Rajčata 2018/2



Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 10.161 (?)
15.11.2018 17:55

Zhodnotenie mojej tohoročnej rajčinovej sezóny. Dnes som obrala posledné červené rajčiny a papriku v sklenníku, nechcem riskovať zmrznutie, zelené som ešte nechala.Už koncom augusta som ale musela zlikvidovať asi 80 % koreňov rajčín vonku a 60 % koreňov v sklenníku. Dôvodom bolo napadnutie rastlín nejakou bakteriózou, ktorú sa mi nepodarilo spoľahlivo určiť. Najviac sa to podobalo na Clavibacter Michiganensis, ale niektoré príznaky mi nesedeli.Začiatkom leta vyzerali všetky rastliny zdravo s bohatou násadou plodov. Vo veľkých horúčavách mi začali odchádzať listy a následne sa niektoré rastliny vysilili. Na začiatku choroby sa to neprejavilo na už nasadených plodoch a pekne dozrievali. Z asi 140 koreňov som v priebehu mája až polovice augusta obrala okolo 240 kg plodov,(bohato to stačilo na spracovanie a konzum) ale v prípade zdravých raslín by to bolo temer raz toľko. Ale aj každé zlé je na niečo dobré. Zistila som, že odrody Stupické skoré poľné, Štart F1 najlepšie vzdorovali chorobe. Korene, ktoré som sadila do sklenníka koncom marca plodili až doteraz. Choroba narýchlejšie postupovala za suchého, veterného horúceho počasia, ochladením sa postup zabrzdil a korene, ktoré som nechala až doteraz pekne obrazili a plodili ďalej.

Na budúci rok obmedzím pestovanie determinantných odrôd- boli najnáchylnejšie. Nebudem pestovať Betalux, ale ani Taminu a Matinu, ďalej Nugget a Philovitu od Kiepenkerl, Crimson Crush, Vilmu, obmedzím a trpaslíkov, boli menej odolné.Posielam aj nejaké foto napadnutých rastlín.   Eva T.

Bakterióza
Bakterióza
Detail niektorých stopiek
Detail niektorých stopiek

Napadnuté plody
Napadnuté plody
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15   
                  
host - 168.21 (?), 13.9.2018 18:35

Bejbino zpočátku trochu zdeformované od zbytků glyfosátu se v průběhu léta vzpamatovalo, začalo plodit, ale od 4. vijanu nebyly plody kulaté, nýbrž datlovité. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 14.9.2018 8:16

Všechny indeterminantní (tyčkové odrůdy rajčat) nasadí květy vždy po třech listech, takže květenství, tři listy, květenství, tři listy...

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 16.9.2018 10:22

Setkali jste se někdy s tím, že na odrůdě rajčat s kulatými plody se v průběhu vegetace kulaté plody změní v datlovité? A dále, že u rybízové odrůdy rajčete došlo k zmnožení květů v takovém množství, že je rostlina nebyla schopna uživit? Obě rostliny jsou pěstovány v uzavřené nádobě a jejich růst je částečně ovlivněný do zeminy přidanou slámou obsahující zbytky glyfosátu. Mohly by rezidua pesticidů být příčinou deformace plodů a změny květenství? Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 16.9.2018 10:27

a ještě jedno foto, Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 138.95 (?), 19.9.2018 19:48

Podľa môjho názoru áno, herbicidy môžu zdeformovať celú rastlinu, práve som iba prezeral obrázok bez popisu a chcel som Vám napísať, či to nemáte zasadené v nejakom substráte so zbytkami herbicidu, podľa deformácie vrchných listov na rastline...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 138.95 (?), 19.9.2018 20:16

Pán Jarda, mne sa stalo niečo podobné v roku 2016, v originálnom balení Stupického polního od Sema bola primiešaná nejaká iná odroda, alebo mutant wink, tiež bol plod oranžový biftek bez "bramborového" listu, písal som o tom vo vlákne Rajče Stupické polní rané.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 10.161 (?), 15.11.2018 17:55

Zhodnotenie mojej tohoročnej rajčinovej sezóny. Dnes som obrala posledné červené rajčiny a papriku v sklenníku, nechcem riskovať zmrznutie, zelené som ešte nechala.Už koncom augusta som ale musela zlikvidovať asi 80 % koreňov rajčín vonku a 60 % koreňov v sklenníku. Dôvodom bolo napadnutie rastlín nejakou bakteriózou, ktorú sa mi nepodarilo spoľahlivo určiť. Najviac sa to podobalo na Clavibacter Michiganensis, ale niektoré príznaky mi nesedeli.Začiatkom leta vyzerali všetky rastliny zdravo s bohatou násadou plodov. Vo veľkých horúčavách mi začali odchádzať listy a následne sa niektoré rastliny vysilili. Na začiatku choroby sa to neprejavilo na už nasadených plodoch a pekne dozrievali. Z asi 140 koreňov som v priebehu mája až polovice augusta obrala okolo 240 kg plodov,(bohato to stačilo na spracovanie a konzum) ale v prípade zdravých raslín by to bolo temer raz toľko. Ale aj každé zlé je na niečo dobré. Zistila som, že odrody Stupické skoré poľné, Štart F1 najlepšie vzdorovali chorobe. Korene, ktoré som sadila do sklenníka koncom marca plodili až doteraz. Choroba narýchlejšie postupovala za suchého, veterného horúceho počasia, ochladením sa postup zabrzdil a korene, ktoré som nechala až doteraz pekne obrazili a plodili ďalej.

Na budúci rok obmedzím pestovanie determinantných odrôd- boli najnáchylnejšie. Nebudem pestovať Betalux, ale ani Taminu a Matinu, ďalej Nugget a Philovitu od Kiepenkerl, Crimson Crush, Vilmu, obmedzím a trpaslíkov, boli menej odolné.Posielam aj nejaké foto napadnutých rastlín.   Eva T.

Bakterióza
Bakterióza
Detail niektorých stopiek
Detail niektorých stopiek

Napadnuté plody
Napadnuté plody
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 10.161 (?), 15.11.2018 18:11

Pridávam foto posledných červených rajčín zo sklenníka- obrala som ich 1,5 kg, niektoré vydržali plodiť temer 6 mesiacov.(vysadené koncom marca)

   Eva T.

Stupice
Stupice
Bejbino F1
Bejbino F1
ArielleF1
ArielleF1
Stupice
Stupice
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 15.11.2018 23:04

Evi, co Tě přimělo vyřadit Crimson Crush? Náchylnost k té tajemné chorobě, chuť či výnos? U mne se jevily jako hodně náchylné na suchou hnilobu, ale jinak mi připadala jako docela chutná (tak 6,7 na desetistupňové škále) a vhodná na zavařování, ale i do salátů. Výhodou je jejich velikost plodů: ta moje dosahovala na začátku sezóny až 300g. Bohužel jsem nezjistil, jak moc jsou plísniodolná - žádná plíseň nebyla.

Stupice i Startky mi také připadaly jako nejodolnější vůči jak vysokým, tak nízkým teplotám. Suchá hniloba je téměř nepostihla, stejně jako málo postihla Mountain Magic. MM teď řízkuju a tak bych Ti mohl poslat nějaká semínka. Je to skvělé minikoktajlové rajče. Ale zase nevím, zda té plísni skutečně odolá.

Zkoušela jsi proti té chorobě nějak bojovat? Ale ten detail prasklého stonku mne hodně mate. Proč si myslíš, že to byla bakteriální nákaza? To se ptám jen z neznalosti.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 214.11 (?), 17.11.2018 7:52

Proste na budúci rok vylúčim všetky odrody, ktoré mi odišli najskorej a nevedeli sa s bakteriózou vysporiadať. Medzi ne patril a Crimson, aj chuťovo patril k priemeru.

Zo začiatku výskytu choroby som sa snažila s bakteriózou bojovať biologicky i chemicky viacerými dostupnými prostriedkami, ale ič nezaberalo, tak som to vzdala a nechala všetko na prírodu. Z literatúry na nete som vyčítala, že na to treba špeciálne antibiotiká, ale po tých som už nepátrala, pretože rajčín som mala vlastne pre seba dosť. Clavibacter sa prenáša aj semenami, takže budem vysievať len z overených zdrojov a dezinfikované semená. Ešte musím vyriešiť, ako dobre vydezinfikovať sklenník a výsadbu vonku. Reziduá môžu totiž prezimovať v pôde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  11,  12,  13,  14,  15   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika