Rajčata - plíseň



KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 25.216 (?)
3.6.2020 15:32

Například Acrobat nebo Ortiva. Pokud je chcete mít trochu BIO, tak měďnatý Champion. Hlavně se musí stříkat preventivně, a to od začátku července.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
Alexxa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 214.206 (?), 3.6.2020 9:34, zobrazeno: 16130x

Hezký dobrý den, loni jsem poprvé pestovala rajčata, něco jsme sklidili a pak vše zničila plísen. Rajčata mám v pytlích otoč a sázej. Prosím pěkně čím rajčata stříkate, aby je nezničila plisen??? Moc děkuju zkušeným za odpověd a za Váš čas.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 25.216 (?), 3.6.2020 15:32

Například Acrobat nebo Ortiva. Pokud je chcete mít trochu BIO, tak měďnatý Champion. Hlavně se musí stříkat preventivně, a to od začátku července.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Alexxa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 25.43 (?), 3.6.2020 20:21

Moc vam dekuji za info, ten bio pripravek zakoupim. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.2 (?), 3.6.2020 20:53

a kolko postrekov vlastne treba?od zaciatku cervence sa mi to zda nejak skoro ved to bude sama chcemia a prehanadlo po konzumacii

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.100 (?), 3.6.2020 22:40

Osobně stříkám Acrobatem rajčata společně s brambory (když brambory "zavírají řádky"), loni to bylo 6.6. Pak ještě jednou, asi tak kolem 10.-15.7. Víc ne, stačí to, protože Acrobat je systémový a určitý čas chrání i nově narůstající přírůstky. Bohužel bude 31.7.2020 končit jeho prodej pro neprofesionály sad.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 186.2 (?), 4.6.2020 13:35

Na rajčata tvrdou chemii nedávám, protože často (jako letos) jdou sazenice do půdy již s malými rajčátky. U postřiků nesleduji ochranné lhůty (OL), ale MRL (Maximum Residue Levels) jsou maximální legální limity (hladiny) reziduí, které jsou zpravidla v řádu měsíců. Měď je povolena jako "bio" a stojí na ní, jak jsem aspoň viděl v jižní Itálii ochrana rajčat (pole jsou tam modrásmiley), na druhou stranu je to toxický kov, špatně se z plodů umývá a působí fytotoxicky - zpomaluje zrání až o 14 dní. Zkouším tedy kombinaci bio - Polyversum, Alginure, Vitisan případně Kumulus. Zda a jak moc to funguje Vám neřeknu, protože nemám srovnávací neošetřenou plochu a když je špatný rok, měl jsem rajčata napadená už v červenci, když je dobrý, vydrží do prosince (ve skleníku, hlavně se nesmí za deště zavírat...).

Daník

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 25.216 (?), 4.6.2020 19:43

Lído, já si myslím, že dochází k razantnímu omezení používání mancozebu (součást Acrobatu, Ridomilu, jednosložkové Dithane atd., přípravků je moc). V Registru přípravků na ochranu rostlin většina přípraků obsahujících mancozeb končí 7/2020 nebo 01/2021. Malá i velká balení. Jestli budou nové registrace? Asi ne. V révě používám proti peronospoře dvousložkový přípravek Orvego (eshop). Jedna složka (ametoctradin) je nová, ekologicky přijatelná, účinná, a zatím na ni nevznikla rezistence. Ametoctradin se i u nás používá proti plísni bramboru v bramborách, ale v jiných přípravcích. Orvego má vě světě registraci do mnoha plodin: Brambory, rajčata, okurky, další zelenina, květiny... Trochu jsem pátral na internetu, a když to zprůměruju (ochranné lhůty, četnost postřiků... se vrůzných zemí liší), tak brambory (plíseň bramboru): 3 - 4x za sezónu po 5 - 12 dnech, OL 7 dnů. Rajčata (plíseň bramboru na rajčatech): 3 - 4x za sezónu po 12 dnech, OL 1 den, okurka (plíseň okurky): jako rajčata. Vždy 8 ml/10 l vody. Raději s ničím nemíchat a postřik hned spotřebovat. Myslím, že na brambory (a révu) to je super postřik. Používat hlavně preventivně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.100 (?), 4.6.2020 22:17

Kuky, díky za info. Zatím mám nějaké zásoby, tak pak uvidíme, ale štve mne, že mi vždycky zruší to, co se mi osvědčilo, Discus taky,,,   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 218.212 (?), 5.6.2020 6:02

Mě loni fungoval Dithane, ale také to mohlo být suchým počasím. Určitě je důležité to odchytit předem nebo hned na začátku. Stříkal jsem jednou minimální dávku už v červnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 133.224 (?), 5.6.2020 7:23

Loni mi fungovala rajčata bez postřiků, záleží na počasí a sousedech. Naštěstí nikdo z nich nepěstuje ani rajčata, ani brambory.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika