Rajčata pro rok 2020



Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.175 (?)
10.10.2019 16:35

Semen Sarayev Shtambovyi mám dost. Pro to co mám nachystané je spojení Grow box trochu nadsazené.  Mám krabici ve tvaru hranolu, základna 46 x 50 cm, výška cca 80 cm. Dno je odříznuté. Na stropě budou čtyři led žárovky zasazené do lamina. Kdekoliv v bytě položím na zem plech do trouby a na něm třeba těch dvacet sazeniček, nad něj postavím tu krabici a vrch zakryji laminem s těmi ledkami. Světlo, které by rušilo nás nebo psa nebude pronikat ven, což je podmínka, abych vůbec mohl rajčatům svítit. Intenzitu osvětlení případné odrazové plochy zatím neřeším, pro mé účely by to zatím mohlo stačit. Na obrázku je pečící plech s klonovanými cherry rajčaty.

           Vladimír

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.175 (?), 10.10.2019 16:35

Semen Sarayev Shtambovyi mám dost. Pro to co mám nachystané je spojení Grow box trochu nadsazené.  Mám krabici ve tvaru hranolu, základna 46 x 50 cm, výška cca 80 cm. Dno je odříznuté. Na stropě budou čtyři led žárovky zasazené do lamina. Kdekoliv v bytě položím na zem plech do trouby a na něm třeba těch dvacet sazeniček, nad něj postavím tu krabici a vrch zakryji laminem s těmi ledkami. Světlo, které by rušilo nás nebo psa nebude pronikat ven, což je podmínka, abych vůbec mohl rajčatům svítit. Intenzitu osvětlení případné odrazové plochy zatím neřeším, pro mé účely by to zatím mohlo stačit. Na obrázku je pečící plech s klonovanými cherry rajčaty.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.7 (?), 16.10.2019 6:28

Vědci tvrdí, že sloučenina nalezená v rajčatech může pomoci řešit problémy s plodností u mužů.

Bylo prokázáno, že doplněk stravy obsahující lykopen - pigment, který dává rajčatům červenou barvu - zvyšuje celkovou kvalitu spermií zlepšením jejich velikosti, tvaru a schopností plavání.

A proto pěstujte rajčata jak pro sebe, tak i pro známé, ale hlavně ta červená. Takové keříčkové rajče Šejk bude brzy mězi pěstiteli hitem. smiley

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
yakkuza - (10) - 253.60 (?), 21.10.2019 9:10

Ahojte. Vladimir, ak by sa dalo prosím o obrázok ako to budeš mať vyriešené s tým pareniskom. Tiež by som chcel tento rok urobiť nejaké pokusy. Minulý rok som kúpil lampu na prisvetlovanie, ale len také fialové z Ali, neviem, či to je dostatočné. Mám pocit že som niekde čítal, že zrovna tá kombinácia farieb je ideálna pre rastliny. Moc sa mi však neosvedčilo. Tak neviem, či bolo slabé, alebo jednoducho to nefunguje. Tak by ma zaujímalo, či na to nemá vplyv aj druh žiarovky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.151 (?), 21.10.2019 17:30

Pařeniště na zahradě za domem je výborná věc, možná dnes trochu podceňovaná. Řekl bych, že když je dobře obsluhované, tak jsou v něm lepší tepelné podmínky než v těch budkách z polykarbonátu, kterým se říká skleník. Jiné je to, když máte pařeniště půl hodiny a více od domova. Problémem se stane jeho obsluha -  ráno otevřít a navečer zavřít, případně zateplit. A to je můj problém, který se snažím řešit.
Mám pařeniště 2,4 x 1,4 m, částečně zapuštěné do země (část v zemi vyzděná nasucho feolitovými cihlami) nadzemní část ze stavební překližky zateplená polystyrenem 5 cm. V nejvyšším místě je sklo oken 55 cm od povrchu pěstování pěstování v nejnižším 45 cm. Tomu musím přizpůsobit odrůdy pěstovaných rajčat tak, aby v době posledního mrazu nebyly rostliny nalepné na skle, protože by namrzly. Právě dnes jsem udělal první výsevy keříčkových rajčat- Sophie´s choice, Sarayev Shtanbovyi, Sarayev Gruntovyi, Mongolskyi karlik a také Start F1, který se pokusím řezáním udržet jako nízké rajče. S výsadbou do toho pařeniště počítám v poslední dekádě března 2020. Za oknem mně sazenice rostou dobře, bez nějaké péče, ale potřebuji, aby mně v únoru a začátkem března začaly hodně kvést. To pro mne znamená přisvěcování. Budu to řešit tak, že těch cca 9- 11 hodin budou na okně (venkovní světlo) a potom je na těch pět až šest hodin přemístím do boxu, kde je budu přisvětlovat. Mám to vyřešeno tak, že toto přemístění bude trvat tak asi minutu až dvě. Speciální žárovky neřeším, mám doma čtyři LEDky (špatný nákup do lustru), ani nevím jaké mají spektrum. Ale s tím denním by to mohlo stačit.
Teď už jen něco k tomu pařeništi. Hlavní práce jsem dokončil v pátek (viz foto). Zalívání děrovanou hadicí, povrch pokrytý černou tkanou textilií, otvory pro deset rostlin (letos jsem jich tam měl sedmnáct, byla to džungle), rám na chození a přidal jsem tam ještě dva skleněné copility s kompostem, do kterých budu začátkem února vysévat semena kedluben a různých salátů (předpěstování sadby). Pařeniště jsem uzavřel, natáhnu na něj ještě modrou zakrývací plachtu a otevřu je až v tom únoru. Začátkem března ještě zlepším tepelné podmínky tím, že jednoduché sklo oken zdvojím komůrkovým polykarbonátem tl. 4 mm a nainstaluji dva automatické otevírače oken.
Zajímá mne jaké pařeniště a kde je máte (myslím tím z hlediska dostupnosti). Napište něco.
           Vladimír

obr.1
obr.1
obr.2
obr.2
obr.3
obr.3
obr.4
obr.4
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
yakkuza - (10) - 253.60 (?), 22.10.2019 7:05

veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie. Máš to urobené parádne. Neskôr som si prečítal aj iné príspevky, kde som to parenisko už videl. Ja som sa skôr chcel zamerať na to parenisko čo budeš mať doma pri okne a že ako to ideš vyriešiť aby bolo osvetlené umelým svetlom a zároveň uzavreté, aby svetlo nerušilo v noci členov rodiny a psa. No každopádne chystám sa aj ja niečo vymyslieť na ten spôsob a dám sem potom nejaké foto. S tým pristrihovaním rastlín počas zimy aby mali určitú výšku by som taktiež chcel poradiť. Keďže sa do toho idem pustiť po prvý krát, chcel by som vedieť, kedy strihať a v ktorých miestach rastliny by to bolo najvhodnejšie. Vláklno budem sledovať a rád si necham poradiť od skúsených pestovateľov:) sp Juraj

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.175 (?), 22.10.2019 7:58

Já žádné pařeniště doma za oknem nemám. Pěstuji sazenice za oknem volně v kelímcích 200 ml bez přisvěcování. Na plechu ze sporáku tam mívám buď 20 sazenic v těch 200 ml nebo 12 sazenic 500 ml. Nějaké přisvěcování přímo na okně si nemohu dovolit, protože byt máme v panelovém domě a jak by to vypadalo. Takže ve dne budou sazenice na okně a jakmile se setmí tak je s tím plechem položím na zem, nad něj postavím krabici z kartonu na jejímž stropě budou zabudovány čtyři LEDky. To je vše.

S tím řezáním to nemám odzkoušené, ale předpokládám, že když se uřízne v určité fázy vrchol rostliny a tento se zasadí, tak potom takto vypěstovaná rostlina bude kvést nad menším počtem listů, dříve než nad jedenáctým listem jak je obvyklé u tyčkových rajčat. Měla by být nižšího vzrůstu. V jaké fázi uříznout a zakořenit vrchol nevím, budu testovat.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 146.138 (?), 22.10.2019 9:07

Keďže mám niektoré okná do dvora, susedov nerušíme, tak prisveľujem na okne, je to výhodnejšie najmä pri väčších rastlinách, na odraz a odtienenie vnútra používam termofóliu   z lekárne miesto záclony-  nám a našim psíkom to neprekáža a neruší. Na prisvetľovanie používam 54w Led grow žiarovky objednané cez Ebay a obyčajné biele led lampičky na vschádzajúce rastlinky aby sa nevyťahovali  (zakúpené zlacnené v akcii lídli) Prisvetľujem zrána a večer, príp. aj cez deň pri zamračených dňoch. V noci nechávam rastliny 12 hod v tme, rajčiny to na správny vývoj potrebujú.

Rastliny sa v nepristrihujú, iba ak by ste ich chceli rozmnožiť, tak sa urežie hlavný  vrchol na zakorenenie, ako to plánuje Vladimír.Nová rastlinka potom kvitne skorej a je trocha nižšia. Pôvodnej starej rastline to zastaví rast a prinúti tvoriť zálistky(vlky) v pazuchách listov. Na pestovanie nižších rastlín sú v ponukách mnohé nízke, hlavne determinantné kompaktné druhy.

  Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.79 (?), 1.11.2019 17:34

Tak pařeniště už mám zazimované. Doma za oknem už mně rostou sazenice keříčkových rajčat Mongolskyi karlik, Sarayev Shtambovyi, Sarayev Gruntovyi, Sophie´s choice a tyčkové Start F1. Další výsevy udělám po neděli.

           Vladimír

Pařeniště
Pařeniště
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 3.11.2019 21:30

Tak jsem také dnes zahájil novou sezónu. To jedno rajče neznámé odrůdy, které mi vyrostlo v jahodách a já ho ze soucitu přesadil do květináče, nepočítám. Ovšem zahájil jsem ji mnohem skromněji než tu letošní: vysel jsem 16 semínek 7 odrůd. Výčet na vlákně Rajčatový hokus pokus. Skromnost mi byla částečně vnucena manželkou - slíbil jsem jen 10 rajčat přes zimu - a částečně hrozbou infekce. Dělám, co můžu, abych se jí tentokrát vyhnul. Uvidíme jak to dopadne - nakonec je to jen hokus pokus, ne? Počítám, že ne všechna semínka vyjdou, protože jsem použil jen to, co jsem měl doma.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 30.11.2019 10:21

Česky se viridulám říká kněžice zeleninová. Ačkoliv v ČR jsem je ještě neviděl. Nejjižněji jsem je viděl koncem října na maďarské dálnici, když jsem v zácpě musel zastavit. Těším se na prosincové mrazíky. Všechny viriduly okamžitě venku uhynou. Snad je nikdo neodchová na půdě nebo v kanále. V teplých krajích mají bohužel až 6 generací za rok, takže z jedné samičky může vzniknout docela veliká pohroma.

Kněžice na dálnici
Kněžice na dálnici
Pohledné nymfy (nelétavé larvy) N. viridula
Pohledné nymfy (nelétavé larvy) N. viridula
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika