Rajčatový hokus pokus - nová sezóna II



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?)
16.2.2020 20:30

Evi, to sesumírování mi trvalo dva dny (ne, že bych o tom přemýšlel celých 16 hodin za den). Čím větší výběr možností, tím náročnější proces. Ty jsi na tom ještě mnohem hůř.frown

S otužováním jsem na tom bledě. Buď není počasí, a když vysvitne slunce, nejsem zase doma já. Vůbec je to letos taková divná zima.

Maglia Rosa je heirloom, viď? Už mi došly její semínka, tohle je poslední exemplář, tak si je nesmím zapomenout schovat. Loni vzala díky nákaze za své, neměl jsem z ní ani rajčátko.

Všechna semena jsem vydezinfikoval v hypermanganu, nechal je tam asi půl hodiny (aby se mi nepopletly, použil jsem filtry na kafe, každá odrůda jeden). Tak doufám, že jsem to nepřehnal se sílou roztoku. Kdo jednou zažil infekci, stane se až přeopatrným, však víš. Dezinfikuju úplně všechno, i lopatky mám dvě: jednu na čerstvou hlínu a jednu na tu sterilizovanou. blush

Kdy tak odhaduješ, že budeš mít první zralá? Já určitě ne před polovinou dubna, díky tomu záměrnému zpomalení. Spíš později.

Měj se.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?), 7.2.2020 17:04

Taky je kupuju. Chuťově jsou mezi 5 a 6, což je na tuhle část roku dooost dobré. A cenově to taky není zase až taková katastrofa: 400 g za 34,90, tedy ve slevě. Ještě mám salát v lednici.cheeky

Co se osvětlení skleníků týká, nemůžu následovat jejich příkladu za tří zásadních důvodů: západní/východní okno přijímá mnohem méně světla než skleník, umělá kompenzace musí tedy být mnohem vyšší. Jejich zdroje umělého světla jsou pravděpodobně sodíkové výbojky, kdežto já mám jen LEDky a zářivky. Navíc oni to mají určitě řízené počítačem a informace o intenzitě světla jsou on-line. Já musím spoléhat na "ruční", velmi nedokonalé, ovládání. No a tady v našem údolí je počasí hodně jiné než v Třebíči. Samé mlhy a většinou zataženo a mění se to rychle. Takže vycházím z toho, že jim raději přesvítím než nedosvítím. Jak intenzitou, tak délkou osvětlení. Náklady rozhodně nejsou tak dramatické.

Ale díky za inspiraci: budu přemýšlet o nějakém systému řízení světla podle intenzity v reálném čase. Nakonec jsem býval elektrikář a moji synové jsou ajťáci. Jen mám strach, že by to byla nákladná investice.

A nakonec jedno radostné konstatování: letos nemám smutnice ani jiný hmyz. Tedy zatím. smiley Ťuky, ťuk.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.160 (?), 7.2.2020 18:37

Tak si pořiďte soumrakový spínač a máte to bez práce. Stačí nastavit intenzita světla pro sepnutí a je vystaráno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?), 17.2.2020 23:15

Ano, inspiroval jste mne, takže jsem si vyhledával nějaký vhodný. Jenže jsem narazil na to, že ty běžné jsou tak do 100lx - spínají tedy, když je méně než nastavená hodnota. Což rozhodně není pro rajčata dost včas. Našel jsem jeden, ten je dokonce nastavitelný až do 2000lx, ale ani to mi nestačí, protože venkovních 2k lx znamená tak 1200 či méně za oknem na rostlinách. A kdybych čidlo umístil nad rajčata, ss sepne při 2000, ale pak hned zase vypne, když se rozsvítí světla (po nastavedé prodlevě).

Potřebuji systém, který by vyhodnocoval jak venkovní, tak vnitřní úroveň osvětlení a udržoval úroveň osvětlení v určité mezi po celou dobu, kdy je to nutné. Poradili mi hardwarovou jednotku Arduino, ale je nutné na ni napsat řídící program a připojit vhodná čidla. Což je práce pro odborníka. A určitě ne zrovna laciná záležitost. Rajčata prospívají, ťuk, ťuk, ťuk, takže zatím zůstávám u ručního ovládání, i za tu cenu, že propálím nějaké ty kilowaty navíc. Tuhle sezónu už nebudu nic měnit, ale zadám úkol synkovi ajťákovi. Uvidíme, jak se s tím popere. No a pak to začnu možná prodávat.wink Díky za podnikatelský záměr.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?), 11.2.2020 20:46

11.2.20 Objevily se první plody, na Startce 1 jsou zřetelně vidět, ale možná jsou i na Nelince a Maglie Rose, tam na to nevidím. Jasně, mrňavé jako špendlíková hlavička, ale jsem plný optimizmu, protože ty rostliny vypadají zdravě a silně. Nejsou nijak vyčouhlé, nejvyšší Startka 1 má zatím jen 60 cm a první vijan ve 40 cm. Nechávám je všechny na dva výhony i za cenu toho, že rajčata budou menší. Vyčuhuje mi jen Strabena 2, paradoxně teď ještě rychleji než před přidáním růstové žárovky. Ale nechám to tak, zatím má taky 60 cm, ale žádný vijan.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?), 15.2.2020 23:24

15.2.20 Strabenu 2 jsem musel poněkud snížit. Dělám to tak, že ji vyvážu buď na dvě nebo i na tři opory, takže se stonek vine buď v serpentinách nebo ve spirále.
Plody na Startce 1 se ze dne na den zvětšují, což je dobré znamení. Vykvetl druhý vijan, začíná kvést třetí a nasazeno má na další 2. Nelinka také má plodík a nasazeno na další vijan, ale Maglia Rosa nechce stále pustit okvětí, ačkoliv má rozkvetlé už 3 vijany. Takže nevím, ale doufám.
Vysel jsem rajčata pro zahradu na chalupě. Pro to chladnější klima potřebuji, aby byly sazenice dobře vyvinuté. Pro příbuzné a kamarády, kteří mají zahradu dole v Ústí budu vysévat později, nejspíš v první dekádě března. Zkombinoval jsem klasiku (Stupické, Start, Tornádo), plísniodolné (Crimson a Cocktail Crush, Mountain Magic), cherry (Tomato Berry i Garden Berry pro srovnání, Strabenu, Nelinku) a poněkud exotičtější odrůdy (Kumato, 100 Pudov, Blue Berry, Helsing Junction Blue). Celkem 14 odrůd. Víc nezvládám, plán je maximálně 36 rostlin, ale už se vidím, jak ho dodržuju.wink

Start 1 s plody
Start 1 s plody
Celkový pohled na pravé západní okno
Celkový pohled na pravé západní okno
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (733) - 226.184 (?), 16.2.2020 8:04

Milane, rastlinky sú pekné, tak nech sa im tento rok darí. Moja Maglia Rosa síce má nejaké 2 plodíky, prvý vijan sa mi podarilo nejak pri manipulácii zlomiť, ale celkovo zatiaľ kvitne slabšie ako predchádzajúce roky, uvidím, ako bude pokračovať pri predlžujúcich sa dňoch. Včera som všetky otužovala 3 hodiny vonku vo dvore. Každá má zasadnuté nejaké plody okrem Mong. Karlika- je pekne košatý s veľa pukmi, ale prvé mi opadli. Odrody na von vysievať až okolo 8. marca, stále ešte nemám upresnené čo. Musím to zosumarizovať, je najvyšší čas. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?), 16.2.2020 20:30

Evi, to sesumírování mi trvalo dva dny (ne, že bych o tom přemýšlel celých 16 hodin za den). Čím větší výběr možností, tím náročnější proces. Ty jsi na tom ještě mnohem hůř.frown

S otužováním jsem na tom bledě. Buď není počasí, a když vysvitne slunce, nejsem zase doma já. Vůbec je to letos taková divná zima.

Maglia Rosa je heirloom, viď? Už mi došly její semínka, tohle je poslední exemplář, tak si je nesmím zapomenout schovat. Loni vzala díky nákaze za své, neměl jsem z ní ani rajčátko.

Všechna semena jsem vydezinfikoval v hypermanganu, nechal je tam asi půl hodiny (aby se mi nepopletly, použil jsem filtry na kafe, každá odrůda jeden). Tak doufám, že jsem to nepřehnal se sílou roztoku. Kdo jednou zažil infekci, stane se až přeopatrným, však víš. Dezinfikuju úplně všechno, i lopatky mám dvě: jednu na čerstvou hlínu a jednu na tu sterilizovanou. blush

Kdy tak odhaduješ, že budeš mít první zralá? Já určitě ne před polovinou dubna, díky tomu záměrnému zpomalení. Spíš později.

Měj se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (733) - 226.184 (?), 16.2.2020 22:33

Sama neviem odhadnúť, ale Sophie´s Choice má už pomerne veľké plody(3 ks vo veľkosti vlašs. orecha a 10menších, rôznej veľkosti), prvé by mohli dozrieť pred polovicou marca. Aj u Tutti FruttiF1, GardenberryF1 a Santa Orange F1 prvým plodom do konečnej veľkosti veľa nechýba. Maglie Rose mám dosť semien, môžem poslať.

           Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?), 22.2.2020 23:59

22.2.20 44 z vysetých 59 (zamýšlených 36 na zahradu + velikánská opatrnostní rezerva) rajčat vystrčilo děložní lístky už po 4 až 7 dnech. Naprosto nebývalý (u mne) úspěch. A ty další vystrkují kořínky a klíčky. Možná jsem konečně našel metodu, která funguje.enlightened Použil jsem plastové sadbovače, ale pouze s buničinou na dně (papírové kapesníky). Teplota kolem 23°C. Komůrky mají ve dně díry, takže buničina nevyschne, ale také není přemokřená. A nezalévám je zvlášť, ale do společné podnádoby. Po zkušenostech z minulosti jsem použil převařenou dešťovou vodu a na radu Evy T. jsem semínka před výsevem namočil ve slabém roztoku hypermanganu, cca na půl hodiny. Aby se mi nepopletly, použil jsem kávové filtry jako obálky. Jenže ta rychlost mne zastihla nepřipraveného: neměl jsem je do čeho přepikýrovat. Takže jsem je musel zasypat výsevním Gramoflorem a dát do světla.  
Hypermangan (už ne ředěné Savo) používám i na dezinfekci veškerého materiálu, tedy i kartónů a kelímků. Při té příležitosti jsem přišel na to, že kelímky, které vypadají naprosto čisté, ve skutečnosti čisté moc nejsou. Zbytky původního, většinou mléčného (ale nejen toho), obsahu v hypermanganu zoxidují a zhnědnou, takže je vidím. Mám za to, že tohle může být zdroj nepříjemností. Ostatně ty už u mne nastaly: v několika paprikách (5 z asi 35) se objevily hnědé houbičky. Opravdové, s plodnicemi jakoby ze želatiny prohnutými dovnitř. Objevily se jak v Gramofloru, tak v mé sterilizované půdě, takže tam asi problém nebude (jsou identické). Takže mne napadá, že za to můžou kartóny, které jsem předtím dezinfikoval jen krátce – materiál by měl zůstat v roztoku tak půl hodiny či víc, já to vlastně jen vypláchl. Měl jsem cukání ochutnat je, abych zjistil, zda nejsou psychotropní (to by bylo terno!), ale nenašel jsem tu odvahu. Nevíte náhodou někdo, oč se jedná? Myslím, že to může být i v lepidle, které se na ty kartóny používá.

Papriky jsem přesadil a jsem zvědav, jak to dopadne.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?), 29.2.2020 22:06

29.2.20 Celkový počet úspěšně vyklíčených se ustálil na 52. Zasypané Gramoflorem a pod přisvětlením si vedou velmi dobře, nevytahují se a pilně pracují na pravých lístcích. Počkám ještě tak týden a pak je přepikýruju.
Mých devět velikánů už vytvořilo džungli na oknech, takže jsem musel Startku 2 přenést na východní okno v hale (poslední volné okno v bytě). Tam také přijdou přesazená rajčata. Domníval jsem se, že na jedno okno 120 cm široké se vejdou 4 vzrostlá rajčata. Možná keříčková, ale prosperující tyčková určitě ne. Pečlivě je vyvazuju do spirál, abych udržel rozumnou výšku až do doby, kdy budou přeneseny do balkonovníku (tam ať si klidně rostou do 2 metrů). Zatím mají cca 90 cm, kvetou už všechny, Maglia Rosa má 9 či 10 rozkvetlých vijanů. Šest z nich má viditelné plody, přičemž ten největší na Startce 1 má odhadem 50 gramů – mnohem větší než pingpongový míček. Pokud se mi podaří najít nějakou oběť – fotografa, zveřejním fotky co nejdřív.
Mám problém s otužováním, ještě jsem ani nezačal: buď je počasí pod psa anebo nejsem doma. Tak jim aspoň přes den otvírám okno na ventilačku, víc mi totiž nedovolí.

Další houby se zatím neobjevily, přesazené sazenice vypadají okay.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika