Rajčata pro rok 2020



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?)
18.8.2020 12:59

Díky Evi,

už mi to došlo, když mi první "modrá" dozrála. Nejsou špatná, ale mají děsivě tlustou šlupku. A totéž platí i o Kumatu. Ostatní je mají slabší než v roce 18, asi jako loni.

Ten drátek jsem vyzkoušel na 6 rostlinách, včetně té nejpostiženější Garden Berry. Spolu s opakovanou dezinfekcí postižených míst francovkou. Plíseň se zatím přes drátek nepřeplazila, i když mezitím několikrát pršelo. Detaily na mém vlákně. Myslím, že při opravdu intenzivní invazi plísně by to nepomohlo - to pak nepomůže vůbec nic, ale letos je ta invaze celkem váhavá (aspoň u nás) a ve spojení s horkým počasím se mi zdá, že to postup plísně zpomaluje. A o to mi jde. Určitě koncem sezóny vyhodnotím, teď je ještě moc brzy na závěry. Měď je přece antagonista plísně, ne? Propichuju teď dvojmo takovou podkůvkou.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 24.7.2020 15:17

Evi ahoj. Co myslíš tou zatěžkávací zkouškou? Počasí? Mně to tam nahoře zraje nadprůměrně pomalu. Celková sklizeň do dneška je cca 1 kilo. Bída.

Na druhou stranu ale tady u nás moc neprší, na rozdíl od zbytku republiky, takže zatím snad žádné známky plísně. Otrhávám všechno, co se nějak liší od zdravého listu, ale není toho o nic víc než v roce 2018. Tak uvidíme, jak to půjde dál. Stříška je připravena k použití.

Evi, mám od Tebe ty dvě modré odrůdy Helsing Junction Blue a Blue Berry. No, jsou hodně tmavá, až do černa. Jen netuším, jak poznat, zda jsou plně vyzrálá (zatím nehrozí). Samozřejmě pohmatem, ale je tam ještě nějaký znak zralosti?

Měj se.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mir - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (136) - 36.244 (?), 25.7.2020 7:24

Rovněž další stanoviště na SZ Čech 258 m.n.m. hlásí obdobnou situaci - zrání pomalé, deště málo, bez plísně (bez postřiku), kromě pravděpodobně alternárie na jednom keři s bramborovým listem. Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 25.7.2020 8:12

Teď mají podle předpovědi přijít vedřiny, tak snad se to zrání konečně rozhoupe a tím odstartuje zavařovací sezóna.

Ano, nějaké listy jeví různé známky poškození, možná fyziologického, možná patogeního, nejsem si nikdy jist. Není jich mnoho, tak to oškubu bez ohledu na to, jak to vypadá a jede se dál, protože když nestříkám, nelze dělat nic moc jiného.

Slyšel jsem sice, že proti plísni pomůže alespoň trochu propíchnutí stonku měděným drátkem. Nezkoušel jsem. Ale třeba s tím má zkušenost někdo tady na fóru.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 146.97 (?), 25.7.2020 10:35

Milane, aj keď sú temer čierne, predsa niekde trocha na neoslnenej strane zostáva pôvodná farba- tá sa musí zmeniť zo zelenej na červenú. podobne aj okolo stopky pod zelenou časťou kalichu musí byť oranžová, alebo čevená hviezdička. 

A ten medený drátik neskúšaj, nepomáha to. Jasné, že tou zaťažkávacou skúškou myslím tohoročné počasie. Rajčiny sa zatiaľ držia, ale vďaka studeným nociam a častým dažďom dozievajú o veľa pomalšie.

Výber Indigo- hviezdička pri stopke
Výber Indigo- hviezdička pri stopke
Spanielska Fresa
Spanielska Fresa
Orange Russian 117- násada
Orange Russian 117- násada
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 18.8.2020 12:59

Díky Evi,

už mi to došlo, když mi první "modrá" dozrála. Nejsou špatná, ale mají děsivě tlustou šlupku. A totéž platí i o Kumatu. Ostatní je mají slabší než v roce 18, asi jako loni.

Ten drátek jsem vyzkoušel na 6 rostlinách, včetně té nejpostiženější Garden Berry. Spolu s opakovanou dezinfekcí postižených míst francovkou. Plíseň se zatím přes drátek nepřeplazila, i když mezitím několikrát pršelo. Detaily na mém vlákně. Myslím, že při opravdu intenzivní invazi plísně by to nepomohlo - to pak nepomůže vůbec nic, ale letos je ta invaze celkem váhavá (aspoň u nás) a ve spojení s horkým počasím se mi zdá, že to postup plísně zpomaluje. A o to mi jde. Určitě koncem sezóny vyhodnotím, teď je ještě moc brzy na závěry. Měď je přece antagonista plísně, ne? Propichuju teď dvojmo takovou podkůvkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 18.8.2020 16:10

A nešlo by vyrobit něco jako měděný smirek-tím stonek průběžně odírat, nebo jeho pásky na něj vázat? Chtěl jsem tuto otázku vložit jako sam.téma, ale opět se mi to nezdařilo-snad mám blokaci od velkého céčka? Nebo je nás tu víc, kterým není umožněno založit nové téma?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 22.8.2020 14:26

Teď si nejsem tak docela jist, zda to myslíte vážně: odírat stonek?

Mnozí tvrdí, že to nefunguje. Propíchnutí stonku má (hypoteticky) dostat měď do oběhu rostliny, což umravní plíseň a neumožní jí to nakazit plody. Ano, napadlo mne také, že prstenec z drátku by mohl zpomalit šíření plísně po povrchu stonku. Ale sám vím, že je to jen hokus-pokus. Momentálně se zdá to opatření úspěšné, ale daleko pravděpodobnější je, že to způsobuje horké a do dneška suché počasí. Teď prší. Uvidíme, co se stane.

Jedno vím téměř jistě: možná to pomáhá, ale pouze při mírném ataku plísně. Kdyby došlo k intenzívnímu šíření, nebude to k ničemu.

A je tu jeden háček: nestačí oholit el. drát od izolace. Měděné jádro má ještě lakování, které je nutné odbrousit, jinak se může stát, že se měď vůbec neuvolní.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.171 (?), 22.8.2020 17:35

Propíchávání stonků rajčat stejně jako jiné zaručené metody (stříkání mlékem, hypermanganem, atd.) ochrany proti plísni bramborové se pohybují na internetu stále dokola více jak deset let. Přitom už teoreticky jsou to nesmyly. Jejich zastánci tvrdí, že to funguje, ale nikdo z nich nepodal zatím žádný důkaz. Že jejich račata nechytla tuto plíseň, neznamená, že to způsobila tato metoda. Většinou ani žádná nákaza Phytophora infestans na rostlinách nebyla. Často jsou zaměňovány povrchové skvrny na stoncích od plísně rané (Alternariová skvrnitost) s plísní pozdní (plíseň bramborová). Pokud chce někdo dokázat, že třeba ten drátek funguje, musel by připravit opravdu kvalitní srovnávací pokus a mít někdde (třeba v laboratoři) k dispozici spóry plísně bramborové a rostliny s drátkem i bez drátku namořit. Jinak můžete propichovat rajčata i několik let, než se plíseň bramborová objeví.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 22.8.2020 21:06

Vladimíre, pokud jsi četl můj příspěvek pozorně, víš, že k tomu mám velmi skeptický přístup, ale letos to mohu vyzkoušet, tak proč to neudělat. Bohužel nemám laboratoř, takže mi zbývá jen empirie.

Proč by to měl být teoreticky nesmysl? Tedy ten měděný drát. Měď je přirozeným antagonistou plísně bramborové, ale i alternariové skvrnitosti - viz měďnaté postřiky. Propíchnutím stonku se měď dostane do styku s mízou, tělesnou tekutinou či jak to nazvat, rajčete a stopová množství se roznesou po rostlině. Tím nechci říct, že plíseň zmizí, ale může, opakuji jen může, to zpomalit její rozvoj. Co je na tom logicky špatně?

Zaměňování chorob je v tomhle případě možné, ale není zas až tak důležité: měděné přípravky se, pokud vím, používají proti oběma. Je prokázáno už výrobci, kteří na to laboratoře mají, že tyto postřiky likvidují spóry obou. Nebo ne? Ale myslím, že těch mých několik málo poškozených plodů - jeden byl i na fotce, jasně ukazují, že jde o bramborovou plíseň. Ostatní vypadaly podobně. Souhlasíš?

No, mohutnou ofenzívu tenhle způsob nemůže asi ani zpomalit, ale pokud jsou příznaky sporadické a příznivé počasí, není nutné dštít síru na ty, kdo to zkoušejí. Když to nepomůže, přiznám to bez uzardění. Zatím to zastavilo, to nebo něco jiného, postup plísně po stonku mého pacienta. Zatím jen jednoho, pochválena buď Matka Příroda. U těch ostatních 5, kde jsem to aplikoval spíš jen preventivně, nenastala žádná změna a jsou vlastně ok.

Milan HP

P.S. Propichovat preventivně je určitě nebudu. Ale asi jsme s touhle diskuzí na nesprávném vlákně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.171 (?), 23.8.2020 6:34

Milane, klidně si svá rajčata propichuj měděným drátkem, informuj o tom tady na fóru, případně si i podej patent. Mně to opravdu nevadí a nemíním se k tomu už více vyjadřovat.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika