Rajčata pro rok 2020



host - 210.186 (?)
19.4.2020 20:28

Ještě jednou zdravím. Tak příspěvek se vložil takže v pořádku. A hned na sebe budu reagovat, spíše doplním informace o tom jak jsem postupoval letos já a které odrůdy jsem na webu našel a pořídil:

Ambrosiagold, Skvrnitý říman, sugar Plum a jako bonus jsem dostal Black Cherry. Od každého jsem vysel po 3 semenech a kromě jednoo semínka (které nějak zapomělo udělat lístky) vyklíčilo vše. Aktuálně mám rostlinky vitální, dobře rostou a mám je v květináčcích o velikosti 8 cm (objem asi 500 ml). Mají pkně silné stonky (tedy myslím, nevím jestli na jejich velikost jsou dobstatečně vyvinuté). Zalévám odstátou kohoutkovou vodou, jednou za čas zaliji naředěným lignohumátem. Začal jsem v malém sadbovači, kde se trochu vytáhli (bylo jim teplo) a proto jsem je při přesazování do květináčků posadil hlouběji a zahrnul i část stonku tolik kolik mi dovolila velikost květináče aby kořínky nebyly úplně u dna. Mám obrovskou radost, že semínka vyklíčila (to potěšení když jsem prsty ucítil první klíčky) a dneska už mám rostlinky velké a olistěné. Hřeje mě to u srdce. Ještě zda budeme doma sklízet, teprve pak budu spokojen. Tak tolik asi na doplnění. Dříve jsem si netroufal, ale jde to i bez zraku. A také u nás má na starosti už leta zahrádku otec, ale letos jsem chtěl překvapit. Zdraví Petr Beneš.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 4.3.2020 6:57

Podle obrázku soudím, že se nijak dramaticky nevytahují. Pokud mají dostatek půdy - tak kolem půl litru (prodejci je pěstují ale klidně i v polovině toho množství), tedy pokud jsou kelímky dostatečně velké, mohly by v nich vydržet až do výsadby. Rychlost růstu se pak dá zpomalit nižší teplotou a menším hnojením. Záleží také na tom, kde je máte. Na oknech k jihu už by měly mít světla dost. Papriky si vystačí s menším osvětlením v porovnání s rajčaty.

Zatím je nejspíš nechte, ale kdyby začaly vyčuhovat, přesaďte je. Hluboké přesazení pomůže vývoji kořenového systému.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
JaRoj - (13) - 53.11 (?), 23.3.2020 11:09

Evo,

děkuji zpětně za vyčerpávající odpověď na můj dotaz, škoda, že jste nedala odkaz na pořad s Vámi v TV, není možné vidět zpětně?

Jste pracovitá osoba, neskutečně moc.

Já se také snažím, říkala jsem si, že už nebudu blbnout se zavařováním...
A vida, nyní ty naše zásoby oceníme.

Přeji všem pěstitelům především zdraví.

Jarmila

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 252.12 (?), 6.3.2020 20:20

Srdečně zdravím, ráda čtu tuto diskuzi, tak se přidám. již jsem počátkem ledna vysela balkonová rajčata a sazeničky mám přesazené a docela se mají k světu.Taktéž jsem již vysela steaková rajčata, rajčata na sušení a Starty. o víkendu se chystám na cherry rajčata. Ještě bych se vrátila k balkónovým a keříčkovým rajčatům.Vysévám je takto brzo z důvodu, že je pěstuji v květináčích a zpravidla odplodí do plné rajčatové sezóny.

Z těch balkónových pěstuji odrůdy, o kterých jsem zde nic moc nenašla a mám je již řadu let prověřené. Jedná se o

tumbling tiger - velice ranné, kompaktní rostlina, plod červený se zeleným pruhováním, větší, tvar slzy, ostrá rajčatová chuť, pěstování v záhonu se mně neosvědčilo, plody jsou podstatně větší, ale chuť není rajčatová 

red robin - kompaktní rostlina, ranné a chutné, menší plod, plodí dlouhou dobu

heartbreakers vita F1 - krásné srdcovité rajčátko sladké chuti, děti ho milují

donna F1 - větší chutná rajčátka, rostlina má trochu převislý růst

Pokud jde o keříčková rajčata, velice se mně osvědčilo rajče Zyzka - polská odrůda, rostliny jsou subtilnější, proto je lze vysazovat hustěji, rajčat nejsou kila, ale jsou výborná jak na jídlo, tak na sušení

Každý rok zkouším nové odrůdy, letos mám již vyseto pět odrůd dwarf rajčat. Tak uvidím. Moc praktických zkušeností jsem o nich nenašla.

Marie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 61.212 (?), 31.3.2020 8:50

Co říkáte na tento způsob pěstování rajčat?

How to Plant Up Tomatoes in a Grow Bag

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Onfrapal - (38) - 120.40 (?), 19.4.2020 10:28
Dobrý den všem. Chtěl bych se zeptat jaká je správná varianta pro přesazení rajčat. Nebo zda z mých variant ani jedna. Zasadit po první lístky, nebo zasadit po první lístky a ty ustipnout. Nebo ustipnout první lístky a zasadit až po pravé lístky. Na internetu se mi rozporuji názory. Děkuji za jakékoliv jiné připomínky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 210.186 (?), 19.4.2020 21:21

pro "onfrapal":

Zdravím. Nejsem ani zkušení a začátečník, ale při pročítání internetu, když jsem si zjišťoval vše o rajčatech, jsem nenarazil na text, kde by se popisovalo, že zasazení stonku rajčete je špatně, ba naopak. Myslím si, že neexistuje pevné pravidlo a že na váš dotaz není jasná odpověď, ale rozhodně uděláte dobře, když zasadíte i stonek vytáhlé sazeničky. Jak se všude píše, ze stonku rajče vyhodí další kořeny to neznamená nic véc než čím více kořenů tím větší příjem živin a vody a větší růst a více síly do celé rostliny.

já osobně jsem sazenice ze sadbovače přesadil vš´č. děložních lístků, zahrnul jsem stonek co to dalo a ponechal růst. A pokud bych sázel sazeničku po první pravé lístky, asi bych zahrnoval jen čistý stonek, bez lístků, které bych odstranil.

Podle mě by se dalo rajče v podstatě sázet celé, bez listů, a nasazovalo by nové a nové kořeny, které nejsou na škodu.

Hodně úspěchů, Petr :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 210.186 (?), 19.4.2020 20:00

Dobrý den. Nepodařilo se mi zjistit jak napsat vlastní příspěvek a proto odepisují reakcí na již zadaný konkrétní článek. Letos poprvé jsem sám zkusil zasadit několik druhů rajčat, konkrétně 4, jejichž semínka jsem si objednal na internetu. Bylo to pro mě výzva, protože jsem prakticky slepý a bude pro mě velkým potěšením když budu ze svých výpěstků také sklízet. Je pro mě ovšem složitější vybrat od hodnou odrůdu a neplánuji se stát zahradníkem, který by každým rokem pěstoval několik druhů rajčat aby zjistil, která jsou dobrá a která ne. Proto jsem se chtěl obrátit na zde přítomné, o nichž jsem se dočetl, že mají za sebou velké a bohaté pěstitelské zkušenosti a také mnoho druhů semen. Já na internetu vybíral pouze podle doplňujících popisku jednotlivých odrůd takže nevím jak dana rajčata vypadají natož jak chutnají. Zdraví vás čerstvý zahradník, Petr Beneš. PS: protože nevím jak které rajče chutná s tak široké nabídky, proto přicházím s touto prosbou, i proto, že naše zahrádka není nafukovací a proto bych rád pěstoval nějaké ověřené odrůdy. Nemám zkušenosti s objednáváním ze zahraničí a samotné pěstování od semínka do konce pro mě s handicapem není tak snadné takže bych nechtěl ztrácet čas se zkoušením neznámých druhů, které bych nakonec nepěstoval. Děkuju za pochopení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 210.186 (?), 19.4.2020 20:28

Ještě jednou zdravím. Tak příspěvek se vložil takže v pořádku. A hned na sebe budu reagovat, spíše doplním informace o tom jak jsem postupoval letos já a které odrůdy jsem na webu našel a pořídil:

Ambrosiagold, Skvrnitý říman, sugar Plum a jako bonus jsem dostal Black Cherry. Od každého jsem vysel po 3 semenech a kromě jednoo semínka (které nějak zapomělo udělat lístky) vyklíčilo vše. Aktuálně mám rostlinky vitální, dobře rostou a mám je v květináčcích o velikosti 8 cm (objem asi 500 ml). Mají pkně silné stonky (tedy myslím, nevím jestli na jejich velikost jsou dobstatečně vyvinuté). Zalévám odstátou kohoutkovou vodou, jednou za čas zaliji naředěným lignohumátem. Začal jsem v malém sadbovači, kde se trochu vytáhli (bylo jim teplo) a proto jsem je při přesazování do květináčků posadil hlouběji a zahrnul i část stonku tolik kolik mi dovolila velikost květináče aby kořínky nebyly úplně u dna. Mám obrovskou radost, že semínka vyklíčila (to potěšení když jsem prsty ucítil první klíčky) a dneska už mám rostlinky velké a olistěné. Hřeje mě to u srdce. Ještě zda budeme doma sklízet, teprve pak budu spokojen. Tak tolik asi na doplnění. Dříve jsem si netroufal, ale jde to i bez zraku. A také u nás má na starosti už leta zahrádku otec, ale letos jsem chtěl překvapit. Zdraví Petr Beneš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 60.188 (?), 20.4.2020 6:40

Moc se mně Váš příspěvek líbí. S tím sázením a přesazováním máte pravdu. Pokud se mně podaří s Vámi spojit, tak Vám jistě pro příští sezónu nějaká semena pošlu. VGross seznam cz. Ať se Vám daří.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 210.186 (?), 20.4.2020 13:54

Zdravím, pane Vladimíre.

Děkuju za reakci a podporu :-). Když se nic velkého nepokazí tak bych to mohl dotáhnout až do konce. Také mě zaulaj článek paní Evy, která pěstuje desítky rajčat pro sebe a okolí. Když jsem četl její výčet, hned jsem dostal chuť vyzkoušet všechny plody. Podle slovenštiny ale usuzuji, že nebude ze severních Čech jako já a tak si k ní pro plody na ochutnávku nezajedu.

Ještě sem zkusím přidat fotografie toho, co jsem doposud vypěstoval. Za kvalitu fotek se předem omlouvám, kvalitní by být měly, ale zda jsem zachytil celé rostlinky nevím, něco snad na fotkách vidět bude. Pro srovnání jsemke stonku dal krabičku malých zápalek. Vkládám jen jeden obrázek, nevím jak vložit fotek více najednou. Tohle je Black cherry.

Hodně úspěchů, Petr.

Black cherry od 2. března
Black cherry od 2. března
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika