Rajčata 2019



host - 230.39 (?)
29.11.2018 14:53

K rajčatům Aztek a Bajaja - loni jsem pěstovala a rozhodněstojí za to. Měla jsem je venku v nádobách.

Bajaja dozrával tak nějak postupně, Aztek najednou během asi dvou týdnů. Nakoupila jsem větší květináče právě kvůli informaci o Bajajovi ale nakonec nijak větší nebylo (a taky mi vzešlo snad všechno tak jsem toho měla najednou až moc), tak jsem je naprala asi po šesti sazenicích do 7,5 a 10 litrových nádob. Rostliny obou druhů byly tak nějak podbné - žluté měli stát jako keřík a červené být převislé, ale nakonec to bylo tak nějak půl na půl, některé žluté převisly a některé červené stály, úroda nebyla tak ohromná na objem jak popisoval výrobce ale rozhodně jsou ty druhy, kolem kterých neprojdete v době zralosti aniž byste se nezastavili a nezobli jedno (a druhé a třetí a čtvrté). Taky oproti skleníkovým rajčatům jsou chuťově někde hodně jinde, i když to mohlo být způsobeno loňským horkým létem, to už tu někdo psal že byl značný rozdíl mezi skleníkem a záhonem. 

Sáša 

PS. kdo také bude pěstovat v nádobách, veliké pěstební květináče jsem sehnala od firmy pasič a velká spokojenost, jak s cenou tak s dodáním - to není reklama, jen sama vím jaký je problém sehnat 25litrové květináče aby nestály stovku jeden..

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
host - 113.229 (?), 10.6.2019 11:10

Valdo dělá při extrémních teplotách, jako že loni jich bylo dost, protáhlejší plody. Ptala jsem se přímo v Semu na prodejně. Takže žádná záměna, je to jen estetický detail.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 99.86 (?), 3.11.2018 15:11

Este jedna otazka - nazory na "Indiga". Tu citam skor negativne nazory. Predavajuci a weby ospevuju nielen vzhlad, ale aj chut: Indigo Rose, Apple, Blue berry, Cascade Village atd. Dizajn ma berie ovela menej, ako chut, odolnost voci chorobam a aby z toho nebol nekontrolovatelne rastuci "les" s malo plodmi. Pre ten "les" napr. rusim divoke rajce, nemam na neho miesto. dakujem.

Katka 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 191.123 (?), 3.11.2018 16:16

Chuť je subjektivní věc  - podle mě Indigo nepatří mezi nejchutnější rajčata. Plod je celkem měkký a zdá se mi že i dost nepravidelně velký- typově je blízko takovým Stupickým, ale chuť tak dobrá není.

Rajče je navíc velmi pozdní - dozrává opravdu tak o dva týdny později než ostatní.

Přesto si ho ve dvou rostlinách nechávám, protože barevně je ohromné, zaujme každého a do salátu je dobré.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 252.175 (?), 7.11.2018 9:42

Mate niekto skusenost s paradajkami Birikino? Boli mi odporucene v obchode so semenami. Avsak cena je vyssia ako u gardenberry. 10ks za 4,20eur. Neviem ci stoja za vyskusanie. U mna zatial spokojnost s Datlo, Sweet Aperitif a Gardenberry.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 10.161 (?), 14.11.2018 21:02

Vyskúšala som v minulosti veľa Blue- Indigo typov rajčín, chuťou väčšina neoslovila, ale môžem odporučiť Helsing Junction Blue a Clackamas BlueBerry- sú pomerne skoré a tiež sladké v plnej zrelosti.

Na budúci rok obmedzím počet pestovaných druhov budem určite pestovať Tomatoberry F1, Arielle F1-na sušenie, Aranca F1, Orange SantaF1, Ambrosiu Orange. Ďalej budem tradične dávať Stupické skoré poľné, Štartky, Bejbino, Corazone F1, Kumato a Minikumato, Orange Russian117, nejaké podlhovasté na sušenie a nejaké biftekové srdcia.  Asi dám aj Magliu Rosu a z trapaslíkov skoršiu väčšiu Pink Passion do kvetináčov.

9. 11. som vysiala na skúšku Stupické skoré poľné, Magliu Rosu, Pink passion, Tomatoberry(GardenberryF1),Sleeping Lady, Subarctic Plenty, Štart F1 a Pink Passion.

Vonku mám ešte 2 korene - Arielle a Aranca - včera som obrala posledné mierne vyfarbené plody-napodiv mali výbornú sladkú a výrazne rajčinovú chuť. 

V sklenníku mi ešte stále rodí Stupické, Štartky a Orage Santa.

                                                                                         Eva T

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.180 (?), 15.11.2018 8:54

Arielle F1 mně také moc chutnalo. Zdálo se mně takové masitější než některá cherry. Snažil jsem se je sušigt jen tak volně na venkovním parapetu, ale moc se mně to nedařilo. Výtěžnost vzhledem k velikosti docela nízká, ale chuť usušených skvělá.

Modré odrůdy jsem nikdy nepěstoval ani se na ně nechystám. Stejně tak nedávám žádnou prioritu cherry rajčatům, ale pro letošek jsem se rozhodl, že pro tato rajčata využiji samostatný záhon, na který bych dal víc jak čtyřicet sazenic cherry. Nebude tam nic speciálního, jen využiji semena těch odrůd, která se mně doma nahromadila (Rubinka, Jahodo, Sungold F1, Cherrry Pery Kumato, Ramallet Bombeta,  Mini Kumato, Mexican Honey,...). Račata vysadím hodně hustě, prořezávat je budu jen do výšky 60 cm a pak je nmechám jejich osudu. Všechno toto závisí na tom, jestli budu mít doma místo, kde sazenice předpěstovat. Z pro mne nových to budou cherry Supremo F1 a Supersweet 100 F1.

Z bifteků budu pěstovat jen své oblíbené španělské a k nim přidám Costoluto Genovese Brokenbar- snad nejlepší rajče pryo zpracování na omáčku (semena bych měl dostat někdy v průběhu prosince). Taky zkusím nějaké pro mne nové podlouhlé na sušení a protlaky Jersey Devil, Opalka, Polish Linguista, Andes Horn, Gilbertie...

Také jsem už zahájil sezónu výsevem keříčkových rajčat (1.11.), která dám brzy na jaře (v březnu) do pařeniště. Jsou to osvědčené Sophie´s choice, 0-33, Sarayev Shtambovyi, Sarayev Gruntovyi, Poranok, Betalux, Stupické polní rané (pěstované jako keřík) a z nových Alka F1, Sasha Altai, Bielyi Naliv, Krainy Sever, Klusha, Independence Livingston. Na semena dalších tří odrůd Efimir, Forest Fire a Silvery Fir Tree zatím čekám. Sazenicím se za oknem zatím daří dobře. Které odrůdy nakonec dám do pačřeniště rozhodnu až někdy v polovině března podle toho, v jakém stupni vývoje rostliny už budou. Dám asi přednost těm, které budou kvést a případně budou mít už nasazené plody.

Sazenice za oknem
Sazenice za oknem
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.50 (?), 22.11.2018 5:19

Dobré ráno, zaujal mě výsev semen rajčat na příští rok už nyní. Rád bych zkusil několik málo sazenic do květináčů za oknem v bytě, pařeniště ani skleník nemám. Můžete prosím doporučit vhodné odrůdy, pravděpobně keříčkové, které běžně koupím? Jinak posledních několik let pěstuji ke 100 rostlinám rajčat asi ve 20 odrůdách s různými výsledky, chytám se redukovat jak počet, tak odrůdy z důvodu nedostatku času a vody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.132 (?), 23.11.2018 8:35

Firma Moravoseed má ve své nabídce čtyři balkónové odrůdy rajčat: Vilma, Venus, Aztek a Bajaja. Žádné z nich jsem nikdy nepěstoval. Jen z informací na internetu (mimo jiné před čtyřmi dny ve vlákně "Rajčata venku do Vánoc") si myslím, že vhodná by byla Vilma. Je to úrodná odrůda s chutnými červenými plody. Dvě další Aztek a Venus se žlutými a oranžovými plody nejsou zdaleka tak úrodné a Bajaja, který je enormě úrodný potřebuje podstatně větší nádobu na pěstování. Ve světě toho také moc není.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 99.86 (?), 25.11.2018 9:54

Peknu nedelu prajem,

pestovala som Venus, potvrdzujem nizsiu urodnost, krik je maly, nezabera miesto, skory. Plody boli pomerne rychlo zlte, vtedy este kysle, treba nechat dojst do plne oranzovej, vtedy sladke. Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 230.39 (?), 29.11.2018 14:53

K rajčatům Aztek a Bajaja - loni jsem pěstovala a rozhodněstojí za to. Měla jsem je venku v nádobách.

Bajaja dozrával tak nějak postupně, Aztek najednou během asi dvou týdnů. Nakoupila jsem větší květináče právě kvůli informaci o Bajajovi ale nakonec nijak větší nebylo (a taky mi vzešlo snad všechno tak jsem toho měla najednou až moc), tak jsem je naprala asi po šesti sazenicích do 7,5 a 10 litrových nádob. Rostliny obou druhů byly tak nějak podbné - žluté měli stát jako keřík a červené být převislé, ale nakonec to bylo tak nějak půl na půl, některé žluté převisly a některé červené stály, úroda nebyla tak ohromná na objem jak popisoval výrobce ale rozhodně jsou ty druhy, kolem kterých neprojdete v době zralosti aniž byste se nezastavili a nezobli jedno (a druhé a třetí a čtvrté). Taky oproti skleníkovým rajčatům jsou chuťově někde hodně jinde, i když to mohlo být způsobeno loňským horkým létem, to už tu někdo psal že byl značný rozdíl mezi skleníkem a záhonem. 

Sáša 

PS. kdo také bude pěstovat v nádobách, veliké pěstební květináče jsem sehnala od firmy pasič a velká spokojenost, jak s cenou tak s dodáním - to není reklama, jen sama vím jaký je problém sehnat 25litrové květináče aby nestály stovku jeden..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika