Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Plodová zelenina > Rajčata 2018

Rajčata 2018

E. T. (240) - xxx.xxx.134.41 (?)
13.1.2018 6:48

Vlani som Malinowy retro pestovala, síce len 2 korene, ale neoslnilo chuťou, ani úrodnosťou, semená som mala od AEV, tento rok nebudem pestovať.Na českých shopoch je uvádzané, že je tyčkové, plody okolo 85 g, skoré, výnosné 6- 9kg z rastliny, ja som mala tak 1 kg. Na zahraničných Weboch je uvádzané ako determ.,tvaru srdca a váhou plodu 300- 400g, takže záleží, odkiaľ máte semená. Eva T 

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Ja tento rok vyskúšam Bobulienku - pred pár ..., host, 24.2.2018
, E. T., 24.2.2018
Zdravim, v roku 2018 planuji nasa..., host, 24.2.2018
Pridávam foto prvých malých zasadnutých plod... , E. T., 24.2.2018
Tak som vyselektovala zo 120 druhov semien, ..., E. T., 24.2.2018

Rajčata 2018

E. T. (240) - xxx.xxx.215.247 (?)
15.12.2017 7:28, počet návštěv: 42611
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Blíži sa konoec roku 2017 a tak by bolo načase založiť nové vlákno, čo budeme pestovať na budúci rok. Po zhodnotení minuloročnej sezóny robím plány a vidím to u mňa takto. Vlani som mala vysadených vyše 50 druhov, tento rok by som to chcela skresať na polovicu.September a október ich riadne preveril, lebo som bola 2 mesiace preč a boli bez starostlivosti, iba čo si susedia chodili oberať.Určite nebudem pestovať z Cherry Supersweet 100, Goldkrone,- praskali od začiatku aj v sklenníku, Sladkuju Devočku- bola z presevu od kamošky, Mandant mi vyšli semená, ale nezdal sa mi až taký výnimočný- dosť malé plody, neoslovili ma ani Charmant a Rubinka od Sema, nevysadím Toro, Torino, Tornádo.Ešte niekoľko ďalších druhov som vylúčila. Ale ako som sa tak prehrabávala v mojich semenách, bude to dosť ťažké. Stále ma to pokúša skúšať niečo nové. Z českých hybridov od Sema budem pestovať asi len klasické stálice Štartky, Bejbino a Pollicino. Datlo. Ešte možno ak dostanem kúpiť, vyskúšamm novú Jagodku. Zo Zelseed po 1 koreni Milicu a Niki Zel a 2 korene Holandských Cristal F1 do sklenníka a 2 korene Stupického skorého poľného, ešte dám samozrejme Gardenberry F1, Juanitu z presevu,2 nové druhy skorých koktejloviek z Uk- Sugar GlossF1 a Pink CharmerF1 z Uk.  V konrajneroch budem ďalej pod strieškou pestovať Dwarf Sleeping lady, Magliu Rosu, 1 koreň Big Green Dwarf a hore uvedené hybridy prípadne ďalšie Dwarf. Na von ešte samozrejme Kumato a Mini Kumato, Sweet aperitiv, moje obľúbené SantaOrange, Philovitu F1 možno Black Cherry, ďalej Orange banana, z biftekových klasiku- skorú Annu Russian, Býčie Srdce, CorazoneF1,zo Zelseed Jerguš F1,z tmavých Black Of Tula, Cherokee Purple, Black Truffle, Orange Strawberry a nejaké španielske od Vladimíra. Ešte na sušenie Scatollone, možno aj českého Šejka a San Marzano Lungo a Mini San Marzano. Z čienych Blue berry. A už sa ro nebezpečne blíži k 40tke, hoci som najmenej toľko druhov vynechala z minuloročných pestovaní. Do začiatku hlavného marcového výsevu mám ešte trocha času to premyslieť.  Aby som sa mala čomu venovať počas zimných dní a večerov-30. novembra som vysiala tie 2 skoré novinky z Uk:  CharmerF1,Sugar GlossF1, ďalej Stupické skoré, Sleeping Lady, a Maglia Rosa, spolu po 2 kusy pre pokusné skoré pestovanie, teplota v izbe 22 stupňov, v noci 18 stupňov. Substrát od Forestiny supresívny na výsevy a množenie. Rastlinkám sa zatiaľ darí. Ešte som 2.dec. vysiala po 2 semená semien Štart F1, Cristal F1 a 1 GardenberryF1plus 1 TomatoberryF1(pre porovnanie). 11. dec som ešte vysiala 2 PhilovityF1 na vegetatívne rozmnožovanie. Budem skúšať pestovať v chladnejšej miestnosti bez prisvetľovania na západnom okne, príp. na východnom a s prisvetľovaním v teplejšej na juhozápadnom okne, uvidím, ako sa bude jednotlivým druhom dariť. Všetkým prajem pekný Advent. Eva T.

Připojit reakci   

Rajčata 2018

Mimmo (1133) - xxx.xxx.153.135 (?)
16.12.2017 15:29
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

V mrazáku jsem měl (při -25st.) asi 3 měsíce vyzrálá rajčata na zpracování. Pak jsem ze dvou plodů vyjmul semena a dal pokusně klíčit. Překvapilo mě, že nevyklíčilo vůbec nic. Je to náhoda nebo herbicidní metoda? Ostatní semínka dám postupně klíčit až od ledna do května, podle toho, co od nich čekám.

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.243.114 (?)
16.12.2017 16:32

Zřejmě zmrzly sad

Připojit reakci

Rajčata 2018

E. T. (240) - xxx.xxx.247.166 (?)
16.12.2017 18:32

To by ma nenapadlo skúšať, ale vonku často na jar vedia vyklíčiť semená rajčín, hoci boli aj vo veľkých mrazoch cez zimu, neskúšajú takto náhodou pri šľachtení nových hybridov prejsť semená mrazom špecializované firmy? Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.173.17 (?)
16.12.2017 19:19

Není vůbec divné, že semena v těch zmrazených rajčatech ztratila klíčivost, protože ta semena byly ve vodě- v gelu ve kterém jsou běžně v rajčatech. Myslím si, že žádná semena i jiných rostlin by ve vodě při takových extrémních teplotách nepřežila. Něco jiného jsou semena samovolně vysetá napřílad v kompostu nebo na záhoně, kde se rajčata pěstovala.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.191.123 (?)
16.12.2017 19:21

V sezoně 2017 se mi bohužel vinou kočky na parapetu promísilo několik odrůd rajčat, nicméně mi vyrostla jakási odrůda, která neodpovídala popisu žádné z pěstovaných. Po prohlížení letošních novinek od SEMO jsem si téměř jistý tím, že se mi do některého balení omylem dostala semínka jejich novinky BLUMKO. Jednalo se o datlové rajče hmotnosti odpovídající Bejbínům, kvalitativně bohužel nic moc - rajče celkem moučné, špatně vyzrávalo (žluté límce), zralost nešla nikdy poznat. Takže jejich sklizeň zamířila do leča.

Je samozřejmě možné že SEMO obviňuji neprávem (a záměna byla z jiného osiva jiného výrobce) o tom se asi ujistím v příštím roce až použiji zbytek osiva a uvidím, kde mi tato odrůda vyroste znovu. Pollicino, Valdo, Datlo ani Mandát to rozhodně nebyly a jiné oválné odrůdy jsem nepěstoval. A popisem na Blumka sedí - zatímco žádné podobné rajče v sortimentu dodavatelů Semo, dobrasemena a Moravoseed nejsou (jiné jsem neměl).

Možná se dopustím vážné křivdy ale tuhle novinku zkoušet nebudu.

Naopak mi tento týden dorazily semínka odrůdy JAHODO, která se tváří jako nehybridní a tímpádem mnohem levnější náhrada Tomatoberry/gardenberry. Tak uvidíme :)

Připojit reakci

Rajčata 2018

Mr Bigggg (2031) - xxx.xxx.173.17 (?)
17.12.2017 12:52

V roce 2018 silně omezím počet pěstovaných odrůd. Omezím také celkový počet tyčkových rajčat na 80. Vysévat budu až na přelomu února a března, takže mám možnost ještě minimálně dva měsíce přehodnotit jaké odrůdy skutečně vyseji. Momentálně to vypadá tak, že budu pěstovat tato rajčata:
-plná polovina tj. 40 rostlin budou velká španělská rajčata tzv. krajové odrůdy.
  Všechny mají sice svá jména, ale protože je zde nikdo nepěstuje, tak je zbytečné je uvádět.
-tři odrůdy rajčat z jedné oblasti v Bulharsku kde má zahradu Mimmo, který mně jejich
semena poskytl (paprikové, velké, malinové)
-18 rostlin velkých srdcí, z nichž jsou i u nás trochu známější Anna Russian, Orange
  Strawberry, Orange Russian 117
-jako vždy budu pěstovat také něco českého, Start F1, Stupické polní rané, Uragán F1a
Tornádo F1. K tomu velmi ranou Taminu a Matinu.
-z těch klasických bifteků toho bude pomálu, z těch co si tady na webu někdo chválil, tak to
bude jistě Amana orange.
-jistě nebudu pěstovat žádná cherry rajčata
-z rajčat běžné velikosti to bude pár rostlin Kumata a mé oblíbené řecké Tessaloniki. Další zatím nemám vybrané, ale semen tohoto typu rajčat mám plno. Jde spíše o to, které nepěstovat. Těžké rozhodnutí.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2018

17.12.2017 16:13

Pridávam pár fotiek mojich rajčiniek z dnešného dňa. Tieto boli všetky siate 30. novembra. Tie menšie sú zo západného okna s teplotou 16- 18 stupňov, občas prisvietené 3hod. tie väčšie z juhozápadného okna teplota 18-25 stupňov, prisvietené 4-5 hod.bielym svetlom. Eva T. 

Obrázky:
Studenší odchov
Studenší odchov
Teplejší
Teplejší "odchov"
Ešte s osvetlením
Ešte s osvetlením
Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.6.138 (?)
21.12.2017 21:06

Evi, sice jsem slíbil, že uveřejním obrázek své Startky 1, ale teď už si nejsem tak jistý, že je to dobrý nápad. Ty Vaše jsou mnohem silnější a vyvinutější.

A jsou to tyčková či keříčková? (Asi hloupá otázka.)

Milan HP

P.S. Na tomhle vlákně se cítím hrozně malý až nejmenší. Z těch všech odrůd (tak kolem milionu) tady zmíněných mi jde hlava kolem. Je to pro mne jako čínština.

Připojit reakci

Rajčata 2018

21.12.2017 21:24

Z týchčo som už vysievala -Štartky, Tomatoberry, SugarGloss a Pink Charmer sú tyčkové-indeterminantné, Stupické skoré poľné a Cristal polodeterminantné, MagliaRosa kríčkové-determinantné a skorá Sleeping Lady je trpaslík- Dwarf- správa sa ako tyčkové, ale má kompaktnejší nižší vzrast a pomerne dobrú rodivosť, je vhodná do väčších kvetináčov.

Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.6.138 (?)
21.12.2017 22:15

Evi, a ty na těch fotkách jsou všechny tyhle odrůdy? Ta moje Startka totiž vypadá tak nějak jinak.

Milan HP

P.S. Navrhuju, abychom příspěvky jeden druhému začínali oslovením, protože tady není moc jasné, co je odpovědí na co. A občas nepřečtu všechny příspěvky. Ale ty začínající oslovením čtu na 110%.wink

Připojit reakci

Rajčata 2018

22.12.2017 6:24

Milane, ospravedlňujem sa, na tých 2 posledných fotkách boli len rajčinky z výsevu 30. 11., Štartky som vysievala až 2. 12., tak pridávam foro, aký je rozdiel medz ityčkovým Štart F1 a trpaslíkom Sleeping Lady (vysiatou 30.11.) Ešte pridávam foto Sleeping Lady s plodmi v kvetináči z tohto roku. Eva T.

Obrázky:

Sleeping Lady Dwarf
Sleeping Lady Dwarf

"Trpaslíci"
Připojit reakci

Rajčata 2018

24.12.2017 6:54

Tak mi to nedalo a vysiala som včera ešte nejakých trpaslíkov- Blazing Beauty, Golden Dwarf Champion a ešte zo skorýchTaminu, Matinu, Sophie´s choice a Sarayev M-22 od Vladimíra, pre porovnanie skorosti dozrievania. A ako by mi to nestačilo, v surfovala som tiež na Ebay a objednala som aj tam nejaké odrody ako vianičný darček, tak uvidím, kedy prídu- snáˇdo mesiaca to bude.  Krásne Vianoce všetkým.

Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.6.138 (?)
24.12.2017 10:45

Evi, tak teď už jsem spokojen: vypadají stejně, jen ta moje je trochu menší. A byly vysety ve stejný den. Nejspíš kvůli teplotě - udržuju ji pod 20°C.

Přikládám foto v detailu.

Milan

Obrázky:
Startka z 2.12.
Startka z 2.12.
Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.6.138 (?)
24.12.2017 10:48

Tak ještě jednou, takhle ležatá není.

Obrázky:

Připojit reakci

Rajčata 2018

Walter (1191) - xxx.xxx.168.103 (?)
17.12.2017 16:31

Po 2 letech zas budu pěstovat tyto dvě odrůdy

Obrázky:

Připojit reakci

Rajčata 2018

17.12.2017 19:12

Pán Walter, aké máte skúsenosti so Supersweet 100? Ja som ich mala posadené vlani- 1 koreň v sklenníku a 1 v kvetináči vonku. Boli dosť malé a praskali aj v sklenníku.Tak ich tento rok nevysadím Je možné, že by to bolo predajcom? Semienka som kúpila v Lídli, prikladám foto, inak u nás na Myjave dosť pestujú odolnú Hildares F1, ktorú tiež dostať len v Lídli, chvália si ju, ale ja som ju skúšala a tento rok ju vynechám. Eva T.

Obrázky:
Kúpené v januári v Lídli
Kúpené v januári v Lídli
Připojit reakci

Rajčata 2018

17.12.2017 20:38

Ve vláknu Rajčata 2017 jsem se 13.1. pokusil Supersweet popsat, je tam i foto. Každopádně mě zaskočila až neskutečně velká násada sladkých plodů. Na druhé straně i mně ve skleníku plody praskaly, ale jen když zůstaly příliš dlouho zralé neotrhané na rostlině. Přidám ještě fotku z konce července 2013. Jde o 2 rostliny 0,4m od sebe uprostřed fotky.

Obrázky:

Připojit reakci

Rajčata 2018

17.12.2017 21:03

Vyzerajú krásne, ja som ich mala vedľa Gardenberry škoda, že som nefotila ten rozdiel, nenechávala som ich dlho na rastline, aj tak praskali, možno to bolo lídláckymi semenami, no a chuťovo aj kvalitou plodov boli GardenberryF1 lepšie. Budúcu sezónu si porovnám GardenberryF1 a Tomatoberry F1 od 2 rôznych firiem.

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.47.109 (?)
15.2.2018 9:32

Jen chci upozornit pěstitele, že ty velmi rané odrůdy Tamina a Matina začaly zrát loni i předloni později než Start F1. Již jsem je pro letošní sezónu vyřadila. Připadají mi jako jedna a tatáž odrůda, která je nabízena pod dvěma názvy. Je to obdoba našeho Tornáda, nevýrazná chuť. Nemám ráda rajče, které měkne dřív než zcela zčervená. A Raným zázrakem se nenechte taky napálit, rostlina doroste asi do 80 cm a dozrává v srpnu, nikoliv v červnu, plody moučné, maximálně na vaření.

Připojit reakci

Rajčata 2018

15.2.2018 10:25

Velmi zajímavá reakce na můj příspěvek o tom co budu v roce 2018 pěstovat. Nemohu souhlasit s tím, že Tamina a Matina jsou pozdnější než Start F1. Start F1 je mé nejoblíbenější rajče, ale za těch více než třicet let co je spolu se Stupickým polním raným pěstuji nikdy nebylo ranější, vždy první plody zrály o týden až deset dnů později než Stupické. Proto jsem také to Stupické polní rané vždycky pěstoval, obvykle čtyři až pět rostlin a šedesát rostlin Startu F1. Možná u Vás je to jinak, nevím kde a jak rajčata pěstujete. S tím, že Tamina je jako Matina máte asi pravdu, vypadá to na přesmyčku slov. Tamina byla dána do prodeje v bývalé NDR ze zahradnictví v Quedliburgu a Matina z jiného zahradnictví v NSR v městečku poblíž hranic NDR (jméno jsem už zapomněl)  vzdáleného od Quedlinburgu cca 40 km. Kdo tuto odrůdu vyšlechtil a od koho její semena na druhou stranu hranic přeletěla není známo, ale že se nějak muselo změnit jméno v tom rozděleném státě je jasné.
Taminu jsem pěstoval již dva roky, Matinu poprvé loni a mohu říct, že u mne jsou pokud jde o ranost na stejné úrovni jako Stupické a jejich chuť je také podobná Stupickému, což není vůbec překvapivé, protože všechny vznikly z křížení (Mikado x Sláva Porýní) x Solanum racimegerum. Jen Matina a Tamina byly přešlechtěny (nebo vybrány) tak, aby plody neměly v zeleném stavu to tmavě zelené žíhání a při dozrávání se netvořil ten nepříjemný žlutý límec.

Vladimífr

Připojit reakci

Rajčata 2018

Milan Daníček (160) - xxx.xxx.6.138 (?)
16.2.2018 23:40

Start F1 je můj standard: jak do chuti (není-li rajče lepší chuti, nač se namáhat?), tak i do ranosti. Teď je srovnávám s Bonsetami a Vitadory a zase mi vycházejí jako nejranější. Pravda, Bonset roste rychleji, ale s květními vijany je pozadu. Ale uvidíme, jak to bude se zralými plody. Ještě jsem do soutěže dodatečně zařadil Stupice, ale ty mají hendikep přes 1 měsíc 16.12. oproti 19.1. To se nejspíš nedá dohnat.

Milan Hokus Pokus 

Připojit reakci

Rajčata 2018

17.12.2017 19:36

Vladimíre, tiež som zvedavá na tie tvoje španielske, najmä Ramallety z Mallorky. Aj ja ešte možno do marca upravím môj zoznam pre tohoročné pestovanie. Rada by som poznala skúsenosti z vlaňajšieho pestovania aj napr. p.Kohúteka, ktorý zakladal tohoročné vlákno, ďalej pána Pepu Pepu ako sa darilo jeho skoro vysadeným rajčinám (už 5.3.)v sklenníku a s jeho vypracovanou kanystrovou závlahou, tiež som tu dávno nevidela príspevky paní Hany a Jiřiny, ale zrejme teraz je prioritou gazdiniek vianočné vypekanie, ako u tetyJany. Snáď sa to tu v novom roku rozbehne. Tak idem aj ja zdobiť grilážky a perníčky. Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

Teta Jana (193) - xxx.xxx.240.162 (?)
18.12.2017 15:03

Já jsem letos pěstovala 55 odrůd rajčat, šílené! Pátrám po rajčeti, které by bylo pro mé potřeby ideální, mělo by krásně vypadat /dle mého vkusu/, dokonale chutnat, vážít něco kolem 200g, být hodně masité, rostlina by měla být mohutná a schopná vyprodukovat vice než 3kg plodů, plody by neměly praskat a trocha odolnosti chorobám by byla fajn. Rajče by mělo chutnat na chlebu s máslem, v salátech, být vhodné na sušení i do protlaků. Několik jedinců tyto mé představy naplnilo beze zbytku. Jde většinou o ruské bohatýry a jednu odrůdu francouzskou a jednu polskou. Jedná se o Corazon, Garmoška, Thick Cheeks, Wonderworker, Puzzata Xata a Opalka.

Obrázky:
Corazon
Corazon
Garmoška
Garmoška
Thick Cheeks
Thick Cheeks
Připojit reakci

Rajčata 2018

18.12.2017 15:37

Jani, som rada, že si sa tu objavila po dlhšom čase. Corazon F1 mienim aj ja naďalej pestovať, ale došli mi originál semená zakúpené od Vilmorin pred 3 rokmi na Agrokomplexe. A nechce sa mi už objednávať z internetových obchodov.Snáď bude niekde v ponuke v kamenných predajniach v priebehu januára a februára. Vlaky máme zatiaľ zadara, tak si potom urobím nejaký výlet po špecializovaných predajniach v Blave. Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

18.12.2017 16:38

Každý máme svůj sen. Já zase sním o tom, že bych chtěl mít svá zralá rajčata po 9 měsíců v roce. Není to nereálný sen, ale dá to hodně přemýšlení a zkoušení. Mám pocit, že se k tomu blížím. smiley

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2018

18.12.2017 16:52

Vladimíre, to je aj môj sen, hoci som paradajky aj nasušila, čerstvé sú čerstvé. A tie z mojej záhrady mi tento rok už dochádzajú, takže k Vianociam už budem kupovať. Dúfam, že budúca sezóna bude dlhšia aj vďaka tým španielskym z Mallorky. Ako sa držia tie tvoje s dlhodobou skladovateľnosťou?wink

Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

18.12.2017 22:11

Jsou v pohodě. Nějaké ty menší znovu ochutnám na vánoce a zkusím znovu také jedno Ramallet SL dec Cardasar. Už se těším. Příští chutnání počítám někdy v druhé polovině ledna.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2018

19.12.2017 8:03

Vladimíre, prípadne ďalší nadšenci, aké máte skúsenosti s pestovaním skorých Taminy a Matiny? Hlavne čo sa týka ich skorosti v porovnaním so Stupickým skorým poľným, prípadne aj chuťové a vzhľadové, na nete som už o nich všeličo čítala, ale sama som ich doteraz nepestovala, bodla by mi rada od skúsených pestovateľov. Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

ivan z okénka (662) - xxx.xxx.184.133 (?)
19.12.2017 8:55

Odrůdu Matina neznám, ale Tamina je velmi podobná Stupickému (polní rané). Velkostí, chutí, raností. Němci ho šlechtili na to, aby nemělo ten světlý límeček okolo stopky jako má Stupické. Podle mě je výnosnější, odolnější suchu, má větší kořenový systém. Moc nezalévám, a tak mám poslední roky odkoukané, že rostliny Tamina a odrůd jako např. Start, Tornádo, Zlatava, Harzfeuer, Hildares, Tipo, Albertovské, vedle vadnoucího Stupického byly ještě v pohodě.   

Připojit reakci

Rajčata 2018

19.12.2017 16:35

Ja som Stupické skoré poľné vysadila po 6. rokoch (vonku som ho prestala pestovať) 2 korene do sklenníka(St. sklenníkové sa mi kedysi neosvedčilo) a bola som milo prekvapená. Ako prvé dozrievalo okolo 20 mája, dokonca nemalo ani žltý límec a hoci som ho pôvodne plánovala vyhodiť zo sklenníka v polovici sezóny, rodilo celkom obstojne až do októbra. Pestovala som ho ako kríčkové, sem tam, som vylomila nejaký výhon, tak ani neprerastalo anebol z neho žiaden prales.. Ale možno by bolo dobré vysadiť pre porovnanie aj tú Taminu. 

Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

19.12.2017 16:15

Letos jsem se věnoval pěstování všech českých hybridů a také jsem měl vedle sebe Stupické polní rané, Taminu a Matinu. Rok to byl netypický a rozdíly v ranosti nebyly tak velké jako jiná léta. Nějaké hodnocení jsem dělal i zde ve vlákně Česká rajčata 2017. Stačí prohlédnout si toto vlákno.
           Vladimír
PS.: Semena posílám

Připojit reakci

Rajčata 2018

Martin Kohútek (3) - xxx.xxx.200.242 (?)
6.1.2018 13:16

Ahojte, semená rajčín z USA, firiem, ktoré k nám neposielajú objednávam ku známym, čo tam žijú, a tí mi to posielajú sem. Ale napríklad" J & L gardens" sem posiela bez prekážok. Európska firma, z Belgicka, ktorú som len nedávno objavil takúto prekážku nemá, a majú tam krásne odrody, vzhľadom k menšiemu počtu balených semien majú aj veľmi prívetivé ceny. Aby som priamo nepísal názov firmy, nájdete ju medzi tými ojedinelými, ktoré ponúkajú rajčinu, akú vám ukáže, keď zadáte " Big Cheef Stripes Tomato" (písať presne, je tam "chyták"). Aj na pokochanie sa modernými i klasickými, často veľmi nezvyčajnými odrodami je to zaujímavé si prejsť. :)

Snáď je v poriadku, že to takto píšem. :)

Připojit reakci

Rajčata 2018

6.1.2018 14:35

Dík, Maťo, dúfam, že aj, trochu som tam surfovala a našla som veru všeličo zaujímavé, niekedy do budúcna, stojí za to vyskúšať.smiley Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

ivan z okénka (662) - xxx.xxx.184.133 (?)
19.12.2017 8:33

O víkendu jsem dělal poslední šopák ze svých. Zatím nejdéle jsem uchoval (opakovaně) odrůdu Zlatava, letos jsem jí měl málo na to nechávat jí do nového roku. Vladimíre, i když píšeš, že nebudeš pěstovat cherry rajčata, zkus zařadit do sortimentu Jahodo. Není to hybrid, je chutné a má v sobě LSL gen. K semenům z Lidlu: jsou to vesměs odrůdy starší, ale dobré. Ta supersladká stovka praskat bude, mám dojem, že už jsme jí měli ve foliáku před rokem 1990 (Sweet 100 tam bylo určitě). Tehdy bylo méně tepla, menší kontrasty ve vlhkosti vzduchu, rajčata nepraskala, nebo jen málo. Měli jsme ta drobná sladká rádi (plný foliák Startu, popř. i Sláva Porýní a několik těch drobných).V té době jsme pěstovali - vedle Bonzetu - i další položku z Lidlu, Harzfeuer F1. Vysejte ho a dejte vedle Startu F1, možná přejdete k tomu německému z 50. let. Hildares je trochu tužší a má méně výraznou chuť. Ten stojan v Lidlu obsahuje dost dobrých odrůd nejvíce ze II. poloviny 20 století, dokonce tam měli i nehybridní okurky "kornyšonky". Lidl není výrobce, nechává si osivo balit u solidních firem.

Připojit reakci

Rajčata 2018

19.12.2017 9:13

Díky, pane Ivane, máte zaujímavé príspevky aj ohľadom udržania čo najoptimálnejšej teploty v sklenníku. HarzfeuerF1 aj HildadresF1 som mala vlani v sklenníku Harzfeuer mi robil žltý límec, Štartky nie. Hildares rodil pekne, ale tá chuť ma neoslovila. Ano, na tom stojane v Lídli bolo dosť dobrých starých odrôd a podstatne lacnejších než v iných obchodoch. A napr. ten Hildares ani inde nemajú, U nás na Myjave ho dosť pestujú, lebo v pliesňových rokoch vydrží najdlhšie. Mňa ten Supersweet 100F1 len neoslovil -ani v sklenníku, ani v kýbli, oproti ostatným Cherry, čo som mala.  Ak niekde uvidím, možno skúsim to Jahodo, preklepla som sa v úvode, miesto Jagodky som myslela Jahodo.

Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

19.12.2017 15:58

Supersweet praskalo snad víc než Cherolla a to je co říct. Na něj se stačilo jen škaredě podívat.Nikdy víc.

Připojit reakci

Rajčata 2018

19.12.2017 17:48

Pokud jde o to uchování rajčat, mně vůbec nejde o to uchovat nějakou odrůdu třeba i LSL co nejdéle, ale já chci pěstovat odrůdy, které jsou běžně pěstovány hlavně pro dlouhodobé uchování (do března a déle) a mají takto nastavenou genetiku. Není to nic GM, ale rajčata zavěšená na špagátu se uchovávají ve Španělsku více než dvě století. Mám pocit, že letos, kdy jsem tato rajčata pěstoval pod střechou s minimální zálivkou v době růstu a zrání plodů se mně tato rajčata podařilo vypěstovat v dobré kvalitě  a chutná. Jak dlouho ještě vydrží je zatím ve hvězdách. To mne zajímá víc, než nějaká dozrávající rajčata, která jsem také konzumoval jěště počátkem prosince.
Já jsem tak trochu český patriot. Neznamená to, že budu vždy chválit česká rajčata, spíš se snažím k nim přistupovat kritičtěji než k odrůdám cizím. Protože v cizině je docela zájem o česká rajčata (hlavně o Stupické polní rané, které se běžně pěstuje od Nového Zélandu až po Aljašku- asi nejčastěji pěstované rajče na světě, které si každý vyzkoušel pěstovat) tak jsem od roku 2014 začala pěstovat všechna rajčata u nás na trhu, abych byl v obraze. Také mne začala zajímat historie šlechtění u nás a zejména všechno co o tom Stupickém se dalo sehnat. Všechno co jsem zjistil, jsem publikoval na internetu v USA a také něco zde např. ve vláknech Česká rajčata a Česká rajčata 2017.
K tomu Stupickému polnímu ranému. Ano má dvě vady, ale to neznamená, že se s tím nedá nic dělat. Je náchylné k praskání, ale které rajče s tenkou slupkou není.  Dobře ochráněné před velkým deštěm a nadměrnou vlhkostí např. ve skleníku by mělo toto praskání být minimální. Stejné je to s tím žlutým límcem. Ten se tvoří za určitých podmínek, ostré slunce a rychlé dozrávání při vysokých teplotách. A protože tímto límcem trpí i hybridy F1, kde je pro hybridizaci použita linie na jejímž počátku je Stupické (Start F1, Tornádo F1)), tak také tyto odrůdy více trpí na žlutý límec. Já jsem zahrádkář a mohu si dovolit s těmito odrůdami experimentovat a přijít na opatření potřebná k tomu aby se tento žlutý límec netvořil. A to je můj současný cíl, pokud jde o česká rajčata. Mohl bych přejít k odrůdám, které také mají základ ve Stupickém, ale k jejich dalšímu křížení bylo použito odrůdy, které chybí jeden gen způsobující dozrávání a proto nemají ten límec (Toro, Torino, Pálava, atd.). Jsou to krásná kulatá rajčata (LSL), jen ta chuť je trochu jinde. Pokud jde o chuť, tak mne takové Harzfeuer ani jiné cizí rajče neuspokojilo tak jako Start F1. Asi každý vnímáme chuť jinak.
Kdyby Jahodo, Blumko atd. vydali v loňském roce, jistě bych si je odzkoušel. Ale omezuji množství odrůd a tak na zkoušení nových odrůd nemám místo. Počkám si jaká odezva bude od jiných.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2018

19.12.2017 18:14

Vladimíre,  veľmi pekne by som prosila laicky vysvetliť, čo znamená skratka LSL u rajčín, nemám naštudovanú genetiku šľachtenia, prípadne i ďalšie podobné skratky, akosi som sa o to doteraz nezaujímala. Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

19.12.2017 22:15

Zkratka LSL znamená long self life znamená v češtině rajče s dlouhou trvanlivostí. Poprvé jsem o tom četl, když Ing. Prášil psal o nové odrůdě, kterou uvedli na trh (Bejbino). Napsal asi toto. Rajčata LSL když zčervenají a utrhnou se, tak se mohou dlouho skladovat, ale nikdy nedosáhnou tu správnou chuť. Kdežto rajče Bejbino když dostane červenou barvu se také mohou dlouho skladovat, ne sice tak dlouho jako LSL, ale během skladování dosáhnou výbornou chuť. Přiřadil jim značku MSL- midle self life (střední životnost). Podle mne asi ty s největší LSL jsou právě ta rajčata ze Supermraketů. Někde jsem četl, že rajčatům LSL chybí jeden gen, který se podílí na dozrávání. Ale jsou tady jistě lidé, kteří by to mohli vysvětlit lépe, já po tom nepátrám, protože pro mne to nemá žádný význam.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2018

20.12.2017 7:14

Díky, Vladimíre, úplne mi stačí toto vysvetlenie a tiež po tom nemienim ďalej pátrať. Ibaže sa stávalo, že aj rajčiny kúpené v hypermarkete- najmä strednej veľkosti, nemali ani chuť, ani farbu ani trvanlivosť.  Ale to je zrejme o inom. 

Ešte spomeniem, hoci to s týmto nesúvisí, sesternici v Austrálii už vykapali všetky rajčiny, ktoré som jej tam v septembri vysadila.Včera ráno o 7.hod. tam mali 38 stupňov a večer o 10.tam mali ešte 43 stupňov. Obrali asi len po 4 kusy Black Russian, nejakých talianskych biftekov a zopár Cherry. ostatné sa uvarili. Ešte sa im ako-tak pod tieniacou strieškou držia chilli papričky. To len tak na zahriatie v týchto studených dňoch.smiley Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

21.12.2017 20:03

Nadišiel krásny vianočný čas,
chcela by som vám k nemu zaželať:
Nech peniaze Vám dajú slobodu,
láska domácu pohodu,
zdravie, radosť zo života
a šťastie nech sa pri Vás denne motá.

Eva T.

Obrázky:

Připojit reakci

Rajčata 2018

petrpan (77) - xxx.xxx.226.24 (?)
22.12.2017 7:34
Jen bych si dovolil opravit drobnou chybku. Zkratka znamena "long shelf life" - volne prepozeno "dlouho vydrzi na regalu".
Připojit reakci

Rajčata 2018

25.12.2017 12:22

Pochopitelně máte pravdu. Ale nedalo mně to, avyhledal jsem si výstřižek z jednoho ročního kalendáře, který jsem dostával jako předplatitel Zahrádkáře. A tam je napsáno: "Plody těchto odrůd (ozačovaných LSL- Long Self Life) jsou mdlé chuti, bez vyvinuých aromatických látek, které vznikají v průběhu dozrávání."  Ani mne nenapadlo, že by zrovna tady mohla být nějaká chyba a tak jsem to takto presentoval i v mých příspěvcích.

Vladimír

PS.: Spíš jsem si myslel, že jsem to přečetl špatně já. Polepším se.  smiley

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.47.109 (?)
15.2.2018 10:56

Mohu doplnit, že rajča LSL mají skutečně blokován gen, který urychluje dozrávání, ale tím byl zároveň poškozen i gen, díky němuž se tvoří typicky rajčatová chuť. Proto ta zimní rajčata,  většinou ze španělských pěstíren, pěkně vypadají, ale jsou mdlé chuti. Taky je to částěčně šlechtěním,  i zde platí něco za něco.

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.6.138 (?)
21.12.2017 21:15

Nebuďme troškaři: zkusme to vytáhnout na 10. Ne, to není ironie. Jdu do toho s Vámi. Musíme sice počítat s tím, že nebudou úplně stejně dobrá po celou tu dobu, ale vždycky budou mnohem lepší než co se dá koupit.

K tomu nám dopomáhej Matka Příroda.

Milan

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.240.122 (?)
18.12.2017 20:26

Zdravím, taky jsem hledala mé ruper rajče. Letos jsem měla 25 rostlin.

22 kusů Oxheart a 3 kusy Corazon. Rajčat mraky chutné sladké, lepší sklizeň jsem neměla. Už budu pěstovat pouze Oxheart je vynikající.

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.221.118 (?)
19.12.2017 16:33

Letos jsem měl prvně také oxheart, moc mi chutnal, bohužel byl jen jeden takže na příští rok jich plánuji tak 10.

Připojit reakci

Rajčata 2018

Registrovanýuživatel (259) - xxx.xxx.218.122 (?)
19.12.2017 17:23

Ten Oxheart má tvar srdce nebo pytlíku? Google mi ukazuje oboje.

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.221.118 (?)
19.12.2017 17:25

Srdce

Připojit reakci

Rajčata 2018

26.12.2017 10:42

Ak by ste sa niekto nudili počas sviatkov, našla som celkom dobrú prehľadnú stránku z Oregonu, je to síce Eshop, semená nie sú najlacnejšie, ale majú veľmi veľa druhov, aj s hodnotením a vyznačenou dobou od indukcie kvetu po zrenie. myslím, že stojí za prezretie.

alebo ešte aj na poľskom príp.chorvátskom.

Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

26.12.2017 14:15

Prezrela som tie webby a napr. u Anny Russian, Orange Banana   a aj iných majú napísanú rôznu dĺžku vývinu plodov Mne sa tieto vlani javili ako skoré(60- dňové), tak ktorý z tých webbov je najdôveryhodnejší? Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

Jiřina (884) - xxx.xxx.230.1 (?)
26.12.2017 16:55

Zatím mám přesnější obraz o složení rostlin ve skleníku, venkovní posty ponechávám zatím otevřené. Letos se mi Tomatoberry F1 zdálo hůře rostoucí v druhé polovině sezony a lehce ve skleníku praskalo, byla jsem rozhodnutí ho r. 2018 vynechat, říkala jsem to dceři, té prý chutná a chce alespoň jednu rostlinu. Tak těžko se mi rozhoduje o jednotlivých odrůdách. S jistotou nebudu pěstovat Děvočku, došla mi orginální semena s expirací 2012, další balíčky, které mi byly dovezeny v dalších letech obsahují obyčejná kulatá rajčata, Děvočce se nepodobají, možná je někomu daruju, možná je vyhodím, ještě nevím. Za nosnou odrůdu, kterou jsem nadšená, považuji oranžové Datlo. Roste trochu slaběji, dle toho volím spon, vyštipuju jen tak do 60 cm nad zemí, potom jen vyvazuju. Chutné, nepuká, vydrží ve skleníku do mrazů, netrpí chorobami. Budu mít asi tři rostliny. Objednala jsem si v SEMU zahradnické balení s jedním gramem semen, budu přátelům rozdávat semínka a podle mých instrukcí si budou pěstovat sazenice sami. Dál po jedné rostlině Mandat, Finik O., Nasťa Slastěna. Ruské odrůdy tentokrát nebudu řízkovat, zaseju jen několik semen pro sebe, co vzejde náhodou navíc rozdám sousedům a v práci. Řízkovat budu Tomatoberry F1, dále nové odrůdy Nugget a Delicasy zakoupené v Německu od fy Kiepenkerel, oboje je označené NEU, sáčky obsahují 6 a 7 semínek, sáček stál několik Euro. Nugget a Delicasy chci u více pěstitelů, proto je budu řízkovat. Nebudu pěstovat Sveet100 F1, byť bylo chutné, tak pukalo a přezrávalo ve vodnatou břečku. Počítám s jednou dvěma rostlinami Stupického polního raného, které ukončím za třetím vijanem a potom vyhodím. Stejně jako letos dvě rostliny velkoplodých rajčat. To je třináct rostlin, více se mi do skleníku nevejde. Každá rostlina má předem danou pozici.

Z rajčat pro venkovní pěstování jsem si objednala barevný sáček odrůdy Blumko, zaujala mne údajná tolerance k plísni rajčatové, takže ho chci vyzkoušet. J.

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.6.138 (?)
26.12.2017 17:54

Chci se zeptat, zda rozumím správně: to Blumko je barevná odrůda cherry rajčat nebo spíš koktejlovka? Hledám plísniodolné odrůdy, ale třešňovky mne při mé spotřebě neuspokojují, i když jsou chuťově výborná. A odkud pochází? Myslím tím zemi původu. Jak velké má plody?

Děkuju.

Milan Hokus Pokus

A vlastně ještě něco: zdá se mi, že máte zkušenosti s řízkováním sazenic na venkovní výsadbu v květnu, což je i můj cíl. Měla byste pro mne nějaké tipy? Nebo varování před chybami?

Připojit reakci

Rajčata 2018

26.12.2017 22:08

Pane Milane, projděte si moje starší příspěvky zde na zahradě.cz, kde řízkování detailně popisuji včetně fotodokumentace a datování posledních asi sedm let. Příspěvky jsou pod názvy: Množení sazenic rajčat řízkováním a podobně.

Rajče Blumko je letošní novinka. Kopíruji popis ze stránek Sema: Nejde mi to zkopírovat, pokud si zadáte Blumko do Googlu, vyskočí to na vás.

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.6.138 (?)
27.12.2017 0:53

Díky. Obojí udělám.

MHP - teď už oficiální přezdívka

Připojit reakci

Rajčata 2018

27.12.2017 10:56

Blumko:

Popis produktu
Poloraná odrůda s plody oválného (švestkového) tvaru o váze 50 až 80 gramů. Plody jsou tolerantní k praskání, předčasnému opadu a vhodné k delšímu skladování. Blumko je určené ke sklizni jednotlivých plodů, můžeme sklízet i celé vijany. Plody jsou vhodné pro přímý konzum a na saláty, tak na vaření, jako např. boloňskou omáčku. Odrůda je tolerantní k plísni rajčatové. Vhodné pro pěstování na poli, ve folníku i ve skleníku.

Připojit reakci

Rajčata 2018

Honza z Polabí (143) - xxx.xxx.167.137 (?)
28.12.2017 11:33

Paní Irina Zacharias z Maxhuette-Haidhof pár desítek km za Rozvadovem, která pěstuje rajčata a přes web prodává i semena, známá i z filmu Oslava rajčat, který zde byl nedávno vzpomínaný, k novoročnímu přání přidala i hodnocení sezony 2017,které možná může být pro někoho zajímavé: " V tomto létě nebyly, alespon u nás, žádné extrémní rozdíly teplot přes den a v noci a díky tomu nebylo žádné extrémní množství rosy. Ale skoro celé léto, i při velkých vedrech, bylo velmi dusno. Taková vysoká vlhkost při vysokých teplotách představuje zvýšené nebezpečí fytoftory.Podle našeho mínění rajčata prostě natáhla vlhkost ze vzduchu do plodů. jenom tak si vysvětlujeme vodnatou chut našich rajčat, i když zaléváme velmi málo. Od zhruba poloviny srpna se chut zlepšila. To se už udrželo až do podzimu. Celkově co se týká chuti to nebyl jemný, ale spíše kyselý rok. Některé jemné odrůdy z toho profitovaly, jako např. Earliana, Banana Legs a dokonce Green Sausage.

Positivní: dostali jsme mnoho zpětných reakcí od našich statečných zákazníků, kteří dali na naše rady a dali rostliny dále od sebe, méně zalévali a hnojili. Byli sami překvapeni, jak to rostliny posílilo. Rostliny byly zdravější (když se odhlédne od perfektní zeleně) a plody chutnaly lépe. A zahradník je uvolněnější a má více radosti. Někteří psali, že i když ve skleníku optimálně nevětrali, tak díky většímu sponu, mulčování slámou a nižší zálivce měli méně chorob Samtblattkrankheit a Braunfäule" - to nevím jak přesně přeložit a ani slovník mi to nebere...

Připojit reakci

Rajčata 2018

29.12.2017 19:08

Tak dávam foto pre porovnanie pokusných rajčín z výsevov 30. novembra, teda zajtra bude tomu mesiac 1. obrázok Pink CharmerF1(47 dňová indet. koktejlová s Dwarf Sleeping Lady (60- dňová)juhozápadné okno, prisvetľované 4hod., teplota22/18 stupňov, 2. obrázok Sugar GlossF1 indet.cherry(50-dňová) a Dwarf Sleeping Lady východné okno bez prisvetľovania, teplota 17/14 stupňov. Posledný obrázok- Sleeping Lady vedľa seba z teplého a studeného odchovu.Eva T.

Obrázky:
Pink Charmer a Sleeping Lady
Pink Charmer a Sleeping Lady
Sugar Gloss a Sleeping Lady
Sugar Gloss a Sleeping Lady
Sleeping Lady Dwarf
Sleeping Lady Dwarf
Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.6.138 (?)
29.12.2017 19:33

Evi, dík. Teď vidím, že je opravdu rozdíl mezi tyčkovými a keříkovými. Ty moje ale rostou pomaleji, což ale nemusí být tak docela na závadu.

A jaké máte plány s těmi sazenicemi dál? Do skleníku - nevykurovaného - je opravdu ještě moc brzy. Já plánuju je nechat doma, tedy až dorostou do běžných sazenic, ale v igelitových pytlích. A nejspíš budou potřebovat trochu víc přisvětlení. A v březnu je vyhodím do skleníku na balkoně (ale ten ještě neexistuje) a případně jim i přitopím. Jen netuším, jak budou velká.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2018

29.12.2017 19:59

Milane, tie tyčkové budem ešte niektoré množiť odrezkami, nietoré budem presádzať postupne do väčších nádob. Do sklenníka pôjdu až v marci podľa podmienok. Tento rok som prvé sadila do sklenníka 19. marca. Teraz skúšam, ako budú na jar nasadzovať plody aj za oknom. Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.6.138 (?)
29.12.2017 20:19

Jasně Evi, stejný plán jako můj. Mám jen starost, kam se mi všechny ty pytle či velké květináče vejdou - pod okna to nepůjde, neměly by dost světla. Takže zbývají zas jen parapety (mám jich docela dost, ale stejně to bude málo). Tak už lovím odběratele na ty Startky, co rostou ze všeho nejlíp. Kromě toho, co už mám, musím v lednu ještě zasít ty plísniodolné: nařízkovat je úspěšně je můj hlavní cíl.

A mám jeden dotaz, no, skoro se za něj stydím, ale potřebuju to nutně vědět: ty heirloom tradiční rajčata jsou všechna samosprašná? Nebo jsou i odrůdy, které nejsou? (Pst, nikomu neříkejte, že jsem se ptal na takovou základní věc.)

Díky.

MHP

Připojit reakci

Rajčata 2018

29.12.2017 20:45

Milane, všetky rajčiny by mali byť samoopelivé, vonku stačí vertík, príp. čmeliaky a včielky (ak nechceme, aby sa nám odroda v budúcnosti zachovala je dobré dať na rastlinky, z ktorých budeme brať semená dočasne vrecia z netkanej textílie- ako zábranu proti nežiadúcemu cudzoopeleniu hmyzom.) Inak v sklenníku, príp. na balkóne, kde nie je taký pohyb vzduchu, je dobré občas trocha potriasť rastlinkami, aby sa lepšie opelili.Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.6.138 (?)
29.12.2017 21:24

Díky, Evi. Zase další krásné slovenské slovo: samoopelivý.

Zatím jsem totiž pěstoval jen F1, ani ne tak proto, že jsem tohle nevěděl, ale spíš proto, že jsou většinou na trhu. Ale teď jsem členem Tomatoville (zatím jsem ničím nepřispěl) a tam je obrovská nabídka jak oni tomu říkají "heirloom" (tedy ne křížených) odrůd. A některé vypadají fakt lákavě. A členové si je vyměňují zdarma, tedy samozřejmě kromě poštovného. Takže do vzdálenější budoucnosti uvažuju i o některých těchto odrůdách (a doufám, že je získám i tady od fajnšmekrů jako Vy a Vladimír). No, ale neměl bych přeskakovat sám sebe: teď je nejdůležitější hokus pokus.

A s tím balkónem asi tady nebudou problémy: jsme v údolí Labe a fouká to tu až hanba.

Milan

Připojit reakci

Rajčata 2018

30.12.2017 0:27

Jen bych chtěl upřesnit. Všechny nehybridní rajčata se označují OP (open polinated). Heirloom jsou odrůdy tzv. dědictví, není stanoveno přesně, které by to měly být, ale píše se, že by to měly být odrůdy starší cca 50 let. Z našich je považováno za heirloom jen Stupické.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2018

30.12.2017 7:50

Vladimíre a ako dopadlo v r. 2016 to pestovanie starých českých odrôd, zaujímalo by ma, či naozaj Stupické poľné rané bolo naozaj to isté rajče ako Moravský div, lebo na niektorých zahraničných semenárskych webboch som videla obe. Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

30.12.2017 19:25

V roce 2015 jsem pěstoval Moravský Div spolu se Stupickým polním raným a také americkým Stupice a žádné rozdíly jsem nezjistil.
Něco k jeho historii“
Moravský div je rajče, které poslal do USA Andrej z Běloruska a odtud se rozšířilo i zpět do Evropy. Pod názvem Moravský Div se v obchodech v Bělorusku prodávaly Stupické polní rané, jejichž semena tam dodával Moravoseed. Asi pro lepší prodejnost je tam prodávali pod tímto atraktivnějším názvem. Že ta semena tam dodal Moravoseed jsem si ověřoval u firmy nejen já, ale i někdo z USA- odpověď z Moravoseedu jsem četl.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2018

30.12.2017 20:12

Stupické skoré poľné si opravilo u mňa po vlaňajšku reputácu, z januárového výsevu som mala prvé zrelé rajčinky v sklenníku 19. mája a tie 2 korene, ktoré som tam posadila, rodili obstojne až do konca septembra, korene som vyhadzovala zo sklenníka až začiatkom novembra. Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.33.3 (?)
29.12.2017 19:57

mate pekne sazenice ale neni lepsi vyset semena v polovine ledna   za prve nebudou se tak vytahovat za druhe budou venku za tyden stejne je nemuzete dat do nevytapeneho sklenike nebo foliaku driv nez v polovine dubna a to asi musite asi davat svicky nebo pritapet elektrikou aby nezmrzly

Připojit reakci

Rajčata 2018

29.12.2017 20:12

Robím tiež trocha také hokusy- pokusy, aby som vypestovala čo najskoršie rajčiny, hoci aj za oknom, tak to pre budúcoročnú sezónu skúšam minimálne o mesiac skorej, baví ma to, obyčajne som vždy vysievala prvé okolo 6. januára, do sklenníka dávala koncom marca, príp až začiatkom apríla-podľa počasia(boli roky, keď sme mali ešte koncom marca sneh), uvidíme, aké podmienky budú v nadchádzajúcom novom roku.Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.6.138 (?)
29.12.2017 20:23

Evi, budiž nám útěchou, že existuje globální oteplení. Takže máme šanci. Což ale bohužel neznamená, že nemůže přijít zatraceně studený rok. Držme si palce navzájem - a nejen my dva.

M.

Připojit reakci

Rajčata 2018

30.12.2017 0:40

Rychlost růstu rajčat je přímo úměrná teplotě. Čím vyšší teplota tím rychlejší růst. Dokonce existuje i vzoreček na výpočet, který vychází z toho, že někde okolo 16 °C se růst blíží nule. Protože k růstu je potřeba také světlo, tak je v tom vzorečku zohledněna doba po kterou je rostlina vystavena světlu. Z toho vyplývá, že pokud někdo má možnost přisvítit rostliny tak aby se nevytahovaly, tak bude mít silnější a větší rostliny než nepřisvěcované pěstované při teplotách nízko nad 16 °C. Prostě rostou rychleji. Optimální teplota pro pěstování sazenic 18- 27 °C ve dne a 12-15 °C v noci.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2018

30.12.2017 8:16

Vladimíre a keď sú dlhodobo sadeničky pri 16 stupňoch, nevyhynú? tú druhú pokusnú várku mám nateraz dočasne v studenej miestnosti, kde nemôžem regulovať teplotu- do 9. jan. mám návštevu v izbe kde boli pred Vianocami umiestnené, tj, budú tam spolu 16 dní. Nesledujem každý deň teplomer, ale v noci je tam okolo 14-15 a cez deň 16- 17- čo sú dosť malé rozdiely. Inak vlastne aj to je pokus, keď prežijú, aj tak z nich niečo rozdám. No bolo by mi ľúto, keby neprežili. Eva T. 

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.6.138 (?)
30.12.2017 9:50

Evi, taky mám cukání svůj kontrolní vzorek vzít z pokusu: viditelně se mu nedaří. A to není až v tak nízké teplotě, takže je to tím nedostatkem světla. No ale pokus je pokus, tak tam ty dvě Startky ještě nechám. Třeba se vzpamatujou.wink

Milan

Připojit reakci

Rajčata 2018

PP. [PE, 550] (5165) - xxx.xxx.9.135 (?)
30.12.2017 10:07

takže je to tím nedostatkem světla.

Heuréka!!!

Připojit reakci

Rajčata 2018

30.12.2017 10:34

To všetko vieme, pane PP, pestujem rajčiny 40 rokov, ale experimenty ma stále bavia a mimochodom v tom chlade sa celkom zatiaľ držia, ibaže obmedzili rast a sú podstatne nižšie. Preto aj tie foto na porovnanie. Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.6.138 (?)
30.12.2017 21:06

PP, prokrýlepána, kdo vám řekl, že se pokus nepovedl a že tudy cesta nevede? Viděl jste snímky mých rajčat? Já mám naopak pocit, že jsem docela úspěšný, tedy kromě té klíčivosti, ale to je úplně jiná záležitost. A jediný závěr, který můžu předběžně udělat je, že v mém bytě je přisvětlování nezbytně nutné. Je to pochopitelné: východní okna jsou ještě stíněná balkonem, bydlím hluboko v údolí Labe a touhle roční dobou jsou tu mlhy na denním pořádku. Světelné podmínky opravdu vepsí. Ale přisvětlovaná rajčata si vedou na západním okně docela dobře, ano, vy namítnete, že to není ekonomické. Jenže to mi moc nevadí. Propočítal jsem to a vyjde to tak na 6 Kč denně. Čokl je zakopaný v pozici každého bytu/domu a mocnosti s tím rozhodně mají co dělat: ale ty vyšší.

Jo a ještě jeden detail: prvotní stonky pod děložními lístky jsou vyčouhlé (všechno tyčkové odrůdy), ale když je zasypu přiměřeně substrátem, rostliny se dál nevytahují nad obvyklý růst a zároveň sílí ve stonku a vyhánějí listy. Pravda, s 12hodinovým přisvětlením. Vysvětluju si to tím, že věnují dost energie růstu kořenů.

Všechno tohle popisuji na svém vlákně. Jenže vy ho nejspíš ani nečtete. Vyvodil jste si svůj závěr a tím operujete jako faktem. Ale on to rozhodně není závěr pokusu, takže ani potvrzený fakt. V květnu vám pošlu zralá rajčata.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2018

30.12.2017 19:36

16 °C není teplota pro rajčata kritická. Jen ten růst je minimální. Vždyť rajčata po výsadbě jsou na zahradě často dlouhodobě celodenně v teplotách pod 16 °C. Pokud jde o kritickou teplotu tak ta je někde pod 12 °C, kdy při této teplotě za tři dny rajčata hynuly nebo byly nenávratně poškozeny (růstové deformace, opožděné kvetení, špatné vyzrávání plodů, atd.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2018

30.12.2017 19:59

Díky Vladimíre za príspevky, ako vždy sú obohatením vlákna.Celkom ma zaujímajú tie druhy tolerantné na chlad, zišla mi Sophie Choice aj Sarayev 22,tak budem sledovať, ako sa im bude dariť. Doteraz som preferovala hlavne indeterminantné druhy, ale pre skorépestovanie tento rok vyskúšam viac determinantných.  Pokus nekončím, aj tiero budem skúšať v studenšom i teplejšom prostredí s prisvetlením.  Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.200.242 (?)
1.1.2018 13:27

Ctenému osadenstvu prajem aj ja všetko dobré v Novom roku, nielen na záhradkách. Po dlhšom čase som si s potešením prečítal, čo pribudlo v tomto vlákne, a dostal som sa do tej správnej nálady,- takej "predjarno- záhradníckej ". :) 

Pani E.T., ktorú som tu predtým nezaregistroval, si získala moje sympatie so svojim zdravo "bádateľským" prístupom a istou hravosťou, podobne, ako pán "Milan Hokus- Pokus ". Oboch osobitne pozdravujem a prajem správny cit a inšpiráciu pri skúmaní našej spoločnej vášne. Ale nezostaneme len pri tom, obom ponúkam, ak máte záujem, môžem poslať nejaké tie zaujímavé semienka z podľa mňa atraktívnych rajčín, nie zrovna "bežných" druhov. Pán Mr. Bigggg píše, že cherrynky tento rok nehodlá pestovať, ale ak by mal záujem pán Vladimír, tiež ponúkam.  Poprosím Vás v prípade záujmu ma kontaktovať cez formulár. Pani Evičku však "na oplátku" poprosím, aby pozmenila svoju tvar slova "skleník" na korektný, s jedným "n". wink Je to detail, ale ja som v tomto trošku "autista", a pani Eva používa navyše to slovko veľmi často. smiley Bežne to ľudia takto "pletú", podobne, ako slovíčko "rané- ranné". ("Pannenský olej" som ale ešte nevidel. laugh )

No a pre ostatných tu tiež mám niečo, a síce- chcem vám ukázať jednu milú zvláštnosť, čo sa mi v minulej sezóne vyskytla. Vynikajúca gurmánska odroda "Rose de Berne", často označovaná za "európsku Brandywine", alebo "najchutnejšia európska rajčina", ktorá má obvykle sýtoružovú farbu plodov šalátovej veľkosti a naozaj lahodnej chuti i textúry sa v prípade jednej mojej rastliny rozhodla odlíšiť, a plodila plody farby, ktorá sa u rajčín zvykne označovať, ako "biela", aj keď je to taká svetlá žltá. Táto odchýlka tiež v tomto prípade spôsobila, že senzoricky-chuťovo sa tieto plody javili ako jemnejšie, akoby "maslovejšie", čo ešte zvýšilo mimoriadnu kvalitu, akú táto odroda má. 

V mojich možnostiach nie je, aby som túto zaujímavú mutáciu geneticky stabilizoval, avšak mám to šťastie, že si troška píšem a vymieňam semaná s vynikajúcim šľachtiteľom (nielen rajčín)  z USA, ktorý má tie správne predpoklady spraviť z nej regulérnu novú sortu. Poslanie semien z nej nadšene uvítal, rovnako ho zaujalo, o čo ide. Tak snáď po nejakom čase bude možné sa dostať k nej, ako oficiálnej odrode, čo by mi neskutočne lichotilo. blush Ide o firmu J & L gardens z Nového Mexika, môžete sa presvedčiť (i objednávať), že ide o skutočne excelentné odrody skvelých kvalít.

Tu pripájam nejaké fotky pre ilustráciu, na jednej môžete vidieť pre porovnanie aj "klasickú podobu" Rose de Berne.

Obrázky:
Rose de Berne, obe verzie
Rose de Berne, obe verzie
Připojit reakci

Rajčata 2018

1.1.2018 13:29

Prepáčte, odoslal som to skôr, ako som sa podpísal, pri nepodarenej snahe dať viac obrázkov naraz. Martin Kohútek, Bratislava.

Obrázky:
Rose de Berne, obe verzie, teraz ozaj :)
Rose de Berne, obe verzie, teraz ozaj :)
Připojit reakci

Rajčata 2018

1.1.2018 13:31

Som pračlovek, a neviem dať viac obrázkov spolu, tak prepáčte, je to takto rozdelené.blush

Obrázky:

Připojit reakci

Rajčata 2018

1.1.2018 14:44

Ďakujem, pán Kohútek, som rada, že ste sa na fóre objavili, máte vždy zaujímavé príspevky. S tým skleníkom sa posnažím, ale nezaručujem nejaký preklep- no čo stárneme už a ako bývalá učiteľka Mat. -Vv sa mi to asi viac zafixovalo s tými 2 n. Ďakujem aj za ponuku semienok, možno až na ďalšiu pestovateľskú sezónu, celkom zaujímavo sa javia najmä tie vaše rôzne druhy Ambrosií. Sweet Aperitiv budem tento rok pestovať.Teraz mám ž toho veľmi veľa na pláne, či sa mi to vôbec všetko vmestí na záhradu. Predovšetkým chcem skúšať čo najskoršie tyčkové odrody, preto som si vlani objednala 2 nové sorty hore uvedené od thompson-morgan.com z Uk - 47 a 50 dňové, aj s vysokým Brixom-uvidím. Okrem toho rozširujem pestovanie determinantných rajčín odolných voči chladu, nejaké semienka mám od p. Vladimíra a ešte Dwarf -trpaslíci z projektov z minulých rokov- najmä pre pestovanie v kontajneroch. No a podobne ako Vladimír ešte rajčiny s predĺženou dobou trvanlivosti. Tá"Bernská ruža" ma zaujala bledou mutáciou.Aká bola jej chuť? Inak ju plánujem aj ja tento rok skúsiť, keď je taká vychválená, objednané semená mi ešte nedošli. Aké novinky máte v pláne vysadiť oproti vlaňašku a s ktorými druhmi ste neboli spokojný? Prajem úspešnú pestovateľskú sezónu 2018. Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.6.138 (?)
1.1.2018 13:40

Díky za osobní pozdrav a útěchu, že nejsem sám tak nedovedný v počítačových operacích: měl jsem a stále mám naprosto stejný problém: nevím jak tady přidat víc než jeden obrázek.

Mohl by nám někdo laskavě poradit? Díky.

A Vám přeju velmi úspěšný nový rok. Nejen na zahrádce.

Milan Daníček, alias Hokus Pokus

Připojit reakci

Rajčata 2018

sasman (22) - xxx.xxx.250.70 (?)
1.1.2018 13:51

Více obrázků najednou mohou vkládat jen příhlášení registrovaní uživatelé.

Připojit reakci

Rajčata 2018

1.1.2018 14:37

Môj pokus o registráciu pred dlhým časom dopadol tak, že sa neviem prihlásiť, a neposkytuje mi to možnosť novej registrácie. Celkovo musím povedať, že táto stránka má veľmi nešťastnú, dosť neohrabanú a nepraktickú platformu. kiež by sa to zmenilo...

Martin Kohútek.

Připojit reakci

Rajčata 2018

sasman (22) - xxx.xxx.250.70 (?)
1.1.2018 15:06

Souhlasím, že tato stránka má naprosto nevhodnou platformu. Její největší (jedinou?) výhodou je, že ji všichni znají a proto má nejvíc přispěvatelů. To má ale na druhou stranu nevýhodu ve velkém množství nekvalitních příspěvků od různých anonymů. Kdyby se museli podepsat (aspoň přezdívkou), tak si trochu rozmyslí, co sem napíšou...

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.6.138 (?)
1.1.2018 21:29

Díky moc. Tak to je nejvyšší čas, abych to udělal. Pokusil už jsem asi třikrát a vždycky něco zvoral. Tak snad napočtvrté to vyjde.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2018

Petr z H. (1197) - xxx.xxx.157.122 (?)
1.1.2018 17:35

Milan Daníček: Když tu tak mohutně přispíváte, bylo by vhodné (a u mnohých dalších anonymů i slušné), abyste se registroval. Pak můžete vkládat více obrázků, zpětně editovat poslední příspěvek, a nemusíte se podepisovat. Člověk pak má jasno, s kým vlastně diskutuje. To, že to nejde, jsou pouze výmluvy - samozřejmě, že registrace je trivialita. A pokud někdo je registrován na nějaký mail a nemůže se přihásit, nechť si nechá poslat zapomenuté heslo a přihásí se.

Připojit reakci

Rajčata 2018

1.1.2018 19:19

Inšpiroval Ste ma obnoveniu registrácie, takže toto som ja. smiley

Martin Kohútek

Pani Evka, na Vaše otázky odpovedám tak, že minulú sezónu som bol spokojný asi so všetkými odrodami, ktoré som pestoval, tie "odchýlky" sa mi,- čo je zvláštne- objavili aj pri 2 iných odrodách;- bronzové cherry "Garnet" v jednom prípade dávalo plody, ktoré boli aj v zrelosti zelenej farby (takéto zelené pestujem aj 4 iné odrody), a boli tiež veľmi chutné, a tiež jedna "Ambrosia Red" dávala krásne, červeno-žlto- oranžovo pásikavé plody, táto rastlina však aj menej rodila. Semená som však bral len z tej Rose de Berne. Ony "biele" plody chutili, podobne, ako pôvodná verzia veľmi delikátne, sú pomerne sladké, a majú akýsi "krémový", "hodvábny" efekt, niečo ohľadom textúry a chuti. Bohužiaľ, hodnotu °Brix som nemeral, aj keď mám na to prístroj. 

Asi najviac som bol zvedavý, ako dopadnú moje nové farebné variácie na "Sun Gold", teda zelené, žlté, čokoládové a ružové varianty, okrem pestovaných oranžových (Sun Gold a Sun Sugar) a červenej (Sun Cherry Premium). Tie sa osvedčili vynikajúco, mal som výdatne plodné a zdravé rastliny až do mrazov. No a samozrejme, podstatné kritérium- teda chuť- to bolo tiež mimoriadne uspokojivé. cheeky Obzvlášť vynikala najmä sorta Sun Peach- teda tmavoružová, mala skutočne bohatú násadu sladkých, zdravých, ovocne sladučkých pevných plodov. 

Preto budem nadchádzajúcu sezónu len minimálne obmieňať skladbu druhov, ku ktorej som sa dopracoval po pár rokoch skúšania. Maličkú sekciu "pokusy z darčekmi"- kde skúšam mnou nevybrané sorty, ktoré mi posielajú občas ku objednávkam, tú asi nebudem opakovať (predsa len mi Thunder Mountain a Ananas Noir - beefsteakové- až tak nevyhovovali), ale skúsim asi novú Big Cheef Stripes a Chinesse Velvet, len pre skúšku, tiež darčeky k objednávke. Nová bude Barry ´s Crazy Cherry, dúfam, že sa zaradí ku osvedčeným odrodám, dosť sa na ňu teším. Aha- a ešte Green Honey! Tiež som na ňu zvedavý.

Uvidíme, čo mi pošle Lee (spomínaný šľachtiteľ z USA), ako ho poznám, určite tam bude aj nejaká nová "bizarnosť"..cheeky V tomto týždni očakávam od neho poštu.

Ešte niečo,- obvykle vysievam rajčiny cca okolo 3.3., takýto termín sa mi osvedčil, avšak vzhľadom k tomu, že svoje záhradnícke aktivity prispôsobujem dávnejšie spomínaným "Výsevným dňom", v tomto čase je najvhodnejší pre mňa až termín 11.3., od 17:00 do 12.3.- do 20:00. verím, že mi kombinácia impulzu PLOD a "obdobie výsevu" vynahradí ten mierny posun. Papriky a chilli sejem 25.1.

Připojit reakci

Rajčata 2018

1.1.2018 21:23

Pán Martin, dík za obsiahlu odpoveď, stále rozmýšľam, či zaradím do pestovania tento rok Sungold, dosť praská, zaujíma ma, či ste niekedy pestovali Santorange F1, ja ho mám síce od Neoseeds pod názvom Santa Orange, ale teda z oranžových mi najviac veľmi zaujímavou, ťažko definovateľnou chuťou vyhovuje a nepraská. Zo zelených cherry nepestujem, akosi ma neoslovili, jeden rok mi omylom poslali z Neoseeds Green Grape, ktoré som použila iba do rajčinového džemu- bol inak vynikajúci. Zo zelených vysejem tento rok iba do kontajnera 1 koreň Big Green Dwarf pre spestrenie sortimentu a jeho pikantnosť.Neskúšali ste presevy Juanity pestovanej na farme v Kameničanoch pod názvom "Medulienka" má brix tiež 12,výbornú chuť ja po 2 roky dávam z nej 2 korene a som spokojná- ako s chuťou- tak s úrodnosťu, iba plody by mohli byť trocha váčšie.A ešte- máte sksenosť s novinkou Apricot Dream F1- veľmi skorou-46 dňovou?  Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2018

1.1.2018 21:59

Pani Evka, ako ekvivalent Sun Goldu, ktorý nepraská odporúčam Sun Sugar od rovnakej šľachiteľskej firmy, je tam značný rozdiel v tejto "slabine", a pritom ostatné kvality sú viacmenej rovnaké. Akurát sa ťažšie zháňa. Ja nakupujem od firiem, kde to však nie je problém (ideálne Tomatogrowers, USA) To už potom ešte veľmi atraktívna je aj Golden Gem F1, nazývaná aj "Čínsky Sungold", je skvelá, chutí výborne, ohromne dobre rodí,  a takmer vôbec nepraskala ani v daždivom období.  Ostatné spomínané (okrem Green Grape - celkom fajn, ale mám lepšie- Green Envy F1,Bosque Greeen Cherry, Green Doctors, Sungreen F1 ) nepoznám, akurát Medulienku- kupované plody som pred 2 rokmi testoval, mala pekných 9 +°Brix. Ak zháňate rajčiny odolné chladu a skoré,  veľmi dobre to vyzerá so špacialitkami pre dané kritériá od "Gavriš", a "Sedek", čo sú firmy z Ruských končín, a dostupné sú aj na Estónskej stránke " Seemnemaailm.ee ". Myslím, že posielajú aj k nám. Majú tam totiž viaceré sorty s Vašimi kritériami- superskoré, chladuodolné, a mám odôvodnené podozrenie, ža aj kvalitou chuti vyhovujúce. Tiež majú odrody, ktoré sú menšieho vzrastu za daných kritérií, čo sa zdá, je pre Vás zaujímavé. (Severnaja maljutka, a nejaké iné, dávnejšie som objednával pre Leeho, ktorý bol nadšený, pretože sa snaží vyšľachtiť mrazuodolnú odrodu. :)) Nie je bez zaujímavosti, že tam, predávajú aj České odrody a balenia. :)

Maťo K.

Připojit reakci

Rajčata 2018

2.1.2018 9:26

Pán Maťo, zase ste mi dali dobrý tip, na tej estónskej stránke som ešte nebola, uložím si ju.Tomatogrowers má dobré, prehľadné stránky, ale neobjednávam u nich, inak keď som pozerala na ich stránke, majú v ponuke z Artisanu ako" novinku 2017"  Magliu Rosu a je tam uvedná ako indeterminantná- veľký omyl! Je Semideterminantná, Ja som ju vlani pestovala- výborná v kontajneroch, vrelo odporúčam, mne sa javila až determinantne a hlavne nie je to F hybrid takže možno si zbudovať svoje semienka. Inak som sa zapovedala, že tento rok už nebudem objednávať žiadne ďalšie semená. Tie Ambrosie by som na budúci rok určite vyskúšala,  plusom je, že nie sú F hybridy,(aspoň som tak videla a mali by byť OP)  aj ten Golden Gem F1 vyzerá zaujímavo, ak by niekto objednával, pridala by som sa potom. O zelené Cherry nemám záujem, stačí mi 1 mäsitá pre spestrenie šalátov. Ešte dokiaľ mám teraz v zime trocha času, tak skúsim prejsť ešte tie ruské weby a niečo si vytipovať k budúcemu roku. Ešte pred Vianocami som niečo objednávala na Ebay z Chorvátskeho webu hlavne skoré Dwarf ešte som sa pridala ku kamoške k objednávke nejakých druhov od Poliakov, niečo nové mám aj od p.Vladimíra, teda musím znova urobiť rekapilutáciu, čo vysejem v marci. Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.168.121 (?)
3.1.2018 17:05

Mel bych prosbu snažím se prokousat objednávkou na Tomatogrowers

a píš mi to viz níže, nevíte kde by mohla být chyba?

Děkuji

We're sorry, but we cannot process your order because of the following:

These items are restricted from being shipped to its location

Item Description  Cannot Ship To
5859 SUN SUGAR FT HYBRID      Rodvínov INT 377 01 Czech Republic
6818 GOLDEN GEM HYBRID      Rodvínov INT 377 01 Czech Republic

Please change the shipping location for these items or remove it from the cart.

Připojit reakci

Rajčata 2018

ZdenekH (91) - xxx.xxx.61.105 (?)
3.1.2018 17:21

To zřejmě znamená, že neposílají mimo USA.

Připojit reakci

Rajčata 2018

3.1.2018 17:40

Většina amerických firem neposílá semena rajčat do Evropy, protože se semena do EU nesmějí ze zemí mimo EU dovážet. Může se stát, že zásilka semen by byla celníky zabavena a adresát by mohl žádat po odesílateli náhradu škody. Tomu se chtějí firmy vyhnout i za cenu, že jim uniká nějaký obchod.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2018

Walter (1191) - xxx.xxx.168.21 (?)
3.1.2018 17:53

To lze obejít asi jedině tak, že si dotyčný semena zakoupí v USA přímo v kamenném obchodě nebo koupí semena od firmy v Evropě, která dotyčná semena dováží.

Připojit reakci

Rajčata 2018

Ladys274 (7) - xxx.xxx.168.121 (?)
3.1.2018 20:58

Díky,

reagoval jsem na p.Kohútka jelikož z jeho příspěvků vyplívá, že tam nějakým způsobem nakupuje... Zaráží mne ten systém kdy se zaregistruji najdu hodím do košíku a pak mě to nechce pustit dál...

Už jsem v USA nakoupil i jinde, tak jsem zvědavý jak to dopadne...

Líbí se mi Vaše nadšení pro věc, spíš si tady čtu jelikož sem jako naprostý amatér. Zatím jsem měl maximálně dvanást rostlin laugh ale to nestačí...

Tak to musím vylepšit...

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.152.7 (?)
4.1.2018 14:00

zo semenami z USA je to tak (len aby som doplnila pána Vladimíra), že na určité druhy rastlín dovezené z krajín mimo EÚ (a tam spadajú okrem iného aj rajčiny a papriky) je treba fytokontrolu a tá stojí veľa eur (desiatky na každý druh)... A vývozca (čiže firma v USA) nebude riskovať, že dostane pokutu za vývoz do EU (keď tá fytokontrola nie je urobená)...

Připojit reakci

Rajčata 2018

Mimmo (1133) - xxx.xxx.91.93 (?)
3.1.2018 17:30

Pro pobavení: obrázek supervýkonného bulharského hybridu (Sprut F1) pěstovaného celoročně několik let ve skleníku. Tento strom má prý 14000 plodů (rajčat) vážících 1500kg.

Obrázky:

Připojit reakci

Rajčata 2018

4.1.2018 21:57

Je to sranda, ale mně se o něčem podobném zdálo tak před třemi týdny. Tedy, v tom snu jsme nějak (snově) naroubovali rajče na jabloň (tedy pokud si dobře pamatuju), ale výsledek byl podobný. Jo, ale byly to Startky, co na něm rostly. A nebylo jich tolik.

Tak už si říkám, jestli to není posedlost. Ale vlastně na tom moc nezáleží, ne?

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2018

Mimmo (1133) - xxx.xxx.91.93 (?)
5.1.2018 19:34

Ten rajčatový strom není jen sranda. Už jsem viděl dokonce i nabízet semínka. Říkal jsem si, že by mi klidně stačilo i o něco méně plodů, dejme tomu jen 13000. Ale pokud bych to zkazil, docela by mě to mrzelo.

Připojit reakci

Rajčata 2018

6.1.2018 0:07

Ja som by som taký strom rada videla, lenže u nás firmy také projekty v maxi sklenníkoch nerealizujú a v domácich podmienkach to nie je možné.Celkom ma však fascinovala pred 4 rokmi na Agrokomplexe prinesená "rastlinka" z farmy Kameničany, myslím, že to bol Hranáčik, škoda, že som si ju vtedy nevyfotila, merala asi 8m, (posadená v hydroponickej kocke) hrubé byle mala stočené do kotúča a hore veľa krásnych plodov. pridávam tiež niečo pre pobavenie. Eva T

Obrázky:
Octopus F1 Tomato Tree
Octopus F1 Tomato Tree
Připojit reakci

Rajčata 2018

3.1.2018 20:56

Překlad:

Je nám líto, ale nemůžeme přijmout vaši objednávku z následujících důvodů:

Tyto položky (zboží) není dovoleno posílat na místa, kam je objednáváte.

Popis položky           Nelze odeslat do

5859 SUN SUGAR FT HYBRID      Rodvínov INT 377 01 Czech Republic
6818 GOLDEN GEM HYBRID      Rodvínov INT 377 01 Czech Republic

Prosím, změnte místo doručení nebo je vyjměte z košíku.

To ostatní vám už vysvětlili ti, kdo vám tady odpověděli.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2018

4.1.2018 20:15

Děkuji, chápu

otázka tedy zní jde tyto nebo jiná semínka z těh stránek koupit v Evropě?

Přes internet?někde jinde? Nic najít nemůžu..

Děkuji

Připojit reakci

Rajčata 2018

4.1.2018 21:05

Žiaľbohu, nie je v pravidlách tu zverejňovať nejaké konkrétne stránky, skúste, možno cez Ebay si naklikať nejakú konkrétnu odrodu, ja som tam ten Sun Sugar našla,  ale aj u nás je dosť vynikajúcich odrôd, ktoré dostať kúpiť v českých, alebo európskych shopoch, príp. v kamenných predajniach. Prajem veľa pestovateľských úspechov Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

5.1.2018 20:19

Děkuji,

to mě také napadlo.Zkoušel jsem to i přes Austrálii a ani tam to nepošlou. Jinde by mi to poslali s poštou 18 USD...

Asi je tu dost odrůd dobrých, ale pokud napíše někdo, že jsou ty odrůdy velmi dobré a zabívá se tím.Tak nebudu zkoušet jiných 100 odrůd...

Doufám že letošní pěstování dopadne lépe než loňské předpěstování.Většina mi chcípla... Dokoupené sazenice neodpovídali názvu, ale byli vynikající. Lepší než ty co jsem chtěl.

Připojit reakci

Rajčata 2018

Lubco (4) - xxx.xxx.74.246 (?)
2.1.2018 23:03
Evka, farma v Kameničanoch produkuje okrem Medulienky aj Hranáčik. Neviete náhodou či a pod akým názvom sa táto odroda dá zohnať? Ďakujem.
Připojit reakci

Rajčata 2018

3.1.2018 4:40

Myslím, že Hranáčik sa volá Sweetelle,  vlani som ju skúšala z presevu, ale už som siala pokusne dosť neskoro- koncom mája a sadila po cesnaku začiatkom júla, takže prvé plody dozrievali až koncom augusta, ale boll chutné a vijany dlhé, ratliny zdravé. Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.6.138 (?)
1.1.2018 21:32

Omlouvám se. Právě jsem napsal vysvětlení. Jsem holt počítačový ignorant, tak se mi to nepovedlo. Napravím.

MHP

Připojit reakci

Rajčata 2018

1.1.2018 21:49

Tak, hotovo. Snad. Uvidíme, co se mi ukáže.

MHP

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.155.195 (?)
2.1.2018 14:14

Měla bych zde na rajčatáře dotaz, zároveň se omlouvám že to dávám jako reakci na váš příspěvěk, ale nějak nevím jak to dát sem samostatně.

Nezkoušeli jste někdo někdy objednávat rajčata z Aliexpressu? pokud ano jaké s tím máte zkušenosti? Děkuji za případnou odpověď Kateřina

Připojit reakci

Rajčata 2018

2.1.2018 18:27

Z Aliexpressu jsem nikdy semena rajčat nekupoval a také kupovat nebudu. Dle informací, které mám, tak většinou vyroste něco jiného, než si objednáte. U nás i ve světě existuje plno jiných solidních semenářských firem a soukromníků, kteří obchodují přes internet se semeny rajčat. Některé uvedl pan Kohútek a Honza z Polabí tady taky někde psal o Irině Zacharias kamarádce pana Stekovitze, která propaguje a prodává semena nehybridních odrůd. Jen je třeba si vybrat.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2018

Radim (7) - xxx.xxx.77.145 (?)
2.1.2018 19:45

Z Aliexpresu nikdy. Mam nekolik zkusenosti, ve vetsine pripadu poslali neco uplne jineho. Vyhozene penize :-)

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.221.137 (?)
5.1.2018 21:07
Dobrý večer. Nevěděl by prosím někdo kde sehnat rajčata kumato? Tento rok bych je chtěla zkusit pěstovat. Děkuji, Dana
Připojit reakci

Rajčata 2018

5.1.2018 23:25

Pani Dana, semená Kumata v obchodoch ani eshopoch nedostať, firma Syngeta ich distribuuje iba vybraným pestovareľom, záhradkári si ich zaobstarávajú vybratím semien z plodov kúpených v obchode, (napr. v Makre),ja som si ich priviezla z Austrálie. Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

5.1.2018 23:51

Právě teď někdo napsal na webu Zahrada.forum, že Kumato teď mají v Bille. Ale asi jen v některé.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2018

6.1.2018 7:05
Děkuji, vím že semena se neprodává. Zajímalo mě kde se dají koupit ty plody, tedy rajčata, ale ne ty malá, ty klasické větší bych chtěla.Nevyjádřila jsem se přesněji. Děkuji Dana
Připojit reakci

Rajčata 2018

6.1.2018 7:31

Kumato není cherry ani žádný obr. Normální rajče, odhadem 6 cm v průměru. Našel jsem starší fotku mých Kumato, které jsem koupil v Bille.

Vladimír

Obrázky:
Kupované Kumato
Kupované Kumato
Připojit reakci

Rajčata 2018

6.1.2018 8:08
Ano, tyto mám na mysli. A nevíte jestli je mají teď v Bille prosím? Při procházení fóra někdo psal, že se prodavaji i menší, ale možná se mýlím. Diky, Dana
Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.84.190 (?)
6.1.2018 11:53

Měli jsme toto

Obrázky:

Připojit reakci

Rajčata 2018

6.1.2018 13:18

To vyzerá na Minikumato takej koktejlovej veľkosti. Klasické Kumato viď vlaňajšie foto. Eva T.

Obrázky:
Kumato
Kumato
Připojit reakci

Rajčata 2018

6.1.2018 13:11

Cesta sehnat semena Kumta přes Billu je skoro nemožná. Není to jejich pravidelný sortiment a ještě k tomu, když Kumata nakoupí, tak je dají do jednoho nebo dvou obchodů z více než stovky obchodů V ČR. Podívejte se na vlákno Rajčata 2017, tam se vedla diskuze o Kumatu a také je tam několik zahrádkářů, kteří jistě mají dost semen. Já jsem teď dostal pár semen od paní Evy- nemohu Vám z nch nic poslat- budu letos Kumato opět pěstovat.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2018

mapri (22) - xxx.xxx.48.172 (?)
6.1.2018 13:24

Dobrý den všem,

i já jsem pěstovala Kumata z přesevu v roce2016, letos zatím mám semena pouze z vlastních, tak jsem zvědavá, co z toho bude.Přidávám foto již předloňského Kumata.

Obrázky:

Připojit reakci

Rajčata 2018

8.1.2018 21:18

Tak to moc na Kumato nevypadá. Ani tvarem ani barvou.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2018

8.1.2018 22:02

No kupovala jsem původní v Tescu a bylo označeno jako Kumato, je pravda, že je trochu placatější, ale i to kupované mělo podobný tvar.  Zjistila jsem, že ho musím trochu podtrhnout, protože když přezrálo, bylo moučné.Při dozrání má víc hnědou barvu.Bohužel ho nemám na řezu, jako ostatní, ale pokud si pamatuji, bylo to plnější rajče, skoro jako steakové.Marie

Budu pěstovat i nadále v další generaci a uvidím.

Připojit reakci

Rajčata 2018

Staniol (187) - xxx.xxx.174.53 (?)
10.2.2018 16:15

Dobrý den. Sice reaguji na měsíc starý příspěvek, ale jestli by Vám semena Kumat stačila ještě teď, ozvěte se.

Připojit reakci

Rajčata 2018

6.1.2018 13:30

Těch 6cm považuji za maximum, většinou jsou tak 4-5cm. No jsou to zajímavá rajčata, mě tak chuť ale připadala taková fádní. Taky mi vzhledem k jejich barvě připadlo dost problematické zjistit, kdy opravdu jsou zralá ke konzumaci. A když jsem je dával přátelům, kteří jsou zvyklí na klasiku, tak je odmítali, protože měli dojem, že jim dávám nějaký paskvil.

Připojit reakci

Rajčata 2018

8.1.2018 19:50

Dnes som kúpila v semenárstve to nové Jahodo od Sema. Pestovali ste ho už niekto vlani? Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2018

8.1.2018 19:54

Ešte pridávam obrázky z dnešného množenia 2 druhov z vrcholových odrezkov. Eva T

Obrázky:
Pred skrátením
Pred skrátením
Po zrezaní vrcholu
Po zrezaní vrcholu
Zasadené odrezky
Zasadené odrezky
A ešte pod sklom
A ešte pod sklom
Připojit reakci

Rajčata 2018

8.1.2018 22:27

Evi, pokud to vidím správně, zůstaly ty původní sazenice bez vrcholového výhonu. Spoléháte tedy na to, že vyženou nové výhony? Je to prověřené? Pokud ano, zkusil bych to také.

A ještě jednu, možná úplně začátečnickou otázku: některé rostliny lze řízkovat jen z listů. Jde to u rajčat také?

Díky.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2018

8.1.2018 23:12

Milane, vrcholové odrezky zakoreňujem najskôr, lebo po odrezaní vrcholu to donúti rastlinku vyháňat z pazúch listov- postupne zhora-nadol nové zálistky- na ďalšie množenie odrezkami("klonovanie"). Rajčiny z listov množiť nejde. Inak dobrý postup rezkovania aj s fotodokumentáciou má pani Jiřina v niektorom z vláken myslím že z r. 2014. Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

9.1.2018 12:33

Evi, tak mi včera konečně přišly ty žárovky. Hned jsem jednu naistaloval "kontrolnímu" vzorku. Objednal jsem si ještě také tady u nás bílý reflektor 30W s denním bílým světlem 6 700°K, cca 2700 lm, takže poslední mrňouse rozdělím a jedné skupině budu svítit jen bíle, abych přišel na to, zda to červenomodré světlo pomáhá. Dneska je jasno, tak to přes poledne na západním okně na dvě hoďky vypínám.

Musím Vás ale varovat: kouknul jsem se přímo do toho čm světla a uhnal si zánět spojivek. Píšou tam, že při manipulaci s nimi je nutné mít sluneční brýle. Protože jsem silně krátkozraký, nemůžu to udělat, ale mám samozabarvovací (ale nepamatuju se, jestli jsem je měl - mám i na čtení).

Takže pozor! Možná jsme to s tím výkonem přepískli.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2018

9.1.2018 18:33

Milane, ja ešte stále čakám na zásielku osvetlenia, už sa mi uvoľnila izba po vianočnej návšteve mojich najbližších z UK, takže by som tam mohla tie svetlá nainštalovať bez toho, aby niekoho ohrozovali a tiež by som tam mohla regulovať teplotu. Včera som vysiala Jahodo a Santa Orange na klonovanie. Niekto tu založil vlákno o Gardenberry, ja tento rok testujem na porovnanie rozdiely medzi Tomatoberry F1 a  Gardenberry F1 a porovnám s nimi aj Jahodo. Aj z Dwarf rajčiniek mám už zídené všetky po 2 kusy, ktoré chcem testovať. Iba Blazing Beauty mám až 4 rastliny-z výsevu 22.dec mi neschádzalo ani 1 semeno z 5 vysiatych(staršie semená) tak som siala z novo objednaných tým istým spôsobom a do toho istého substrátu 3.1.2018 a zišli mi teraz razom -dec. výsev:2/5 rastlín, jan. výsev:2/2. Takže nie je to vždy o hĺbke vysievania. Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

9.1.2018 18:58

Evi, to je přesně o té Matce Přírodě, i když už prošla lidskýma rukama. A je mi jasné, že i když otestuju několik různých metod, není to úplně směrodatné. Protože vždycky především záleží na tom semínku. Chtěli bychom mít všechno pod kontrolou, ale to prostě nejde.

A jen taková soukromá otázka: kolik odrůd Vy pěstujete ročně? Já mám problém se vyznat v těch svých 5.

Chcete poslat jednu z těch mých žárovek? Není problém, jen jestli to nebude trvat dýl než dojdou ty Vaše.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2018

9.1.2018 20:47

Ďakujem, Milane, ale mali by prísť do 18. januára, tak to moje rajčinky zatiaľ vydržia.  Zatiaľ mám vysiatych 20 odrôd po 2 semienka, niektoré mienim klonovať. Ešte minimálne 20 druhov budem vysievať v marci. Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2018

9.1.2018 21:57

Prokrýlepána Evi, kolik máte hektarů? Když se držím hodně při zemi, vychází mi to tak na 100 rostlin. Nejspíš víc.

Tedy, taky jsem se přistihl při tom, že se stále snažím rozšířit rajčatová pole, původní plán byl na 16, teď už ale počítám s víc než dvojnásobkem jen na zahradě. A tak se trochu začínám bát úspěchu: co si s tím počnu? Copak sazenice, ty rozdám snadno, ale pak ty plody: jestliže jsem loni mohl mít 120 kg ze 14 rostlin, kolik budu mít letos, když jich budu mít, no, nejspíš přes 40, tedy když moje protiplísňová opatření budou fungovat? Jsem lítostivý typ, každé semínko, které vzejde se snažím nenechat zahynout. Pravda, zatím nechci pěstovat třešňové a mini odrůdy, což Vy určitě děláte, takže tam ty kila nejspíš nevypadají tak hrozivě, ale stejně.

No nic, ono se to nějak vyvrbí. Nač si lámat hlavu předem, když to může skončit fiaskem (ale neskončí - tomu pevně věřím). Matka Příroda je nevyzpytatelná, ale nádherná.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2018

10.1.2018 8:18

Milane, každoročne pestujem okolo 140-150 rastlín, pozemok nemám až tak veľký, do sklenníka dávam okolo 25-30 rajčín, 4 korene papriky a 3-4 korene sklenníkových hadoviek. Rajčiny sadím aj do kontajnerov vo dvore pod strieškou- asi 10 koreňov po 2 kusy do kontajnera. Zvyšok voľne do pôdy. Okrem rajčín pestujem zo zeleniny vonku nejaké dyne, pár paprík, jesenný cesnak, jarný hrášok, pár koreňov petržlenu a pažítky na vňať. Inú zeleninu nepestujem, ostatná časť je   okrasná s pár ovocnými stromami. Inak tá vaša úroda z tých vašich 14 rastlín sa mi zdá obrovská, ja som z tých mojich 150tich rastlín mohla mať vlani maximálne tak okolo 500kg. nevážila som to, denná spotreba je u nás aj 2 kg denne, ešte veľa suším, zaváram šťavy. Niečo rozdám rodine, susedom... Nesledujem výnosnoť, hlavným kritériom je pre mňa chuť, skorosť zberu a ešte aj predĺženie zberu a skladovateľnosti do zimných mesiacov.Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2018

10.1.2018 8:21

Rajčinári,  mám k vám prosbu zaujímala by ma akú mávate približne výnosnosť z jedného koreňa podľa odrôd, ktoré pestujete. Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

Honza z Polabí (143) - xxx.xxx.167.137 (?)
10.1.2018 8:23

Dobrý den - skoro 9 kg rajčat na jednu rostlinu je myslím nadprůměrný výsledek. Mohu vědět čím jste to hnojil??

Připojit reakci

Rajčata 2018

10.1.2018 8:27

No veď práve, aj mne sa to zdá priveľa, tak by som bola tiež zvedavá Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

Teta Jana (193) - xxx.xxx.240.162 (?)
10.1.2018 8:53

Vážím každé rajče, které sklidím a vedu si velmi přesnou statistiku. Pokud vyprodukuje rostlina 4kg plodů, tak jsem velmi spokojená, samozřejmě, že se někdy povede více. Pěstuji venku, takže ve skleníku lze možná sklidit i více, ale vsadím svoji roční úrodu na to, že těch 9kg není pravda.

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.167.137 (?)
10.1.2018 12:21
Ja bych se s Vami k te sazce pripojil.Sam to takhle presne nevazim, asi jsem nekdy zacal, ale prestalo mne to casem bavit.je mi to v podstate jedno, poznamenam si jen odrudy ktere z nejakeho duvodu nesly a ty uz nedavam. Honza z mobilu..
Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.33.3 (?)
10.1.2018 13:02

Taky cekam co napise pan Milan Danicek a poradi jak vypestovat tolik rajcat co on      nebo ze by udelal preklep   misto 120 ks   napsal 120 kg   i to se muse stat 

Připojit reakci

Rajčata 2018

10.1.2018 15:23

On vás chtěl Milan jen trochu nabudit, aby diskuze neusnula. smiley

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2018

10.1.2018 15:44

Ja si tiež myslím Vladimír, že to tak bude, nech tu nie je nuda keď som tak rozmýšľala, aj ja som tak trocha asi narýchlo nadsadila s tými kilami. Bol to taký bleskový odhad, možno to bolo z tých 150 koreňov len okolo 400 kilov, lebo v septembri a októbri som bola odcestovaná. Ale aj tak by som bola rada, keby sa tu ďalší záhradkári pochválili svojimi výnosmi a ako ich dosiahli, nech sa máme čím inšpirovať v tomto roku. Eva Tsmiley

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.173.132 (?)
10.1.2018 16:54

Jako průměrná úroda na jednu rostlinu rajčete se bere 2,5 kg (10 kg/4 rostliny) - samozřejmě myšleno klasické velké tyčkové rajče, ne cherry nebo balkónové, tam je to ještě méně.

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.33.3 (?)
10.1.2018 17:06

Jak tak to sleduji   tak si pan Milan a pani Eva velice rozumi k nalhavaji si jeden druhemu jak jsou nejlepsi   pestiteli rajcat a kdo ma najvetsi urodu podle me to vypada ze ostatni pestitele jsou nuly   podle mne jste nejlepsi hlari pestitele rajcat    neporadite jen se predhanite kdo je nej

Připojit reakci

Rajčata 2018

10.1.2018 18:45

Máte možnost se zde prezentovat. Asi žádná nula nejste, to vám věřím. Jaké odrůdy rajčat a s jakou úspěšností jste je pěstoval? Co zajímavé letos chystáte? Ať nám ta diskuze pěkně odsýpá.

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.33.3 (?)
10.1.2018 19:47

Pane Vladimir  vy jste takovy smirci rozhodci  ktery to usmerni na spravnou kolej i kdyz se to vyostri jste profik    to budou urcite zajimave temata ktere budou zajimat hnoho pisatelu       uz jsem se prezentoval ne rajcaty ale paprikou Rodrigo        vasek 5

Připojit reakci

Rajčata 2018

10.1.2018 21:23

Ach jo, to negativní myšlení může i člověka zabít.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2018

10.1.2018 21:15

Evi, jestli můj výnos-nevýnos šokoval, jsem v tom úplně nevinně. Hlavně proto, že mi o výnos nikdy nešlo: to byl nejspíš výsledek náhodného sledu událostí, ve kterém nejspíš hrála důležitou roli moje naivita - prostě b.bej sedlák. Vždycky jsem upřednostňoval kvalitu nad kvantitou. Takže když jsem zjistil, že to nejsou Startky, moje oblíbené, strávil jsem tejden v depresi.

Ne, fakt si netahám tričko: před Matkou Přírodou jsem nesmírně pokorný. Ale ani před ní neftipkuju, jak naznačil Vladimír. Všechno jsem vysvětlil níž (nebo výš?).

Milan HP 

Připojit reakci

Rajčata 2018

10.1.2018 21:01

Vladimíre, to určitě ne: tady já moc nešprýmuju. A vůbec mne nenapadlo, že to vyvolá takovou reakci. Vysvětlil jsem okolnosti níže. Podle skutečnosti, tedy tak, jak to bylo a jak ji vidím já. Ano, možná může být můj odhad trochu nadsazený, ale vyhodil jsem 3 velké odpadkové pytle nakažených (skoro jsem u toho brečel). Ale víc jak 20 kilo neuberu.

Jenže když se to pokazilo, co z toho?

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2018

10.1.2018 15:29
No jestli nas pan Danicek tak trochu nehoupe, jak rikava muj deda.Napred zde psal, ze nepozna rajce od plevele, jestli se daji rajcata mnozit listy a podobne perly a ted se vytasil se skoro 9 kg rajcat na rostlinu a udelal totalni amatery z nas.No uvidime-jsem v ocekavani vysvetleni.je to prijemne zpestreni teto diskuze v tyto tmave zimni dny...-))) honza
Připojit reakci

Rajčata 2018

10.1.2018 19:00

MD. má značné rozpory ve výpovědi. To, vzhledem k tomu, že zahradník je již zcela mimo podezření, z něj dělá velmi pravděpodobného pachatele.

Připojit reakci

Rajčata 2018

10.1.2018 21:40

Pepé, to se Vám fakt povedlo. Zahradník = vrah. Jenže já jsem jen polozahradník, jsem tedy polovrah? 

Absolutně bez tušení jsem tady rozpoutal takovou malou bouřku. Už jsem vysvětlil, jak to bylo. Připouštím nepřesnosti, ale tak v řádu 15%. Teprve vy všichni mi říkáte, že jsem exot. Teda spíš moje rajčata. Je to sice možné, ale krajně nepravděpodobné.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2018

10.1.2018 19:37

Jani, dík za príspevok, ktorý posúva ďalej v diskusii, ak mi vyjde čas, skúsim si aj ja u vytipovaných odrôd urobiť tento rok takúto štatistiku. Vlani som vážila iba Sleeping Lady dwarf v kvetináči- zobrala som 3,1 kg. Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2018

Dana H (4) - xxx.xxx.221.137 (?)
10.1.2018 22:00
Dobrý večer.Taky přidám naše úspěchy. Rajčata pěstuji s přítelem druhým rokem. Loni jsme měli 22 sazenic, 11 san marenzo, 11 tornádo. Celková úroda byla rovných 100kg + něco málo co se snědlo při zalévání. Všechno bylo v pořádku, nic neshnilo. Rajčata pěstujem na poli, nestříkáme, na jaře půda pohnojená kuřunci.
Připojit reakci

Rajčata 2018

10.1.2018 22:34

A tušíte, v jakém poměru bylo Tornádo vůči San Marenzu, tedy výnosově? To by mne možná trochu ospravedlnilo.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.168.81 (?)
10.1.2018 23:03

Vlákno mě začalo zajímat. Pěstuji také rajčata druhý rok. (přestěhoval jsem se z polohy 600 do teplých 450 m/m) Odrůdu neznám (co na trhu zbylo, někde jsem pochytil jméno Tornádo). Měl jsem na rostlině 6 celých vijanů (deset a i víc rajčat) a sedmý asi poloviční (co odkvetlo do 31.7.) Snad všechny rajčata měla průměr víc jak 6 cm (odhad). Rostliny měly výšku asi 130-140 cm. Fotka z 2.8. ve vláknu Sklizeň 2017. Neměřil a nevážil jsem. Myslel jsem si, že to je běžné. Takže mám dotaz: kolik je vlastně běžná sklizeň z jedné rostliny? JG

Připojit reakci

Rajčata 2018

10.1.2018 23:27

Podľa toho, čo ste napísali by to mohlo byť tak 5-5,5 kg z 1 rastliny, čo sa vám urodilo, to je pekné.Tornáda sú v dobrých podmienkach známe výnosnosťou, Ja som sa ináč nikdy nezaujímala až tak o výnos, ako o chuť a ešte čo najskorší zber, preto rada stále experimentujem. A bežná priemerná úroda z jednej rastliny-nezisťovala som- ale už to tu ktosi spomínal- tuším 2,5 kg. Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.3.155 (?)
11.1.2018 8:46

Jiný výnos bude mít někdo na Břeclavsku, když do přitápěného skleníku dá v dubnu velké sazenice rajčat už se zelenými plody. Rostliny tam může nechat až do konce listopadu. Jinou úrodu bude mít člověk na vysočině, který může dát na pole rajčata někdy na konci května a stěží mu tam vydrží do půlky září.

Není podstatné, kolik je schopna rostlina vytvořit plodů, ale to jak budou kvalitní. Těch průměrně udávaných 2,5 kg na rostlinu je tak akorát. Tím myslím zdravá a zralá rajčata v nejlepší kvalitě.

To, že rostlina je schopna vytvořit obrovské množství zelených plodů je každému jasné,  jde ale o to, aby taky stihla dozrát. Výsledkem nemá být přece hromada zelených nebo chorobami postižených plodů, která nejsou použitelná k jídlu a skončí na hnoji nebo v popelnici.

PS: Loňská sezóna byla jak pro rajčata tak i pro papriky jedna z nejlepší, co pamatuji.

Připojit reakci

Rajčata 2018

11.1.2018 10:17

Jiný výnos bude mít někdo na Břeclavsku,...

indecisionenlightenedyes

Mělo by se tesat. V postu je úplně všechno.

Připojit reakci

Rajčata 2018

11.1.2018 19:56

Ano, to je přesně to, co se stalo mně. Ten uvedený výnos, který jsem, netuše nic zlého, uvedl, byl jen a jen teoretický. Protože jsem udělal hodně chyb, vytvořil jsem ideální prostředí pro plíseň a tak 2/3 toho teoretického výnosu skončily v odpadu. Ale co nejvyšší výnos nikdy nebyl můj cíl, vůbec jsem na něj při tom pěstování nemyslel.

Takže letos možná zkusím nechat některá plísniodolná na dva výhony, ale musím zabránit tomu, aby listy pomalu vysychaly po dešti. U těch neodolných pod stříškou nechám určitě jen jeden. A jsem si vědom toho, že nemůžeme počítat s tím, že letošní rok bude tak příznivý jako loňský. Ten byl opravdu parádní.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2018

Dana H (4) - xxx.xxx.221.137 (?)
11.1.2018 7:44
Dobrý den, nejdříve malá oprava, bylo to S marzano gigante 3, ta polovina, ale snad to každý pochopil. V jakém poměrnu výnosově to přesně bylo nevim, přítel to vážil všechno dohromady. Ale podle mého názoru to vycházelo nastejno, rajčata vypadala stejně obsypaná. Ještě přidám, že jsme každou sazenici nechali se 4-5 výhony, takže to byly hustší keříky. Ale na druhou stranu to dozrávalo až v srpnu.
Připojit reakci

Rajčata 2018

10.1.2018 20:47

Ahojte v Polabí. Nejdřív jsem si nebyl jist, zda to patří mně. Ale i kdyby ne, tak odpovím.

Hnojím hned při výsadbě granulovaným kravským hnojem ke kořenům (tedy aby se nedotýkaly). Sázim klasicky našikmo, ale nad kořenovým balem zabuduju ten děravý kelímek, ve kterém byla sazenice, čímž si zajišťuju, že voda i hnojení jsou předána tam, kam patří a ne okolnímu plevelu. No a pak, mnohem později během vegetace, jsem přidal nějaký Cererit a trochu popela na draslík pro zrání. Nevím, možná přehnojuji, ale moje rajčata vypadají jako tropické rostliny: silný stonek (až 3,5 cm v průměru), spousta listů (chybou bylo je tam nechat - vytvořily ideální prostředí pro plíseň). Takže ta nejsilnější jsem nechal na 3 výhony (loni z těch 14 myslím že 4), ostatní na 2. Odtud ta průměrná výnosnost. Ale mělo to také ten efekt, že jsem první zralá měl teprve 10.8. a 16.8. přišla plíseň. Takže úroda pouze teoretická. Bohužel Vám nemůžu říct přesně, co to bylo za odrůdu: sazenice jsem dostal jako Startky. Jenže to Startky nebyly. Tipoval bych si Toro nebo Tornádo: v sáčcích se semínky bylo něco jiného. A darovatelka ani nevěděla, kde je koupila a od jaké firmy byly. Proto si to letos chci ohlídat, i když ani to není úplná jistota.

Ale přiznávám, že jsem to nevážil. Pouze ta zdravá (přes 40 kilo), a odhadem jsem vyhodil 2/3. Takže je možné, že mám moc veliké oči. 

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2018

10.1.2018 23:50

Milane, už mi došla 1 z tých objednaných Led Grow- 54 W full spectrum. Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2018

11.1.2018 19:33

Evi, takže bílá? Musím to prozkoumat, Vladimír tvrdí, že spíš těm rostlinám prospívá denní bílé světlo 6 700°K. Víc než to modročervené. Já čekám na ten reflektorek 30W, 6 700°K a pak rozdělím drobotinu na dvě skupiny, jedné budu svítit jen bíle a druhé jen mč. Výsledky srovnání pak zveřejním na svém vlákně. Zatím obě osvětlení kombinuju, i když to bílé je podstatně slabší ve watáži. Čím víc se učím, tím víc vím, jak moc toho nevím.

Mějte se. A ať nám to roste.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2018

11.1.2018 20:11

Milane, dnes mi došli druhé 2- 60 W grow led žiarovky-modro-červené- ešte ich nezapájam, musím si kúpiť objímky a káble s vypínačom a ešte si chcem urobiť box z bedničky na ovocie- do vnútra dať smerom od izby kartón s alobalovou fóliou na odraz denného, príp. umelého svetla. Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2018

11.1.2018 21:37

Evi, myslel jsem, že už odrazovky dávno máte. Já vyrobil 3 podle Vašeho nápadu jednoduše z kartónové krabice od bruslí a zavěšuju to na konzoli záclony, protože je to lehoučké. Posílám fotečku (půl hodiny mi trvalo, než se mi to povedlo vyfotit webkamerou). Dá se to i vytvarovat, aby to soustředilo hlavně to denní světlo. Po stranách pak jsou nastavitelné plochy.

Milan HP

Obrázky:
Odrazovka světla
Odrazovka světla
Připojit reakci

Rajčata 2018

12.1.2018 7:05

Milane, takéto odrazovky samorejme mám od vlaňajška, ale mám väčšiu krabicu a robím si ďalšie nové- viac variant.  Eva T.

Obrázky:
Varianta v bedničke od ovocia
Varianta v bedničke od ovocia
Připojit reakci

Rajčata 2018

12.1.2018 9:16

Jasně Evi, myslel jsem si to. Mám zatím 3 různých velikostí, ale musím je věšet, protože se mi na parapet nevejdou. Ale myslím, že slouží dobře. Dík za nápad.

Právě jsem přesadil 4 anglické z buničiny do kelímků - vyklíčily už po 4 dnech. Buničinu ostříhám na minimum a protože už vím, kde je kořínek, dám je do správné polohy. Myslím, že je to nejsnazší způsob: vůbec se semínek nedotknu a tak je nemůžu svýma gramlavýma rukama poškodit.

Hezký den.

Milan

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.132.5 (?)
9.1.2018 13:58

Z Aliexpressu to bola zakazdym buda a objednaval som viacere veci len zo zvedavosti. Ruze vyrastli na divy ker, jahody vyrastli dive ako lesne, sice megaplodne, ale ine... nic nebolo take ako v popise. Zaroven ochranna doba objednavky vyprsi skor, nez zistite, ze vam rastie nieco ine. Tolko moja skusenost.

JK

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.100.32 (?)
12.1.2018 22:08

Dobrý den, chtěla bych letos vyzkoušet pěstovat odrůdu rajčat Malinowy retro máte prosím někdo zkušenost s touto odrůdou mělo by jít o tyčkové rajče děkuji za případné odpovědi

Připojit reakci

Rajčata 2018

13.1.2018 6:48

Vlani som Malinowy retro pestovala, síce len 2 korene, ale neoslnilo chuťou, ani úrodnosťou, semená som mala od AEV, tento rok nebudem pestovať.Na českých shopoch je uvádzané, že je tyčkové, plody okolo 85 g, skoré, výnosné 6- 9kg z rastliny, ja som mala tak 1 kg. Na zahraničných Weboch je uvádzané ako determ.,tvaru srdca a váhou plodu 300- 400g, takže záleží, odkiaľ máte semená. Eva T 

Připojit reakci

Rajčata 2018

13.1.2018 9:33

Malinové jsem pěstoval v roce 2015. Semena jsem dostal od K.Š., tyčková odrůda, bifekový typ rajčete, chuť průměrná. Většina úrody znehodnocená popálením plodů od slunce (asi mimořádně háklivá na ostré slunce), pravděpodobně by to chtělo v parném létě při teplotách nad 30 °C stínit. 

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2018

13.1.2018 10:02

Malinové retro jsem také pěstovala v r.2016, pro mne bez chuti, vyřadila jsem ho a už nikdy. Přikládám foto Marie

Obrázky:

Připojit reakci

Rajčata 2018

13.1.2018 13:16

Před několika lety jsem pěstovala M.R. jednu rostlinu, ničím nme nezaujalo, opakovaně nepěstuji. J.

Připojit reakci

Rajčata 2018

13.1.2018 18:16

Děkuji všem za informace asi tedy nebudu vysévat mohu prosím tip na jiné dobré rajče odolné tyčkové a dobré chuti?

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.147.246 (?)
13.1.2018 19:03

Berner rose, je úrodné rajče s vynikající chutí. Pouze odolnost proti chorobám je průměrná, ale věřte, že chuť vám to stokrát vynahradí.

Hana

Připojit reakci

Rajčata 2018

13.1.2018 19:32

Mně také chutnají více růžová rajčata než červená. 

Vladimír

Připojit reakci

Rajčata 2018

13.1.2018 20:02

Na Berner Rose som počula len samé chvály, nechutnala som ho ešte, tento rok ho vysievam aj ja. Inak ťažko poradiť, každý máme iné chute a záleží či preferujete menšie- cherry, koktejlové, klasickú veľkosť, alebo väčšie- biftekové. A môžu to byť aj F hybridy? Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

13.1.2018 20:20

Z rajčat přibližné velikosti jako Malinowy Retro dostupných na českém trhu se mně chutí nejvíc líbilo Cuor di Bue. Biftekové rajče ve tvaru měšce. Plody vypadají asi takto.

Vladimír

Obrázky:
Cuor di Bue
Cuor di Bue
Připojit reakci

Rajčata 2018

13.1.2018 21:14
Dobrý večer, já bych chtěl letos pro změnu a zajímavost vyzkoušet kromě klasických i pár jiných druhů, které jsem ještě neměl - Indigo rose, green zebra. Poradite jaké jsou, diky, David
Připojit reakci

Rajčata 2018

13.1.2018 21:55

Indigo Rose som pestovala v r.2015 a2016, vzhľadovo zaujímavé, pomerne výnosné a odolné, ale chuťovo slabé, nevýrazné, nahradila som ho v r. 2016 a 2017 Blue Berry- podobné, ale sladšie, dám ho aj tento rok apre porovnanie Helsing Junction Blue a Bosque Blue, chuťovo by mali byť ešte výraznejšie. Green Zebru som nepestovala, ani nemienim, niekto si ju však chváli, vlani som zo zelených mala Big green Dwarf, dám ho aj tento rok pre jeho pikantnú chuť, pre spestrenie. Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

14.1.2018 0:08

Green Zebru jsem měla jednou a naposledy a to samé Malinowe Retro. Nechápu, jak můžou mít v popisu na sáčku napsáno, že jsou to odrůdy s výbornou chutí.

Chtěla bych si objednat Kanavaro od AEV, neměl jste ho někdo? Podle popisu by to mělo být odolné, masité a chuťově vynikající rajče.

Hana

Připojit reakci

Rajčata 2018

14.1.2018 7:59

Paní Hano, už jste někdy na sáčku četla, že rajče je pěkné, ale chuť nestojí za nic? Já ne. 

Vladimír

PS.: Pěstoval jsem jak Green Zebra tak i Green Zebra cherry, už nepěstuji.

Připojit reakci

Rajčata 2018

14.1.2018 12:58

Máte pravdu Vladimíre, nečetla. Docela mě to štve, napřiklad Gallant má také v popisu vynikající chuť a není to pravda. Pod slovem vynikající si představuji něco jiného. Každý rok sázím 3 - 4 nové odrůdy, které by měly mít výbornou chuť a většinou jsem zklamaná.

Hana

Připojit reakci

Rajčata 2018

14.1.2018 8:51

Pani Hana, nepestovala som, ale dočítala som sa, že Kanavaro F1 je skorej na komerčné pestovanie. Citujem: Odporúča sa na dlhodobé pestovanie v skleníku v inertnom prostredí (minerálna vlna) a organické (kokos, slama). Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2018

14.1.2018 9:11
Tak s tou zelenou zebrou jsem zklamaný, opravdu neni dobrá? Chtěl jsem nějakou změnu, no uvidim. Diky, David
Připojit reakci

Rajčata 2018

14.1.2018 9:25

Davide, ale čítala som naň aj chvály, možno vás osloví, ak niekomu chutia zelené rajčiny, vysoko hodnotené je napr. IZUMRUDNOYE YABLOKO, sú celkom spoľahlivé Weby, kde sa dá vybrať. Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2018

14.1.2018 9:37

O žádném rajčeti se nedá říct, že není dobré. Green Zebra nepěstuji proto, že mně chutnají jiná rajčata víc. Ale každý vnímáme chuť jinak, možná Vám budou chutnat. Chce to jen vyzkoušet.

Vladimír

PS.: Někdo rád holky, někdo vdolky

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.98.220 (?)
14.1.2018 9:37

Já už nepěstuji z jiného důvodu.  Citlivá na nedostatek přijatelného Ca,  Hlavně v deštivém období, jinak velmi úrodná.

Připojit reakci

Rajčata 2018

14.1.2018 15:19

Děkuji Evi, ušetřila jste mi peníze, to by určitě nebylo rajče vhodné pro venkovní pěstování a je dost drahé.

Já jsem se letos utrhla z řetězu, psychicky jsem nevydržela příspěvky pana Kohútka o jeho cherrynkách a objednala jsem si 4 druhy v UK.

Celkem je to 44 semen a s poštovným mě to stálo 800 Kč, tak doufám, že to bude stát za to.

Hana

Připojit reakci

Rajčata 2018

14.1.2018 19:23

Toť ještě láce. Já zaplatil za 30 semínek 600 a to bez poštovného (doručeno poslem). Ale byli štědří: místo 10 inzerovaných semínek v sáčku plísniodolné Crimson Crush mi dali 25. Takže můžu i rozdávat. A to jsem ještě neotevřel ten druhý sáček.smiley

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2018

14.1.2018 19:50

Pani Hano a aké ste si objednali? Ja som to tiež trocha prešvihla, objednala som si tento rok 18 nových odrôd za 20 Eur, väčšinou veľmi skorých a ešte som dostala nejaké od známych, tie vychvaľované Ambrosie mi posla známa od Nitry, skúsim ich teda tento rok zaradiť a budem musieť riadne ešte prehodnotiť, čo v marci vysejem. Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2018

16.1.2018 16:12

Chtěla jsem si objednat Sun Sugar a Golden Gem, které vám v předchozím příspěvku doporučil pan Kohútek, ale na těch stránkách, kde jsem je objednávala je neměli, tak volba padla na Sun Peach, Sun Premium, Sun Lemon a Bombonera.

Evo, můžete mi napsat, která z loňských novinek vám chutnala nejvíce.

Hana

Připojit reakci

Rajčata 2018

16.1.2018 17:51

Paní Hano, novinky to síce neboli, ale najviac nám chutnalo Gardenberry F1, Orange Santa, Juanita z presevu, ešte sa dalo aj Datlo od Sema, neoslovil ma Charmant a Rubinka. A celkom zaujala aj Maglia Rosa. Z biftekov Corazon F1 a Orange Strawberry. Z českých hybridov u mňavedie ešte stále Štart F1. Tento rok som zvedavá na tie 2 novinky z Uk, ktoré už som hore spomínala a mám aj tie 4 druhy Ambrosií a Sun Sugar od známej - síce z presevu, ale uvidím aspoň na porovnanie.

Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2018

14.1.2018 20:30

laugh tak nejsem sám.

Ještě že jsem si nachal u baráku 30tun zeminy. Alespoň budu mít z čeho rozšížit záhony. Místo rajčat už je stejně česnek...

Ještě že jsou kurzy měn příznivé...

Připojit reakci

Rajčata 2018

15.1.2018 17:52

winklaugh

Připojit reakci

Rajčata 2018

14.1.2018 18:56

Děkui podívám se tedy po těchto odrůdách také jsem podlehla popisu odrůdy že mají skvělou chuť moc děkuji za rady Jana

Připojit reakci

Rajčata 2018

15.1.2018 12:37

Dnešné množenie odrezkami. Po týždni narástli zo zálistkov malé odnože. Tak som odobrala z každej rastliny po 2 odrezky-viď postup. Inak tiež vysievam postupne, v decembri a januári skoré odrody na pokusné pestovanie pre čo najskoršiu úrodu a "klonovanie, zač.februára na výsadbu do sklenníka a na pestovanie v kontajneroch, v marci na výsadbu po 15. máji von a v máji ešte množím na júnovú výsadbu po skorej zelenine a do jahôd. Eva T

Obrázky:
Pred odberom
Pred odberom
Po odbere
Po odbere
Odrezky pred úpravou
Odrezky pred úpravou
Upravené odrezky
Upravené odrezky
 A vysadené
A vysadené
Připojit reakci

Rajčata 2018

17.1.2018 8:16

Včera som pozerala na youtube príspevky p Lebiša z Boskovic. Aké máte skúsenosti s jeho samozavlažovacími hrántikmi pre rajčata?  Rajčiny síce nebudem štepiť (roubovat), pestovala som len v klasickom samozavlažovacom vlani balkonovku Minibell, vyzerala pekne, ale úroda malá, tak by som skúsila tento rok odrody s väčšími plodmi s minimom zeminy. Používa substrát Florcom a nové hnojivo Universal Blue. Máte s ním niekto skúsenosti? Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

sasman (22) - xxx.xxx.193.85 (?)
17.1.2018 10:48

Zkoušel jsem ty jeho samozavlažovací květináče pro surfinie a moc jsem s nimi spokojený nebyl. Malý prostor pro zeminu (největší nevýhoda), knoty zbytečně rychle sají vodu z misky, takže je rychle zemina přemokřená (takže jsem ani nemohl úplně naplnit podmisku, jinak by to rostliny nepřežily); taky je u něj kvůli konstrukci určité riziko, že se květináč převrátí.

Měl jsem i přímé srovnání se samozavlažovacím truhlíkem od Frajmana - větší objem pro zeminu, voda vzlíná pomaleji, ale dostatečně rychle, takže zemina je dostatečně vlhká, ale není přemokřená a navíc není nutné tak často zalévat. Kvalita zpracování je taky lepší.

Celkově mi to přijde, že Lebiš prodává věci, které fungují, ale jsou zbytečně předražené - ten Frajmanův truhlík mi přišel lepší a byl levnější. Co se týče toho jeho hnojiva, tak to je fakticky Kristalon, ale kdo by si od něj kupoval přes internet Kristalon, když si ho může koupit kdekoliv za stejnou cenu (nebo i lepší). U něj je to hlavně o marketingu - je historicky úspěšný zahradník, tak se to snaží prodat.

Připojit reakci

Rajčata 2018

17.1.2018 12:32

Díky za porovnanie, myslím že taký podobný ako som pozerala teraz Frajman, mám, tak možno dokúpim ešte jeden a zostanem aj pri tom svojom hnojení. Ale marketing si robí fakt dobrý.

Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

26.1.2018 8:08

Pán Sasman, mohla by som poprosiť o vaše skúsenosti s pestovaním rajčín, s akými druhmi máte najlepšie výsledky, a naopak, čo sa vám neosvedčilo? Akosi toto vlákno zamrzlo. Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

26.1.2018 9:20
My jsme pouzivali Lebisovy truhliky pro previsle muskaty mnoho let a naprosta spokojenost.previsy se blizily 1m -pred par lety 2.misto v mestske soutezi.od lonska mame jine zabradli na balkone tak uz je budu vyuzivat jinak, mimo jine na sadbu rajcat. Ano moznost ze to prepadne byla, ale neni nic jednodussiho nez to privazat. Rajcata jsem v nich take ze zacatku zkousel, vypadaly krasne, ale jak mely hodne vody tak byly vodove a nechutnaly nam. Ale obecne bych tyto truhliky urcite nezavrhoval. Honza
Připojit reakci

Rajčata 2018

26.1.2018 23:34

Evi, z Vašich obrázků je jasné, že jste odřízla ten list, ke kterému byl výhon připojen. Proč? Můj selský rozum - bez zkušenosti - mi říká, ža jste se zbavila docela velké asimilační plochy, která by přispěla k lepšímu růstu celého řízku. A tím i lepšímu zakořenění. Je tu něco, co nevím?

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2018

27.1.2018 6:39

Milane, no práve, treba asimilačnú plochu zmenšiť, aby lepšie zakorenil(čím väčšia asimilačná plocha, tým väčšie odparovanie vody, tým viac je odrezok namáhný a je väčšia pravdepodobnosť zavädnutia a úhynu) a ešte to odrezanie listu donúti lepšie presmerovať tok vody a živín do toho výhonu, tým pádom skorej pustí korienky. Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2018

27.1.2018 10:33

Ešte posielam foto postupného množenia Pink Charmer F1 z 1 koreň amám doteraz 4 rastlinky plus na pôvodnom koreni nechávam 2 odnože. A pre porovnanie Sleeping Lady z výsevu 30.11. pestovaná pri teplote22/16 na juhozápadnom okne a prisvetľovaná už nasadzuje púčky a z toho istého výsevu na východnom okne pri teplote 18/14stupňov bez prisvetľovania do 20.1.  Eva T

Obrázky:
Pink Charmer- postupné množenie
Pink Charmer- postupné množenie
Sleeping Lady Dwarf
Sleeping Lady Dwarf
Detail prvého púčiku
Detail prvého púčiku
Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.50.14 (?)
4.2.2018 15:43
Rajčatům se venku v naší poloze moc nedaří, přesto se o to opakovaně pokouším. Spokojenost s odrůdami Tastier, Mandat, Goldkrone, Start, Tornádo, McDreamy. Nespokojení s odrůdami Rio Grande, Odeon, Malina, Herodes, Býčí, Obří, Zlatava a Kumato. Celkově u všech slabá pozdní plodnost a poté napadeno plísní. Chemicky neošetřuji venku, ani ve skleníku. Zato ve skleníku je to znatelně lepší, ale zase prostorově omezenější. Loni jsem ve skleníku pěstovala Tornádo, Orkádo, Bejbino, Zlatavu, Harzfeuer, Herodes, Goldkrone, Tastier, Mandat. Dlouhodobě velice dobré zkušenosti mám s pěstováním Tornáda a Orkáda. Orkádo je odolnější, plody větší. Zato Bejbino je u mne naprosté fiasko. Slabý habitus, bujné, ale téměř neplodící - vyzkoušeno několik let po sobě. Nevím, proč se mu u mě nelíbí. Zlatava pěstována poprvé, produktivní, dobrá chuť. Nebyla jsem spokojená s odrůdami Harzfeuer, Herodes ani Tastier. Výborný byl Mandat, ale hodně praskal. Co se týká ranosti - všechny odrůdy byly nasety i přesazeny ve stejném termínu - 1.Orkado, 2.Zlatava, 3.Goldkrone, 4.Bejbino... Ve skleníku poprvé vyzkoušeno pěstování na 2 výhony, což se mi osvědčilo a budu pokračovat. Letos bych chtěla přibrat Tomatoberry, Kumato přesunout do skleníku, aby bylo možné ochutnat...
Připojit reakci

Rajčata 2018

E. T. (240) - xxx.xxx.20.184 (?)
5.2.2018 7:55

Tiež pestujem v sklenníku na 2 výhony, cherry aj na 3- nevyrastú tak rýchlo po strop, chce to však časté a dôsledné vyštipovanie.V sklenníku budem pestovať tento rok 6 koreňov Štart S F1, 2 MiliceF1, 1 Kumato, 1 CristalF1, 2 Bejbina F1,1TomatoberryF1plus1 GardenberryF1, 1Pink Charmer F1,1 Sugar GlossF1, 1 Santa Orange, 1 Ambrosia Orange,2 Stupické skoré poľné, 1 Blazing Beauty Dwarf,1 Sophie Choice,1 Matina, 1Tamina, 1 Matina, a nejaké z Blue- ešte som sa nerozhodla ktoré. Mám vyše mesiaca na premýšľanie čo nechať v nádobách a čo do sklenníka. Väčšinu druhov na záhony budem vysievať až o mesiac. Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2018

5.2.2018 22:54

Zajímalo by mne, jaká je vaše poloha. To pro srovnání: já se je snažím pěstovat v 570 mnm a mám podobné zkušenosti hlavně s plísní. Letos se ale usilovně chystám ji, když ne úplně porazit, tak alespoň hodně redukovat. Nakoupil jsem z Anglie 2 údajně plísnivzdorné odrůdy Crimson Crush (k dostání i u nás) a Mountain Magic. Jsou drahá, tak se je chystám řízkovat. Všechno popisuju na vlákně Rajčatový hokus pokus - průběh. Hodlám v tom popisování pokračovat až do konce, takže se tam dozvíte, jak odolné a taky jak chutné ty odrůdy vlastně jsou. Mám jen strach, že ta plísniodolnost se odrazí na chuti. Skleník nemám a nemůžu ho ani postavit, protože na chalupě nejsme pořád ani v létě. 

Milan Hokus Pokus

Připojit reakci

Rajčata 2018

5.2.2018 23:24

Evi, blíží se mi čas klonování angličáků. A nevím, zda mi selský rozum radí dobře, když mi říká, že před klonováním je logické pohnojit, aby po odříznutí vrcholového výhonu mohly vyrazit další výhony. Mám za to, že jim musím dodat aspoň dusík a vápník. Jsem na správné stopě nebo totálně vedle jako s tím ořezáním listu u řízku?

A jak Vám funguje přisvětlování? Nebo už nepřisvětlujete? Je nějaký rozdíl mezi "full spectrum" a červenomodrým? Dozvěděl jsem se, že bílé světlo se u LEDek dosahuje použitím luminoforu podobně jako v zářivkách a výbojkách. Po svých zkušenostech jsem totiž dospěl k předběžným závěrům, že:

a)  příkon 34W místo 54W čm by byl bohatě stačil
b) čm LED světlo podporuje růst víc než LED denní bílé
c) denní bílé světlo je na začátek předpěstování vhodnější          

Ale nejsou to závěry průkazné: vlastně není co objektivně měřit, když je zahrnuto víc odrůd a postupné výsevy. Jak se to shoduje s Vašimi zkušenostmi?

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2018

6.2.2018 6:19

Milane, s tým prihnojovaním opatrne, pri presadzovaní má dobrý substrát zásoby živín na 6 týždňov a ak je už kelímok malý a priesada je celkom prekorenená, radšej presadím do väčšieho. Obyčajne prihnojujem až po posadení na trvalé stanovisko. Prisvetľujem ešte stále,(asi 4 hod) lebo je dosť zamračených a krátkych dní a niektoré mi už začínajú nahadzovať puky. Čm ledky používam prvý rok, tak skúsenosti nemám, ale rastlinly sú pod nimi pevnejšie, ako pod bielym svetlom. Uvidím, či a ako budú nahadzovať plody. Tesne po vyklíčení sa mi osvedčuje biele svetlo. Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

7.2.2018 13:49

Foto rajčín vysievaných 30. 11. 2017 Eva T

Obrázky:
Sleeping Lady
Sleeping Lady
Maglia Rosa
Maglia Rosa
Maglia Rosa detail pukov.
Maglia Rosa detail pukov.
Připojit reakci

Rajčata 2018

7.2.2018 16:35

Ty rostliny jsou tak kompaktní, a mají takovou barvu listů, že jsou přisvětlovány opravdu fest. Ale o to nejde, mohla byste zveřejnit počet listů pod prvním květem rostliny na prvním obrázku? Rád bych to spočítal, ale takto to nejde.

Připojit reakci

Rajčata 2018

7.2.2018 17:24

P.P-   Kvet nahodený za 7. pravým listom. Sleeping Lady je kultivar predstavený v r.2012 z kríženia Budai Torpe a Black from Tula v Dwarf projekte, pôvodom z Austrálie, vhodná k pestovaniu v kontajneroch, skorá, príp. poloskorá na niektorých weboch uvádzaná ako indeterminantná, ale inde zase ako determinantná- stromkový typ. Netreba vyštipovať. Mne sa vlani javila ako Indeterm. s trpasličím vzrastom, perspektívna, bohato a skoro rodiaca v 10 l kvetináč som mala vyše 3 kg pomerne veľkých plodov, výška asi 60 cm(nemerala som). Druhá- Maglia Rosa od Artisanu nahadzuje púčiky za 8. listom, determinantná až semideterm. skorá vhodná tiež špeciálne do menších kontajnerov.Vlani mi perfektne rodila chutné menšie pretiahnuté plody. Eva T

Obrázky:

Plody 100-150g
Plody 100-150g
Maglia Rosa
Maglia Rosa
Připojit reakci

Rajčata 2018

7.2.2018 22:04

Evi, to je paráda. Rajčata v dubnu Vás neminou.

To za tu cenu elektřiny stojí.

Milan

Připojit reakci

Rajčata 2018

8.2.2018 5:49

No, to sa ešte uvidí, neviem, ako vplýva umelé prisvetľovanie ČM Grow Led na kvalitu peľu. Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2018

8.2.2018 19:12

Evi, nebuďte pesimista. Kvalita pylu je geneticky daná, dodáváme jenom světlo. Jediná možnost je, že bychom vyvolali nějakou mutaci. Neříkám, že je to vyloučené, ale není to pravděpodobné. Ostatně uvidíte brzy, zda začne nasazovat na plody.

Milan

Připojit reakci

Rajčata 2018

Mimmo (1133) - xxx.xxx.17.10 (?)
9.2.2018 7:59
Kvalita pylu neni dana jen geneticky. Da se narusit mnohymi faktory. Patri k nim napr. nadmerna vlhkost (dest) a nektere chemicke latky. Svetlo simulujici spravne podminky by vsak skutecne nemelo vadit. Neco jineho je sterilizace ionizujicim zarenim nebo chemickymi pripravky pro snadnejsi krizeni.
Připojit reakci

Rajčata 2018

10.2.2018 6:21

Pane Mimmo, ako sa darí vašim rajčinkám v Bulharsku? Aké odrody tam preferujete, ktorým z českých sa tam darí a porovnanie s bulharskými, ja som bulharské zatiaľ nepestovala, ale na Agrokomplexe minulé leto ich dosť propagovali a na vysadených pokusných políčkach vyzerali dobre. Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2018

Mimmo (1133) - xxx.xxx.66.105 (?)
10.2.2018 12:59

V Bulharsku byl leden podobný tomu českému, ale teď už je skoro jaro. Létají už i komáři. Příští týden (14.2.) bude jarní svátek „Zarezan“, který je však spíše tráckou oslavou vína než rajčat. V tomto termínu se stříhá réva. Zajímavé je, že se má Zarezan letos slavit i v Praze.
Já už jsem vysázel nějaké stromky a chtěl jsem i něco z rajčat vysázet pod Lexan, ale ještě počkám do dalšího svátku „Baba Marta“ (1.3.). Rajčata jsou hodně přizpůsobivá. Myslím, že většina odrůd z Bulharska se dá pěstovat i v Česko-Slovensku a naopak. Já jsem v BG v loňském roce pěstoval z českých odrůd Tornádo F1, Albertovské žluté a nějaká keříčková rajčata (Denár, Orbit). Tornáda, otrhaná na konci sezóny za zelena, jsem jedl až do poloviny ledna. Bulhaři však mají raději větší rajčata s tenkou pokožkou, často i růžová. Je tam o něco delší sezóna s poněkud kratšími letními dny, ale přitom vyššími teplotami a nižšími srážkami. Někdy zralá rajčata pukají i teplem, a proto se zastiňují nebo podtrhávají. V letošním roce tam budu z českých odrůd pěstovat Stupické a Start S F1. Z místních i Kalinu F1 a několik nehybridních.

Připojit reakci

Rajčata 2018

11.2.2018 9:37

U nás ešte riadna zima, dnes ráno na chvíľu vykuklo slnko, ale zas je zamračené. Som zvedavá, ako sa bude dariť vašim rajčinám zjari v Bulharsku pod lexanom, podľa toho vášho návrhu by to mohlo fungovať. Mám tento rok vysiaty Mongolský Karlik, ktorý má špeciálny nízky rozložitý rast, už teraz sa sadeničky odlišujú od ostatných, mal by byť chladuodolný a ešte aj skorý, tak uvidím. Možno aj ja skúsim so zbytkovým lexanom v apríli,  kopať prípravný rigol sa nedá, pôda je zamrznutá. Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2018

Mimmo (1133) - xxx.xxx.66.105 (?)
11.2.2018 11:03

Vím, o čem mluvíte. Po pravdě jsem byl skoro vyděšen, když jsem se na víkend přijel podívat do ČR (na snímku). Ani roubování ani jiné zahradní činnosti se nedají dělat. Zítra se vrátím do teplých krajin. Na 30 let odpočatém místě jsem vykopal jámu hlubokou 55 cm. Do ní jsem dal na dno nerozložený kompost, lipové listí a uleželý koňský hnůj. Všechny vrstvy jsem prohodil sypkou zeminou z výkopu a lehce přišlápl. Teď je to 30 cm pod terénem a tvárnice mají dalších 20 cm. Dnes mi na to zrovna prší. Pokud to dobře provlhne, zakryju to lexanem, aby to začalo hřát. Před dvěma lety se mi z podobného kompostu kouřilo jak z chladicí věže.

Obrázky:
Vykopaný záhon
Vykopaný záhon
Záhon po dokončení
Záhon po dokončení
Česnek na Balkáně
Česnek na Balkáně
Počasí v Třebíči
Počasí v Třebíči
Připojit reakci

Rajčata 2018

11.2.2018 14:19

To môže byť super, niečo ako poloteplé parenisko, rajčinám sa tam bude určite páčiť.smiley

Připojit reakci

Rajčata 2018

E. T. (240) - xxx.xxx.183.105 (?)
12.2.2018 10:58

Chcela by som sa spýtať, či máte niekto skúsenosti s prihnojovaním Fosfátovými sklami.Mali by byť dlhodobo pôsobiace.Kúpila som si jedno 200g balenie na kvet a plod, keďže mi už niektoré rastlinky nahadzujú puky a presadím ich do väčších kvetináčov, či ich môžem podľa návodu pridať do zeminy. Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

13.2.2018 6:46

Tak som tu skopírovala ich použitie: FOSFÁTOVÁ SKLA prášek jedlouhodobě působící přírodní minerální hnojivo PK 50-18 hnojivo pro zeleninu, pokojové a balkonové květiny s předpokládaným účinkem až 1 rok (jednu vegetační sezónu). FOSFÁTOVÁ SKLA využívají samočinnou regulaci procesu rozpouštění v půdě v souladu s fyziologickými potřebami rostlin ve vyživě při různých teplotních podmínkách. Zásobuje rostliny potřebnými minerálnimi látkami bez rizika jejich přehnojení, prudce zvyšuje výnos a kvalitu. Používá se ke zvýšení a regeneraci přirozené úrodnosti půdy. Přírodní hnojivo má přímou teplotní závislost procesu rozpouštění v půdě, začíná působit až při teplotě nad 8 st.C, což je v souladu se začátkem aktivního růstu většiny rostlin, tj. v době větší spotřeby prvků z půdy. Uvolňování živin z fosfátového hnojiva probíhá pod vlivem kyselin kořenového systému rostlin podle jejich vlastních potřeb ve výživě při různých teplotních podmínkách a samotný proces rozpouštění hnojiva připomíná „cucání bonbonu“, kdy se živiny uvolňují vlivem kořenových kyselin. Hnojivo Fosfátová skla se skládá z metafosfátů draslíku, vápníku, hořčíku a dalších důležitých prvků jako je síra, železo, měď, mangan, zinek, molybden, kobalt a dalších a svými fyzikálními vlastnostmi připomíná sopečné sklo. Nepřítomnost krystalické struktury hnojiva zde zabezpečuje vyrovnanost v uvolňování živin bez převahy jedné složky nad ostatními. V granulované formě je výhodné k zásobnímu hnojení pro výživu trvalých kultur (např. ovocné dřeviny, vinná réva, jahody) s předpokládaným účinkem až na 3 roky a v práškové formě až na 1 rok je výhodné u zásobního hnojeni pro polní i zahradní plodiny.

Rozsah a způsob použití FOSFÁTOVÁ SKLA prášek:

Zahradní plodiny: 10-15 g/m2

Pokojové a balkonové rostliny: 3 g/litr substrátu.

Risknúť to? Rajčinky mám už pekné, nachystané na vysadenie aspoň do 4 ks 8 llitrových kvetináčov. Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2018

14.2.2018 18:27

Zrejme jednou z vhodných odrôd na skoré pestovanie bude aj Maglia Rosa. Vysiata 30. novembra 2017,3 priesady, malá - v drsných podmienkach- 15/12 stupňov v nevykurovanej miestnosti, východné okno, bez prisvetľovania druhé 2 pestované na západnom okne- 20(18)/16 stupňov s prisvetľovaním asi 4 hod. v zamračený deň i počas dňa.(pred 2 týždňami som k nej prisadila jednu malú z drsných podmienok, nahadzuje už puky. Dnes rozkvitol prvý puk na väčšej. Eva T.

Obrázky:
Maglia Rosa- determinant (semideterminant?)
Maglia Rosa- determinant (semideterminant?)
Připojit reakci

Rajčata 2018

16.2.2018 23:26

Evi, pukám závistí (tou "neškodoradostnou"). Ty moje mají puků dohromady neúrekom (i dvě patra), ale do žluté barvy je nejspíš ještě daleko. Vím, máš náskok 17 dnů (můj výsev 2.12. prožil nehodu - moji "velikáni" byli vyseti 16.12.), ale i tak jsem udělal závěr, že na ranou úrodu budou lepší keříčkové odrůdy. A proč ne Sleeping Lady nebo Maglia Rosa? Kde se dají sehnat?

Jen tak pro jazykovou zajímavost: víš, po čem je Maglia Rosa pojmenována? Po růžovém trikotu vedoucího závodníka v Giro d'Italia - to je skoro příznačné, i když je až druhá za Spící paní laugh.

Milan

Připojit reakci

Rajčata 2018

17.2.2018 6:28

Milane, viem, že meno má po tom drese talianskeho závodníka, najlepšiu chuť má ale, keď sa trhá ešte plne nevyfarbená a darí sa jej aj v menších nádobách. Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2018

Daník (542) - xxx.xxx.100.59 (?)
14.2.2018 21:12

nějak v té specifikaci vypadl fosfor, jak už název vypovídá, který prioritně podporuje kvetení, proto nevím, proč s dávkováním spěchat nyní. Uvolňování draslíku a vápníku je zase rozhodné při tvorbě plodů, otázkou, kterou nedokážu zodpovědět, je zda pomalu se uvolňující živiny ze skla dokáží pokrýt bujný růst a enormní spotřebu plodové zeleniny. Osobně jsem sklo použil u truhlíků petůnií a pelargonií k podpoře kvetení...

Připojit reakci

Rajčata 2018

15.2.2018 7:45

nějak v té specifikaci vypadl fosfor,

Žeby byl tady?

...metafosfátů draslíku, vápníku, hořčíku a dalších důležitých..

Připojit reakci

Rajčata 2018

16.2.2018 10:24

Počasie tento rok akosi nepraje, veľmi málo slnečných dní, vlani som 16. febr. už otužovala rajčiny vonku na južnom okne. v tieni bola teplota plus 6 a na slnku 15. Dnes ďalšia riadna snehová nádielka a stále sype- čo je síce dobré pre vlahu v zemi, ale ani prognózy na marec nevyzerajú optimisticky. Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

Mart (136) - xxx.xxx.6.146 (?)
17.2.2018 13:12

Má již někdo zkušenost s rajčaty odrůdy Crimson Crush F1? Jsou opravdu odolnější proti plísni a jakou mají chuť?Martin

Připojit reakci

Rajčata 2018

18.2.2018 10:18

Údajně má tato odrůda dva geny odolnosti proti plísni, tak ji chci letos vyzkoušet.Taky jsem zvědavý na chuť odrůdy.Martin

Připojit reakci

Rajčata 2018

18.2.2018 10:40

Pane Martine, nenašla som ani ja nikde na nete hodnotenie záhradkárov z pestovania tejto odrody, možno sa ešte niekto prihlási, ale minulé 2 roky plieseň nebola tak sa asi nedalo moc porovnávať. Zostáva len veriť predajcom. Ja som osobne Crimson ešte nepestovala, ale ak zoženiem semienka, možno ju ešte pokusne zaradím. Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

18.2.2018 12:13

Asi je to novinka, mám to přes poštu z www.dobrasemena.cz Odrůda byla popsaná majitelem firmy v únorovém Zahrádkáři.Tož uvidíme v sezóně.Martin

Připojit reakci

Rajčata 2018

18.2.2018 14:19

Martine, pracuju s nimi, ale teprve první rok. Venku ještě nebyly a plody jsem neochutnal. O nich hlavně je Rajčatový hokus pokus. Momentálně prokázaly jako jediná 100% klíčivost 5/5, jsou tak 15 - 20 cm vysoká a mají 4 pravé listy. Až budou mít pátý, začnu je klonovat. Nejsou moc laciná.Sehnal jsem je z Anglie. Nabízejí tam i roubované sazenice, ale to je pro nás na nic. U nás jsem je také viděl v nabídce, dokonce za nižší cenu.

Milan HP

Připojit reakci

Rajčata 2018

18.2.2018 17:52

Z výsevu 3. 1.2018 pokusní trpaslíci - zľava do prava : Golden Dwarf Champion, Mongolskiy Karlik, Blazing Beauty,  Pink Passion, Arctic Rose a ešte k tomu na porovnanie Tamina a celkom vpravo Anna Russian. Veľmi pekne vidieť, aký majú odlišný habitus. Eva T

Obrázky:
5 Dwarf a  2 tyčkové
5 Dwarf a 2 tyčkové
Připojit reakci

Rajčata 2018

18.2.2018 21:44

Evi, připomnělo mi to hodiny tělocviku ve škole: od nejmenšího do největšího. A ten první je určený velitel dne.smiley No prostě nostalgie.

Ale přesně tohle jsem měl vědět, když jsem začínal. Jenže nevěděl, můj jediný svět byly tyčkovky. Tak teď si užívám "závratných výšek". Dobře mi tak. Ale nestěžuju si: je to sranda. Odražeče musím stavět na výšku, jinak jsou vrcholkům na dvě věci, sháním šikovné tyčky (bambus), atd. Ale zdá se, že se mým rajčatům otevírají květní poupata. Možná do týdne zežloutnou. Kdy přesně Ti vykvetla ta první Sleeping Lady?

Dneska bylo trochu tepleji, tak jsem se pustil do budování na balkónu (konečně). Zvýšil jsem rajčatový úsek na 2m, zatímco paprikový bude tak 115cm. To by mohlo stačit. Uvidíme.

Milan

Připojit reakci

Rajčata 2018

20.2.2018 9:46

Kto používate pri presádzaní sadeníc rajčín do substrátu aj popol z dreva a v akom množstve, aby to nespálilo korienky?  Ja som ho doteraz iba vysýpala na porýľované záhony, ale kdesi som tu čítala,  že sa môže primiešavať aj do presadzovacích zmesí.  Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.234.42 (?)
20.2.2018 17:15
Kazdorocny zaklad u mna tvoria 2 odrody, v skleniku uz dlhsiu dobu pestujem krickove racata TOMANOVA-uplne mi vyhovuje konzistencia aj chut, su dobre aj na omacky aj na chlieb, taktiez vzrastom sa hodia do sklenika a rodia od jula do konca oktobra. Cast davam aj vonku. Skusal som v minulosti aj denar a salus, ale tie ma chutovo neoslovili, najma salus boli uplne fádny bez chuti. Vonku pôjdu tyckove, velke biftekove rajcata, nazov neviem, ale uz ich pestujeme cca 20 rokov, vzdy z vlastnych semien. Pre mna su chutovo velmi sladke a mäsite, hodia sa skor na pretlak a pre potesenie oka. Tento rok som v Tescu kupil prvykrat Stupicke polne ranne a do sklenika tyckove Pedro, tak trochu rozsirim sortiment, som zvedavy najma na to Pedro, co je odroda urcena do sklenika
Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.234.42 (?)
20.2.2018 17:21
Este by som chcel teraz zjari vydymit sklenik sirnymi knotmi, lebo kazdy rok mi porast napada cern rajciakova, ale cital som ze to moze poskodit konstrukciu koroziou. Mate niekto typy ako na to?
Připojit reakci

Rajčata 2018

jirilan (732) - xxx.xxx.206.182 (?)
20.2.2018 18:11

Vyvápnit zem. Čerň na špičkách rajčat způsobuje nedostazek vápníku.

Připojit reakci

Rajčata 2018

20.2.2018 19:00

Ja sírne knôty používam teraz v predjarí už 3. rok v pohode proti prezimujúcim hubovým chorobám, čerň listov sa síce objaví koncom augusta, ale plodom už neuškodí. Tiež by som vám doporučila do sklenníka skoré Startky, alebo Uragán. Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2018

vimon (393) - xxx.xxx.187.230 (?)
20.2.2018 18:20

Také jsem asi před 10 roky zkoušel odrůdu Pedro, ale jen 1 rok protože je to takové supermarketové rajče. Je sice odolné praskání, je pevné snáší určitě dobře přepravu, ale chuť nic moc. Raději bych doporučil odrůdy Start, Tornado nebo Uragan. Stupické je v pohodě. Jirka

Připojit reakci

Rajčata 2018

20.2.2018 19:09

Pane Vimone, obdivujem vždy vaše rajčiny v nádobách, aký substrát miešate ako riešite zalievanie, keďže sadíte 2-4 korene do nádoby. Tento rok by som chcela takto vysadiť viac koreňov pod strieškou vo dvore, na záhonoch mi vlani 2 krát zdevastovali úrodu krúpy. Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2018

24.2.2018 11:27

Tak som vyselektovala zo 120 druhov semien, ktoré mám k dispozícii, že v r. 2018 budem pestovať tieto (niektoré len po 1 koreni pre porovnanie, osvedčené po viac- veľmi ťažké rozhodovanie- vychádza mi to 170 koreňov):
Kríčkové(det.): Bison, Betalux, Mongolskij Karlik, Roza Vetrov, Saint Pierre, Sophies Choice, Sarayev 22, Tinny Tim, Šejk.
Dwarf project : Arctic Rose, Antho Striped Dwarf, Blazing Beauty, Big green Dwarf, Golden Dwarf Champion, Golden Heart, Pink Passion, Shadow Boxing, Sleeping Lady.
Polodeterm. : Maglia Rosa, CristalF1,Stupické skoré poľné(indetrm.?) Zinulya
Tyčkové (indet.):
Cherry a koktejlové:  Ambrosia- Gold, Orange,Rose, Red.  BejbinoF1, Blue Berry, GardenberryF1, TomatoberryF1, Datlo, Helsing Junction Blue, Jahodo, Juanita F2, Minikumato, Philovita F1 Pink CharmerF1, Ramallet Pequiňito, Santa Orange, Sugar GlossF1, SungoldF1, Sweet Aperitiv.
Klasická velkosť: Berner Rose, Eva Purple ball, Kumato, Start S F1, Matina, MilicaF1, Tamina, Uragán F1.
Bifteky a mäsové: Anna Russian, Black Beauty, Black from Tula, Black Truffle, Býčie srdce, Cherokee purple, CorazonF1, Gallego, Gold Medal, JergušF1,Kelloggś Breakfast, Kitayskiy Rozovyi, Ludmillaś Pink Heart,  Orange Russian117, Orange Strawberry, Scatolone, San Marzano Lungo, Viagra. Eva T.

Připojit reakci

Rajčata 2018

24.2.2018 13:51

Pridávam foto prvých malých zasadnutých plodov 2 nádejných druhov pre skoré pestovanie v kvetináči, hoci aj za oknom. Eva T

Obrázky:
Sleeping Lady Dwarf
Sleeping Lady Dwarf
plodík Sl. Lady
plodík Sl. Lady
Maglia Rosa
Maglia Rosa
Maglia Rosa - prvé plody
Maglia Rosa - prvé plody
Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.39.19 (?)
24.2.2018 15:36

Zdravim,

v roku 2018 planuji nasadit nasledujici odrudy:
-Cherry (urcite, odskousene) : Sungold F1, Sweet Aperitif, Sunrise BumbleBee, Isis Candy, Goldkrone, Cherrola F1, Bejbino F1, Ildi
-Chery (nove, zatim nezkousene): Sweet Casaday, Sweet Million F1, Supersweet, Black Opal
-Cherry (mozna, podle volneho mista): Idyll, Mandat F1, Perun,
-Stredni (urcite): Stupicke polni rane, Start F1, Tornado F1,
-Stredni (nove): Alicante, Shirely F1,
-Stredni (mozna): Phantasia, Triatlon, Zlatava, Palava F1, Bush Early Girl,
-Velke (urcite): Lucky Cross, Flame,
-Velke (nove): Gigantomo F1, Beefsteak Mortgage Lifter, 
-Velke (mozna): Northern Lights, Fireworks, Orange Pineapple, Old German, Orange Strawberry, Pantano Romanesco,
-Odskousene, ktere me osobne nesedli a v 2018 nebudu pokracovat: Opalka, Reisentraube, Moskvich, Heartbreakers, Roma, Orange banana.

Protoze na zahonu je mista malo, a druhu pro pestovani vice nez mnoho, bude krome par vyvolenych sampionu vetsina druhu jenom po 1 az 2 rostlinkach.

Za mne osobne je nejlepsi odrudou Sungold F1, ktere je ranosti temer vyrovna stupickemu, ma velke mnozstvo plodov, a chutove je od neho lepsi uz jen Sweet Aperitiv. Ten se ale nedorovna velkosti a ani ostatnimi parametry. Jinak pro me velmi prijemne prekvapeni minuly rok bylo nove vyzskousene Sunrise BumbleBee a Isis Candy. Chutove super a navyse krasne vypadajici cherry rajcatka, jenom plodu bylo v porovnani se sungoldem mene. Bejbino F1 naopak vzdy trosicku zaostava chuti mezi top cherry rajcaty, ale zato ma jine vlastnosti, ktere mu u me zajistuji misto na zahonu. Nepraska, je trosicku vetsi, vzdy spolehlivy vynos, a celkove dobra chut.

Ze strednich odrud je pro me top stupicke, proste prvni rajce je prvni rajce :-) asi vzdy vyzere nejvic zivin, a chuti je pak proste top. Co me ale stve, je ze na nem mam vzdy jenom par kusu rajcat a pak nic. Existuje i tyckova varianta tohoto rajcete? Nebo nejaka alternativa? Nemate tip na neco co je rovnako skore a chutne, co bych mohl vyzkouset a byl podobne nadseny jako zo stupickeho? Jinak sem jeste skousel Phantasia a Triatlon, drahe jak slak za par seminek, a chuti jenom "normalni", a odolnost jsem zatim nastesti nemel moznost plne otestovat. Dale jsem skusil Zlatavu a nadchla me vynosem, ale zato docela sklamala chuti, take velice prumerna, vaham jesli ji dat jeste sanci :).

Z vetsich rajcat u me vytezi chuti Flame, ve vsech slepych testu vzdy vyhral, akurat ty ctyri nebo kolik rajcat co na tom pokroucenem stoku za cely rok vyrostou, je na zaplakani. Zato druhe misto v chuti ma Lucky Cross, a za me je to z velkych rajcat top, dozraje jich mohem vice nez na Flame, a je to skutecne lahoda a take pro oko je rajce nakrajene kolmo na platky zazitkem, pry je to nejaky nahodny potomek (jak jmeno napoveda) od Brandywine, neskousel nekdo Brandywine a nebyl by ochoten posunout par seminek, nebo alespon napsat zkusenosti?

A take jestli nekdo z vas mel zkusenost s novymi druhmi rajcat v mojem seznamu a byl by ochotny sdilet jeho nazory a zkusenosti s nimi, byl bych moc rad. V pripade ze je nektere vyslovene spatne vyuzil bych misto jinak a lepe.

Protoze naprikald jinde velmi pochvalovana Opalka u me naprosto neobstala, i kdyz chapu ze pro nekoho to muze byt supr odruda. Ja tento typ "mucnych" druhu (nebo jak to nazvat) nemusim, a navyse u mne jako jedine rajce hodne trpelo cernanim spicek, pritom jine druhy byli vpohode. Podobne na tom bylo i Roma, pekne, mnoho, odolne, ale chutove jako Opalka...

Tolika u mne.
Predem dekuji za pripadne tipy a rady :)
a preji vesele pestovani vsem...

Připojit reakci

Rajčata 2018

24.2.2018 16:27

smileyPekné počítanie a tiež veľký výber odrôd. K tomu Stupickému- kedysi som ho pestovala ako tyčkové- poctivo vylamovala zálistky-úroda moc nič a odišlo ako prvé. Prestala som ho pestovať a jeho renesancia nastala u mňa pred 2 rokmi- začala som predpestovávať priesady skorej a 2 sadím do sklenníka a 2 do kvetináča, nevyštipujem, len občas, ak je prehustené niečo vylomim- vždy dozrieva ako prvé a vlani dokonca rodilo v sklenníku až do polovice októbra. Teraz mám 2 pokusné sadeničky, ktoré už nahadzujú puky.Brandywine,  som mala vlani, chuť v pohode, tento rok nedávam pre skúšku iných odrôd.Supersweet mi vlani dosť praskal a Black Opal ma chuťou neoslovil.Zo skorých podobných chuťou Stupickému poľnému skúšam tento rok ešte Taminu a Matinu. Eva T

Připojit reakci

Rajčata 2018

host - xxx.xxx.114.241 (?)
24.2.2018 23:36

Ja tento rok vyskúšam Bobulienku - pred pár mesiacmi sa objavila v obchodoch, odchytil som si semienka. Cherry odroda, sladučká...

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Rajčata 201825424.2.201842612
Rajčatový hokus pokus - průběh37024.2.201846310
Jak zpracovat nadbytek salátových okurek4924.2.201844872
okurky nakládačky - pěstování vertikulárně1524.2.201847166
Rajčata 2018 - semena3423.2.20185493
Doporučte zahradnický substrát pro předpěstování rajčat a paprik8121.2.20188131
Rajčata k dlouhodobému skladování podzim/zima4221.2.201811234
Odolné odrůdy rajčat1920.2.20182142
Kde objednáváte semena rajčat?320.2.2018383
Vysev paprik1320.2.20182263
Začátečník - rajčata4219.2.20184879
Nejchutnější rajčata50718.2.2018660795
Rajče Bocati118.2.2018153
Papriky 20184918.2.201811260
Dostupnost podnoží na roubování melounů414.2.2018240
Obří řecké fazole4813.2.201817542
Plíseň bramboru na rajčatech 2017 7013.2.20189596
Plíseň v papričce - mohou se semínka přesto vyset?412.2.2018318
Rajčata LSL912.2.2018778
Roubování okurek110.2.2018261
Začátečníci a papriky610.2.2018911
Rajčata na sušení1831.1.20184920
Gardenberry527.1.20181361
Množení sazenic rajčat řízkováním 20161923.1.20187551
Amarant jedlý517.1.2018529
Papriky pro 20179710.1.201837745
Co to je za nemoc rajčat? 128.1.20182620
Nestihli jsme podzimní "úklid" v záhonech, ani ve skeniku - opatření na jaro65.1.20181182
Česká rajčata 2017- 764.1.201816396
Asi tykev má to 40 kg. Ví někdo co to je? 1913.1.2018209428
Vlastní zelenina vs koupená - poměr cena: chuť782.1.201822937
Rajče přezimování, + chili Reiper + chili pyramid 429.12.2017598
Sklizeň 2017 12022.12.201728143
Jak daleko pálivé papriky od nepálivých2914.12.201723455
Rajčatový hokus pokus - poraďte597.12.20176415
Dehybridizace rajčat645.12.20177689
Nejtěžší rajče 533.12.201734336
Rajče - rezistentní k plísni627.11.201718127
Atlantic Giant / obří dýně325.11.2017560
Přezimování paprik?919.11.20172266
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Plašiče - funguje to nebo to jsou vyhozené peníze?24.2.2018
Plašiče - funguje to nebo to jsou vyhozené peníze?23.2.2018
Kolik kusů21.2.2018
Kolik kusů20.2.2018
Otevírání - zavíraní dvířek kurníku20.2.2018
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů