Rajčata tolerantní k plísni bramborové



m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?)
19.12.2014 7:18

Philovitu F1 koupíte v Baukrámech (OBI, MAX, HAUS, HBACH) z produkce Kiepenkerlu nebo podobného německého prodejce, někdy také v těch echt kamených zahradnictvích, které se zaměřují na tento drahý sortiment. Poznáte je podle prosklených hal a stromku broskvoně za 600,- wink

U těchto semínek počítejte s cenou dosti přesahující stovku.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 19.8.2014 22:11

Ajá si dovolím tvrdit,že se jedná o plíseň bramborovou na listech rajčat.Často bývá zaměňována za septoriovou,nebo alternáriovou skvrnitost rajčete. Začíná jako vodnaté skvrny na spodní straně listů, které později hnědnou, nekrozují.Plíseň bramborová je velmi rozšířená takřka všude, kde se rajčata a brambory pěstují. Zprvu napadá stonky, listy a následně i plody.Během července provádíme další preventivní postřiky proti plísni bramborové. Systémové fungicidy vyměníme za kontaktní, které mají kratší ochranné lhůty. Rajčata postříkáme zejména před a po dešti. Vhodný je například kontaktní mikrogranulovaný fungicid Kocide, který je dokonce proti dešti částečně odolný. Použít lze i Acrobat.

Plíseň bramborovou si v posledních letech vzali na mušku nejen šlechtitelé, ale také biologové-genetici, kteří rozluštili velmi složitý genetický kód plísně bramborové. Jejich zjištění bylo šokující, protože se jedná o velmi rozmanitý organizmus, který je doslova vybaven na svou vlastní přeměnu. Plíseň bramborová dokáže reagovat na chemické postřiky i šlechtění nových odrůd brambor. Proto i pokud máte vyzkoušené nějaké postřikové přípravky, vždy raději věřte novinkám na trhu, na které ještě není plíseň rezistentní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kastef 1975 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (305) - 138.131 (?), 20.8.2014 16:33

tak je to plíseń,a už je to během 24 hodin na všem...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
GPavel - (12) - 28.97 (?), 15.8.2020 9:45

Mr Bigggg:
Vy pěstujete současně 123 odrůd rajčat? Nebo jsem to jen špatně pochopil?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 235.147 (?), 21.8.2014 22:39

Philovita F1 je velmi odolná  plísni ne  na 100%, ale ve  skleníku   na ní  plíseň    nejde,  příčemž rajčata  pěstované vedle  jsou i přes chemický  postřik   už fakticky  odepsaná  (21.8).   Problém je  v nízké  úrodnosti chery  rajčete,   rajčata jsou jinach chutná  a odolná.   Cena za  semena se  zdá sice  vysoká, ale stačí  vysít 1  semeno    a zbytek dořízkovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mirkl - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 97.218 (?), 23.8.2014 8:40

letos pěstuju Phantazii, momentálně ostatní odrůdy houfně podléhají plísni, Phantazia zatím v pohodě, velmi slušná úroda, plody nepraskají a jsou chutné, příští rok zkusím i jiná rajčata od této firmy, i za tu vyšší cenu se to vyplatí.Ještě podotýkám že jsem Phantazii ničím nestříkal, ostatní rajčata ano i když asi pozdě.zkoušel jsem i měděné drátky ale žádný účinek jsem nepozoroval, rajčata postříkaná dle ruského návodu vodou, mlékem a jodem vydržela o 14 dní déle..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 7.12.2014 19:18

Konečně jsem se dostala k zhodnocení výskytu plísně bramborové na rádoby odolných odrůdách v letošním roce. Letos byl rok na plíseň u nás katostrofální. Manžel v červenci provedel dva postřiky všech rajčat Acrobatem s vynecháním skleníku. V srpnu s každodenní přeháňkou k nám dorazila plíseň, postřiky byly v danou dobu neúčinné. Nejspíše mi odešla keříková rajčata na políčku vedle brambor. První padly Šejky, o několik dní později ostatní keříky včetně Rio Fuego (možná komolím název) a ruských odrůd na zpracování. Současně se plíseň objevila na odrůdě Geja, kterou jsem si nechala dovést z Ruska. Žádala jsem o dovezení semínek odolných k plísni, na sáčku je napsáno "ustojčiv k fytoftorozu", praktická odolnost 0. 

O něco lépe mi dopadly rostliny pod střešním převisem, tam přišla plíseň později, jedno z prvních napadených byl Japonsky Tjurfel, měl být též odolnější. Naopak poměrně odolávalo naše Bejbino. Nejlépe si s plísní poradila Phantasia a Philova. Phantasia nějako skvrny po sobě měla, ale vydržela plodit poměrně dlouho a Philovu spálil až mrazík. Na plodech Philovy jsem našla hnědé skvrny až na posledních před mrazem sklizených bobulích při dozrávání na okně. Několik rostlin Philovy jsem zasadila na zahradu k mamince vedle řepy a branborového pole, postřik tam nebyl proveden žádný, rostliny s plody vydržely do mrazů. Letos jsem měla sazenic Philovy nařízkováno nadbytek, nikdo je nechtěl, říkali, že plíseň není problém. Přikládám fotky Philovy v závěru sezony.

Připojuji názvy odrůd, které jsem si vyhledala na webu, že by mohly být odolné, jde o americké odrůdy, semena nemám k dispozici, nepovedlo se mi nikoho přesvědčit, aby mi je dovezl.

Defiant PHR F1, Matt´s Wild Cherry, Mountain Magic F1, Plum Regal F1.

Za částečně odolné odrůdy: Black Krim, Black Plum.

Máte někdo s těmito odrůdami vlastní zkušenosti co se týče odolnosti a ev. i chuti.

Moje Philova z 9. 10. 2014
Moje Philova z 9. 10. 2014
Philova ze zahrady u rodičů z 19.10.2014
Philova ze zahrady u rodičů z 19.10.2014
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 7.12.2014 20:53

nikdo je nechtěl, říkali, že plíseň není problém. Přikládám fotky Philovy v závěru sezony.

Tak tohle je i můj případ. Plíseň problém nebyla, než nastoupila, tak byly rostliny zlividovány mokrem. 

Z výše uvedených odrůd mám zkušenost s těma dvěma Black... Pokud je plíseň prvotním problémem, tak se nad ní dá i zvítězit, pokud se projeví jako důsledek naprosto nevhodných pěstebních podmínek, v mém případě mokro a mokro, tak nepomůže zhola nic. To je moje několikaletá zkušenost.

Matt´s Wild Cherry by měla být nějaká divoká odrůda. Zvažoval jsem o její koupi, ale nakonec zvítězila klasická wild. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 18.12.2014 21:39

Pro pana Vladimíra: Je odrůda Philova F1 identická s Philovitou F1? Neptám se soukromou zprávou, odpověď bude zajímat i další diskutující. Semena Philovy mně došla a potřebuji obstarat další. Na webovém trhu je dostupná Philovita F1. Nemají semínka někde v kamenném obchodě, abych nemusela objednávat jeden sáček poštou?  Jiřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 19.12.2014 7:18

Philovitu F1 koupíte v Baukrámech (OBI, MAX, HAUS, HBACH) z produkce Kiepenkerlu nebo podobného německého prodejce, někdy také v těch echt kamených zahradnictvích, které se zaměřují na tento drahý sortiment. Poznáte je podle prosklených hal a stromku broskvoně za 600,- wink

U těchto semínek počítejte s cenou dosti přesahující stovku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 184.133 (?), 19.12.2014 7:36

Philova a Philota jsou dvě odlišné odrůdy. Ta velká centra je běžně mají (pokud je zaváží Kiepenkerl).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika