Rajčatový hokus pokus - nová sezóna II



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?)
20.8.2019 23:08

Evi, vidíš a už jsi slavnácool. Ale hodně zaslouženě a tak Ti zo srdca blahoželám.

A vlila jsi mi naději do žil. Jestliže se Ti letos tak daří, znamená to, tedy pokud je to podobná či stejná infekce, že přes zimu venku vymrzne (a doma dezinfikuji a budu sterilizovat). Loňský pro mě veleúspěšný rok mne ukolébal ve smyslu, že je to brnkačka a všechno jde snadno a bez zádrhelů (a pečlivosti). Je jen dobře, že mne letošek zase probudilenlightened. Ztráta pokory je vždycky po zásluze potrestána.

Díky a ať Ti prospívají dál až do mrazů.

Milan

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 183.173 (?), 4.8.2019 9:55

Poradte mi, kolko kvetovych vetiev nechavate na kazdej rastline, resp kedy je cas rastlinu zastavit ustrihnutim konca, aby dozrelo to, co ma dozriet, a aby rastlina zbytocne nemrhala silami na bujny rast. Ide o tyckove rajciny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?), 5.8.2019 19:31

Počet vijanů (květních "hroznů") na rostlinu (a vlastně i fazochů - tedy "větví") velmi závisí na okolnostech a záměrech pěstitele. Osobně, přestože je pěstuju dost vysoko (570 mnm), ale protože mám dobrou polohu (až 12 hodin slunce denně) a dobrou půdu, kterou i pravidelně přihnojuji, většinou ponechávám 2 (ale někdy i 3 - podle síly rostliny) fazochy a nechávám jejich vršky růst i kvést dokud to počasí dovolí. Takže na jednom fazochu je až 9 vijanů. Před prvními mrazy pak otrhám zelená rajčata včetně těch nejmenších a nechám je v přiměřené teplotě dozrát. Ze zdravých rajčat mi jich pak kolem 75% dozraje. Letos jsem poslední kousky dojídal 7. března. Byly kyselé, ale plně rajčatové.

Pokud ale zahrádkář chce úrodu sklidit do konce září nebo pokud je půda chudá a klimatické podmínky méně příznivé, jsou doporučení různá: od 5 do 7 (8). Obecně platí, že čím víc vijanů, tím menší (a možná i méně sladké) plody. Což ovšem nemusí být nutně na škodu. Záleží také na množství vody. Určitě je to jiné na jižním Slovensku ve srovnání se severem.

Asi jsem Vám moc nepomohl. Nejlepší bude, když to vyzkoušíte ve svých podmínkách: některé zaštípněte v půli srpna, pak na konci srpna (to je obvyklý termín) a některé prostě nechte. A porovnejte výsledky.

Ať Vám rostou.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?), 20.8.2019 18:15

20.8.19 Celková dosavadní sklizeň překročila 70 kg a snad těch 100 kg dosáhne. Na tu bídu celkem dobrá zpráva. Letos bude moje sezóna dramaticky kratší než loni. Již teď začínám pohřbívat padlé – 4 Stupické, 3 Startky, 1 Brioso a 1 (údajně) Galant. Je zajímavé, že cherry a koktejlovky Strabena, Nelinka, Tomato Berry, Mountain Magic a Mandat odolávají infekci trochu lépe. Huevos de Toro s Tornadem jsou na hraně (ale určitě dál neporostou) a Crimson Crush také stále trochu žijí. Všechny rostliny jsou postižené, a to včetně červnových řízků. Stále ještě si nejsem jist tím, co je vlastně postihlo. Některé příznaky neodpovídají žádnému popisu, jiné zase chybějí. Doufám jen, že ať je to, co je to, mráz to přes zimu zničí.
Zkusím zveřejnit příznaky, možná to někomu něco připomene: listy hnědnou a usychají odspodu a od stonku, ale na listech se před uschnutím neprojevují žádné skvrny. Stonek je bez deformací, u některých už i odumřelých rostlin bez poškození, u jiných je pokryt souvislou a jednolitou hnědou vrstvou. Řez stonkem vypadá standardně. Hnědou vrstvou se pak někde pokrývají i vijany, u kterých pak hnědnou i květy a malinké plody. Kořeny jsou pravděpodobně nepoškozeny, protože z nich vyrůstají nové, zpočátku naprosto zdravě vypadající výhony, které ale později začnou jevit tytéž příznaky. Plody jsou nepoškozené, bez kresby či deformace, chuťově normální, snad jen trochu kyselejší díky nedostatku listů. U plodů ponechaných na rostlině příliš dlouho se začne na slupce projevovat hnědé síťování, ale vnitřek zůstává zdánlivě zdravý. Rajčata nevadnou ani za vysokých teplot. Rostliny rostoucí ve stínu podléhají pomaleji než ty, které jsou na výsluní. Osobně mám za to, že jsou rostliny napadené zvenčí, což by nejspíš znamenalo nějakou bakterii, nikoliv houbu. Ale můžu se mýlit. Fotografie bohužel nemám čím pořídit.

Neúspěch u rajčat je ale kompenzován okurkami a paprikami, které si vedou stále skvěle. Také bez postřiků. Takže depresi nepropadám a snažím se najít řešení pro příští rok.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (733) - 170.243 (?), 20.8.2019 21:32

 Milane, podľa tvojho popisu som mala vlani niečo podobné. Za sezónu, ktorá začala temer o mesiac skorej som ale obrala asi 200kg plodov, v auguste sm už musela väčšinu koreňov likvidovať. Tento rok, naťastie mám rastliny stále zdravé, úroda je excelentná, bez postrekov, len minulý augustový týždeň som obrala 41kg rajčín, predtým 32kg. (apríl-2,3kg, máj-8kg, jún-20kg, júl 43 kg). 10. júla boli u mňa natáčať z Tv Markíza do Reflexu, väčšina biftekov ešte nezrela. Vysielali až dnes. Posielam link

  Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?), 20.8.2019 23:08

Evi, vidíš a už jsi slavnácool. Ale hodně zaslouženě a tak Ti zo srdca blahoželám.

A vlila jsi mi naději do žil. Jestliže se Ti letos tak daří, znamená to, tedy pokud je to podobná či stejná infekce, že přes zimu venku vymrzne (a doma dezinfikuji a budu sterilizovat). Loňský pro mě veleúspěšný rok mne ukolébal ve smyslu, že je to brnkačka a všechno jde snadno a bez zádrhelů (a pečlivosti). Je jen dobře, že mne letošek zase probudilenlightened. Ztráta pokory je vždycky po zásluze potrestána.

Díky a ať Ti prospívají dál až do mrazů.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?), 22.8.2019 23:38

22.8.19 Už dlouho podezírám Matku Přírodu ze škodolibosti. A tak mne ani moc nepřekvapilo, že hned po tom, co jsem své papriky tady pochválil, našel jsem je okousané, nejspíš od srnky. Jak se tam dostala, nevím. Okousala jen listy, plody tam nechala, ale ty už asi tím pádem moc zázraků neudělají. A ještě mi při tom pošlapala červenou řepu. Okurky ale naštěstí nechala na pokoji.
Sklidil jsem dalších 15 kg, něco snědl a rozdal, zbytek rozkrájel a zavařil. Nechci se rouhat, ale někdy si říkám, že ta krátká sezóna zas není až tak k zahození: ubyde práce. Lykopen už mi totiž leze i z uší (a to mám letos špatný rok).sad

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?), 2.9.2019 16:16

2.9.19 K dnešnímu dni už je 15 rostlin ve věčných lovištích a další se chystají je následovat. Nejbojovnější se ukazují cherry (Mandat, Strabena, Nelinka, Tomato Berry) a anglické plísniodolné Mountain Magiky a Crimson Crushe. Takže snad budu mít nějaká zelená později před příchodem mrazu. Na dozrání uvnitř. Ovšem oproti loňsku to bude jen zlomek. Ten rozdíl v odolnosti ale může být způsoben i polohou: z rostlin v kordonu zahynula zatím jen jedna, všechny ostatní mrtvolky byly na záhonech ve čtyřstupech a první řada směrem na jih drží nejdéle. 
Celková sklizeň dodnes je 95kg, takže můj odhad ze začátku srpna nebyl úplně mimo mísu. Chuťově jsou střední odrůdy (Start, Stupice, Tornádo, Kumato) kyselejší než loni, cherry (ta jsem ale loni neměl) jsou vynikající i přes všechna protivenství.
Nejspíš asi změním skladbu odrůd v jejich prospěch i příští rok.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?), 16.9.2019 17:43

16.9.19 Vývoj pokračuje už naznačeným směrem. Hranice 100 kg padla a ještě pár kilo zbývá na rostlinách. Praskají ve velkém, rozdíly teplot tam nahoře jsou značné a k tomu ještě ten déšť. Plíseň bramborová se zatím neobjevila, ale i kdyby teď přišla, o moc nepřijdu. Stříšku jsem vůbec nepoužil. Stávající infekci hodlám řešit zarytím dusíkatého vápna a potřebuju poradit: zarýt na podzim nebo až na jaře? Můj instinkt říká už na podzim. Zároveň ale částečně změním stanoviště do dříve neobdělané půdy. Víc asi nemůžu udělat. To a doufat v třeskutou zimu.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?), 29.9.2019 23:03

29.9.19 Navzdory mým odhadům, zbylé rostliny dále přežívají, a co víc, mají a rozvíjejí další plody. Přitom jim zůstávají živé jen vrcholové části. A to jak na balkóně, tak na zahradě. Jasně, nepřežily zdaleka všechny, ale ty přeživší (cca 60% zahrada, balkon je na tom hůř) jeví docela solidní vůli dál plodit, a to bez mého zásahu. Matka Příroda je velká čarodějka. Pro mne to znamená, že přece jen budu mít nějaká zelená na dozrání uvnitř. Rozhodně mnohem míň než loni, ale snad dost tak do Vánoc. Uvidíme.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?), 21.10.2019 22:37

21.10.19 Už skoro měsíc se chystám k ukončení zahradní sezóny a napsání závěrečné zprávy, ale ono je stále teplo a tak kolem 10 rostlin dodnes přežívá i s plody. Některé dokonce ještě kvetou. Nějaká zelená rajčata – kolem 4 kilo – už jsem sebral a umístil do chalupy, na rostlinách zbývá odhadem maximálně 2 kg. Dokonce i 2 papriky ještě stále pomalilinku rostou. Ovšem loni jsem měl zelených rajčat mnohem víc, proto vydržely až do března. Letos to vidím s trochou štěstí tak do Vánoc.

 

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika