Rajčata 2018



host - 6.138 (?)
29.12.2017 21:24

Díky, Evi. Zase další krásné slovenské slovo: samoopelivý.

Zatím jsem totiž pěstoval jen F1, ani ne tak proto, že jsem tohle nevěděl, ale spíš proto, že jsou většinou na trhu. Ale teď jsem členem Tomatoville (zatím jsem ničím nepřispěl) a tam je obrovská nabídka jak oni tomu říkají "heirloom" (tedy ne křížených) odrůd. A některé vypadají fakt lákavě. A členové si je vyměňují zdarma, tedy samozřejmě kromě poštovného. Takže do vzdálenější budoucnosti uvažuju i o některých těchto odrůdách (a doufám, že je získám i tady od fajnšmekrů jako Vy a Vladimír). No, ale neměl bych přeskakovat sám sebe: teď je nejdůležitější hokus pokus.

A s tím balkónem asi tady nebudou problémy: jsme v údolí Labe a fouká to tu až hanba.

Milan

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 6.138 (?), 29.12.2017 20:19

Jasně Evi, stejný plán jako můj. Mám jen starost, kam se mi všechny ty pytle či velké květináče vejdou - pod okna to nepůjde, neměly by dost světla. Takže zbývají zas jen parapety (mám jich docela dost, ale stejně to bude málo). Tak už lovím odběratele na ty Startky, co rostou ze všeho nejlíp. Kromě toho, co už mám, musím v lednu ještě zasít ty plísniodolné: nařízkovat je úspěšně je můj hlavní cíl.

A mám jeden dotaz, no, skoro se za něj stydím, ale potřebuju to nutně vědět: ty heirloom tradiční rajčata jsou všechna samosprašná? Nebo jsou i odrůdy, které nejsou? (Pst, nikomu neříkejte, že jsem se ptal na takovou základní věc.)

Díky.

MHP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 247.166 (?), 29.12.2017 20:45

Milane, všetky rajčiny by mali byť samoopelivé, vonku stačí vertík, príp. čmeliaky a včielky (ak nechceme, aby sa nám odroda v budúcnosti zachovala je dobré dať na rastlinky, z ktorých budeme brať semená dočasne vrecia z netkanej textílie- ako zábranu proti nežiadúcemu cudzoopeleniu hmyzom.) Inak v sklenníku, príp. na balkóne, kde nie je taký pohyb vzduchu, je dobré občas trocha potriasť rastlinkami, aby sa lepšie opelili.Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.138 (?), 29.12.2017 21:24

Díky, Evi. Zase další krásné slovenské slovo: samoopelivý.

Zatím jsem totiž pěstoval jen F1, ani ne tak proto, že jsem tohle nevěděl, ale spíš proto, že jsou většinou na trhu. Ale teď jsem členem Tomatoville (zatím jsem ničím nepřispěl) a tam je obrovská nabídka jak oni tomu říkají "heirloom" (tedy ne křížených) odrůd. A některé vypadají fakt lákavě. A členové si je vyměňují zdarma, tedy samozřejmě kromě poštovného. Takže do vzdálenější budoucnosti uvažuju i o některých těchto odrůdách (a doufám, že je získám i tady od fajnšmekrů jako Vy a Vladimír). No, ale neměl bych přeskakovat sám sebe: teď je nejdůležitější hokus pokus.

A s tím balkónem asi tady nebudou problémy: jsme v údolí Labe a fouká to tu až hanba.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 30.12.2017 0:27

Jen bych chtěl upřesnit. Všechny nehybridní rajčata se označují OP (open polinated). Heirloom jsou odrůdy tzv. dědictví, není stanoveno přesně, které by to měly být, ale píše se, že by to měly být odrůdy starší cca 50 let. Z našich je považováno za heirloom jen Stupické.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 247.166 (?), 30.12.2017 7:50

Vladimíre a ako dopadlo v r. 2016 to pestovanie starých českých odrôd, zaujímalo by ma, či naozaj Stupické poľné rané bolo naozaj to isté rajče ako Moravský div, lebo na niektorých zahraničných semenárskych webboch som videla obe. Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 30.12.2017 19:25

V roce 2015 jsem pěstoval Moravský Div spolu se Stupickým polním raným a také americkým Stupice a žádné rozdíly jsem nezjistil.
Něco k jeho historii“
Moravský div je rajče, které poslal do USA Andrej z Běloruska a odtud se rozšířilo i zpět do Evropy. Pod názvem Moravský Div se v obchodech v Bělorusku prodávaly Stupické polní rané, jejichž semena tam dodával Moravoseed. Asi pro lepší prodejnost je tam prodávali pod tímto atraktivnějším názvem. Že ta semena tam dodal Moravoseed jsem si ověřoval u firmy nejen já, ale i někdo z USA- odpověď z Moravoseedu jsem četl.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 247.166 (?), 30.12.2017 20:12

Stupické skoré poľné si opravilo u mňa po vlaňajšku reputácu, z januárového výsevu som mala prvé zrelé rajčinky v sklenníku 19. mája a tie 2 korene, ktoré som tam posadila, rodili obstojne až do konca septembra, korene som vyhadzovala zo sklenníka až začiatkom novembra. Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 33.3 (?), 29.12.2017 19:57

mate pekne sazenice ale neni lepsi vyset semena v polovine ledna   za prve nebudou se tak vytahovat za druhe budou venku za tyden stejne je nemuzete dat do nevytapeneho sklenike nebo foliaku driv nez v polovine dubna a to asi musite asi davat svicky nebo pritapet elektrikou aby nezmrzly

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 247.166 (?), 29.12.2017 20:12

Robím tiež trocha také hokusy- pokusy, aby som vypestovala čo najskoršie rajčiny, hoci aj za oknom, tak to pre budúcoročnú sezónu skúšam minimálne o mesiac skorej, baví ma to, obyčajne som vždy vysievala prvé okolo 6. januára, do sklenníka dávala koncom marca, príp až začiatkom apríla-podľa počasia(boli roky, keď sme mali ešte koncom marca sneh), uvidíme, aké podmienky budú v nadchádzajúcom novom roku.Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.138 (?), 29.12.2017 20:23

Evi, budiž nám útěchou, že existuje globální oteplení. Takže máme šanci. Což ale bohužel neznamená, že nemůže přijít zatraceně studený rok. Držme si palce navzájem - a nejen my dva.

M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika