Rajčata Hranáček, Strabena, Nelinka



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
host - 59.226 (?) 
23.4.2020 21:06
Dobrý den, Na diskuzních fórech jsem se dočetl o klonování rajčat. Napadlo mě zasadil vetvičku/vijan Strabeny. Vijan zakořenil a roste. Dokonce kvete. Pěstuji Strabenu F1 😀. R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2750) - 6.138 (?), 24.4.2020 23:12

Vijan zakořenil? Máte na mysli výhon (fazoch) či květenství (vijan)?

Pokud to byl původně vijan, je to objev na Nobelovu cenu. Bez ironie.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 47.227 (?), 25.4.2020 7:34

Proč na Nobelovu cenu? Každý zkušenější pěstitel rajčat už se jistě setkal s tím, že z vijanu mnohdy rostlina pokračuje růstem standardního výhonu. Čili že vijan pokdačuje v růstu dál jako každý jiný letorost, včetně listů, zálistkků, květů, atd. Týká se to hlavně maloplodých odrůd s velmi plodnými a rozvětvenými vijany. Proto se nelze divit tomu, že větvička z vijanu dokáže zakořenit jako běžný řízek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2750) - 6.138 (?), 25.4.2020 22:50

To ano, ale pokud jsem to pochopil správně, byl to vijan utržený, zabalený a převezený do obchodu a tam zakoupený (originální Strabeny F1 nejsou volně na trhu, pokud vím). Proces trvající minimálně dva či tři dny. To vás nepřekvapuje?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 47.227 (?), 26.4.2020 23:09

Ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 59.226 (?), 25.4.2020 13:47
Koupil jsem si krabičku s rajčaty Strabena. V krabičce byly čtyři vijany s plody. Rajčátka jsem otrhal, odstřihl “stopky” a vijany dal do vody. Zakořenily všechny, ale jen na jednom po zasazení do zeminy začaly růst lístky. Na fotce, kterou jsem minule přiložil je vidět, že to roste z vijanu. R.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2750) - 6.138 (?), 25.4.2020 23:01

Nevšiml jste si náhodou data balení? Tedy jak dlouhý čas uplynul mezi utržením a zasazením vijanů? U klasických řízků z fazochů je čas důležitý faktor, pravda, nezkoušel jsem fazoch nechat jen tak na vzduchu třeba i jeden den (zasazuji je okamžitě po odříznutí), ale pochybuju, že by se ujal po 24 hodinách. Vijany zakořenily absolutně minimálně po této době. V tom je pro mne to objevné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 59.226 (?), 26.4.2020 9:06
Rajčata jsem kupoval ve skleníku v Mutěnicích, kde se Strabeny pěstují. Jak dlouho byly utržené jsem se neptal. Příště se zeptám pro účely tohoto výzkumu 😀. Na rostlince mám první rajčátko 😀. Roste hodně rychle. R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2750) - 6.138 (?), 26.4.2020 20:58

Aha, tak to trochu vysvětluje, proč se všechny ujaly. Tam mohly být třeba jen hodiny.

I tak gratuluju.smiley

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 47.227 (?), 26.4.2020 23:06

Jestliže jsou větvičky vijanu spojeny s plody, vydrží v životaschopné kondici mnohem déle, než kdyby byly oddělné. Takto "svěží"  mohou vydržet i několik dnů. V odděleném stavu by vydržely jen několik hodin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika