Rajčata letos nic moc, vliv herbicidu?



host - 211.100 (?) 
12.8.2019 13:52, zobrazeno: 3343x

Zdravím, letos mám rajčata taková ubohá, proti jiným rokům. Menší a listová plocha též menší. Jelikž bylo více možných vlivů, sepisuji co bylo jiného. 

Půdu mám těžkou, jílovitou, tak se snažím ji postupně vylepšovat. Většinou vlastním kompostem. Nicméně loni na pozdim jsem přidal na záhon čerstvý koňský hnůj (získáno kdesi na vesnici) a na jaře ještě přimíchal zbytek křemičitého písku. 

Sázel jsem na začátku května, celý květen byla zima, rajčata nezmrzla, nicméně za celý měsíc skoro nenarostla. Sázel jsem je hlouběji, rovně, se zasypáním tak 15 cm původního stonku. Předtím sem sázel našikmo.

U paprik bylo něco podobného, po vysazení nejdřív rostla, ale pak listy zežloutly, teprve v průběhu června se vzpamatovaly.

Nejpravděpodnější příčina se mi zdá dle diskuzí zbytky herbicidu v hnoji, ale skoro divím, že by vliv byl tak silný. Dal jsem cca. 1 kýbl hnoje na 6m2 a1 kýbl křemičitého písku. Nebo nějaká vápenitá příměs v písku či vliv studeného počasí?

Zeptám se zkušených, jak to vidíte?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 12.8.2019 14:02

Oproti jiným rokům letos rajčata ani papriky v květnu moc nerostla - bylo velmi chladno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.54 (?), 12.8.2019 14:39

1) v květnu byla zima. 2) kýbl hnoje na podzim na 6m2 je žalostně málo, pod rajčata dávám kbelík hnoje tak na 1m2 a pak ještě později během růstu trošku cereritu. Nejvíc mi rostou poslední měsíc.

Pokud by hnůj obsahoval nějaký herbicid, rostliny by byly pokroucené...  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6450) - 9.14 (?), 12.8.2019 16:21

Souhlas s L. Rajče jako plodová zelenina potřebuje řádnou výživu. Písek je tam proč?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2724) - 6.138 (?), 12.8.2019 17:08

Jestliže máte těžkou jílovitou půdu, není moc dobrý nápad je sázet hlouběji. Tam jim budou chybět živiny a i růst kořenů bude ztížen - vlastní zkušenost z minulosti. Samozřejmě počasí bylo úplně jiné než třeba loni, což je hlavní faktor, ale myslím, že jste jim neprospěl změnou způsobu sázení.

Zkuste příští rok zarýt do půdy kromě zlehčujících složek (písek, kompost) také třeba Cererit v dávce 20 až 40 g na metr čtvereční. Lze je také přihnojit "do zásoby" jednotlivě obsypáním sazenic tak 3 g umělého hnojiva tak, že se hnojivo nesmí dotýkat žádných částí rostliny. A hnojivo ještě přikrýt vrstvičkou ornice. Používám tuhle metodu již dlouho a rajčata rostou dobře, tedy pokud nejsou, jako letos, postižena infekcí.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3217) - 135.151 (?), 12.8.2019 18:45

Herbicid to asi nebude. Jak píšete, měl jste prvděpodobně přerostlé sazenice, které jste zasadil hluboko do té jak píšete těžké jílovité půdy. Asi ty kořeny tam hluboko neprosperovaly (rostliny obvykle neprosperují v těžké udusané hlíně)  a tak rostliny začaly tvořit náhradní kořeny ze zapuštěného stonku. Chladné počasí jsme měli tady všichni, ale to by nemělo být hlavní příčinou nějakého horšího růstu. Snad kvetení, opylování a dozrávání se zpozdilo o dva až tři týdny. Já například mám nejmohutnější rostliny za posledních deset let.

           Vladimír

Tyčková rajčata
Tyčková rajčata
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 130.139 (?), 12.8.2019 19:06

Přidávám foto, abych nemluvil jenom obecně.
První 2019. Obojí je odrůda Bejbino.

2019 - Bejbino
2019 - Bejbino
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 130.139 (?), 12.8.2019 19:08

Druhá, stejná odrůda, foto z 2017. Loni to bylo podobně vzrostlé.

2017 - Bejbino
2017 - Bejbino
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (733) - 173.8 (?), 12.8.2019 22:01

Tento rok ten studený máj dal rajčinám riadne zabrať. Záhonový zber sa aj u mmňa posunul najmenej o mesiac. Prvé kvety opadávali, plody dobre nezasadali, pomohol začiatkom júna postrek roztokom kyseliny boritej a následne o týždeň postrek wuxalom. Do zálievky som pridávala aj výluh z kvasníc. Rajčiny sa skonsolidovali a parádne rodia. Proti plesni som chémiu nestriekala. Myslím, že váš problém nebude v použití konského hnoja, ten som aj ja na jeseň zapracovala do pôdy, ani herbicídmi, ale nejakou chybou vo výžive.

 Eva T.

Santa Orange
Santa Orange
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 226.65 (?), 31.8.2019 10:22

Rajčata venku 31.8.2109 550m nm. 

Nasazeno do díry kde byly dané jen dvě hrsti domácího kompostu. Žádný hnůj. Přihnojené 2 x kristalonem. Dobrá zálivka. Rajčata tak pěstuji opakovaně na stajném místě 3 roky a stále dobré výsledky. Je to ukázka toho kolik hnojiva jedno rajče potřebuje. Žádné kyble hnoje a pytle kompostu.

Dřív nebylo možné v lokalitě rajčata venku vypěstovat. Vlivem oteplování je to možné. Venkovní rajčata jsou chuťově lepší než ze skleníku.

2 x posřik Kuprikolem, jinak by zplesnivěly. 

rajcatavenku 2019
rajcatavenku 2019
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika