Rajčata - kdy budete končit rajčatovou sezónu a jak?



m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?)
18.10.2014 12:21

Hezký Zdenci, je vidět že skleníčky mají využití yes U mne mokro ukončilo historicky nejkratší sezonu rajčat ještě před koncem prázdnin. Tak škaredá, nevyzrálá a hodně nechutná rajčata jsem ještě neměl. Přes zimu vybuduji u chajdaloupky na zahradě další skleník, tentokrát věnovaný rajčatům. Tenhle nešťastný rok opět vyselektoval odrůdy a definitivně končím s odrůdami masitého typu. Letos jem vyzkoušel pár nových odrůd ale nemá to smysl, není na ně spolehnutí. 

Co se týče zbytků plodů, které zůstaly na usychajících keřích a vypadaly pěkně a jedle, tak přímo příklad nechutnosti. Nadbytek vody z nich udělal hmotu, která chutná ještě hůře než ta umělotina ze supermarketů. Než rajče uzrálé na slunci, tak raději žádné, to platí i pro případné trsy nedozrálých plodů, nechané na dozrání někde v místnosti.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 173.17 (?), 16.10.2014 12:15

Pane Wimpi, máte pravdu, že někdy ta rajčata jen vypadají jako jídlo. Ale pro peníze se dělají i větší zhůvěřilosti. Prostě šlechtění nových odrůd stejně tak jako prodej rajčat si musí na sebe vydělat- prostě je to podnikání a ne charita. Jinak si myslím, že určitý posun v chuti rajčat prodávaných v supermarketech opravdu je. Jedná se vesměs o cherry rajčátka, u větších jsem to zatím nepozoroval. Za tu lepší chuť zase zaplatíte podstatně více, v případě cherry rajčat proto, že nejsou tak úrodná. V případě Kumata (které mne letos v létě překvapilo výbornou chutí) zaplatíte také velké peníze, protože semena této hybridní odrůdy si chrání firma Syngenta a za poskytnutí si účtuje vysoké ceny. Prostě trh funguje. Pro drobné pěstitel nejsou semena F1 tohoto rajčete vůbec dostupná.
           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 16.10.2014 14:42

Já už jsem letos s rajčatovou sezonu skončil, vijany jsou na kompostu, a budu bilancovat.Povedlo se velmi mnoho.Za hlavní pokládám absenci rajčatových nemocí, a výživových poruch.Základem je dobře vyhnojená půda selským hnojem,...nejlépe koňským... to jsou pak výsledky nadmíru úžasné, přímo šokující.Takový hnůj jsem neměl, ale vyzkouším....a dusíkaté vápno je důležité...rostliny jsou na hnojení vápnem náročné.

Vyzkoušel jsem semínka žlutých rajčat přibalené k časopisu Zahrádkář.Moc se neosvědčily, sladké,bez osobité chuti... nic moc.Cherry taky nic moc, základem je klasika, aromatické,ale už nevím, co jsem to koupil.Taky papriky... dobrý.

Nyní je skleník už vyklizený, hnůj zarytý.Použil jsem necelý rok uleželý,ten na kterém vyrostly ty obrovské dýně.Prvně zkouším zimní salát, ale ten bude až na jaře.





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 16.10.2014 17:09
Zatím jsou rajčata na záhonech, budeme sklízet den před ohlášením nočního mrazu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kastef 1975 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (305) - 138.131 (?), 16.10.2014 19:24


tak u nás už je taky vše zlikvidované i papriky, doma na okně mám jedno rajčátko KBX-poslední z jedné rostliny nechané ve foliáku, už to bylo zdecimované, tak sem to vyhodila.Jinak pro mne bifteky jsou ty nejlepší rajčata, ovšem pravda je, že ten foliák je pro ně ideál.Za mne letos KBX jednička, také výborné Cherokee Purple, z velkých rajčat ještě Kosmonaut Volkov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 11.89 (?), 16.10.2014 20:09

Já budu poslední venkovní rajčata sklízet a také i likvidovat asi o víkendu. Je na nich ještě asi 30 plodů a zobeme je když jsme na zahradě. Jsou to většinou Goldkrone a neznámé datlové. Z větších odrůd venku nejdéle plodilo rajče Black Krim a Skvrnitý říman. Ve skleníku zatím pravidelně sklízíme a když nepřijde mráz, tak by to do konce října mohlo vydržet (nejlépe se ve skleníku drží SM Gigante, Skvrnitý říman a Goldkrone). Plíseň se letos neobjevila - poslední postřik byl asi v polovině srpna. Letos se rajčata opravdu vydařila sklízet jsme začali okolo 20.6.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 16.10.2014 22:05

U Goldkrone se jedná o malé žluté plody typu ILDI, ale chutnější, sladší?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.32 (?), 17.10.2014 22:39
Venku sezonu ukončila plíseň už před měsícem, ve velkém skleníku už zůstavají pouze Currant Gold a Red, zbytek jsem likvidoval v sobotu, protože jsem potřeboval větší množství rajčat na oslavu a už tam nic nezbylo. Ve skleníku u zdi sezonu ukončí až mrazy kolem -7 stupňů.
Currant Gold a Red
Currant Gold a Red
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 18.10.2014 12:21

Hezký Zdenci, je vidět že skleníčky mají využití yes U mne mokro ukončilo historicky nejkratší sezonu rajčat ještě před koncem prázdnin. Tak škaredá, nevyzrálá a hodně nechutná rajčata jsem ještě neměl. Přes zimu vybuduji u chajdaloupky na zahradě další skleník, tentokrát věnovaný rajčatům. Tenhle nešťastný rok opět vyselektoval odrůdy a definitivně končím s odrůdami masitého typu. Letos jem vyzkoušel pár nových odrůd ale nemá to smysl, není na ně spolehnutí. 

Co se týče zbytků plodů, které zůstaly na usychajících keřích a vypadaly pěkně a jedle, tak přímo příklad nechutnosti. Nadbytek vody z nich udělal hmotu, která chutná ještě hůře než ta umělotina ze supermarketů. Než rajče uzrálé na slunci, tak raději žádné, to platí i pro případné trsy nedozrálých plodů, nechané na dozrání někde v místnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6488) - 9.135 (?), 18.10.2014 16:12

Mám podobnou, ale přesto trochu jinou zkušenost. Určitě vzhledem k poloze pro mne nejsou velká, potažmo bifteková rajčata. Byť výše uvedený popis je lákavý, u nás to prostě nedozraje, nebo maximálně jedno na rostlině a ještě nemá tu kvalitu, takže bych to stejně nevychutnal. Musím dbát na omezení která mám a o kterých vím a která nelze překonat. Jinak s letošní úrodou jsem vzhledem k tomu, že srpen, září a částěčně i říjen propršely (cit. Na chaloupce u lesa) jsem spokojený. Spolehlivě rodily Stupické, Bejbino, nějaké žluté koktejlové, možná Goldkrone. Z větších dozrálo pár kousků Start S a asi dvě Zlatavy. Zlatava dostala jako první plíseň z celého folníku a prakticky ji to zlikvidovalo, ostatní odrůdy po postřicích se držely statečně. Pěstuju ve folníku. Zatím nemrzlo, (1x)  likvidovat to budu příští týden. Zrajou maliny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 18.10.2014 17:26

Co se týče zrání těch mých masitých odrůd, tak díky tomu, že preferuji rané nebo polorané, nemohu říci že by nedozrávaly. Takové San Marzano je na tom podstatně hůře, a u masitých mám výhrady spíše ke kvalitě plodů. Ty vyžadují opravdu vyvážené podmínky aby byly pěkné, vybarvené, nepraskaly a tím pádem nezahnívaly. Tyto odrůdy jsou na výkyvy počasí o mnoho háklivější než ty "běžné", to je moje zkušenost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika