se domnívám, že je to něco fyziologického. Něco té jedné rostlině chybí či přebývá. Ta druhá, 1,5 metru vzdálená, má listy normální. Modrá rajčata jsem nikdy předtím neměl, takže s nimi nemám zkušenosti.

A ještě jeden poněkud znepokojující jev: u obou Tomato Berry řízků vysazených 7.4. – nikde jinde – se objevují hnědé špičky a okraje listů. Opět pouze ty okraje. Rozhodně to nevypadá na počátek alternária, ale přesto listy otrhávám a důsledně likviduji. Co kdyby? Věřím ale, že je to opět fyziologické. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet.

Teď mne napadá, že jsem si pomalejší nástup zrání mohl částečně zavinit i sám: před kordony rajčat jsem na ochranu před suchou hnilobou zasadil zelí a čínské zelí (pro zastínění půdy v horkých dnech, po těch ale zatím ani památka: nejvyšší zaznamenaná teplota 27°C), takže jejich kořenům je teď trochu chladno – zelí bytelně stíní. U jednoho rajčete (Mountain Magic) mi čínské zelí něco sežralo, takže je předpolí přímo vystavené slunci. Mám tedy kontrolní vzoreček. Už jsem u něj zaznamenal rozdílnou reakci oproti ostatním MM, když jako jediné zkroutilo listy po horkém dnu. Zalévám jen jednou za dva dny, každé rajče dostane kolem 1,5 litru vody – nejmíň litr z toho přímo ke kořenům skrz díry v kelímcích nad kořeny. Voda se tedy u KV mnohem rychleji vypařila.

Řízky, zapíchané po celé zahradě – kolem 20 – se všechny ujaly. Tedy i ty, zasazené uprostřed dne v horku. Těm to ale trvá déle, než se ujmou.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika