Rajčata 2017



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 152.142 (?) 
14.12.2016 21:40, zobrazeno: 299114x

Dobrý deň, prípadne pekný večer, s počudovaním vidím, že tu takúto tému ešte nikto nezaložil, tak teda poďme na to. :)

Ja si vyberám každý rok hlavne zo svetovej ponuky semenárskych firiem, najčastejšie Uk a USA, mám dobré skúsenosti. Aj keď je pravda, že to z USA niekedy musím objednať k niekomu z Ameriky, a tí mi to posielajú sem, ale stojí to za to. Najobľúbenejšie firmy mám z UK - "Fothergills","Seeds of the Distinction",  z USA sú to "TOMATOGROWERS" a "J and L gardens".

Keďže mávam každý rok 30-35 sort, nebudem sem zatiaľ písať ich zoznam, napíšem len, že pestujem takmer výlučne len cherry a drobnoplodé, kvôli tomu, že mne najviac chutia tie sladké, a tiež moji priatelia a rodina mi tiež "spotrebúvajú" len takéto. Ale budúci rok predsa len zasejem a vysadím aj 3 výnimky- ktoré som si neobjednal, ale mi ich poslali, a posúdil som ich, ako potenciálne zaujímavé. Rose de Berne,- vraj "európska najchutnejšia",- tmavoružové stredne veľké plody, údajne excelentná chuť a dobrá úrodnosť, potom Ananas Noir,- bifteková viacfarebná, vraj tiež dobrá chuť, a nakoniec Thunder Mountain, tiež bifteková, tiež viacfarebná, s "modrými" génmi.

Ak bude záujem, môžem dopísať potom aj môj zoznam najlepších cherry z môjho zoznamu.

Pre zaujímavosť, dodával som "po troškách" nejaké cherrynky aj pre jedno bistro v Bratislave, a predstavte si, že im stálo za to mi dávať za 1kg 12,50- €, a ešte boli veľmi radi, že im tie rajčiny nosím, a to ajnapriek tomu, že mali svoju vlastnú pestovateľku "klasických" rajčín... To len k tomu, aké sú atraktívne tie "moje" sorty. Obvykle to tiež býva cca 10 rôznych farieb, čo tiež pán šéfkuchár zrejme oceňoval...

Aby som zároveň tiež nejako prispel na úvod diskusie, uvediem pár najchutnejších, podľa môjho "súdu", resp. moje najobľúbenejšie:

Ambrosia Orange UBX, oranžová "ultrasladká" cherry

Sweet Aperitif, červená cherry

Green Doctors, zelená pikantná cherry

Josefina, červená, u mňa vlani aj s "medenou odchýlkou", veľmi pevné, ale aj sladké cherry

klasicky Sungold F1, Sunsugar F1, -teda oranžové hybridné maxisladké cherry,- teraz idem skúsiť aj ich "ostatnú farebnú paletu"- Sungreen F1, Sunlemon F1, Sunchocola F1, osvedčenú mám aj Suncherry Extra Sweet F1.

je ich ďalej viac, ale pre začiatok stačí..

Predpokladám, že všetci maniaci už nejaký čas špehujú ponuky semien na webe, tak sa teda poďme inšpirovať, ja som sa na tejto stránke už tiež veľakrát dozvedel zaujímavé a inšpiratívne "veci".. Sezóne 2017 zdar! :)  Martin Kohútek

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 8.74 (?), 15.12.2016 15:46
Dobrý den. Já byla překvapená z odrůdy Sonet F1. Tak dobrá rajčata jsem ještě neměla. Plody jsou větší, oválné, tmavě červené o hmotnosti 110g. Doporučuji Iva ☺
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 173.17 (?), 17.12.2016 16:45

Tak to mne těší, že se Sonet F1 jeví tak dobře. Chci si příští jednu rostlinu dát. Jinak cherry rajčata nejsou mé nejoblíenější, ale každý rok něco červeného, žlutého a oranžového pěstuji. Souhlasím s tím, že sortiment cherry rajčat by měl být o nejbarevnější a tak inspirován prvním příspěvkem asi vezmu na milost dvě silně praskavé odrůdy Black cherry a Green Zebra cherry. Z uvedených budu příští rok pěstovat Sungold F1 (asi naposledy, protože mně hodně přezrává a praská) a Sweet Aperitif.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 110.132 (?), 18.12.2016 14:17

Moj predbezny zoznam, nieco z neho zozeniem, nieco mam. Podla velkosti:

klasika: Tornado F1, Start F1, Cristal F1, Kumato
mensie: Bejbino
male: Goldkrone, Sungold F1, Supersweet, Strillo

+ nieco nove, o com som ani necital a nejake velkoplode, ak mi budete vediet poradit. Nakupujem len v obchodoch nie na nete, ale v BA je par zaujimavych obchodov, kde maju aj zaujimave dovozove odrody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 173.17 (?), 18.12.2016 16:18

Svého času prodávali v nějakém obchodě v Bratislavě Tomatoberry F1. Sehnat semena tohoto cherry rajčete by pro Vás bylo jistě zajímavé.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 199.29 (?), 29.12.2016 11:53

Stale ich v Bratislave maju v predajni holandskych semien. Teraz maju tusim aj eshop - takze zohnat sa daju :-) My ich pestujeme kazdy rok a nase deti ine ani nechcu jest...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 227.97 (?), 3.1.2017 11:46

Tomatobery F1 jsem si objednala a zasela v roce 2016. Zatím je to pro mne jednička v chuti. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 143.84 (?), 18.12.2016 15:56

Pro moje chuťové buňky jsou nejlepší rajčata Kumato. Od roku 2008 z nich odebírám semena, která v následném roce vysévám a snažím se z nich vyselektovat klon s nejlepší chutí a zdravým růstem. K nim, pro srovnání chuťových vlastností, pěstuji několik běžně pěstovaných odrůd jako např. Stupické polní rané, Albertovské žluté, Oranže a j. Podle mých pozorování, tyto dosahují výborné chuti jen v některém roce a navíc krátkodobě, jen v určité fázi zralosti, zatímco Kumato mají svoji výbornou chuť každoročně a po celou dobu skladování. Nejlepší vyselektovaný klon se od typických hnědých Kumat odlišuje finální nenápadnou  "cihlovou" barvou a krvavě červenou dužinou protkanou tmavějšími žilkami. Druhý klon je typicky hnědý, sice také chutný, ale jeví se mi náchylnější k plísni bramborové, proto jej asi dál nebudu vysévat. Takže žádná další semínka nepotřebuji ani nehledám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 173.17 (?), 18.12.2016 16:35

Pokud to čtu dobře, tak se u Vás nejedná o klonování (vegetativní rozmnožování), ale o nomální výsev semen odebraných z hybridu Kumato F1, která by se daly označit F2. Pochopitelně rajčata vyrostlá na těchto rostlinách už nejsou jednotná i když se některými vlastnostmi příliš neliší od původního hybridu. Další generace F3 je snad už nepoužitelná.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 143.84 (?), 18.12.2016 17:27

Ano, máte pravdu, špatně jsem se vyjádřil. Jestli původní plody ze kterých jsem prvně odebral semena byly kříženci první generace F1, to nevím. zakoupil jsem je v Billa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika