Rajčata Hranáček, Strabena, Nelinka



janulle - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 161.55 (?)
14.12.2018 19:58

Vladimíre Vy jste koumákyes. Každopádně by mě zajímalo na základě čeho se odrůdy rajčat pro takové velkopěstírny vybírají? Na českém trhu je přece tolik osvědčených odrůd. Přitom o těchto rajčatech se píše, že jsou vynikající chuti, šťavnatá a sladká. A myslím, že musí mít i dobrou skladovatelnost, když jsou dodávána do marketů. Jak to, že tedy nejsou v nabídce i pro hobby pěstitele?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
janulle - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 161.55 (?), 14.12.2018 10:35, zobrazeno: 59651x

Zdravím přítomné "rajčatomily". Při včerejších nákupech v marketu jsem si všimla zajímavě balených rajčat z domácí produkce(viz název tématu). Hranáček jsem si koupila na zkoušku. Doma jsem na netu zjišťovala informace o těchto odrůdách, ale dozvěděla jsem pouze to, že jsou to rajčata pěstovná ve velkých sklenících celoročně. A pouze v Česku. Chuťově mě Hranáček mile převapil. Na rozdíl od jiných dovážených rajčat v tomto očním období. Můj dotaz tedy zní, daly by se tyto druhy rajčat pěstovat i v obyčejných domácích podmínkách? Nebo ještě jinak-nezkoušel to už někdo? A s jakým výsledkem? Jana



Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 101.5 (?), 14.12.2018 12:17

Podle mne to jsou jen obchodní názvy konkrétních odrůd. Pěstovat se určitě dají - pěstoval jsem "velkoskleníkovou" Juanitu a dobře plodila ve skleníku i venku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 250.237 (?), 14.12.2018 12:22

Letos jsem vysévala mimo jiné z koupených rajčat Strabenu a Angelle. Angelle byla ve skleníku, byla to multiflora a mizerně se opylovala. Strabenu jsem dala ven a byla jsem s ní velmi spokojená.

Pěstování rajčat
Pěstování rajčat
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 250.237 (?), 14.12.2018 12:28

ad Juanita: měla jsem letos taky přesev a pěstovat ji už nebudu. Jednak byly třešinky příliš malé, což je subjektivní, ale otravovalo mě, že zralá rajčátka nešla snadno "lámat v kolínku".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 230.39 (?), 14.12.2018 12:58

Máte někdo zkušenost s rajčetem Curranto F1? Je to taky supermarketové rajče jako výše jmenovaní, jen koktejlové, zkoušel ho někdo pěstovat doma ve skleníku? 

díky Sáša

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
janulle - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 161.55 (?), 14.12.2018 13:04

Re Miloš: já si zase myslím, že jde opravdu o názvy odrůd. Podle dostupných informací je snad ale pěstuje jen jedna firma v republice. Zaráží mě, proč ale mají zapotřebí "velkoskleníkově" pěstovat nějaké no-name odrůdy, když je na trhu taková obrovská nabídka vyzkoušených rajčat? Že by byly tyto nějak lepší pro ty podmínky, co majív těch sklenících? Při umělém osvětlení a opylování čmeláky? Nebo nevím. Ale jak zde píše pisateka nade mnou, tak evidentně lze tyto odrůdy pěstovat i normálně doma na zahrádce. Možná "vypitvám" pár semínek a zkusím na jaře zasít. Škoda že o nich nejde zjistit něco víc třeba ranost atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.180 (?), 14.12.2018 13:41

Na sto procent se jedná o hybridy. Podle mne jsou to jen obchodní názvy vypěstovaných plodů, asi ani nebudou v katalogu povolených odrůd EU.

Každé rajče se dá pěstovat, ale při přesevu hybridů F1 hrozí riziko, že to vypěstované rajče nemusí mít totožnou chuť, úrodnost, při chování venku v létě může být náchylnější na praskání plodů, úpal, atd. Ale to neznamená, že to nejde vyzkoušet, jen to do budoucna nemá žádnou perspektivu. Když už hybridy, tak originální semena. To je můj názor.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.180 (?), 14.12.2018 16:44

Tak jsem se mýlil. Omlouvám se. Trochu jsem pohedal na Google a zjistil jsem, že Strabena je rajče Seminis- De Ruiter stejně jako Juanita, Hranáček se na Slovensku pěstuje pod jménem Hranáčik (nikde ale není napsíáno, že je to odrůda vyšlechtěná na Slovensku). Jak je to s Nelinkou, to by chtělo věnovazt tomu ještě nějaký čas. Asi by to chtělo se podívat do katalogu EU, ale mně už delší dobu nejde otevřít.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
janulle - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 161.55 (?), 14.12.2018 19:58

Vladimíre Vy jste koumákyes. Každopádně by mě zajímalo na základě čeho se odrůdy rajčat pro takové velkopěstírny vybírají? Na českém trhu je přece tolik osvědčených odrůd. Přitom o těchto rajčatech se píše, že jsou vynikající chuti, šťavnatá a sladká. A myslím, že musí mít i dobrou skladovatelnost, když jsou dodávána do marketů. Jak to, že tedy nejsou v nabídce i pro hobby pěstitele?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 214.11 (?), 15.12.2018 0:01

 Na Slovensku napr. združenie pestovateľských fariem Ovozela si len chráni zrejme správny názov odrody a možno chce takými "poslovenčenými" názvami(Medulienka, Hranáčik, Čerinka, Koktejlka, Strapáčik, Bobulienka) pritiahnuť spotrebiteľov ku kupovaniu rajčín pestovaných na slovenských farmách, hoci všetko sú to novšie druhy od zahraničných šľachtiteľských firiem. Napr. Juanitu F1(Medulienku) od Seminis predáva nem. firma Hartmann-brockhaus, ale cena 25 semien za 33,60 €.Asi pred 3 rokmi som na prebale Hranáčika našla ešte pôvodný názov SweetelleF1 od Syngenty. Juanitu (Medulienku) som po minulé roky pestovala z presevov zo zakúpených plodov, v sklenníku sa jej darilo, chuťovo bola výborná.Ešte by som podotkla, že ďalšie združenie Green Coop- Veselá paradajka zo Žitnéko ostrova na obaloch neuvádza tiež názvy svojich pestovaných odrôd, zato Paradajkovo pestuje v Babindole(distribuuje) tieto odrody: Tramezzino, Mc Dreamy, Brioso, Storia, Bamano, Ivorino.Myslím, že všetko sú to hybridy.

                                                                        Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika