Rajčat plíseň?



Stránky: 1,  2   
1Sima - (6) - 37.100 (?) 
18.7.2018 15:40, zobrazeno: 6505x

Prosím o radu. Asi polovina úrody je krásná, rajčata vzrostlá a zdravá. Ostatním žloutnou listy a jsou na nich skvrny, plody jsou zakrslé a jakoby zkroucené a poškozené. Celé rostliny uplně zastavily růst asi před měsícem, měří něco přez metr. Postřik jednou dithane, asi před měsícem. Nevíte někdo co to je a hlavně co s tím? Děkuji za radu. 

Rajče plíseň ?
Rajče plíseň ?
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 191.123 (?), 18.7.2018 17:38

Já bych řekl že jde o nějaký výživový problém, ne primárně o plíseň. Možná že se na těch slabších rostlinách nějaká houbovitá nemoc projevuje, ale to spíš až jako vedlejší problém způsobený oslabeným organismem. Nemohlo dojít k zasažení rostlin nějakým herbicidem? Co půda pod nimi?

Zkusil bych přihnojit, pokud někdo nepozná přesnou příčinu, tak něčím co obsahuje všechno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2750) - 6.138 (?), 19.7.2018 0:00

Mám podobný názor. Tedy spíš to vypadá na výživový problém. Mám podobné problémy na nekrytém balkóně, kde mi déšť a moje štědré zalévání vyplavují živiny. Ani bych nepodezíral nějaký herbicid, u těch se poškození většinou šíří zespodu a od středu.

Je nějak oddělená část zdravá od části postižené, nebo jsou rostliny promíchány? Myslím co do stanoviště, tedy kvality půdy. A jsou zdravá rajčata stejná odrůda jako ta postižená? Všiml jsem si totiž, že některé odrůdy jsou zvlášť citlivé na nedostatky živin. U sebe podezírám především nedostatek vápníku, důkazy ale nemám. Mohl by to být i jiný prvek.

Zkusil bych do zálivky přidat dusičnan vápenatý (norský ledek). Případně postřik přímo na list, tam by byl účinek rychlejší. A možná opakovaně s časovými odstupy a koncentrací podle návodu. Pokud to nepomůže, je problém někde jinde. Ale nemyslím, že je to plíseň. Dithane by ji byl zarazil a i příznaky jsou obvykle jiné.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2750) - 6.138 (?), 19.7.2018 6:36

Ještě mne tak napadlo, zda nedošlo k nějaké chybě v aplikaci Dithanu. Jsou rostliny rozdílné už od vysazení nebo nastal nějaký zlomový bod? A odkud máte sazenice? Svoje vlastní nebo z trhu? A pokud z trhu, jsou od jednoho prodejce nebo od víc?

Stanovit správně, co je špatně je práce pro vraha: ty příznaky jsou si dost podobné, je potřeba znát co nejvíc detailůindecision. Ale ani to není záruka ničeho.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
1Sima - (6) - 37.100 (?), 19.7.2018 13:35

Děkuji všem za rady. Rajčata pěstuji ve stavebních nádobách částečně pod střechou kolem chaty už 10 let. Nikdy žádný problém. Start a bejbino, kupovaná semena, vlastní sazeničky. Každý rok přidávám kupovaný kompost. Letos zalévám ob den, je sucho. Jiné roky třaba 2x do týdne. Ještě mi někdo poradil, že zastavený růst mohly zavinit smutnice, a ty listy žloutnou už i na těch velkých. Letos pěstuji brambory v pytly, jenom takový experiment. Prý možná plíseň bramborová. Už mě nic neobvyklého nenapadá. Možná kombinace víc faktorů. Přihnojím, uvidím. Děkuji. 

zakrslá rajčata
zakrslá rajčata
zdravá rajčata
zdravá rajčata
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 185.97 (?), 19.7.2018 15:29

To jsou pěkný vyžlata asi máte málo hlíny o to více musíte hnojit, ale stejně...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 20.7.2018 10:00

Tak přemýšlím- v současné době dochází k plošnému napadení rostlin rajčat plísněmi a houbovými chorobami. Napadení zasahuje nejprve spodní listy a posléze stonky, plody dlouho zůstávají vizuálně neinfikované. Zajímalo by mne, zda plody z takto napadených rostlin jsou prosty fytotoxinů a je možné je bez obav konzumovat pokud neprojevují vizuálně patrné symptomy napadení...?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.103 (?), 21.7.2018 7:43

To už by byl dotaz pro odborníky na plísně, ale plody zeleniny i ovoce jsou chráněné slupkou a pokud ta není poškozená, neměla by dužnina být ničím zasažená a není se asi čeho bát. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 191.123 (?), 20.7.2018 10:37

Smutnice venku? Tomu se mi nechce věřit. Jestli Vám mohu do příštích let poradit, nedělejte tak hustý výsev. Z fotek nejde odhadnout jak velkou nádobu máte, ale vypadá to na velmi hustou výsadbu. Bejbino ve volné půdě udělá klidně 12 plodů na jednom vijanu, hustá výsadba znamená špatnou výživu rostlin a máte plodů méně. Výsledek je pro Vás negativní.

Co se týče plísně, nemějte z toho zbytečné obavy. Samozřejmě, plíseň na Vaše rajčata může, ale pokud je máte částečně pod střechou a je u Vás sucho (jak píšete), tak je to velmi nepravděpodobné. Navíc kdyby byly rajčata napadené plísní bramborovou, tak ta by velmi rychle prostupovala rostlinou a po dvou třech dnech, tj. dneska, byste už měl rostliny ve stavu klinické smrti.

Hnojte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 218.212 (?), 20.7.2018 11:50

Ještě mě napadlo jestli máte v těch nádobách díry, jestli vám nehnijou kořeny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika