Rajčata 2018



Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (737) - 247.166 (?)
19.12.2017 8:03

Vladimíre, prípadne ďalší nadšenci, aké máte skúsenosti s pestovaním skorých Taminy a Matiny? Hlavne čo sa týka ich skorosti v porovnaním so Stupickým skorým poľným, prípadne aj chuťové a vzhľadové, na nete som už o nich všeličo čítala, ale sama som ich doteraz nepestovala, bodla by mi rada od skúsených pestovateľov. Eva T.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3230) - 173.17 (?), 15.2.2018 10:25

Velmi zajímavá reakce na můj příspěvek o tom co budu v roce 2018 pěstovat. Nemohu souhlasit s tím, že Tamina a Matina jsou pozdnější než Start F1. Start F1 je mé nejoblíbenější rajče, ale za těch více než třicet let co je spolu se Stupickým polním raným pěstuji nikdy nebylo ranější, vždy první plody zrály o týden až deset dnů později než Stupické. Proto jsem také to Stupické polní rané vždycky pěstoval, obvykle čtyři až pět rostlin a šedesát rostlin Startu F1. Možná u Vás je to jinak, nevím kde a jak rajčata pěstujete. S tím, že Tamina je jako Matina máte asi pravdu, vypadá to na přesmyčku slov. Tamina byla dána do prodeje v bývalé NDR ze zahradnictví v Quedliburgu a Matina z jiného zahradnictví v NSR v městečku poblíž hranic NDR (jméno jsem už zapomněl)  vzdáleného od Quedlinburgu cca 40 km. Kdo tuto odrůdu vyšlechtil a od koho její semena na druhou stranu hranic přeletěla není známo, ale že se nějak muselo změnit jméno v tom rozděleném státě je jasné.
Taminu jsem pěstoval již dva roky, Matinu poprvé loni a mohu říct, že u mne jsou pokud jde o ranost na stejné úrovni jako Stupické a jejich chuť je také podobná Stupickému, což není vůbec překvapivé, protože všechny vznikly z křížení (Mikado x Sláva Porýní) x Solanum racimegerum. Jen Matina a Tamina byly přešlechtěny (nebo vybrány) tak, aby plody neměly v zeleném stavu to tmavě zelené žíhání a při dozrávání se netvořil ten nepříjemný žlutý límec.

           Vladimífr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2744) - 6.138 (?), 16.2.2018 23:40

Start F1 je můj standard: jak do chuti (není-li rajče lepší chuti, nač se namáhat?), tak i do ranosti. Teď je srovnávám s Bonsetami a Vitadory a zase mi vycházejí jako nejranější. Pravda, Bonset roste rychleji, ale s květními vijany je pozadu. Ale uvidíme, jak to bude se zralými plody. Ještě jsem do soutěže dodatečně zařadil Stupice, ale ty mají hendikep přes 1 měsíc 16.12. oproti 19.1. To se nejspíš nedá dohnat.

Milan Hokus Pokus 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (737) - 247.166 (?), 17.12.2017 19:36

Vladimíre, tiež som zvedavá na tie tvoje španielske, najmä Ramallety z Mallorky. Aj ja ešte možno do marca upravím môj zoznam pre tohoročné pestovanie. Rada by som poznala skúsenosti z vlaňajšieho pestovania aj napr. p.Kohúteka, ktorý zakladal tohoročné vlákno, ďalej pána Pepu Pepu ako sa darilo jeho skoro vysadeným rajčinám (už 5.3.)v sklenníku a s jeho vypracovanou kanystrovou závlahou, tiež som tu dávno nevidela príspevky paní Hany a Jiřiny, ale zrejme teraz je prioritou gazdiniek vianočné vypekanie, ako u tetyJany. Snáď sa to tu v novom roku rozbehne. Tak idem aj ja zdobiť grilážky a perníčky. Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 240.162 (?), 18.12.2017 15:03

Já jsem letos pěstovala 55 odrůd rajčat, šílené! Pátrám po rajčeti, které by bylo pro mé potřeby ideální, mělo by krásně vypadat /dle mého vkusu/, dokonale chutnat, vážít něco kolem 200g, být hodně masité, rostlina by měla být mohutná a schopná vyprodukovat vice než 3kg plodů, plody by neměly praskat a trocha odolnosti chorobám by byla fajn. Rajče by mělo chutnat na chlebu s máslem, v salátech, být vhodné na sušení i do protlaků. Několik jedinců tyto mé představy naplnilo beze zbytku. Jde většinou o ruské bohatýry a jednu odrůdu francouzskou a jednu polskou. Jedná se o Corazon, Garmoška, Thick Cheeks, Wonderworker, Puzzata Xata a Opalka.

Corazon
Corazon
Garmoška
Garmoška
Thick Cheeks
Thick Cheeks
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (737) - 247.166 (?), 18.12.2017 15:37

Jani, som rada, že si sa tu objavila po dlhšom čase. Corazon F1 mienim aj ja naďalej pestovať, ale došli mi originál semená zakúpené od Vilmorin pred 3 rokmi na Agrokomplexe. A nechce sa mi už objednávať z internetových obchodov.Snáď bude niekde v ponuke v kamenných predajniach v priebehu januára a februára. Vlaky máme zatiaľ zadara, tak si potom urobím nejaký výlet po špecializovaných predajniach v Blave. Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3230) - 173.17 (?), 18.12.2017 16:38

Každý máme svůj sen. Já zase sním o tom, že bych chtěl mít svá zralá rajčata po 9 měsíců v roce. Není to nereálný sen, ale dá to hodně přemýšlení a zkoušení. Mám pocit, že se k tomu blížím. smiley

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (737) - 247.166 (?), 18.12.2017 16:52

Vladimíre, to je aj môj sen, hoci som paradajky aj nasušila, čerstvé sú čerstvé. A tie z mojej záhrady mi tento rok už dochádzajú, takže k Vianociam už budem kupovať. Dúfam, že budúca sezóna bude dlhšia aj vďaka tým španielskym z Mallorky. Ako sa držia tie tvoje s dlhodobou skladovateľnosťou?wink

  Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3230) - 173.17 (?), 18.12.2017 22:11

Jsou v pohodě. Nějaké ty menší znovu ochutnám na vánoce a zkusím znovu také jedno Ramallet SL dec Cardasar. Už se těším. Příští chutnání počítám někdy v druhé polovině ledna.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (737) - 247.166 (?), 19.12.2017 8:03

Vladimíre, prípadne ďalší nadšenci, aké máte skúsenosti s pestovaním skorých Taminy a Matiny? Hlavne čo sa týka ich skorosti v porovnaním so Stupickým skorým poľným, prípadne aj chuťové a vzhľadové, na nete som už o nich všeličo čítala, ale sama som ich doteraz nepestovala, bodla by mi rada od skúsených pestovateľov. Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 19.12.2017 8:55

Odrůdu Matina neznám, ale Tamina je velmi podobná Stupickému (polní rané). Velkostí, chutí, raností. Němci ho šlechtili na to, aby nemělo ten světlý límeček okolo stopky jako má Stupické. Podle mě je výnosnější, odolnější suchu, má větší kořenový systém. Moc nezalévám, a tak mám poslední roky odkoukané, že rostliny Tamina a odrůd jako např. Start, Tornádo, Zlatava, Harzfeuer, Hildares, Tipo, Albertovské, vedle vadnoucího Stupického byly ještě v pohodě.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika