Rajčata 2016



host - 234.105 (?)
16.6.2016 15:01
Ja som striekal pred par dnami championom, spodne listy uz chytala septorioza, aj v skleniku som postriekal preventivne, lebo minuly rok ich chytila cernovka
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                     
host - 227.97 (?), 10.6.2016 18:32

Čím a kdy ty rajčata ve skleníku hnojíte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 11.6.2016 6:46

Tak já teď mám na zahradě plno sněhuláků. Žádná velká krása, ale proti čmelákům, kterých mám na zahradě plno a jsou už velmi aktivní, to funguje (potřebuji mít nehybridní semena). Rajčata musí s těmito návleky dva až tři týdny vydržet.

              Vladimír

Semenaření
Semenaření
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.4 (?), 13.6.2016 9:57

Zajímavé. Takže se vám stalo, že ze semen vyrostlo něco nového? My máme čmeláků málo. Mě se zatím žádná nepokřížila. Děkuji za inspiraci. Jak to lze ale udělat pokud, budu chtít křížit úmyslně a následně selektovat na ranost a odolnost (u rajčat a fazolí).  H.K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 13.6.2016 17:13

K tomu, aby část semen z jednoho rajčete byl kříž stačí jeden čmelák, který létá mezi rozkvetlými rajčaty z jedné rostliny na druhou. Potom lze předpokládat, že až 20 % semen bude kříž. Abychom si rozuměli, jedno zrníčko pylu je potom jedno semeno. 

Pochopitelně nemůžet vědět, jestli se Vám nějaká rajčata pokřížila nebo ne. Že se Vám nepokřížila můžete usuzovat jen z toho, že rajčata vypadala skoro stejně, ale kde jsou jiné vlastnosti, úrodnost, odolnost k chorobám, skladovatelnost atd., nehledě k tomu, že česká červená rajčata se navzájem podobají jako vejce vejci. Všechny mají ve svém genetickém základě Stupické polní rané.

Ke křížení mohu jen napsat, že u odrůdy vybrané jako matka se ještě před plným otevřením květu vaštípnou všchny pylové tyčinky a zůstane pouze pestík s bliznou. Potom se na bliznu přenese zralý pyl z rajčete vybraného za otce. Jak se to konkrétně provádí je uvedeno i s obrázky na různých cizojazyčných webech.

Jen bych chtěl upozornit, že následná selekce a hlavně stabilizace je značně náročná a pro jednotlivce skoro nemožná. Většinou se sdruží deset a více amatérů a snaží se stabilizovat některou vlastnost hybridu například vynikající chuť.

Já pěstuji zhruba sto různých cizích odrůd a chci mít semena odrůd nezkřížené, abych když někomu například nabídnu na výměnu semena rajčete Neves Azorean Red, tak aby mu potom nevyrostlo něco jiného než Neves Azorean Red.

                    Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 13.6.2016 10:56

yes-Ať žijí duchové! Prosím-kolik času věnujete této Bohulibé činnosti-pěstitelství-jde o profesi, koníček, o koně? S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 13.6.2016 17:30

Této zábavě (když k tomu přičtu internetovou komunikaci se stejně postiženými na Tomatoville)  věnuji převážnou většinu svého volného času.smiley

                         Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.4 (?), 14.6.2016 10:14

No vidíte. A mě rodina vyčítá, že mě zajímá jen zelenina :) Já vím houby. V práci pročítám internet. A na zahradě jsem jen pár hodin v týdnu. Křížení jsem zatím nezpozorovala. Mám 9 odrůd a stále mají všechny stajné tvary i barvy.  H.K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
happy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 254.170 (?), 16.6.2016 12:24

Dobrý den, uvažujete už někdo o postřiku venkovních rajčat fungicidy (preventívnímu) vzhledem k průběhu počasí (teplo, srážky, vysoká vzdušná vlhkost) a jeho další předpovědi? Díky. Happy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.105 (?), 16.6.2016 15:01
Ja som striekal pred par dnami championom, spodne listy uz chytala septorioza, aj v skleniku som postriekal preventivne, lebo minuly rok ich chytila cernovka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 17.6.2016 7:06

Jestli   podle toho, že Vám vyrostou kulatá červená rajčata usuzujete na to, že žádný hybrid nemáte, tak to se mýlíte. Geny pro červenou barvu a kulatý tvar jsou totiž dominantní, takže že z náhodného kříže vyroste červené kulaté rajče je více než pravděpodobné. Pochopitelně mně nic není do toho, z jakých semen si na své zahradě rajčata pěstujete.

                           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika