Prosím doporučte cuketu



Stránky: 1,  2,  3   
host - 156.130 (?) 
27.11.2018 22:37, zobrazeno: 13331x

Zdravím, jelikož se zrovna v této zelenině moc nevyznám tak bych se vás rád zeptal s jakými odrůdami jste spokojeni.

Můj cíl jsou vlastně dýně ale ty nemohu mít, protože kompost mám založen na jediném možném místě a na tom místě se neustále chodí okolo a pořád po vijanech šlapeme. Pokud vím, není žádná tykev bez vijanů. Nebo je?

Co se týče cukety, rád bych slušný výnos s dobrou možností uskladnění a hlavně její chutí v polévce. Cíl by tedy byl na kompost dát 4 cukety a mezi ně píchnout nějaká vysoká cherry rajčátka.

Děkuji za případná doporučení, Honza.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.180 (?), 28.11.2018 7:26

Ambassador F1.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 252.11 (?), 28.11.2018 7:44

Ambassador je velmi ranná a dobrá cuketa. V příštím roce však uvažuji o její kombinaci s nějakou pozdnější odrůdou. Chtěl bych cuketovou sezónu prodloužit do konce října.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 28.11.2018 7:35

- Dýně rostou kdekoli, v normální zemině, rozhodně nemusí být na kompostu. Na záhoně je pěstuji běžně, bez jakéhokoli hnojení v sezóně.

- Cuketu zvolte libovolnou. Zkoušel jsem už několik odrůd, ale nezaznamenal jsem žádné rozdíly. Co se týče chuti, pokládám cuketu za dost bezchuťózní, natož abych postřehl rozdíly mezi odrůdami. wink Pokud ji necháte plně vyzrát, jakákoli dýně nebo cuketa vám vydrží "nekonečně" dlouho uskladněná. V kuchyni mám ještě nějaké dýně z loňské sezóny.

- Nesázejte rajčata mezi cukety - cukety jsou nezmar, jedna rostlina obvykle vyroste metr do výšky a 2m v průměru (podle podmínek).

- Bez vijanů je ještě patizon.

- Pokud vám jde o chuť, doporučil bych pěstovat opravdu dýni (máme oblíbené Crown Prince či Casper), a usměrňovat její vijany pouze do cílového prostoru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 28.11.2018 7:51

Já mám oblíbenou zelenou Tapír a pak nějaké žluté. Tapír má jemnou slupku i když víc naroste. S tou chutí má kolega výš vcelku pravdu. Mně z těchhle "bobulovin" nejvíc chutnají patizony. Dýně pěstuju jen dětem na dlabání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 250.237 (?), 28.11.2018 11:46

Keříčkovitě rostou Acorny. Botanicky jsou to vlastně cukety.

Pro kuchyňské zpracování jsou ale jednodušší klasické (šlahounovité) dýně.

Vyzrálá cuketa je bez chuti, vyzrálá dýně chuť má.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 28.11.2018 12:28

Vyzkoušel jsem docela dost odrůd cuket a plodností, kvalitou plodů a zdravotním stavem tu dlouhodobě předčila ostatní odrůdy odrůda Gambit F1. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 191.123 (?), 28.11.2018 19:53

Dýně "Amoro F1" (takové větší hokkaido srdčitého tvaru), roste vzpřímeně. Úplně keříček jako cuketa to sice není, ale žádné metrové šlahouny rostlina nemá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.132 (?), 29.11.2018 9:56

Dýně se většinou dělí na letní a zimní. Letní dýně mezi nimi cuketa se spotřebovávají ihned po utržení, kdežto zimní tykve se nechávají dozrát a teprve potom mají tu správnou chuť, kterou od nich očekáváme. Pochopitelně nelze srovnávat cukety se zimními tykvemi jako je například Hokaido, Acorny, atd. To, že cuketa nemá žádnou chuť podle mne není pravda. Mně moc chutná smažená cuketa. Neupravenou ji nejím stejně jako neupravený špenát, salát, červenou řepu atd. Ani to Hokaido nebo buternut Liscia mně za syrova nějak nechutná. Nesnažím se z cukety dělat nějakou polévku ani moučníky nebo buchty (ty mám nejraději z kynutého těsta). Zkoušel jsem smažit i zimní tykve, ale většinou jsou nasládlé a já mám rád tykve na slano.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 29.11.2018 10:18

Děláváme si grilovanou zeleninu, a na rozdíl od všech ingrediencí - rajčat, paprik či mrkve je to právě cuketa, která v nich má nejmdlejší chuť. Musí se použít vhodné koření a česnek, jinak bych neměl vůbec důvod se trápit s jedením. A nebo z ní udělat cukeťáky, ale tam je opět česnek, majoránka, uzenina,... Dává-li se do buchty, vůbec nepoznám, že by tam nějaká byla.

Takže ačkoli cukety konzumujeme, zatím jsem nepostřehl, že by vůbec nějakou chuť měla. Ačkoli třeba jednoznačně rozeznám chuť okurky, při konzumaci cukety poznám jen použité koření. Zřejmě ne bezdůvodně se cuketa téměř výhradně tepelně upravuje a ochucuje. Asi máte jinak citlivé chuťové buňky, jinak si to vysvětlit neumím. Ale aby člověk rozeznal chuť jednotlivých odrůd cuket, to už je pro mě sci-fi. wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika