Rajčata 2017



Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 240.162 (?)
4.5.2017 7:55

Odvážné rozhodnutí o tom nemrznutí. Snad nám to vyjde, rozhodla jsem se stejně. Některá rajčata lze v případě nouze zakrýt ale jsou i taková, která si budou muset poradit sama.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  41,  42,  43,  44,  45  >   
                     
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 240.162 (?), 4.5.2017 7:55

Odvážné rozhodnutí o tom nemrznutí. Snad nám to vyjde, rozhodla jsem se stejně. Některá rajčata lze v případě nouze zakrýt ale jsou i taková, která si budou muset poradit sama.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 4.5.2017 11:15

Ahoj.
Jen bych chtěl na úvod připomnět, že teplo se šíří prouděním, vedením a sáláním. Sklo a polykarbonát jsou jediné dva materiály, které zabraňují tomu, aby teplo vyzařovalo (sálalo) mimo prostor skleníku ev. pařeniště. Únik tepla z pařeniště je pochopitelně v noci podstatně menší než ze skleníku, protože plocha záhonu je stejně velká jako plocha skla, přes kterou se teplo ztrácí, ale jen vedením (jednoduché sklo až zas tak velký izolant není). U skleníku je plocha zasklení třikrát až čtyřikrát větší podle typu skleníku a tak za předpokladu dobrého utěsnění jsou ztráty tepla vedením ve skleníku třikrát až čtyřikrát větší.
Pěstovat rajčata v pařeništi zkouším druhý rok. Loni jsem měl dvě pařeniště, obě rám ze stavební překližky a jednoduchá okna zbylá z výměny oken za plastová v paneláku. Loni byly u mne v dubnu 4 x mrazy ve dvou metrech -2 °C a dvakrát mrazy 0°C. Ve foliáku při prvním mrazu 2. dubna všechno totálně zmrzlo. Ve studeném pařeništi všechna rajčata v pohodě rostla a nasadila na květ. Jen poslední mráz 28.dubna popálil vrcholky některých rajčat, které byly přímo na skle.
Letos jsem jeden rám zakopal 15-20 cm pod zem, abych ho mohl později vyzvednou na úroveň ostatního terénu a tím vytvořit vyšší prostor pro rajčata, aby se jejich vrcholky nedotýkaly skla. Do tohoto pařeniště jsem také dal nějaké kobylince, trochu listí a prolil jsem to močovinou, aby se půda brzy vyhřála. Říkám mu teplé pařeniště, i když teplota vzduchu se v něm podstatně neliší od teploty v tom studeném pařeništi.
Letos jsem také střídavě měřil teplotu v obou pařeništích. Problém u studeného pařeniště nastal 21. dubna, jasná noc -2 °C. Měl jsem ho zakryté dvěma skleněnými okny a jedno sklo se mně podařilo rozbít, tak jsem sklo nahradil polyetylénovou folií. I ta třetina plochy stačila vyzářit tolik tepla, že v tomto pařeništi klesla teplota na 0 °C a při vysoké relativní vlhkosti cca 90 % to čtyři rostliny z osmi nepřežily. Této možnosti jsem si byl vědom, ale kvůli budoucímu pěstování jsem to neřešil (stačilo přehodit přes to inkriminované okno nějakou neprůhlednou látku). Ale já ani do budoucna nemíním chodit dvakrát za den na zahradu, ráno otevřít pařeniště, navečer je zavřít a něčím zakrýt.
Jistě skleník je skleník a zcela na našich zahradách nahradil klasická pařeniště.
Přeji pěkný den           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 12.5.2017 23:16

Dnes jsem zrušil pařeniště (odnesl jsem okna a oddělal dřevěný rám. Všechna rajčata jsou v pohodě, bohatě kvetou a mají už nasazeno plno plodů.

           Vladimír

Rajčata z pařeniště
Rajčata z pařeniště
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 240.162 (?), 13.5.2017 12:39

Na ukázku, mých několik způsobů pěstování rajčat.





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 192.104 (?), 19.5.2017 21:48

 Tak už mám vysadených aj väčšinu rajčín vonku, pod niektoré som dala slamu, pod ďalšie zase fóliu. Uvidíme, čo sa bude rajčinkám viac páčiť. V sklenníku sa mi začínajú zapaľovať prvé Stupické skoré a v kýbli vo dvore zase Gardenberry.

Stupické skoré
Stupické skoré
Gardenberry
Gardenberry
Cristal F1
Cristal F1
ŠtartF1
ŠtartF1

Na slame
Na slame
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 20.5.2017 4:40

Dobrá práce!! yes

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 240.162 (?), 20.5.2017 4:57

Moc hezké!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 221.118 (?), 20.5.2017 11:58

Kdy jsou ta rajská vysetá že už zrajou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 192.104 (?), 20.5.2017 13:22

Stupické vysiate 26. januára, Gardenberry 31. januára.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 114.241 (?), 20.5.2017 23:29

Ja som vysieval 4 rajčiny 26.2., nejaké 3 týždne sú vysadené vo vedrách, umiestnen na balkóne. Stupické sa dnes začalo zapalovať - 83 dní. Aj tie cherry v pozadí budú čoskoro. Z mojej strany spokojnosť...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  41,  42,  43,  44,  45  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika