Rajčata - plíseň



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2744) - 6.138 (?)
7.6.2020 20:50

Mirku, já mám zahradu, kde pěstuju rajčata, v kopcích nad Ústím směrem na Litoměřice. Když jsem tam v devadesátém přišel, pěstoval jsem rajčata tím běžným způsobem: koupil sazenice, zasadil, trochu pečoval. Úspěchy střídavé. Pak ale kolem deštivého roku 97, přesně už si nepamatuju, mi plíseň zničila úrodu 3 roky po sobě. A to i přes stříkání, nejdřív Kuprikolem a pak i nějakým bioprostředkem, jehož jméno si nepamatuju. Ten měl být i systémový, tedy podpořit odolnost rajčete. Nic nepomohlo, takže jsem se zařekl, že už je pěstovat nebudu. Následovala dlouhá pauza, ale s odchodem do důchodu (podzim 17) mě chyt rapl a já se rozhod, že tu plíseň musím nějak překonat. Ne, nikdy jsem nepočítal s tím, že nepřijde nebo že ji porazím, cíl jsem si stanovil docela skromný: uhrát s ní remízu - já půl úrody, ona půl. Chemii jsem poslal do háje, protože mne zklamala v minulosti a začal se shánět po jiných obranných prostředcích. Od té doby se snažím mít rajčata co nejdřív, atd., atd. A ejhle: plíseň se loni a předloni vůbec neukázala. Jasně, byla suchá a horká léta. Letos to vypadá na mokrý rok, takže nejspíš přijde. Uvidím, jak se moje obrana osvědčí. Výsledky budou na vlákně Rajčatový hokus pokus.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 186.2 (?), 8.6.2020 12:19

Obávám se, že likvidace ve spalovně by byla poněkud nákladná a ne moc smysluplná. Spor létá vzduchem biliony a je jen otázkou "příznivého" počasí jestli se uchytí a vyklíčí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 36.10 (?), 16.6.2020 8:18

Daníku, chtěla bych Vás poprosit, kde jste článek četl nebo zhruba co v něm bylo o Revus Top. Každoročně mám zdecimované jahodníky fytoftorou, zkouším moření, postřiky, odolné odrůdy a nic moc nepomáhá. Pokud by v článku bylo kdy a jak aplikovat Revus Top určitě bych to zkusila.

Díky Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mir - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (136) - 36.244 (?), 7.6.2020 10:27

Milane, žiji mezi CV a MO a pokud si vzpomínám, do poloviny 90. let se u nás plíseň na rajčatech nevyskytovala, patrně vlivem kyselých dešťů. Přišla až s odsířením zdejších uhelných elektráren. V mém případě se plíseň za posledních 25 let vyskytla asi 5x, většinou v závěru sezony, jsem tedy smířen s 20% rizikem napadení. Navíc se nachází naše oblast ve srážkovém stínu Krušných hor, takže deště je tu pomálu. O tom, zda chemii použít či nikoli asi rozhoduje i pěstované množství, několik kusů člověk snáze oželí (v mém případě letos 17 ks o 15 odrůdách), než poněkud větší kvantum. Jinak se přikláním k opatřením, které jste výše popsal, chemii kladu až na poslední místo, v průmyslově zpracovaných potravinách jí máme dost. Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4469) - 25.216 (?), 7.6.2020 17:27

Foto


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.44 (?), 8.6.2020 6:59

Výraz "většina odborníků" je poměrně vágní. S odborníky se setkáváme zejména v TV, kdy jeden řekne něco a druhý má úplně opačný názor. Prostě slovem neurazíš. Kdo má zájem o to, jak to s tou Phytophora infestans a jejími kmeny opravdu je, může si to najít na internetu třeba ve wikipedii. Je to tam popsáno srozumitelně, každý pochopí.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2744) - 6.138 (?), 7.6.2020 20:50

Mirku, já mám zahradu, kde pěstuju rajčata, v kopcích nad Ústím směrem na Litoměřice. Když jsem tam v devadesátém přišel, pěstoval jsem rajčata tím běžným způsobem: koupil sazenice, zasadil, trochu pečoval. Úspěchy střídavé. Pak ale kolem deštivého roku 97, přesně už si nepamatuju, mi plíseň zničila úrodu 3 roky po sobě. A to i přes stříkání, nejdřív Kuprikolem a pak i nějakým bioprostředkem, jehož jméno si nepamatuju. Ten měl být i systémový, tedy podpořit odolnost rajčete. Nic nepomohlo, takže jsem se zařekl, že už je pěstovat nebudu. Následovala dlouhá pauza, ale s odchodem do důchodu (podzim 17) mě chyt rapl a já se rozhod, že tu plíseň musím nějak překonat. Ne, nikdy jsem nepočítal s tím, že nepřijde nebo že ji porazím, cíl jsem si stanovil docela skromný: uhrát s ní remízu - já půl úrody, ona půl. Chemii jsem poslal do háje, protože mne zklamala v minulosti a začal se shánět po jiných obranných prostředcích. Od té doby se snažím mít rajčata co nejdřív, atd., atd. A ejhle: plíseň se loni a předloni vůbec neukázala. Jasně, byla suchá a horká léta. Letos to vypadá na mokrý rok, takže nejspíš přijde. Uvidím, jak se moje obrana osvědčí. Výsledky budou na vlákně Rajčatový hokus pokus.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mir - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (136) - 36.244 (?), 8.6.2020 17:53

Milane, vlákno Rajčatový hokus pokus, ale i ostatní vlákna, týkající se rajčat sleduji, jsou přínosná a inspirující, člověk se rád poučí ze zkušeností druhých. I mě v mnohém nakopla. A snad se i to letošní léto nakonec vydaří (přeci jen je teprve na začátku) a nebudeme muset s plísní bojovat. Přeji všem úspěšné "rajské" léto. Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2744) - 6.138 (?), 9.6.2020 23:31

Mirku díky. A uvidíme, jak se to vyvine. Možná to bude znít divně, ale i neúspěch má své klady, tedy když se z něj dokážeme poučit.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika