Rajčata pro rok 2020



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?)
10.6.2020 0:05

Mirku, to jsem zase já.

Lidové přísloví praví, že není moudré dávat všechny vejce do jednoho košíku. Postupná výsadba dává víc smyslu: i když jsou ztráty, lze je oželet a nahradit. A i ochrana "průzkumné jednotky" je snazší než veškeré výsadby. A letos Zmrzlí nebyli moc shovívaví. Mně dokonce zmrznul i ořech, ale rajčata s jednou výjimkou přežila. Stálo to ale spoustu snahy. Jen pro informaci: moje výsadbové období začalo 7.4. a skončilo 17.5. No, vlastně ještě později, kdy jsem vysadil 6 zbylých nedochůdčat, která mi zůstala. Tím pádem ani úroda nebude úplně nárazová a dá se líp zpracovat. Dneska jsou na tom nejlíp řízky vysazené 7.4. Brzo budou zrát.

Jo, a smutnice jsou pěkní parchanti: sežraly mi doma 2 papriky tak, že jsem je musel vyhodit.

Milan

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 20.5.2020 14:37

Vladimíre, děkuju za odpověď ohledně toho pylu a nízkých teplot. Jak jsem napsala ten svůj příspěvek, došlo mi, že už vlastně určitou zkušenost s kvetením v chladnu mám - přikládám fotku "hrdinů", kteří přežívají moji pokusnou péči-nepéči. V duchu jsem je téměř odepsala, a tak jsem si na ně hned nevzpomněla. V půlce dubna šli jako čerstvě plodící rostliny bez otužování z domu do studeného pařníku, teploty v noci běžně mezi 1 – 5°C.

Vlevo je Vilma setá na konci listopadu - doma na konci března měla pár plodů, ale už doma během plození květy zasychaly (asi chyba ve výživě?), nicméně v době přendání do pařníku už měla znovu dost nasazeno. Během 3 týdnů jí všechny květy opadaly, velká část listů se spálila či nějak zaschla, ale znovu začala obrážet a nakvétat a v tu chvíli jsem jí odtud přendala na noc do garáže (kolem 10°C) a přes den nosila ven, protože mi jí bylo líto, když už zase začala vypadat, že to přežije :) Je trochu "vypelichaná", ale pár plodů ještě bude.

V prostředku je Mongolskyi Karlik ze začátku prosince, doma dal jeden plod a pak byl taky v pařníku a pak v garáži jako Vilma. Nasazené plody ještě z domu mu zůstaly a teď dozrávají, jak to měl s květy nevím, teď zas trochu nasadil, ale vypadá celkově mizerně, hůř než na fotce, spousta listů se spálila nebo seschla. Jednoho Karlika mám ještě i doma, a ten taky nevypadá moc dobře, takže pařníkem to možná nebude...

Vpravo je Azték taky z prosince, tomu se v pařníku krom pár spálených listů dařilo dobře, tak tam byl doteď. Jestli měl v době přendání květy nebo už plody jsem si nevšimla, každopádně z něj nic neopadalo, to by jinak nestihl udělat tak velké plody. Jen škoda, že má takovou nanicovatou chuť, no uvidím, co ještě udělají na sluníčku.

Závěr mi z toho vychází, že když rajče začne v chladu kvést, plody se vyvinou (Vilma). Když má rajče v chladu plody, pomalu dozrají (Karlik a Azték). Když se přenese kvetoucí rajče z tepla do chladu, květy opadají (Vilma), ale možná taky ne (Azték – ale tam je to nejisté). Každopádně je vcelku blbost kvetoucí nebo plodící rajčata dávat v polovině dubna do pařeniště, protože se kvetení a plození hodně zbrzdí.

Budu sledovat co udělají ty lednové výsevy a dám vědět.

Elen

10.5. zleva Vilma, Mongolskyi Karlik, Azték
10.5. zleva Vilma, Mongolskyi Karlik, Azték
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.116 (?), 23.5.2020 18:30

Moc děkuji za krásný popis toho, jak ta Vaše rajčata v průběhu jara vypadala. Možná by to chtělo trochu jiné odrůdy i když si myslím (mám to také odzkoušené), že ty nízké noční teplogty dělají ten nevětší problém. Já se snažím dávat keříčková rajčata do studeného pařeniště už koncem března. Pr mne existují dvě cesty: dát tam sazenice už s opylenými květy což opravdu zaručí rajčata již v polovině května nebo upravit pařeniště tak, aby teplota v něm v noci neklesla pod 10 °C. Právě letos jsem chtěl definitivně odzkoušet oba způsoby, ale svou nepozorností a trochu i laxností jsem se místo zkoušení věnoval celou zimu tomu, abych zachránil sazenice rajčat, které jsem vyséval v listopadu. Nakonec všech 40 stejně skončilo v popelnici. Podcenil jsem kupovaný substrát a klonováním rajčat jsem si přenesl domů molici z loňských rajčat. Alespoň jsem testoval své hluboké pařeniště (mám tam akumulační stěnu na teplo, mám přichystané automatické otevírání oken a ventilátor se solárním panelem) a naměřené nejnžší teploty se už blížily těm požadovaným 11 °C. Jistě by ještě pomohlo provozovat pařeniště tak, jak se běžně provozuje (večer uzavřít a zateplit, ráno otevřít), ale já tu možnost nemám (Okol hodiny a půl na zahradu a zpátky). Ta k už se těším na podzim. Pár nových keříčkových rajčat jsem na zkoušku vysel ještě koncem ledna (Matrz Pulcent, Silvery Fir Tree, Rhide Island, Pozhar...) s tím, že bych si ty lepší nasemenařil.  Chci je jen ochutnat a zjistit jaké mají plody, Chěl bych něco většího než mají Vámi spomínané české odrůdy. K těm českým bych chtěl jen poznamenat, že Vilma a Venus byly použity v Kanadě pro nějaké křížení s tím, že výsledé rostliny budou tak malé, ale budou mít větší plody,  snad až skoro velikosti bifteků a jeich chuť by měla být také lepší. Zatím se to docela daří a letos bude prováděn výběr z F4, což by znamenalo, že F8, tj. stabilní by měla být tato rajčata už za dva roky (dvě generace v jednom roce). Také na to čekám a hlídám si to. jakmile budou nějaká semen tak o ně požádám. Pokud budete pokračovat v nějakých těch pokusech s pařeništěm, nějaká bych Vám přeposlal. Ať se Vám daří.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 28.5.2020 22:39

Díky Vladimíre, nějak mi Váš příspěvek unikl a našla jsem ho až dnes. To pařeniště u mě byla trochu nouzovka, protože už jsem neměla rajčata kam dávat, tak jsem je nacpala mezi čerstvě vysazené papriky. Že by se mi to osvědčilo jako pěstební metoda se ale říct nedá. Nebo aspoň ne pro listopadové výsevy. Po letošních pokusech mě to táhne buď k pěstování čistě doma - keříčkové odrůdy, které zůstanou vevnitř až do zmrzlých, nebo pořídíme dobře zateplený skleník. Prozatím jsem nakoupila asi 15 běžně dostupných keříčkových odrůd na ochutnání, abych pak věděla co přes zimu piplat smiley. Nicméně doma mě taky trápily molice a skleník je ve hvězdách, takže určitě budu ráda dál sledovat i Váš způsob pěstování a učit se z Vašich zkušeností. yes

Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 210.56 (?), 16.5.2020 8:23
Na sazenice používám kelímky od velkých jogurtů Hollandia, které mají širší spodní část a popisuji je čísly lihovou fixou. Čas od času popis oživím. Pak mám seznam v notýsku, abych věděla, co které číslo znamená. Tak se dají sazenice přenášet a "míchat"/
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mir - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (136) - 36.244 (?), 9.6.2020 16:24

Letos poprvé jsem vyzkoušel dřívější výsadbu rajčat (tyčkových). Semena zaseta 1. 3., prvních 9 sazenic vysazeno 30. 4., zbylých 8 ve standardním termínu 16. 5. Rozdíl je markantní (viz foto), první dnes dosahují výšky 90 cm s nasazenými plody o průměru do 4 cm, druhé jen výšky 50 - 60 cm pouze s květy či maličkými plůdky. Proti nočnímu chladu jsem je měl ochráněné polystyrénovou "ohrádkou" (zajištěnou stavebními podlážkami), navrchu položený polykarbonát, v podstatě pařeniště (viz foto). Negativem ohrádky bylo rozmnožení smutnic, ty nyní pouze "odchytávám" na žluté lepové desky. Příští rok bych chtěl vysazovat koncem dubna ve 100%. Mirek

Rajčata 9.6.2020
Rajčata 9.6.2020
Rajčata 30.4.2020
Rajčata 30.4.2020
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 10.6.2020 0:05

Mirku, to jsem zase já.

Lidové přísloví praví, že není moudré dávat všechny vejce do jednoho košíku. Postupná výsadba dává víc smyslu: i když jsou ztráty, lze je oželet a nahradit. A i ochrana "průzkumné jednotky" je snazší než veškeré výsadby. A letos Zmrzlí nebyli moc shovívaví. Mně dokonce zmrznul i ořech, ale rajčata s jednou výjimkou přežila. Stálo to ale spoustu snahy. Jen pro informaci: moje výsadbové období začalo 7.4. a skončilo 17.5. No, vlastně ještě později, kdy jsem vysadil 6 zbylých nedochůdčat, která mi zůstala. Tím pádem ani úroda nebude úplně nárazová a dá se líp zpracovat. Dneska jsou na tom nejlíp řízky vysazené 7.4. Brzo budou zrát.

Jo, a smutnice jsou pěkní parchanti: sežraly mi doma 2 papriky tak, že jsem je musel vyhodit.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mir - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (136) - 36.244 (?), 11.6.2020 21:49

Milane, 7. 4. je opravdu brzy, ale nějakou ochranu jste jim poskytl, takže to rajčátka zvládla a v brzké době se vám odvděčí. Ledoví muži byli u nás slabší, ořech a révu, co mám na zahradě, jen "lízli". Rajčatům jsem v noci přitápěl 3 svíčkami, takže se měly jak v bavlnce. Při tom mém malém množství se o postupnost plodění postarají samy odrůdy, svým stupněm ranosti či pozdnosti, to už vidím teď. Nejlépe si vedou Starty, nejslabší nedochůdče je už od počátku St. Orange. Se smutnicemi jsem měl začít bojovat už dříve, chtělo to pověsit lepící desky hned do té "ohrádky". Ale teď už jsou rajčata silná, takže se s těmi potvorami vypořádají sama. Srdečně zdraví Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 146.97 (?), 17.7.2020 22:11

Pridávam pár obrázkov z júlových oberačiek. Rajčiny majú tento rok zaťažkávajúcu skúšku.

                      EvaT.

1. júla
1. júla
9. júla
9. júla
15. júla
15. júla
zopár nových
zopár nových
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mir - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (136) - 36.244 (?), 18.7.2020 21:08

Zdravím Vás paní Evo, nemůže být každý rok jako léta 2018 a 2019, ale na Vaši sbírku je radost pohledět, pěkná rajčátka a pěkně naaranžovaná, je to pastva pro oči. Díky za ni. Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
slniečko - (14) - 166.217 (?), 21.7.2020 17:44

Ahojte priatelia,

prvykrat pisem, nevedel so zadat vlastny odsek pre rajcata iba formou pripojit reakciu.Ospravedlnujem sa Purple Eve Ball.

Tento rok som zasadil hybridy Sungold a Super sweet 100.Urodili sa ako prve.

Cherry a koktaily: Ildi, Isis Candy, Black cherry, Currant Gold, Currant red, Black pearl, Blondkopfchen,Mexican Honey, Hartman gooseberry, Chadwick cherry, Snow white, Purple Russian Plum, Black plum, Indigo rose.

Black cherry skusam kolko zvlada.Do jedneho hniezda 2 rastlinky po 2 stonky.Este zatazujem Isis Candy na 4 stonky jednu rastlinu.Trochu sa jej to nepaci, ale v minulych rokoch bola neskrotna.:)))

Chuťovky: Alicante, Amana, Ananas aj noire, Anna,Azoyushka, Aussie,Black     from Tula, Truffle,Krym, Pince,Russian, Sea Man, Brandywine Black, Red,Carbon, Clackamass blueberry, Cosmonaut,Cuor di Bue italy, Green Zebra, Envy F1,Cherokee Purple, Chocolate stripes, Mariannas Peace, Old German, Orange R, Purple R, Old German, Paul Robson, Sunset Red H.,Tlacolula, Vernissage Black, W. Peach.

Predpestoval som ich vnutri a 1.5. do zahrady.Strasne sa tesim na nove chute.:)

Slniecko na rukavicke

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika