Rajčata 2019



Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.132 (?)
3.2.2019 8:09

Už jsem si vybral nějaká ta bulharská rajčata a semena už mám doma. Mají tam cca 20 odrůd, z čehož je 16 odrůd vzájemně si podobných tyčkových hybridů. Jejich charakteristiky jsou si tak podobné (asi jako u českých hybridů), že člověk nemá podle čeho si vybrat. A tak jsem si vybral podele obrázku a doporučení zde na webu Rugby F1, polodeterminantní Prekos F1 nad jehož chutí se rozplýval na Tomatoville nějaký Rumun žijící v Německu. Pochopitelně jsem si objednal i ty dvě odrůdy, které nejsou hybridní a možná by měly něco společného s těmi původními bulharskými rajčaty- tyčkové cherry Mila a keříčkové rajče Berika. Cena semen 4,32 Euro, poštovné a balné 5 Euro. Nejsem dobrý na vyjednávání o cenách, to u nás zastává manželka, ale ta nemá moc ráda rajčata a tak ji do obchodů se semeny nezatahuji.smiley

           Vladimír

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
dara1111 - (46) - 234.92 (?), 30.12.2018 14:27

Dobrý den, posílám odkaz na stránku semenarstvo.sk. Minulý rok jsem měla semínka od p. Dáši, která je měla odsud a byla jsem spokojená. 99% klíčivost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
dara1111 - (46) - 234.92 (?), 30.12.2018 15:02

Chtěla bych ještě letos zkusit Marmande, Může někdo doporučit web s dobrými semeny na tato rajčata? A zkušenost? Chuť, plodnost, odolnost? Díky za názory :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.132 (?), 30.12.2018 17:39

Paní Daro,

dkuji za tu adresu na ten slovenský web. Jistě si tam něco vyberu (z těch bulharských) a objednám. Rajče Marmande jsem pěstoval už dříve, v roce 2012. Tehdy jsem se zhlídl v salátu Caprese a někde jsem se dočetl, že se mimo jiné dělá i z rajčete Marmande. Tak jsem si koupil semena, mám dojem, že to bylo v Lídlu za směšnou cenu. Myslím si, že i v pozdějších letech v Lídlu tato semena měli. Tehdy jsem neměl ještě zkušenosti s nějakými masitějšími odrůdami a tak jsem toto rajče srovnával s Cuor de Buore (ten typ co vypadá jako měšec). Tehdy mně připadalo Marmande trochu méně sladké i když rajčatově výraznější. Ale mohlo to být také rokem a způsobem pěstování. Myslím si, že by mělo být jedno z kterého webu objednáte asi to bude všechno stejné. Jen mne vždy odrazuje ta cena poštovného (hlavně když objednám jeden sáček).  Možná by bylo dobré počkat do poloviny ledna, jestli se někde v Supemarketech tato semena neobjeví. Také budu obíhat obchody a hledat co mají nového.

           Vladimír

PS.: Letos jsem s pálivými paprikami dopadl bídně (nebyla voda a všechnp mně uschlo) a tak Vaše skvělé recepty budu moci odzkoušet až příští rok

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.132 (?), 30.12.2018 17:45

Našel jsem obrázek z toho roku 2012.

           Vladimír

Rajče Cuor di Bue a Marmande
Rajče Cuor di Bue a Marmande
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
dara1111 - (46) - 234.92 (?), 30.12.2018 19:15

Pane Vladimíre, děkuji za odpověď. Dobrá počkám, i když jsem už hrozně nedočkavá. Trochu mě dnes při projíždění webu se semeny zarazilo, že tato rajčata Marmade by měla být keříčková a někde je mají tyčková, tak teď jsem z toho trochu jelen :). Počkám asi na ten Lídl a uvidím. Bydlím hned vedle Lídlu, tak to mám pod nosem. Ještě budu stejně objednávat nějaké Black tomata. Potřebuji nafouknoout zahradu :). Nadchla jsem se pro stejková rajčatka (pokud můžete doporučit) a ta zmiňovaná černá, ale musím mít kvůli rodiny i datlová a pár cherry, tak už teď přemýšlím, kam s tím :D

PS: S chilli papričkami jsem já měla letos úspěch i přes velké sucho, i když to byla dřina. Tak se Vám to určitě podaří příští rok :). Snad už nebude takové sucho. Byl to opravdu mazec. Všeho moc škodí :)

Darina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.156 (?), 31.12.2018 11:32

U nás se používají pro rajčata dva názvy: Keříčková (deternminntní), která ukončují růst hlavního stonku květem a rajčata tyčková (indeterminantní), která mohou teoreticky růst do nekonečna, vždy tři listy a za nimi květenství a tak dále, pokud to nepřeruší zima nebo vyčerpání rostliny. Marmande je něco mezi tím, ukončuje růst jako determinantní (nevím za kterým květenstvím), ale roste tak, že vždy po třech listech je květenství, což je znak indeterminantních. Proto se někdy označuje semideterminantní. Jde pěstovat jako keříčkové, tak i jako tyčkové, ale možná je vhdoné pěstovat na více stonků, aby byla většší úroda (nemám odzkoušené).

Semena nějakých steakových rajčat mohu poslat, možná tam mám i nějaká semena těch černých. Někdy začátkem ledna, až zkontroluji semena tak Vám nabídnu.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
dara1111 - (46) - 234.92 (?), 31.12.2018 13:57

Moc děkuji za vyjasnění. Tak se mrknu na jaře v tom Lídlu a vyzkouším.

Pokud Vám nějaká semínka zbydou, ráda bych vyzkoušela nějaké nové odrůdy. Moc děkuji za nabídku.

Přeji klidného Silvestra, hodně zdraví a pěstitelských úspěchů v novém roce :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 10.26 (?), 31.12.2018 6:10

Pani Dara, Marmande skutočne dostať bežne v Lídli, je to stará semideterminantná odroda, pomerne kyslá, asi pred 7 rokmi som ju 1 rok pestovala, nechutila, požitie do šalátov, alebo na rozvarenie.

                                                           Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 17.163 (?), 2.2.2019 22:39

Semená bulharských rajčiakov sa dajú kúpiť v "Semenárstvo Nitra". Majú dostatočne prehľadnú webovú stránku, kde si môžete vybrať sekciu len "bulharské rajčiaky". Majú veľa odrôd bulharských rajčiakov a sú to balenia priamo z Bulharska od bulharských šľachtiteľov. Jednoduché objednávanie a ak uhradíte bankovým prevodom priamo na ich účet, obratom Vám pošlú zásielku. Zbytočne nepredražujú poštovné a ja som si nechala zásielku poslať najobyčajnejšou najlacnejšou poštou. Npaísala som im to do poznámky, lebo nechcem zbytočne platiť drahé poštovné. Semienka prišli krásne zabalené, nepoškodené, nestratené. Netreba ani zbytočne míňať na doporučené poštovné, ktorého zásielky podľa mojich skúseností aj dlhšie trvajú. Ak sa chcete niečo opýtať, môžete im zavolať v pracovnom čase, lebo majú aj kamennú predajňu, panie predavačky sú veľmi milé a ochotné odpovedať. Odporúčam Vám túto firmu a tento predaj, naozaj výborné. Ja som si objednala minulý rok veľmi veľa semienok, tak z nich budem siať ešte aj v tomto roku.

Mária Schwarzová

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.132 (?), 3.2.2019 8:09

Už jsem si vybral nějaká ta bulharská rajčata a semena už mám doma. Mají tam cca 20 odrůd, z čehož je 16 odrůd vzájemně si podobných tyčkových hybridů. Jejich charakteristiky jsou si tak podobné (asi jako u českých hybridů), že člověk nemá podle čeho si vybrat. A tak jsem si vybral podele obrázku a doporučení zde na webu Rugby F1, polodeterminantní Prekos F1 nad jehož chutí se rozplýval na Tomatoville nějaký Rumun žijící v Německu. Pochopitelně jsem si objednal i ty dvě odrůdy, které nejsou hybridní a možná by měly něco společného s těmi původními bulharskými rajčaty- tyčkové cherry Mila a keříčkové rajče Berika. Cena semen 4,32 Euro, poštovné a balné 5 Euro. Nejsem dobrý na vyjednávání o cenách, to u nás zastává manželka, ale ta nemá moc ráda rajčata a tak ji do obchodů se semeny nezatahuji.smiley

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika