Rajčata - plíseň?



Stránky: 1,  2,  3   
Onfrapal - (38) - 120.40 (?) 
23.4.2019 20:56, zobrazeno: 10218x

Dobrý den.

Prosím o radu co se mi děje s rajčaty.

Koupil jsem si v truhlicích rajčata. Moje "poprvé" pěstování rajčat a po 2 týdnech se mi na nich objevili fleky viz foto.

Co jsem udělal špatně? Dá se tomu něják ubránit? Nebo to mám vyhodit všechno do koše?





Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 115.252 (?), 24.4.2019 15:37

 Mám něco obdobného, ale ve těším měřítku, také nevím oč se jedná. Rajčata koupená ze zahradnictví i z Bauhausu. Více druhů rajčat, je to na všech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 135.175 (?), 24.4.2019 23:50

Ten problém je u Vás. V substrátu nebo v jiných pěstebních podmínkách (teplota, vlhkost, světlo). Která nemoc listů to je, nechci podle toho co se tady píše nebo i podle pár fotejk tipovat. Musím přiznat, že i když se mně něco podobného v zahradě vyskytne, tak často nejsem schopen s určitostí určřit o jakou chorobu se jedná.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 85.190 (?), 6.5.2019 18:29

Koupila jsem 2 malá balkonová rajčátka. To větší, jsou žlutá a rajčátek je tam spousta. To menší, jsou červená a ještě tam není ani jedno. U obou se listy kroutí a již někde tam jsou tmavé skry. ˇPozná někdo, zda je to plíseň, nebo nějaké jiná nemoc? Nikdo tady nepíše, že se mu listy kroutí.

Prosím o radu. Děkuji.

Lístky rajčátek se kroutí
Lístky rajčátek se kroutí
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3217) - 135.151 (?), 6.5.2019 19:20

V každém případě je to listová nemoc (houbová chroba, klidně jí můžete říkat plíseň)  a chtělo by to střiknout. Byl by dobrý Acrobat, třeba vám někdo trochu dá.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 159.118 (?), 6.5.2019 20:43

Protože se opět množí dotazy na různé choroby na rajčatech, pro zajímavost přidávám odkaz na loňskou diskuzi. Dne 9.6. jsem se tam zveřejnila dvě fotky skvrnitých listů, což vyvolalo velmi zajímavou diskuzi potvrzující, že poznat houbové choroby na rajčatech není vůbec jednoduché. První reakce zněla "100 procentně plíseň, ihned postříkat". Na radu dalších jsem jen otrhávala nejvíce napadené listy a rostlina velmi slušně plodila do října... Možná pomohlo i zalití chytrou houbou, kdo ví?  Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3217) - 135.151 (?), 6.5.2019 22:46

.Schválně jsem si přečetl tu diskuzi loni v červnu. Pochopitelně o plíseň bramborovou nešlo a otrháváním listů jste rostlinu zachránila i když podle mne úroda nebyla taková jako by byla pokud by byla rostlina zdravá. Podle mne je teď ale situace trochu jiná. Teď je o měsíc dříve a myslím si, že dívat se celou sezónu na balkoně na rostlinu, která sice není zdravá, ale rodí není žádná pohoda. Otrhávání listů není léčení. Já osobně bych se buď snažil rostlinu vyléčit nebo bych si koupil nobou sazenici od jiného prodejce. Na zahradě mně takové rostliny až zas tak nevadí i když zase jsou nebezpečím pro ostatní. Ale pokud se listy pečlivě otrhávají a dodržuje se určitá hygiena např. při vylamování zálistků může se to udržet v přijatelné úrovni. Opravdu nerad se zapojuji do diskuzí o chorobách rajčat, nejsem žádný znalec této problematiky. Na druhé straně vím, že každý očekává nějakou radu. Když je jich víc a rozdílných může si vybrat. Je to o diskuzi.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
StankaO - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (193) - 174.53 (?), 14.10.2019 20:23

Dobrý den. Nevíte, prosím, jaká je bezpečná vzdálenost od zahrady pro vyvezení plísní postižených rajčat, aby tlející rostliny a plody nebyly zdrojem nákazy v příštím roce? Děkuji moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3217) - 135.175 (?), 14.10.2019 23:35

Pokud myslíte plíseň bramborovou, tak ta přežívá jedině na uskladněných bramborách, které se následně použijí při výsadbě. Na rajčata přechází až potom, když jsou plísní napadené porosty brambor a větrem se šíří její spóry, které potom klíčí na ovlhčených listech rajčat. Takže tato rajčata a zbytky můžete klidně uložit někde v rohu zahrady.

           Vladimír

PS.: Ostatní plísně nebo také obecně houbové choroby např.Alternariová skvrnitost, Septorióza. atd. se mohou šířit zbytky rostlin a proto se nemají rajčata pěstovat několik let na stejném místě (hlavně když porosty byly jimi silně napadené).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 7.5.2019 6:06

A velikost-objem pěstebních nádob je jaký-přijde mi, že jsou kořeny příliš natlačené v malém prostoru a rostliny nárazově překrmené-pak se tkáně bortí svou vlastní vahou a listy snáze podléhají houbovkámcool? SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika