Rajčata - plíseň



host - 33.134 (?)
5.6.2020 22:16

Mohu se zeptat jak jste měl vysoké rajčata u zdi domu? Vypadá to, že jste je musel sbírat ze žebříku. Jinak hezká úroda. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 218.212 (?), 5.6.2020 7:55

Tak to jste měl štěstí, já mám plíseň každý rok a nezáleží na počasí, stačí i ranní rosa na šíření plísně, rozdíl je akorát v tom jak moc té plísně mám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1733) - 168.103 (?), 5.6.2020 10:37

asi mám také štěstí. Nestříkal jsem rajčata proti plísni snad 30 let. Samozřejmě, občas se u mě objeví také, ale ne tak, aby zničila všechno a v té době už je stejně na postřik pozdě. Právě proto, abych rajčata uchránil před plísní, pěstuji je jen pod střechou-ve sklenících, dříve ve fóliáku 2,5x10m a u zdi domu, kde na rostliny neprší a případná ovlhčení listů rosou rychle oschne, ročně okolo 30-40 tyčkových, nikdy nezalévám na listy, ale jen ke kořenům. Samozřejmě pěstuji i brambory, které bývají největším šiřitelem plísně, ale výhradně jen rané odrůdy, které v období nástupu plísně už končí vegetační dobu. Ale uznávám, že někdo nemá takové možnosti, jako já. Berte to prosím jen jako alternativu pěstování rajčat bez chemie. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 63.222 (?), 5.6.2020 14:23

Díky za inspirace pane Walter.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1733) - 168.103 (?), 5.6.2020 16:51

na fotce ze srpna 2009 jsou ničím nepostříkaná rajčata ve skleníku, samozřejmě je nutné zajistit důkladné větrání, když ale nejsou listy mokré, nemůže na nich plíseň vzklíčit tak jednoduše. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 184.55 (?), 5.6.2020 17:00

Proč neukážete tu fotku jak vám rajčata sestřelila plíseň nebo skvrnitost nebo co to bylo. Pamatujete? wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1733) - 168.103 (?), 5.6.2020 17:39

máte na mysli tu s Černí rajčatovou? Tahle ovšem napadá přešlechtěná rajčata právě ve sklenících, venku, pokud vím, škody nedělá. A i ve sklenících napadá jen listy, plody nikoliv. Takže v podstatě jen sníží úrodu v důsledku zmenšené listové plochy. Přidám fotky z loňského roku, kdy jsem měl postižení největší a koncem září už napadená rajčata bez listů přestala plodit a pár fotek venkovních rajčat. Žádná rajčata na fotkách nebyla ošetřena postřikem proti plísni. Žádná rajčata na snímcích nebyla napadená plísní. Zajímavé bylo pro mě zjištění, že na odrůdu Tornádo se čerň vůbec nechytá, přestože tato rajčata byla ve skleníku v přímém kontaktu s ostatními. Také proto ji mám letos ve skleníku ve větším množství.Walter








Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 33.134 (?), 5.6.2020 22:16

Mohu se zeptat jak jste měl vysoké rajčata u zdi domu? Vypadá to, že jste je musel sbírat ze žebříku. Jinak hezká úroda. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1733) - 168.103 (?), 5.6.2020 23:45

tak opravdu, na vyvazování i sklizeň byl potřeba žebřík. Výška ke třem metrům. Jak je vidět, rajčata by rostla i výše, tyčky byly příliš krátké.winkSnímek z 7.9.2018, odrůda Charmant. Vše bez postřiku. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1733) - 168.103 (?), 6.6.2020 9:20

v poslední větě příspěvku z 17:39 jsem chyboval. Správně mělo být... Také proto jich mám letos ve skleníku větší množství. (rajčat odrůdy Tornádo) Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2746) - 6.138 (?), 5.6.2020 23:26

Ano, je to všechno o přijatelném riziku a tím i štěstí v daných podmínkách. Také pěstuju rajčata a ostatní plodiny bez postřiků. Hlavně proto, že mám ke stříkání jako činnosti silnou averzi. Nebývalo to vždycky tak, stříkával jsem klasicky měďnatými prostředky, ale výsledky byly mizerné.

Myslím, že v současném měnícím se klimatu jsou nechemická opatření většinou dostatečná. Která jsou to?

Pěstovat v jedné řadě a s většími rozestupy než je doporučováno. Pěstovat pod přístřeškem, nejlépe odnímatelným, tedy zatahovat jen v případě předpovědi delších dešťů. O zalévání pouze ke kořenům netřeba mluvit - a žádná hadice! Prostřihávat příliš husté zalistění především na spodu rostlin. Pěstovat rané a plísniodolné odrůdy, např. Crimson Crush, Mountain Magic, Cocktail Crush, případně holandské odrůdy (s těmi nemám zkušenost). MM je i rajče opravdu výtečné chuti (9 až 10!). Používám ještě jeden trik, spíš ale na úsporu vody: nad kořenový bal šikmo zasazeného rajčete dám běžný pěstební kelímek s děrovaným dnem a zalévám do něj. Na listy nekápne vůbec nic a voda jde přímo ke kořenům.

Jasně, i tak spoléhám na štěstí, podpořené vědomím, že díky EU už nikdo v mém okolí brambory nepěstuje ve velkém. Což dost podstatně snižuje riziko. V jiných krajích na to spoléhat vůbec nelze. Ono je to asi takhle: když to štěstí máte, vyjde to. Když preventivně stříkáte jako o závod a štěstí nemáte, stejně je přinejmenším část úrody v háji. Chemie rozhodně neznamená jistotu.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika