Rajčata Hranáček, Strabena, Nelinka



Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?)
14.7.2020 11:50

Loni zjara jsem si nechala semínka z rajčat Bamano (oranžové soudkové) a Maggino (žluté, lehce oválné) z Lidlu. Pěstovala jsem je v květináčích. Bamano mi chutnalo víc a lépe plodilo, tak jsem ho vysela i letos (14.1) a následně přesadila do záhonu. Vedu na 3 výhony. První plody už jsem sklidila, jsou nasládlé, pevnější a chutnají mi mnohem víc než Datlo. Zatím se zdá, že z letošních asi 25-ti odrůd a 45-ti rostlin celkem bude Bamano rekordmanem v plodnosti. Elen


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2753) - 6.138 (?), 27.4.2020 22:59

To dává smysl, protože je zachována vlhkost. Ovšem nikdy mne nenapadlo je zasadit, tedy ty vijany. Ale rajčata vždycky zdlábnu.smiley

Loni i letos pěstuju Nelinky a Strabeny ze semínek z koupených plodů, tedy F2. Venku pěstované byly i lepší než ty skleníkové. Doma je to horší, ale tam je všechno horší kvůli podmínkám. Totéž s Kumatem, Briosem a obecně odrůdami, které jsou "neprodejné" jako originální F1 semínka. Zatím se mi nestalo, že by se objevil nějaký podstatný rozdíl. Psal jsem sice, že Strabeny doma měly jiný tvar, ale pak jsem si je koupil a byly totožné (špatná paměť). O F2 tady už bylo spoustu napsáno, principy jsou celkem známé, ale asi si to musí každý vyzkoušet sám. 

Příští rok to vyzkouším, letos už nemám důvod rajčata kupovat. A s koupenými normálně v obchodě. Ne nadarmo se podepisuju Milan HP = hokus pokus.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 59.226 (?), 28.4.2020 19:47
Zasadit vijany Strabeny mě napadlo při pohledu na řízky rajčat paní Jiřina7. Strabenu F1 porovnám se Strabenou F2, kterou mám taky zasazenou. Nemám skleník, tak netrpělivě čekám na období “po zmrzlých” ať je můžu dát ven. Když mám teď tu celebritu F1, tak nemůžu riskovat 😀. R.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 14.7.2020 11:50

Loni zjara jsem si nechala semínka z rajčat Bamano (oranžové soudkové) a Maggino (žluté, lehce oválné) z Lidlu. Pěstovala jsem je v květináčích. Bamano mi chutnalo víc a lépe plodilo, tak jsem ho vysela i letos (14.1) a následně přesadila do záhonu. Vedu na 3 výhony. První plody už jsem sklidila, jsou nasládlé, pevnější a chutnají mi mnohem víc než Datlo. Zatím se zdá, že z letošních asi 25-ti odrůd a 45-ti rostlin celkem bude Bamano rekordmanem v plodnosti. Elen


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 167.183 (?), 11.10.2021 18:45

Letos jsem vysela několik semínek ze zakoupené Strabeny a rostliny byly parádní. Rajčata super, sladká a hezky zrála ve vijanech, jen jsem zasela poněkud později a tak byla úroda trochu později a tedy i rychleji konec, už je moc chladno. A měli jsme docela dost plíseň. Příští rok ale vyseji znovu, rajčátka za to stála.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2753) - 208.138 (?), 11.10.2021 22:21

Ano, zdá se mi, že riziko pěstování ze semínek hybridů se často přehání. Pěstuji Strabeny i Nelinky F2 na zahradě i balkóně už třetím rokem. Letos se mi projevila na Nelince určitá anomálie - byly šišaté jako Strabeny. Ovšem připouštím, že jsem mohl zamíchat semínka. Plody ale byly stejně početné a výborné. Tedy až do brzkého příchodu plísně. Pak to šlo ráz na ráz. Na balkóně je zase sužuje septorióza.

Jejich slabinou je ale nízká tolerance vůči chorobám, především plísni bramborové. Podléhají mezi prvními. Totéž platí o Briosu. Jsou to odrůdy pro skleníkovou velkoprodukci, dává to tedy celkem smysl, protože se počítá s tím, že budou v dobře chráněném prostředí. Zkoušel jsem získat semínka F1 (Nelinka je nejspíš původně Juanita od de Ruitera - je to tak Evi T.?), ale od původního šlechtitele mi ani neodpověděli. Našel jsem je na nějakém estonském či podobně lokalizovaném e-shopu, ale má důvěra nebyla dostatečná, abych si je objednal. Ale známá, která je pěstuje ze sazenic ode mne ve skleníku, byť poněkud otevřeném, si Nelinky nemůže vynachválit.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika