Rajčata 2019/2



Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 135.103 (?)
23.10.2019 7:40

Nějak mně těch zrajících rajčata v boudě neubývá. Syn si včera vzal jen Kumata, dcera v sobotu nic (nemá klíče od boudy) a tak jsem se rozhodl, že zkusím vykvasit zralá rajčata (asi jen ta menší Ramallet Bombeta a Green Bee). Na Tomatoville je plno receptů, ale já se přidržím způsobu, který používám na rychlokvašáky- jen viný list, listy z višně a solný roztok. Nebudu toho dělat moc, jen dvoulitrovku. případné ztráty nebudou tak bolet.smiley

           Vladimír

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13   
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 135.175 (?), 4.10.2019 7:20

Naříznu nožem špičku rajčete (takový křížek).

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 135.175 (?), 3.10.2019 22:29

Nějak jsem zapomněl přidat fotku.

           Vladimír

Cherry
Cherry
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
JaRoj - (13) - 53.11 (?), 17.10.2019 0:25
Když už jste nám udělak chutě, můžete prozradit recept? Tedy pokud Eva souhlasí. u nás bylo v noci minulý týden mínus 3, ale některá rajčata ještě kupodivu přežila a pár jich ještě dozrává. Očekávám že každou chvíli začne s Vladimírem řešit co budou vysévat na příští sezónu☺☺
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 135.223 (?), 17.10.2019 9:48

Recept je velmi jdenoduchý. I Eva používá nálev na okurky, já jsem prvně použil originál Znojemský a potom jsem sehnal Deko. Ty první, kdy jsem udělal nálev normálně v poměru ocet voda 1:4 byly pro mne dost kyselé, podruhé jsem přidal 15 kuliček spolarinu, mně už to vyhovovalo, ale syn řekl, že je to ještě kyselé. Třetí největší várku jsem dělal s poměrem 1:8 a 20 Spolarinů, což se mně zdá nejlepší (ta rajčata, která jsem zavařoval nejsou z těch úplně nejsladších). Do Znojemského nálevu jsem dal koření jak běžně dávám do okurek, pepř, nové koření a hořčičné semínko. Do Deka ne a ve výsledku mně to tam chuťově chybělo. Jinak do všech cibuli a čerstvou bazalku.

Píši to tak obšírně proto, že vždycky je nejlepší, když si každý ověří co mu nejvíce chutná. Pochopitelně také záleží, jak´sladká jsou ta rajčata. Je také důležité aby ta cherry byla masitá a dobře se po spaření loupala.

           Vladimír

Zavařené cherry
Zavařené cherry
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (737) - 146.138 (?), 17.10.2019 17:50

Vladimíre, ty si to vyproboval ako riadny fajnšmekr. Ja som prísady a pomery dávala len tak od oka, ochutnávajúc nálev, prihliadnuc na to, že rajčiny majú pomerne veľa kyseliniek aj cukrov- čo uhorkám chýba, takže ten tretí recept je zrejme optimálny.V konečnom dôsledku vyzerajú a chutnajú takét o rajčinky super ako príloha na tanieri, oproti klasickým uhorkám je to zase niečo iné a stojí za to vyskúšať.

Pridávam ešte stručné zhodnotenie mojej tohoročnej rajčinovej sezóny. Tento rok bola vynikajúca. Z 150 koreňov som obrala asi 340 kg rajčín(nerátam, čo sme dzobkali priamo z rastlín po záhrade.) Keby nebol prišiel minulý týždeň jeden deň  mráz mohlo byť konečné číslo oveľa väčšie. Väčšie Bifteky aj zelené som síce predtým stihla obrať na dozrievanie(asi 15 kg, ale cherry a koktejlové ostali napospas osudu.Bolo mi ich aj trocha ľúto, keď som likvidovala korene so spústami plodov, ale v skleníku sú zatiaľ rastliny v pohode a užívajú si aktuálne babie leto.

Bola som veľmi spokojná s týmito odrodami: cherry - Tutti Frutti F1, Orange Santa F1, Grapekumato,  Gardenberry F1,Arielle F1, Green Doctor- tie dám určite aj na budúci rok, koktejlové- PrimabellaF1, Aranca F1, Bejbino F1 a Evans Purplle Pear.Green Bee F1 skúsim ešte raz pre spestrenie, zdravý rast a bohatú násadu. Určite nebudem dávať Sungold F1,Ambrosie, Tiger F1 hlavne pre praskanie plodov. Z klasiky samozrejme nesklamali Štartky a Stupické, ktoré plodili v skleníku od polovice apríla a ešte majú plody, ktoré dúfam, že dozrejú, aj 1 koreň Kumata v skleníku má tiež pár plodov.Bifteky som v skleníku nemala, gro ich úrody bolo v auguste a najviac ma oslovili srdcia Bradt Black Heart, Fresa, Alice, Orange russian117, ďalej novinka Lucid Gem, Girl, Girlś Weird Thinks, Eva´s Amish stripe, z viacfarebných Captain Lucky, Blue Pear, Farebne zaujímavé srdce Sergeant Pepper bol chuťový priemer. V budúcej sezóne vynechám aj Lucky Cross, Cour de Boeuf Bicolor, Amana Orange. Z paprikových boli tento rok chutné sladké všetky(Auria, Opalka, Des Andes, Jersey Giant, Tegucigalpa- aj dobre rodili, ale zrejme dám na budúci rok len Auriu- bola z nich aj najúrodnejšia.. Pretlakov, kečupov, štiav a sušených plodov mám strašne veľa.

 Už pomaly zostavujem zoznam, aké odrody budem pestovať budúci rok. 

                                Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 135.103 (?), 23.10.2019 7:40

Nějak mně těch zrajících rajčata v boudě neubývá. Syn si včera vzal jen Kumata, dcera v sobotu nic (nemá klíče od boudy) a tak jsem se rozhodl, že zkusím vykvasit zralá rajčata (asi jen ta menší Ramallet Bombeta a Green Bee). Na Tomatoville je plno receptů, ale já se přidržím způsobu, který používám na rychlokvašáky- jen viný list, listy z višně a solný roztok. Nebudu toho dělat moc, jen dvoulitrovku. případné ztráty nebudou tak bolet.smiley

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 27.10.2019 14:58

Poslední bifteková se ještě sluní na jižní stěně. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 27.10.2019 14:59

a také Tornáda. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2746) - 6.138 (?), 30.10.2019 22:42

Sezóna rajčat mi skončila 27.10. Docela slušně dlouhá na tu nadmořskou výšku. Zelená rajčata postupně dozrávají v chladu na chalupě, kazivost zruba na úrovni loňského roku, jen zásoby několikanásobně menší.

Čtu tady ty recepty a získávám novou inspiraci na jejich konzervaci. V kyselém nálevu jsem to ještě nezkoušel. Můj osvědčený recept je "napřírodno": nakrájet, mírně posolit, nacpat do sklenic a zavařit klasicky při 80°C asi 30 minut ve vlastní šťávě, případně smíchat s paprikami. Neloupu je, slupky jsou zdravá vláknina a loupání hrozná dřinacool. A ani nepřidávám žádné sladidlo.Tenhle polotovar se pak hodí jak na saláty, tak na vaření téměř čehokoliv a podle druhu jídla je ochucuji. Mám toho tak 40 sklenic, zásoba nejmíň na dva roky. Také jsem sušil a vyráběl protlak.

A nejpovedenější odrůdy? V pořadí podle chuti: Tomato Berry, Strabena, datlový Mandat, Mountain Magic, Start, Kumato, Tornádo, Nelinka, Crimson Crush, Brioso, Galant. Huevos de Toro také nebyly špatné, ale to je jiná kategorie. Nejnižší na stupnici 0 - 10 byl Galant - 6, nejvyšší TB pak plná 10. Mountain Magiky byly o nejmíň 1,5 stupně níž než loni. Celkově pak kvalita oproti loňsku poklesla, vysvětluju si to nuceně otrhanými listy (infekce). Doufám, že se jí příští rok zbavím.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 3.11.2019 12:03

ve skleníku dozrávají poslední rajčata. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika