Rajčata 2017



host - 161.240 (?)
2.3.2017 17:31

Dobrý deň, idem si k vám ako začínajúci pestovatel po pár rad. Mesiac dozadu som vysadila semienka chilli paprik - do perlitu (po vykliceni presadila do kelimkov do hliny), papriky hamik priamo do kelimkov a do jiffy tabliet papriku slovakia a kričkove balkonove bajaja paradajky. V perlite aj v hline 100% kličivost v jiffoch nula bodov - slovakia nevyšla ani jedna, paradajky z 12 semien 5 rastliniek, ktorym po prvom pravom listku vyschli klicne listky a začali chradnut. Dnes som to vzdala a jiffy tablety "vypitvala" a ostala som nemilo prekvapena. Boli plne malych bielych červikov, niektore rastlinky pustili korienok, no tie potvory ich asi zozrali a preto nevykličili.

Snažila som sa ich nafotit, viete niekto o ake potvory by mohlo ist? a ako sa tam dostali??? Je mozne, ze uz v jiffoch boli pred kupou? Je možne jiffy nejako ošetrit pred zasadenim -ci uz v mikrovlnke alebo v rure ako sa prehrieva hlina? - mam este nejaku zasobu a nerada by som prisla o dalsie rastlinky - prikladam foto otvoreneho jiffu a paradajkovej priesady mesiac starej - 3 rastlinky som premiesnila do raselinovych kvetinacikov len pre zaujimavost ci sa spamataju


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  31,  32,  33,  34,  35  >   
   
Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 99.86 (?), 3.11.2018 12:22

S odstupom casu by som Vas poprosila o skusenost, aku ste mali s Rose Berne a tiez odrody z Fothergills- Sunlemon, Sunchocola, Sungreen... Chcela by som si tiez doobjednat este semienka Ambrosie Red z e-bay. Ambrosiu Gold a Blue mi donesie znamy z UK. Ale nie su od JL gardening, kde figuruju ako vypredane. Pestovali ste tieto ine ambrosie? Mali ste s nimi dobru skusenost? Dakujem

Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 173.17 (?), 2.3.2017 17:20

Zajímalo by mne jestli někdo pěstujete rajčata v teplém případně studeném pařeništi. Měl bych zájem o výměnu zkušeností.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 161.240 (?), 2.3.2017 17:31

Dobrý deň, idem si k vám ako začínajúci pestovatel po pár rad. Mesiac dozadu som vysadila semienka chilli paprik - do perlitu (po vykliceni presadila do kelimkov do hliny), papriky hamik priamo do kelimkov a do jiffy tabliet papriku slovakia a kričkove balkonove bajaja paradajky. V perlite aj v hline 100% kličivost v jiffoch nula bodov - slovakia nevyšla ani jedna, paradajky z 12 semien 5 rastliniek, ktorym po prvom pravom listku vyschli klicne listky a začali chradnut. Dnes som to vzdala a jiffy tablety "vypitvala" a ostala som nemilo prekvapena. Boli plne malych bielych červikov, niektore rastlinky pustili korienok, no tie potvory ich asi zozrali a preto nevykličili.

Snažila som sa ich nafotit, viete niekto o ake potvory by mohlo ist? a ako sa tam dostali??? Je mozne, ze uz v jiffoch boli pred kupou? Je možne jiffy nejako ošetrit pred zasadenim -ci uz v mikrovlnke alebo v rure ako sa prehrieva hlina? - mam este nejaku zasobu a nerada by som prisla o dalsie rastlinky - prikladam foto otvoreneho jiffu a paradajkovej priesady mesiac starej - 3 rastlinky som premiesnila do raselinovych kvetinacikov len pre zaujimavost ci sa spamataju


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 161.240 (?), 2.3.2017 17:35

ospravedlnujem sa, na treti krat fotka


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 173.17 (?), 2.3.2017 18:33

Jako nepřihlášená můžete v jednom diskuzním příspěvku přidat jen jednu fotku.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 216.221 (?), 2.3.2017 18:40
Prožeňte to mikrovlnkou a máte pokoj. Stalo se mi totéž, ale s výsebním substrátem. Název těch breberek neznám, ale od té doby veškerý substrát na výsev či pro pokojové květiny dávám asi na 8 minut do mikrovlnky a je pokoj svatý. Hlavně se tak člověk zbaví larev smutnic, těmi bývají kupované substráty doslova zamořené..
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 173.17 (?), 2.3.2017 18:43

Vždycky se divím, proč někdo kupuje takové jify nebo jak se to jmenuje. Semena rajčat a paprika vyklíčí a budou růst ve všem, čemu se obecně říká hlína. Pokud jim chcete dopřát něco lepšího, tak přidat trochu kompostu nebo kupovaného substrátu. K tomu stačí kelímky od jogurtu nebo z automatu na kávu (ty používám já) a je vymalováno. Jify ale nebude příčinou, že nějaká semena neklíčí. Spíše to bude tím, že vysetá semena přeschla nebo byla neklíčivá. Jak se zbavit těch červíků nevím, možná opravdu napařit v mikrovlnce nebo nějakém hrnci.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 50.14 (?), 2.3.2017 22:12
Před 25-ti lety jsem začínala s pěstováním, z února předpěstovaných, rajčat Stupické, Sláva Porýní, Tornádo... v Klimaboxech, později skleníku, s pěknou úrodou.Babička zde rajčata ani papriky nikdy nepěstovala, měla pouze pařeniště, žádnou chemii, nevhodné podmínky ve větrné kotlině... Zajímalo by mne, jaký je výnos cherry rajčat a obřích rajčat u Vás. Pěstuji, po mnoha neúspěšných pokusech bez chemie venku, pouze ve skleníku. Rostliny obřích, ale i cherry rajčat mají u mne většinou velký habitus, ale výnosnost menší než " klasika"- Start, Tornádo... Mně např.obří rajče Costoluto Genovese zaplodí pouhými +-3 plody cca 300g. Pollicino je pro mne velmi chutné, ale plodů z jedné rostliny bohužel nic moc. Z Vašich reakcí jsem opětovně " nakažená" pěstováním novinek, chuťových specialit... Ale! Říkám si, jestli mám při omezené ploše k pěstování, novinky zkoušet- např.Tomatoberry garden (6 semen za 175,- Kč). Kdyby podmínky k pěstování byly příznivější, nebudu o tom přemýšlet!!! Jde o koníček, relaxaci, uspokojení... Mohla bych Vás poprosit i o informace o úrodnosti Vámi pěstovaných odrůd? Většinou šlo o subjektivní, chuťové aspekty, ze kterých nemohu porovnat vhodnost pro mé omezené pěstování. Moc děkuji, Lenča.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 4.3.2017 10:13

Také jsem začínala ve skleníku Tornádem, Stupickým a podobnými odrůdami někdy před 25 lety. Tyto univerzální odrůdy jsem postupně téměř zrušila, protože na ně nejsou strávníci. Ve skleníku pěstuji jen cherry odrůdy a drobné soudky + jedno dvě stejkové. Na vaření pěstuji rajčata venku na poli, pokud není vhodný rok, tak holt nejsou. Ve skleníku se na jídlo urodí vždy.  Drobnoplodé odrůdy je potřeba ve skleníku pěstovat na více výhonů, protože na jeden výhon je rostlina za chvíli u stropu a úroda je malá. Pěstováním chutné drobotiny jsem nakazila většinu přátel. Cenu semínek nepovažuji za problém, lze obejít množením sazenic řízkováním /klonováním/. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 173.17 (?), 4.3.2017 20:24

Předpokládám, že ten dotaz od Lenči byl směrován také na mne.
Každý jsme začínali stejně, někdo před deseti lety, někdo před dvaceti pěti a někdo před padesáti lety. Logicky jsme začínali a většinou doteď pěstujeme české odrůdy, které jsou vyšlechtěny tak, aby při velmi dobré chuti dávaly v našich podmínkách i vysoké úrody.  Přišla éra hybridních rajčat (prvně holandské Bonset) a pak naše Start F1, Tornádo F1 a Domino F1. Tyto a novější hybridy (jejichž semena nejsou u nás až tak drahá)  postupně vytlačily nehybridní odrůdy z pěstování jak u velkopěstitelů tak i na zahrádkách. Hlavním důvodem je, že tyto odrůdy jsou úrodnější, rajčata tolik nepraskají, dají se dobře dopravovat, rostliny tolik netrpí některými chorobami, chuť nesrovnatelně lepší než rajčata z obchodu a jejich použití je jak k přímému konzumu tak i ke zpracování na protlaky. Co lepšího by si mohl běžný zahrádkář přát?
Pokud jde o výnos, tak asi nic lepšího než ty české hybridy nenajdete. Možná hybridní americké bifteky, ale se sehnáním těchto je u nás docela problém (nesmí se dovážet do EU, snad v Anglii by se daly sehnat) a jsou drahá asi tak jako to Tomatoberry F1 o kterém píšete. Ono koupit jakákoliv semena v zahraničí je drahé.
Pokud jde o růst rajčat ve skleníku, tak pochopitelně rostou bujně, což je dáno podmínkami- hnojením dusíkem, vyšší teplotou v době narůstání (delší vzdálenost mezi listy), vlhkost ovzduší a přitom dobré světelné podmínky. Proč by nerostly, když mají takové výborné podmínky. Říká se když má rostlina strach že uhyne tak se snaží zajistit si potomky a více kvete (říká se to spíš o stromech, ale možná to platí obecně).
Costoluto Genovese- italská odrůda, není zas tak velmi raná a ještě k tomu u nás její rajčata potřebují k dozrání ještě deset dní navíc oproti Italii. Je to bifteková odrůda s průměrnou chutí spíše na zpracování do protlaků a kečupu. Já jsem ji měl rád (semena jsem měl z Neoseedu), nijak jsem si semena nenašetřil a byl jsem nucen koupit semena z NohelGarden, ale vyrostlo mně úplně jiné rajče, samý záhyb, samá slupka a od té doby je již nepěstuji. Ve světě je to podobné, všichni mají zájem o Costoluto Genovese označované ještě přídomkem Brokenbar.
Tomatoberry F1- velmi chutné rajče s velkou reklamou na českých webech. Kdybych ho měl posoudit, tak bych napsal velmi chutné a moc pěkné (ve tvaru srdce nebo jahody).Pěstoval jsem ho jeden rok, letos budu opět, ne snad, že by bylo až tak chuťově výjimečné, ale mám ho pro srovnání s ostatními cherry.
Úrodnost cherry je pochopitelně podstatně nižší, což také odpovídá cenám na našem trhu.
Stejně tak úrodnost velkých biftekových rajčat je nižší, u nás se sice zatím neprodávají, ale v cizině jsou dostupné na tzv. farmářských trzích, kde se prodávají 2- 3 x dráž a přitom farmáři nemají problém s odbytem. Stejně tak je velký zájem o cherry a bifteky ze strany restaurací a podobných zařízení, které také respektují vyšší cenu, která je mimo jiné daná nižší úrodnost a tím vyššími náklady a pracnosti na výrobu 1kg rajčat.
Co pěstovat, nejsem schopen nikomu poradit, protože moje chuť se může diametrálně lišit od někoho jiného a já opravdu nesleduji úrodnost. Při počtu rostlin nad sto kusů mně to připadá zbytečné. Prostě chce to vyzkoušet si více odrůd a vybrat si. Nikdy není pozdě.
           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  31,  32,  33,  34,  35  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika